PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor ışıgı hakkında yardım

TaYFuN
30/05/2011, 00:12
merhabalar arkadaşlar 1.4 fire aracıma yaklaşık 1 ay önce atiker marka lpg takıldı 1000 km yol yaptım fakat aracım şuan motor ışığını yaktı ve sönmüyor bu neden olabilir. aynı şekilde motor ışıgı ilk takıldıgı gün yanmıştı ve montaj yapan yere götürdügümde aracın farklı yakıt aldıgından dolayı yaktıgını söylemişlerdi ve söndürmüşlerdi şimdi tekrarladı bunu neden yapıyor ?

Ziyaretci046
30/05/2011, 00:15
katalitik konvektörün üstünde oksijen sensöründen dolayı yanar iki tane mevcut lpgli araçlarda sık karşılaşılır lpgde çıkan egsoz gazlarının ölçümünü yeterli sıcaklığa ulaşamadığı için yapamıyor arıza tespit cihazında sildirirseniz belli bir süre yanmayacaktır ya da aracı biraz benzinde kullanın kendiliğinden silinebilir cihaza baglatmadan :)

TaYFuN
30/05/2011, 00:17
önemli birşeymidir peki bir sorun yaratırmı ?

Ziyaretci046
30/05/2011, 00:19
önemli birşeymidir peki bir sorun yaratırmı ?

bazen gaz yememe yapıyo diyolar eğer öyle birşey yoksa önemli birşey değil

erennnn
01/06/2011, 22:24
aynı sorunu şuan bende yaşıyorum. ve araç makineye takıldığında bobin hatası verdi, yarın değiştirtiorum. tanesi 43 tl(ağaçlı) . sabahları çalıştırdığımda gaz yemiyor ve ısınana kadar yüksek devirde çalıştırmak zorunda kalıyordum. sende bi cihaza bağlat arabayı...tek tek söylüor tüm hataları...

mesutf
01/06/2011, 22:51
Motorun arıza ışığını yakması "fakir karışım" kaynaklı olabilir.
Tehlikeli bir durumdur. Sübap erimesine kadar gidebilir.

Aşağıdaki linkte bulunan konu faydalı olacaktır. Bir an önce önlem almanızı öneririm.

Ford FOCUS - LPG'nin motora verdiği ilk ciddi zarar. (sübap yatakları oturmuş) :-( (https://resim.donanimhaber.com/m_47193209/mpage_1/f_/key_//tm.htm#48424368)

macsea
02/06/2011, 14:37
katalitik konvektörün üstünde oksijen sensöründen dolayı yanar iki tane mevcut lpgli araçlarda sık karşılaşılır lpgde çıkan egsoz gazlarının ölçümünü yeterli sıcaklığa ulaşamadığı için yapamıyor arıza tespit cihazında sildirirseniz belli bir süre yanmayacaktır ya da aracı biraz benzinde kullanın kendiliğinden silinebilir cihaza baglatmadan :)

kardeşim,hatırladınmı aynı durum bendede olmuştu :siritma:

TaYFuN
02/06/2011, 18:49
arkadaşlar aracı cihaza baglattım tanımlanamayan arıza olrak gösterdi servisdeki arkadaşlar önemli birşey olmadıgını söylediler arıza ışıgını söndürdüler şuan bi sıkıntı yok

TaYFuN
02/06/2011, 19:18
kardeşim,hatırladınmı aynı durum bendede olmuştu :siritma:

sizde nasıl bir durum olmuştu nasıl hallettiniz önemli bi sorun yaşadınızmı açıkcası mesut arkadaşımızın dedigi beni tedirgin etti sizinkidemi bu tarz bi sorundu

Ziyaretci046
02/06/2011, 23:37
lambda sensörü veya diğer adıyla oksijen sensörü arızası lpg olduğu için ölçümünü eksoz gazlarının sağlıklı yapamıyor dynamiclerde eksoz emisyonunu kontrol ettirin yazar zararı yok :)

TaYFuN
03/06/2011, 10:58
lambda sensörü veya diğer adıyla oksijen sensörü arızası lpg olduğu için ölçümünü eksoz gazlarının sağlıklı yapamıyor dynamiclerde eksoz emisyonunu kontrol ettirin yazar zararı yok :)

teşekkürler bey vallahi içimi rahatlattınız :)