PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir kaç teknik soru!

Lordrivendel
16/05/2007, 08:52
Arkadaşlar merhaba;
GP'mi alalı 1 ay oldu, aklıma takılan bir kaç soru var
1-) Yol bilgisayarında trip A ve trip B isimli neden 2 ayrı mesafe kayıt sistemi var, 2 tane olması ne tür bir avantaj sağlıyor?
2-) Motordaki takip etmemiz gereken sıvı seviyelerinin açıkçası ben max. min. değerlerini gösteren işaretleri göremedim? Örneğin Cam suyu deposunun sadece ucundaki borusu görülüyor ben sıvı seviyesini nasıl anlayacağım? Yada hidrolik sıvısını?
3-) Devir saati 4000'de iken vites değiştirdiğim halde bile araç bazen silkeliyor arabayı ne kadar bağırtmam lazım :)

Teşekkür ederim.

Mısafir
16/05/2007, 10:46
3-) Devir saati 4000'de iken vites değiştirdiğim halde bile araç bazen silkeliyor arabayı ne kadar bağırtmam lazım :)

Teşekkür ederim.

silkeleme debriyajdan ayağını çekme hızınla alakalı. zamanla arabaya alıştıkça ortadan kalkar.

krsd
16/05/2007, 13:52
Arkadaşlar merhaba;
GP'mi alalı 1 ay oldu, aklıma takılan bir kaç soru var
1-) Yol bilgisayarında trip A ve trip B isimli neden 2 ayrı mesafe kayıt sistemi var, 2 tane olması ne tür bir avantaj sağlıyor?
2-) Motordaki takip etmemiz gereken sıvı seviyelerinin açıkçası ben max. min. değerlerini gösteren işaretleri göremedim? Örneğin Cam suyu deposunun sadece ucundaki borusu görülüyor ben sıvı seviyesini nasıl anlayacağım? Yada hidrolik sıvısını?

Teşekkür ederim.
2 farklı ölçüm imkanı sağlıyor,birini çok daha uzun zaman aralığına yayarak ortalamalarını görebilirsin.Mesala haftalık ya da aylık ortalamalarını takip edebilirsin.Diğeri ile daha kısa mesafelerde,zaman dilimlerinde ölçüm yapabilirsin.Önceki aracımda günlük olarak B'yi kendisi otomatik sıfırlıyordu.A ise müdahale edilene kadar kalıyordu.GP de ikisi de sürücünün isteğine bırakılmış.
Ben 10000 bakımından sonra Trip A yı sıfırladım,denildiği gibi yakıtta düşüş olup olmadığını gözlemleyeceğim.Bakalım 3-5 bin km sonra sonuç ne olacak...
Trip B'yi ise genelde depoyu fullediğim zaman sıfırlıyorum.

anvil
16/05/2007, 14:07
trip b'ye nerden geçiliyodu yaw

ABNEW
16/05/2007, 14:11
-2 faklı trip i birbiriyle karşılaştırabilirsin.Mesela ben b yi kendisi sıfırlanana kadar hiç sıfırlamıyorum, a yı da her depoyu dolduruşumda sıfırlıyorum.
-Min max değerlerini görebilirsin(hidrolik, soğutma suyu, yağ...)Ancak dediğin gibi silecek suyunun durumunu tepeden bakarak anlayabilmek gerekli maalesef.
-Eğer kavrama sisteminde bir sorun yoksa bu silkeleme kullanımdan kaynaklanıyor olabilir

microab
16/05/2007, 14:32
trip b'ye nerden geçiliyodu yaw

Sinyal kolunda Trip yazan yere bastıkca yol bilgisayarının ekranı değişecektir.Her değişimde farklı değerler verir bunlardan birisi de "Trip B"

anvil
16/05/2007, 14:41
Sinyal kolunda Trip yazan yere bastıkca yol bilgisayarının ekranı değişecektir.Her değişimde farklı değerler verir bunlardan birisi de "Trip B"
ok teşekkürler. bir ara bakayım

microab
16/05/2007, 14:44
Yahu sinyal kolu derken,sağdakini kastediyorum yani silecek kolunu pardon yanlış olmasın...

anvil
16/05/2007, 16:28
Yahu sinyal kolu derken,sağdakini kastediyorum yani silecek kolunu pardon yanlış olmasın...
yaw ben sağdakine bastım trip b görmedim ama

Lewent
16/05/2007, 16:35

Büyük ihtimalle "Trip B" yol bilgisayarı menüsünden iptal edilmiştir!
İlgili ayarları kurcalayıp aktiwe etmen lazım...

anvil
16/05/2007, 16:36
ok ona da bi bakayım

Reddline
16/05/2007, 16:37

sen kesin kapatmışındır trip b yi araba rolatide dururken farların ordan menu ye gir ordan aktif hale getir.

Lordrivendel
16/05/2007, 20:16
Teşekkür ederim arkadaşlar,
O halde uzun yola çıkarken cam suyunun kontrolünü sıkarak mı yapacağız? :)

h k
16/05/2007, 20:20
cam suyu doldurmaya calistiginiza su tasiyorsa doludur , tasmiyorsada tasana kadar doldurun o sekilde dolu oldugundan emin olursunuz :) . sık sık dolum yapın hazne küçük çacucak bitiyor.

bu arada benim bildigim yol bilgisayarında kilometreler her 5 binde bir sıfırlanıyor , 5 bin üstü hiç göröedim.

TEZEL PUNTO 45
16/05/2007, 21:30
valla ya arbayı ne kadar bagırtmamız lazım devır 4000 deyken en sonuna kadar bagırtmak sakıncalımı :)

h k
16/05/2007, 22:09
valla ya arbayı ne kadar bagırtmamız lazım devır 4000 deyken en sonuna kadar bagırtmak sakıncalımı :)

arabayı bagırtmanız cebinize zararlıdır :)

utku952
16/05/2007, 23:02
valla 1.3 mjet de 4000dd en son güç, 1.4 77bg de 5500dd 6000 arası en iyi performans ona göre bişey hesapla zaten 4000den sonra gitmiyor :)

gokhantr
16/05/2007, 23:10
arabayı bagırtmanız cebinize zararlıdır :)

evet çok haklısın.ekonomik kullanım için 3000'i geçmemek gerek
teorik olarak motor max gücünü hangi devirde veriyorsa o değere kadar devri artırmak motora zarar vermez

anvil
17/05/2007, 09:40

sen kesin kapatmışındır trip b yi araba rolatide dururken farların ordan menu ye gir ordan aktif hale getir.
evet trip b kapalıymış açtım. peki nasıl sıfırlayacam şimdi :D

Ziyaretçi047
17/05/2007, 14:25
basılı tutarak

ABNEW
17/05/2007, 14:31
bu arada benim bildigim yol bilgisayarında kilometreler her 5 binde bir sıfırlanıyor , 5 bin üstü hiç göröedim.

Hüseyin benim bildiğim 5000km değil de hangi veri max. a dayanırsa trip in sıfırlandığı.Mesela sürüş zamanı 99:99 saate gelince sistem sözkonusu trip i sıfırlıyor...