PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Start&Stop kullanım problemi

mistero
05/06/2011, 00:28
Arkadaşlar herkese merhaba, ben 1 aydır Punto evo 1.3 multijet kullanıcısıyım, benim sorunum arabanın bu start&stop sistemine alışamamam. Rampada araba durduğu zaman şayet s&s devrede ise frenden gaza geçerken geri kaçırıyorum :( her defasında s&s yi devre dışı bırakmak zorunda kalıyorum. Hill holder özelliği sadece s&s devre dışıyken devrede oluyor sanırım çünkü araba sürekli çalışır durumdayken hiç geri kaçırmadım şimdiye kadar, psikolojik mi benimkisi nedir anlayamadım:unsure00:
Bu özelliğini çözenler bana bi yardımcı olun ne olur :(

USTA
05/06/2011, 00:38
Vites koluna ileri veya geri bir kere dokunursanız araç çalışır ve hill holder devreye girer aracınızda geri kaymadan kalkar...
Dün birşey daha keşfettim start&stop devredeyken durduğumuzda araç stop ediyor,klimanın auto düğmesine basınca araç start butonlu anahtarsız arabalar gibi çalışıyor...

bahadir77
05/06/2011, 01:28
Vites koluna ileri veya geri bir kere dokunursanız araç çalışır ve hill holder devreye girer aracınızda geri kaymadan kalkar...
Dün birşey daha keşfettim start&stop devredeyken durduğumuzda araç stop ediyor,klimanın auto düğmesine basınca araç start butonlu anahtarsız arabalar gibi çalışıyor...

bana ilerideki yıllarda cok kolay arıza verdırecek bır sıstem oldugum ıcın tercıh etmedıgım bır ozellık.. sız memnunmusunuz... işe yarıyormu yakıt tasarufu hakkında bılgı verırmısınız.

k0d3r
05/06/2011, 01:41
bana ilerideki yıllarda cok kolay arıza verdırecek bır sıstem oldugum ıcın tercıh etmedıgım bır ozellık.. .

Aynen ben de sirf bu sebepten özellikle start-stopsuz aldim evo yu. Daha önceki aracimla sanayiden bi türlü çikamadiğim için, potansiyel ariza çikarabilecek şeyleri istemedim (dualogic şanziman, start-stop, skydome vb)

erkansass
05/06/2011, 16:08
bana ilerideki yıllarda cok kolay arıza verdırecek bır sıstem oldugum ıcın tercıh etmedıgım bır ozellık.. sız memnunmusunuz... işe yarıyormu yakıt tasarufu hakkında bılgı verırmısınız.ben çok memnunum. ülkemizde 1 dakikayı aşan kırmızı ışıklar var. rolantideki bir motorun sanıldığından daha fazla yakıt tükettiği göz önüne aılnırsa elbette ki yakıt tasarrufu sağlıyor. ayrıca birçok otomobil üreticisi de bu sistemi yoğun olarak kullanmaya başladı. sisteme alışmak biraz zaman alabilir o kadar. ancak şunu da belirteyim dualogic araçlarda kullanımı biraz daha zor gördüğüm kadarıyla. özellikle dur kalk trafiklerde. manuel viteste debriyajı bırakmadığınız sürece stop etmediği için riskli hareketler yapmıyorsunuz. dualogicte, yoğun trafikte araç durmadan sistemi devre dışına alayım diye kendinizi tehlikeye atabilirsiniz. dualogicte sisteme alışmak biraz daha zor gördüğüm kadarıyla

USTA
05/06/2011, 17:50
Alıştıktan sonra hiç bir zorluğu yok bu sistemin,aracı eşim daha çok kullandığından sistemi aracı çalıştırdıktan sonra iptal ediyor,ben kullanırsam iptal etmiyorum,bu yüzden tüketime etkisi hakkında bir fikrim yok açıkcası ama illaki vardır faydası...

ktpunto
05/06/2011, 17:58
sık dur kalk olan , uzun bekleyiş olmayan trafiklerde ben de start stop u devre dışı bırakıyorum. ama bazı yerler oluyor.40 sn bekleyip biraz ilerlenen sonra bi 40 50 sn beklenip ilerlenen trafik durumlarında bence çok faydalı. zaten klima açıkken vb koşullarda kendi kendine devre dışı kalıyor

swimmer_tr
05/06/2011, 22:22
bende hillholder ın çalışacağı zaman motoru durdurmuyor bitek bana özel mi bu ? :D

Evo 95 Hp Dynamic Dualogic aracım :D

mistero
05/06/2011, 23:47
benim aracım dualogic ve yokuşlarda kalkınca s&s devredeyken hill holder devre dışı kalıyor, ben ankara da yaşıyorum her gün konya yolundan ve eskişehir yolundan geçiyorum, yeri geliyor 60 sn lik ışıklarda duruyorum o zamanlar bir faydası oluyor ama hafif eğimli yerlerde bile geri kaçırıyor bu nedenle arabayı çalıştırır çalıştırmaz devre dışı bırakıyorum... cumartesi günü kartaşa gideceğim arabanın boya bakımı için o zaman teknik servisten birine soracağım bu konuyu

synx
06/06/2011, 11:43
benim aracım dualogic ve yokuşlarda kalkınca s&s devredeyken hill holder devre dışı kalıyor, ben ankara da yaşıyorum her gün konya yolundan ve eskişehir yolundan geçiyorum, yeri geliyor 60 sn lik ışıklarda duruyorum o zamanlar bir faydası oluyor ama hafif eğimli yerlerde bile geri kaçırıyor bu nedenle arabayı çalıştırır çalıştırmaz devre dışı bırakıyorum... cumartesi günü kartaşa gideceğim arabanın boya bakımı için o zaman teknik servisten birine soracağım bu konuyu

Arkadaş cevabını vemiş zaten sanki kalkış yaparken manuel viteslerde vitese takıp ilerlemek gibi vitese aşağı yada yukarı bir defa dokunduğunuzda araç çalışır ve hillholder devreye girer aracının kaymaz. Bence çok güzel bir özellik.

N-ciniir
06/06/2011, 12:13
başlarda ben de zorlanıyordum ama artık alıştım.
arkadaşların dediği gibi yokuşta hareket etmeden önce vites kolu ile aracı çalıştırıp sonra ayağımı frenden çekiyorum hiç bir sıkıntı olmuyor. Tabi dalgınlık durumları hariç :)
zamanla pratiklik kazanıyor insan. uzun ışıklarda işe yarıyor. bazen önde duran aracın aslında 1-2sn sonra hareket edeceğimi görüyorsam araba durmasın diye devre dışı bırakıyorum sonra tekrar devreye alıyorum...
ama eşim arabaya biner binmez devre dışı bırakıyor :)
alışkanlık meselesi biraz.

tevfikoguzhanyilmaz
06/06/2011, 23:41
bende hillholder ın çalışacağı zaman motoru durdurmuyor bitek bana özel mi bu ? :D

Evo 95 Hp Dynamic Dualogic aracım :D
belli bir eğimde benimki de çalışmıyor...onun dışında 10 sn lik sur kalk yapan sıkışık trafiklerde kapatıyorum...onun dışında sürekli açık bırakıyorum ve şimdiye kadar 793 km de (2.1 lt. lik tasarruf yapmış eco: Drive programının yalancısıyım)

mistero
07/06/2011, 23:54
belli bir eğimde benimki de çalışmıyor...onun dışında 10 sn lik sur kalk yapan sıkışık trafiklerde kapatıyorum...onun dışında sürekli açık bırakıyorum ve şimdiye kadar 793 km de (2.1 lt. lik tasarruf yapmış eco: Drive programının yalancısıyım)

Ne kadar tasarruf yapıldığını nereden öğreniyoruz?

Bu arada tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Vites kolunu oynatma fikri daha önce aklıma gelmemişti

USTA
08/06/2011, 09:14
Blue Me özelliği olan modellerde USB girişine harici bellek takarak ECO Drive bilgilerini kaydediyorsunuz,robot şanzıman sizin sürüş sitilinize göre araca vites değiştiriyor,yaptığınız ekonomiyide bu bellek sayesinde gösteriyor(Benim aracımda bu özellik yok tamamen kitapçığın yalancısıyım)...:)

mistero
08/06/2011, 22:35
hmmm bu özellik benim aracımda da yok o halde eski usullerle hesap yapacağız :D

kifanhom
08/06/2011, 23:53
Blue Me özelliği olan modellerde USB girişine harici bellek takarak ECO Drive bilgilerini kaydediyorsunuz,robot şanzıman sizin sürüş sitilinize göre araca vites değiştiriyor,yaptığınız ekonomiyide bu bellek sayesinde gösteriyor(Benim aracımda bu özellik yok tamamen kitapçığın yalancısıyım)...:)
keşke arabayı alırken blue me yi de ekleseymişim diye düşünüyorum şimdilerde

canevo
23/09/2011, 12:00
Start stop özelliğini tamamen kapatmak mümkün. Servise giderseniz soketini çıkarttırabilirsiniz. Böylece start stop özelliği tamamen kapatılmış olur.

tarrega
23/09/2011, 20:19
Start stop özelliğini tamamen kapatmak mümkün. Servise giderseniz soketini çıkarttırabilirsiniz. Böylece start stop özelliği tamamen kapatılmış olur.

Teşekkürler, bu harika bir bilgi, yokuşta kayma riski nedeniyle her kontak çevirişten sonra S&S'i kapatıyorduk biz.