PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogic garipleşti

tiner
29/05/2011, 13:38
Arkadaşlar,
Araçla 95 ps multijet. 1500 km'de. Perşembe günü durduğumuzda 2. viteste kaldı.Manuele alarak 1. vitese almak istedik olmadı.Stop edip N'ye alarak çalıştırdık ve 1. vitese aldık. Aynı sorun 20 km. sonra tekrarladı. Dün Erkay oto'ya götürdüm, bilgisayara bağlandı, sorun çıkmadı.Yazılı güncellediler. Ardında 30 km yapladan bayrampaşa bauhause çıkarken rampada 2. viteste bayıldı, ileri itip 1. vitese geçirmek isteidm geçmedi.Durduk rampada kalkmadı.1. vitese alamadık, boşa alamadık.İki defa stop edip denedim yine olmadı.En son bilgisayar mantığı diye düşündüm aracı stop ettik, anahtaları çıkardım, kapıları kilitledim, açtım ve yeniden çalıştırdım düzeldi.(yani Arabaya reset attık:( ) Neden kaynaklanıyor olabilir, serviste bir sorun görmedi? Daha önce başına gelen veya teknik anlamda bilgisi olan arkadaşlardan görüş rica ediyorum.

1ocak2011
29/05/2011, 13:55
Sizin yokuştaki olay 2800 km'de 3.defa başıma geldi. Ben servise gitmeye gerek duymadım. Hatta 1. defa olan araç 10.km'de başıma geldi.

reddragon
29/05/2011, 15:02
Aracı autoda kapatıp açtığımda manuelde kaldığı ve auto ya geçmediği. anca durunca yani frene basınca autoya alındığı oldu birkaç kere..
Yukarıdaki gibi istop etmek zorunda kalmadım hiç. Bazen uygun olmadığında vitesi yükseltmiyor ama dualogictir bu herşey beklenir..

tayfux
29/05/2011, 17:51
bu 95 liklerin manuelini ne zaman getirecekler yahu..

burak6230
29/05/2011, 17:56
ah keşke getirseler almak isterim hemen varya

k0d3r
29/05/2011, 17:57

Aah ahh, olaydi ben de ondan alacaktim ama dualogic le filan işim olmaz dediğim için 75 liğe mecbur kaldim.

tayfux
29/05/2011, 17:59
aynen ben sıfır araba almam diyorum ama olsa ben bile düşünürüm..peki manuele çevşrme maliyeti nedir ki? ruhsat işlemleri hariç..hondaları çeviriyorlar bizimki neden olmasın..

Chevaliers
29/05/2011, 18:40
Bende de dualogic var şuana kadar bir sorunum olmadı.sitede haftalardır dualogic i kötülüyorlar.Ben almadan bu siteye sorup almıştım,ne oldu birden kararlar değişti mi?
Dualogic artık alınmaz bir opsiyon olarak mı görülüyor? (Şuan a kadar öyle düşünmüyorum ama)

tayfux
29/05/2011, 18:42
evet bende farkettim evo sahipleri dualogiclerinden pek memnun değil gibi..ısınma falan muhabbetleri dönüyor..

reddragon
29/05/2011, 18:59
Ben aldığımda dualogic fiyat olarak çok iyi bir opsiyondu. 24 liraya otomatik araba aldım aralık ayında...
Fakat şu anda 28 lira giriş fiyatıyla pek cazip durmuyor..
Kesinlikle manuel vitesin akıcılığının yanından geçemez. Kararlı bir sistem değil. Parası pulu olana normal otomatik almak düşer.
Şu anda araç alsam 100 hp lik i20 tam otomatik vites alırdım.. Şu anda dualogic vitesin fiyat avantajı yok..

k0d3r
29/05/2011, 19:37
Bende de dualogic var şuana kadar bir sorunum olmadı.sitede haftalardır dualogic i kötülüyorlar.Ben almadan bu siteye sorup almıştım,ne oldu birden kararlar değişti mi?
Dualogic artık alınmaz bir opsiyon olarak mı görülüyor? (Şuan a kadar öyle düşünmüyorum ama)

İnşallah bundan sonra da sorununuz olmaz. Ama bir teknolojide şikayetler varsa, o teknolojiyi kullananlarin tamaminda ayni sorunun olmasina gerek yok. Belli bir yüzdeyle bile olsa biraz temkinli yaklaşilmali bence.

leventt
29/05/2011, 20:17
Bende dualogıc kullanıyorum daha bir sorunum olmadı. Dualogıcın mantığını iyi kavramalıyız. Sorun yaşayan arkadaşlar gidip servisten iyi bir usta ile nasıl kullanılacağını can kulağı ile dinleyip öğrenmelerini tavsiye ederim. Teknolojiye çamur atmanın bir mantığı yok birazda hatayı kendimiz de arayalım.

tiner
29/05/2011, 21:24
Dualogic vites mantığını iyi bildigimi düşünüyorum zira bu forumdaki hemen her ilgili konuyu okudum + kitapçığımı ezberledim.
Manuel benimde ilk tercihim olurdu ancak evde araç kullanması şart olan ve Maniel kullanamayanlar var.
Forumdakiler bir anda karar değiştirmedi, oncedende ben onlarca benzer şikayet okudum ve yaşadığım olayları tahmin ederek aldım.Guvencem garantim ve hukuk bilgim.Bu ikisinin en azından 3 yıl kafamı rahat ettireceğini düşünerek sıfır aldım.
Bu konudaki teknik sorunla ilgili tartışmaya dönebiliriz umarım.

Chevaliers
29/05/2011, 21:31
İnşallah bundan sonra da sorununuz olmaz. Ama bir teknolojide şikayetler varsa, o teknolojiyi kullananlarin tamaminda ayni sorunun olmasina gerek yok. Belli bir yüzdeyle bile olsa biraz temkinli yaklaşilmali bence.
Doğru söylüyorsun aynı şekilde birkaç hataya bakarak da aptal şanzıman,uzak durulmalı gibi laflar da edilmemeli diye düşünüyorum.

reddragon
29/05/2011, 21:41
Şanzuman aptal diyen yok da parası olan daha iyisini alsın diyoruz. Yarı otomatik sistemlerin düşük motorlu araçlarda kullanılmasının en önemli sebebi maliyet. Manuel vitese bir robot ekleniyor ve al sana otomatik vites. Tabi ki robotun insan yerine karar vermesi ve düşünmesi her durumda mümkün değil.Artı ek bir aksam olan robot sistemin bozulma olasılığını da arttırıyor. Tabi her zaman önemli olan tek şey fiyat/performanstır. Eğer verdiğin paranın karşılığını alabiliyorsan sorun yok.

bvulgari
29/05/2011, 21:42
Bu otomatik şanzımanlardan pek anlamam ama robotlu şanzıman hangi marka olursa olsun tercih etmemek lazım diye düşünüyorum..Robotlu şanzıman benim gözümde rahatlıktan çok rahatsızlık teşkil ediyor. Dayımda 2008 Yaris var onun şanzımanınıda hiç begenmedim..ufak bi yokuşa geldin mi hemen saçmalıyor şanzıman..Kendin elle normale alıyosun vites düşürüyosun bi sallantılar falan filan..Bir diger akrabamın Scoda Oktavia DSG sine bindim geçen gün klima acık dik yokusu canavar gibi cıkıyo ne şaşırma var ne saçmalama...Otomatik şanzıman öyle olur..Yok tanıcakmışsında şanzımanı bilicekmişsin de öle oldumu böle yapıcakmışsın falan filan..Otomatik dediğin şanzıman takarsın "D" ye gidersin..

cunsuz
29/05/2011, 21:48
Ciddi anlamda sorunlu mudur yahu ? Punto'm elime geçmeden soğuyacağım :noexpression:

USTA
29/05/2011, 21:58
Bugün Çorlu'da bu triptonic vites muhabbetini yaptık,2011 model dizel triptonic Corolla sıkışık trafikte sık sık debriyaj ısınması yaşayıp arıza lambası yakıyormuş,araç soğumadan vitese geçmiyormuş,Auto konumundayken vitese müdehale edilmiyormuş vs vs,bugüne kadar Evo'muzda en ufak sorun yaşamadık çok şükür,biraz da şans işi sanırım...

reddragon
29/05/2011, 22:18
Bugün Çorlu'da bu triptonic vites muhabbetini yaptık,2011 model dizel triptonic Corolla sıkışık trafikte sık sık debriyaj ısınması yaşayıp arıza lambası yakıyormuş,araç soğumadan vitese geçmiyormuş,Auto konumundayken vitese müdehale edilmiyormuş vs vs,bugüne kadar Evo'muzda en ufak sorun yaşamadık çok şükür,biraz da şans işi sanırım...
Bi ara fordların ASM şanzumanı efsane olmuştu. Her dik yokuşta araç ısınmadan dolayı kitleniyordu. Sorun yaşamayan yok gibiydi sonra kaldırdılar o şanzumanı. Aratın google da bir sürü makale çıkar o konuyla ilgili. "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim" demiş napolyon. Her malın hatalısı çıkar ama ucuza kaçılan üretimde bu hata çok daha yoğun olur. Puntonun meşhur city problemini herkes bilir. Bizim forumda ayrıntılarıyla konuşuldu. Dandik bir bakır tel tutuyor 2 bin liralık city direksiyon motorunu. O tel yıpranınca bozuluyor city. Merak eden araştırsın baksın o konuya. O kadar fazla arıza yaşanması tesadüf değil.
vosvosun dsg şanzumanı ekstra 5 bin tl maliyet getiriyor. Yani DSG golf alacaksan 5 bin lira daha fazla ödüyorsun manuele göre. Ha o da sorun çıkarmıyor mu ? çıkarıyor. Teknoloji biraz da şans işi. Alırsın 3 kuruşluk elektronik bir cihaz ömür boyu kullanırsın vay be dersin. Başka biri alır aldığı gün elinde kalır.
Uzun lafın kısası almış olan arkadaşın korkmasına gerek yok bozulursa 3 yıl 4 yıl artık garantisine göre yaptırır bedavaya. Benimki 6 aydır sorunsuz ama yarın bozulmayacağının garantisi yok. Ama ikinci el alıcak olan iyi düşünerek alsın. Kenara para koysun en azından...

k0d3r
29/05/2011, 22:27
Doğru söylüyorsun aynı şekilde birkaç hataya bakarak da aptal şanzıman,uzak durulmalı gibi laflar da edilmemeli diye düşünüyorum.

Buna da kesinlikle katiliyorum :thumbs_up2:

GP COSKUN
29/05/2011, 22:46
arkadaşlar bazı gerçekleri istemesekte kabul etmek zorundayız
dualogic şanzuman yani yarı otomatik elektrohidrolik robotlu şanzuman maalesef sorunlu bir şanzuman
piyasaya çıktığından beri sıkıntıları devam ediyor hem fiat ta hem opel de hem honda da robot arızasından milletin anası ağladı siz daha neden bahsediyorsunuz
arkadaşın sorununa gelince
robot
hidrolik basıncı
yazılım buralarda bir yerde sorunu ara
bu arada şunuda ekeyelim şanzumana çamur atarken şanzumanın içi yani kendisi gayet sağlam ve kullanışlı ancak robot üniteleri tıpkı cıty gibi sorunlu
benim her zaman kullandığım bir sözüm var yine kullanıcam vede biraz değiştirerek
tüm punto kullanıcıları er yada geç cıty arızası yaşayacak
tüm dualogic punto kullanıcılarıda er yada geç robot arızası yaşayacak
ama 10 binde ama 100 binde sonuç kaçınılmaz
dost acı söyler
hiç bir arıza yaşamamanız dileğimle

cunsuz
29/05/2011, 23:17
Madem bu araç bu kadar arıza çıkarıyor, neresini övüyoruz biz burada ? :glare000:

Vallahi araba elime geçmeden soğudum..

reddragon
29/05/2011, 23:24
Madem bu araç bu kadar arıza çıkarıyor, neresini övüyoruz biz burada ? :glare000:

Vallahi araba elime geçmeden soğudum..
Kardeş coşkun bey de bahsetmiş bu tür sistemlerin çoğu sorunlu evladiyelik alcaksan kaliteli bir tam otomatik vites alcaksın.
Yalnız şöyle bişey var aracına boya korumaya, kaput korumaya harcayacağı parayı bile çok gören ben alır almaz garantisini 4 yıl yaptım. Farzet ki 4 yılın sonunda bozuldu. Alırsın yeni robotu o da 2 yıl garantili olacak sonuçta...Sana tavsiyem alır almaz garantini uzat.
Dualogic aldığıma pişman değilim çünkü çok uygun fiyata aldım. Şu anki fiyatından tavsiye etmiyorum açıkçası...
Hiçbirşeyi yüceltmeye ya da yerin dibine sokmaya çalışmaya gerek yok. Herkes gerçekleri bilsin işine gelirse alsın...

cunsuz
29/05/2011, 23:58
Kardeş coşkun bey de bahsetmiş bu tür sistemlerin çoğu sorunlu evladiyelik alcaksan kaliteli bir tam otomatik vites alcaksın.
Yalnız şöyle bişey var aracına boya korumaya, kaput korumaya harcayacağı parayı bile çok gören ben alır almaz garantisini 4 yıl yaptım. Farzet ki 4 yılın sonunda bozuldu. Alırsın yeni robotu o da 2 yıl garantili olacak sonuçta...Sana tavsiyem alır almaz garantini uzat.
Dualogic aldığıma pişman değilim çünkü çok uygun fiyata aldım. Şu anki fiyatından tavsiye etmiyorum açıkçası...
Hiçbirşeyi yüceltmeye ya da yerin dibine sokmaya çalışmaya gerek yok. Herkes gerçekleri bilsin işine gelirse alsın...

Mesele parası pulundan ziyade, sık sık servise gitmemek ya da yol ortasında kalmamak aslında, yoksa garantisi var tabii, o açıdan rahatız..Eşimden dolayı Dualogic almıştım, zira ben de manuelden yanayım daima..Neyse 3 sene kullanıp satacağız anlaşılan..Yollarda kalmamak dileğiyle..

reddragon
30/05/2011, 00:20
Mesele parası pulundan ziyade, sık sık servise gitmemek ya da yol ortasında kalmamak aslında, yoksa garantisi var tabii, o açıdan rahatız..Eşimden dolayı Dualogic almıştım, zira ben de manuelden yanayım daima..Neyse 3 sene kullanıp satacağız anlaşılan..Yollarda kalmamak dileğiyle..
Ben de galerici bir abimin ısrarıyla aldım. Şahsen manuel almak fikrindeydim. Fakat şu var hakkaten bayanların kullanımı için çok daha rahat manuele göre. Eşim bunu kullanırken bile her tarafımdan terler boşalıyor.Manuel araç olsa sürekli istop ettirip panikler..
Aracı satarken de şöyle bir olumsuzluğu olacak sattığınız kişi kullanırken arıza yaparsa bir şekilde sizi sorumlu tutabilir.Bizim burda bi abimiz reno sümbül araç aldı. aracı expertize sokmamış sonradan pert olduğu ortaya çıktı. mahkemelik oldular. tehditler vs..tabi o da sattı aracı başkasına...
Benim planım uzunca bir süre binip daha sonra galeri tarzı biryere bırakıp üstünü tamamlayıp yeni araç almak. Dar gelirli için araca yapılan yatırım ölü yatırım çünkü... Herkese kazasız belasız sürüşler

HarbiAslan
30/05/2011, 09:48
arkadaşlar izninizle konu hakkındaki yorumumu paylaşmak istiyorum,

bende punto dualogic aracımı alırken burada sizlerden fikir edinerek ve aracın iyi olduğuna kanaat getirerek aldım. yoksa gider başka bir araç bakar onu alırdım. bir arkadaşım yazmış , bu kadar överek aldığımız dualogic şimdi mi böyle oldu diye, bence gayet haklı...

benim aracım 24 mart'tan itibaren trafikte, ve yaklaşık 2500 km.'de. şanzıman ile ilgili bir sıkıntım yok denilebilir aslında , sadece eco mode kullandığım için düşük devirde vites yükselterek 35-40 km hızda 5. vitese geliyor ve ayrıca yokuşlarda bayılıyor.

eco mode açıkken düşük devirde yüksek vitese geçmesine müdahale edemiyoruz kendisi kafasına göre takılıyor beyefendi ama şöyle de bir durum var, vites değişirken gaza biraz daha yüklenirseniz işte o zaman araçta yığılma olmadan yüksek devirlere ulaşıp öyle atıyor vitesi - bir diğer çözümü ise "eco mode kullanmamak".

yokuşlarda ise vitesi ya manuele alıyorum yada eco mode'u kapatıp öyle basıyorum gaza ve hiçbir yığılma, bayılma vs... olmuyor...

bu bilgilerin %90'ını burada siz değerli arkadaşlarımdan aldım, dualogic vitesi yıllardır kullanıyorsunuz ve alışmış olmanız lazım, şayet bu şanzıman'da kronik bir problem olmuş olsa sanırım fiat'ın mühendisleri bunu çözer yada teknoloji değiştirirdi.

Ayrıca dualogic vites, hem bireylerin kullanımı açısından hemde kullandığı teknoloji açısından bence şuan tercih edilebilecek iyi bir seçim.

Şanzıman'ın içerisinde ki robot ise elektronik olduğundan arıza yapma ihtimali yüksek evet bu konuda size katılıyorum, ama 3 yada 4 yıl garantiniz var zaten, bir sıkıntı olursa gidersiniz paşa paşa değiştirir Fiat.

Birazda şans işi diyelim o robotun arıza yapması. Elektronik cihazların bozulmayacak diye bir garantisi olmadı olamaz arkadaşlar bunu hepiniz biliyorsunuz, şayet bunu göze alamayan var ise hiçbir elektronik alete yaklaşmasın.

Yani başka marka araçların şanzımanında sorun olmuyor da sadece bizim araçlarda sorun oluyormuş gibi olayı lanse ettirmek bence bizim dezavantajımızadır. Şuan kullandığımız araçlar kendi sınıfındaki araçlardan üstün bir durumdadır, yakıt tasarrufu olsun , kullanım kolaylığı olsun ve fiyatı olsun...

27000-28000 tl verip yarı otomatik araç alıyoruz, bence fiyatının karşılığını veriyor. yok vermiyor diyorsanız o zaman piyasada daha iyi araçlar var onlara bakın,

bu konuda söyleyeceklerim bunlar, ben dualogic aracımdan memnunum, kullanımı da , tasarrufu da gayet güzel. ha olur da bir sorun olursa bunu fiat düşünsün. araç 4 yıl garantili, ben 5 yıl mecburi kullanacağım, fiat'ın 3. arızaya kadar hakkı var sonra araç değişir bu kadar basit.

Tüm dostlarıma Selam olsun, kazasız belasız günler dileklerimle...

tiner
30/05/2011, 10:48
Bu şanzumanın mükemmel olmadığı kesin. Ama bana mükemmel şanzuman "şudur" da diyemez kimse.Zira hepsinde yi yada kötü sorun olabiliyor. ha bizim dualogic biraz daha hassas bir sistem.Ama yukarıda da dediğim gibi garantisi varsa sorun yok.garanti bittiğinde kara kara düşünmeye başlarım ama.

dikmentr
30/05/2011, 12:01
dualic vitesli 1.6 dizel bravoo aldım rampada geri geri cıkarken bi gaz bir fren derken depraj ısındı diye bir yazı cıktı 10 km gıttım kapagı açtım dumanlar cıkıyordu servisime gittim baskıdan gelmiştir o duman kullanım hatasıdır. dedim ben nerde yanlış yaptım ozaman normalda araç bayır yukarı cıkarken yarım pedallan cık koku gelıyor araçta dedi araçta sorun yok oda sürdü dedi bu şanzımanlar cok hassaslıgı vardır. sizin bilmediginiz tek şey manuel arabada devri kontrol ediyorsanız bu araçtada devri kontrol edin bağzen yanlış yapabiliyor mesela bayır aşagı ınerken hep düşük viteslen indigi icin ses yapıyor vites degişmiyor ondan kendınız + yapacaksınız devri hep takıp ediceksiniz yarı otomatık vitesli araç kullanıyorsunuz halil bey dedi kısmi manueldir baskıda vardır balatada tek o vites attırmayı robotla valfler üstleniyor bu şanzımanda kullanınca cok azda yakarsınız ögrenirsenız cokta iyi kullanırsınız normal tam otomatık araba sürmüşsünüz onda sorun yaşayamassınız o tam otomatık araç manuel araç sürdünüzmü vites geçişlerin devrini devir saatinde izleyin yüksekse siz degişin düşükse siz yükseltin araç tam otomatik degil ismi üstünde dedi... düz yolda daha seri gider ama rampada bayırda bağzen dengesizlik yapar dedi. ve o dedi cift ayak kullanmayın frenle gaza aynı anda basmayın arza cıkartırsınız oda ısıtır baskıyı .. demem oki yarı otomatık vitesli araç kullananlar ögrendıgınde herzaman keyifli olur ögrenmeden bu nasıldır bu bozukmu su söyle

ben tam otomatık araçım vardı önceki araç gaza tam yüklendigimde fırlıyordu bunda hemen fırlamıyor vitesi hemen seri seri atmıyor onda seri atma modu vardı daha az yakıyordu:) bunda öyle bişi yapamassın belli devire kadar vites atma snsi var bildigin manuel araç ya...

aslında hem iyidir hem de güzeldir kullanırsa

wallahi 150 km sonra risk e giriyorsun demekktir şanzıman garantisi bittimi masraflar başlıyor düşüncesinde degilim benim pejeot 307 triptonık tam otomatık vitesliydi tam 90 km elektro valf bozuldu onları degiştim 500 tl masraf bu arabalarda valflerle kontrol edildigi icin ama bravoda varmı bilmem tam otomatık araçlarda valf vitesin beyni gibiydi..

k0d3r
30/05/2011, 20:25
dualic vitesli 1.6 dizel bravoo aldım rampada geri geri cıkarken bi gaz bir fren derken depraj ısındı diye bir yazı cıktı 10 km gıttım kapagı açtım dumanlar cıkıyordu servisime gittim baskıdan gelmiştir o duman kullanım hatasıdır. dedim ben nerde yanlış yaptım ozaman normalda araç bayır yukarı cıkarken yarım pedallan cık koku gelıyor araçta dedi araçta sorun yok oda sürdü dedi bu şanzımanlar cok hassaslıgı vardır. sizin bilmediginiz tek şey manuel arabada devri kontrol ediyorsanız bu araçtada devri kontrol edin bağzen yanlış yapabiliyor mesela bayır aşagı ınerken hep düşük viteslen indigi icin ses yapıyor vites degişmiyor ondan kendınız + yapacaksınız devri hep takıp ediceksiniz yarı otomatık vitesli araç kullanıyorsunuz halil bey dedi kısmi manueldir baskıda vardır balatada tek o vites attırmayı robotla valfler üstleniyor bu şanzımanda kullanınca cok azda yakarsınız ögrenirsenız cokta iyi kullanırsınız normal tam otomatık araba sürmüşsünüz onda sorun yaşayamassınız o tam otomatık araç manuel araç sürdünüzmü vites geçişlerin devrini devir saatinde izleyin yüksekse siz degişin düşükse siz yükseltin araç tam otomatik degil ismi üstünde dedi... düz yolda daha seri gider ama rampada bayırda bağzen dengesizlik yapar dedi. ve o dedi cift ayak kullanmayın frenle gaza aynı anda basmayın arza cıkartırsınız oda ısıtır baskıyı .. demem oki yarı otomatık vitesli araç kullananlar ögrendıgınde herzaman keyifli olur ögrenmeden bu nasıldır bu bozukmu su söyle

ben tam otomatık araçım vardı önceki araç gaza tam yüklendigimde fırlıyordu bunda hemen fırlamıyor vitesi hemen seri seri atmıyor onda seri atma modu vardı daha az yakıyordu:) bunda öyle bişi yapamassın belli devire kadar vites atma snsi var bildigin manuel araç ya...

aslında hem iyidir hem de güzeldir kullanırsa

wallahi 150 km sonra risk e giriyorsun demekktir şanzıman garantisi bittimi masraflar başlıyor düşüncesinde degilim benim pejeot 307 triptonık tam otomatık vitesliydi tam 90 km elektro valf bozuldu onları degiştim 500 tl masraf bu arabalarda valflerle kontrol edildigi icin ama bravoda varmı bilmem tam otomatık araçlarda valf vitesin beyni gibiydi..

Bir de noktalama işaretleri kullansaniz cümleler arasinda :)

dikmentr
30/05/2011, 22:44
tüm dualic vitesli araçlarmı sorunlu. bu sorun barvoo 2011 fiereno nun dualic viteslerindedemi cıkıyor. genel dualic vitesli araçlardamı belirgin yoksa puntolardamı ve sadece kronik midir. yoksa belirgin araçlardamı cıkıyor.

mesela puntoda cıktı
bravoda cıkmazmı

tevfikoguzhanyilmaz
30/05/2011, 23:09
Aynı olay benim başıma geldi bugün.Yolda ilerlerken(AUTO+ECO+CITY) ikinci viteste takılı kaldı, hiçbir şekilde vitesi değiştirmedi ve değiştirmeme izin vermedi. 2-3 dk. sonra tekrar çalışmaya başladı.start&stop kapalı mıydı bu sorunla karşılaştığınızda.Ben çünkü o sorunla karşılaşmadan bir-iki dakika önce start&stop özelliğini devre dışı bırakmıştım.

jrgakbulut
30/05/2011, 23:19
usta bendede oluyor arada hatta ozelden 95lik abim ve arkadaslarımızla knustuk bu konuyu dualogic vites hatası yaziyor arac ok hafif rampada vitese karar veremiyr:) çıkar anahtarı 10 sn sonra tak tekrar vitese geçiyor:)

dikmentr
30/05/2011, 23:20
bu dualiclerin tümündemi kronik sorun

wallahi auris alacaktım aynı sorunun daha beterı varmış direk bravooya yöneldim...

USTA
30/05/2011, 23:43
Anladığım kadarıyla 95 hp 6 ileri dualogic lerde bu sorun var,1.4 fire dualogic kullanıcılarından bu yönde bir şikayet gelmemiş.Motor güçlü olduğundan robot şanzıman uyumsuz çalışıyor gibi...

tiner
31/05/2011, 09:37
Aynı olay benim başıma geldi bugün.Yolda ilerlerken(AUTO+ECO+CITY) ikinci viteste takılı kaldı, hiçbir şekilde vitesi değiştirmedi ve değiştirmeme izin vermedi. 2-3 dk. sonra tekrar çalışmaya başladı.start&stop kapalı mıydı bu sorunla karşılaştığınızda.Ben çünkü o sorunla karşılaşmadan bir-iki dakika önce start&stop özelliğini devre dışı bırakmıştım.

eco/city/ss bende hep kapalı. Bu sorunlar yaşandığında da kapalıydı. Şimdi bir sorun yok.Arada bir esiyor öyle, kafasına göre takılıyor anlaşılan.

jrgakbulut
31/05/2011, 09:38
eco/city/ss bende hep kapalı. Bu sorunlar yaşandığında da kapalıydı. Şimdi bir sorun yok.Arada bir esiyor öyle, kafasına göre takılıyor anlaşılan.

bendede her zaman kapali:) abi dedigim gibi 1-2 vites geçisi arasında oluyor vitese karar veremiyor araç bazen :) ama çok dik rampada yapmiyor sanirim dimi hafif yokuslarda yapiyor

akca37
31/05/2011, 10:21

Üstadım bu benim 3. aracım bir kez bende dualogic sorunu yaşadım ama her binişimde veya uzun yolda kullanırken hep diyorum iyiki dualogic almışım, hem çok atak hemde çok seri bir vites geçişleri var, ışıklarda kalktığımda çoğu araba hep aynamda gittikçe küçülüyor, kitapçığını okumuştum, diyor ki en son bıraktığınız viteste stop edip, kontak kapatıldığında örn: N de iken stop edip 1 e taktığınızda araç 1 e geçmeyip N de kalacaktır diyor, uyarıyor, aracı stop etmeden viteste takılı halde stop edin diyor, bu çok önemli bir ayrıntı... değiştireyim yeniden dualogic alırım...

akca37
31/05/2011, 10:23
bendede her zaman kapali:) abi dedigim gibi 1-2 vites geçisi arasında oluyor vitese karar veremiyor araç bazen :) ama çok dik rampada yapmiyor sanirim dimi hafif yokuslarda yapiyor

Arkadaşlar dikkat edin, geçen gün ben çok dik bir rampada geri sola doğru manevrayla kalkmak gerekti, ama yavaş yavaş kalkmam gerekti, çünkü solunda araç sağında duvar vardı sıfıra sıfır, yavaşça kaldırmaya çalışırken debriyaj sıyırırmışcasına araç küt küt geri kalkmaya çalıştı kafası karıştı ve çok korktum, ve inanılmaz debriyaj balata sesi geldi, bunda sizi uyarayım başımdan geçmiş biri olarak...yani sıkıntılı yerlerde dik yokuşlarda bırakmamaya çalışalım diye düşünüyorum...

tiner
31/05/2011, 16:42

benim meselem rapmada kafasının karışmasından ziyade 2. vitesi kendine takıntı yapması. park ediyorum, araç durmuş halen 2. viteste, rampada bayılıyor 2. viteste, 1'e almaya çalılıyorum geçmiyor.
İki defa park için durduğumda 2. vitesde kaldı,
1 defa da rampada 2.den bire almak istediğimde alamadı.

Yoksa seriliği, yakıtı, manuel kullanım zevki mükemmel. Üç defa sıkıntı yaşattı diye de dualogic'i kötüleyemem, sonuçta o kadar para verdik:)

srkaradag
31/05/2011, 17:44
Şahsen ben dualogic vitesten memnunum, performans isteyenler için tabiki geçişleri ağır olabilir.alırken tüm beklentileri hesaplamak lazım.

tevfikoguzhanyilmaz
11/06/2011, 15:41
Bu sorun ferahevler istinye dereiçi arasındaki yokuşta bir kez, mecidiyeköy kuyu sokağında (mecidiyeköyde sanem ecanesi ile mecidiye ilköğr.okl. arasında) yokuşta bir kez, iki kez de sanayi mahallesinde volkwagen general servis girişi önündeki yokuşta. Bu soruna çare bulduğunu söyleyen bir teknik servis var mı veya nedenini bilen.Oraya gideceim. Devirli kullanıyorum olmuyor, yavaş kullanıyorum olmuyor. Auto dan çıkartıyorum olmuyor auto ile çıkıyorum olmuyor Eğer duracaksa duruyor. Aracın tekrar çalışması çin yapılacak tek şey birinci mesajda anlatılanlar onun dışında herşeyi denedim ama nafile araç bir daha çalışmıyor... Hayır arkadan biri gelmese tamam da arkadan biri gelirken bu oluyor biri arkadan vuracak bir gün. servise gittim bilgisayara bağladılar ama sonuç yok araçta hata yok. Aracı bilgisayara bağayan ve güncelleştirme var mı diye arayan ustalardan daha çok bilgisayardan anlarım araçların içindeki ECU nun kullandığı protokolleri için programlar yazdım,Fiatın bu programını nasıl elde edebileceğimi ve kullanacağımı bilen varsa benimle iletişime geçsin lütfen, ben bu sorunun nedenini o programda bir şekilde keşfederim. O programı kullanıp arabanın loglarını incelemek istiyorum. Onun dışında son zamanlarda aynı tarzda arabayı kullanmama rağmen ortalama yakıt tüketimi istikrarlı bir şekilde artıyor. Daha araba 1200 km de, sürekli eco: drive ile izliyorum kullanım alışkanlıklarını ve hep aynı, fakat ne hikmetse yakıt tüketimi artıyor. bir de buna baktıracağım.

mistero
11/06/2011, 22:43
Bende de 95 hp multijet dualogic var. Bol yokuşlu (ankaralılar bilir dikmen) bir yerde oturuyorum bu yağmurlara rağmen arabayı boğmadan ve patinaj yapmadan yokuşta kullanıcam diye az ter dökmedim ve acemi biri olarak benim naçizane yorumum şöyle;
şayet yokuşlarda manuel kullanırsanız arabanın çok rahat ve hızlı çıktığını denemediyseniz göreceksiniz. (ben bile yapıyorsam siz usta şoför arkadaşlar kesin yaparsınız)
Arabayı otomatik kullandığımda şayet araba 2. vitese geçerken ayağımı gazdan çekmek durumunda kalırsam o zaman araba boğuluyor o tür durumlarda gaza biraz daha basıp arabanın devrini almasını sağlamaktan başka bir çare bulamadım. Ama ayağımı gazdan çekmeden gidersem araba kesinlikle boğulmuyor. Daha önce full otomatic honda jazz kullanan biri olarak dualogic vitesin mükemmel olduğunu bende düşünmüyorum sadece biraz alışmak lazım çalışma şekline..

jrgakbulut
11/06/2011, 23:11
1-2 vites arası bazen saçmaliyor çok ufak yokuslarda dualogic vites hatası ikazı veriyor 3 kere verdi bende anahtari çıkarip takmak gerekiyor .. ama dik rampalarda genelde sorun yok çok ilginç ama teşhisim bu:D

mistero
11/06/2011, 23:57
ben hiç ikaz filan yaşamadım.. çok ilginç.. dualogic hatası ikazı nasıl birşey?

tevfikoguzhanyilmaz
12/06/2011, 03:19
Bende de 95 hp multijet dualogic var. Bol yokuşlu (ankaralılar bilir dikmen) bir yerde oturuyorum bu yağmurlara rağmen arabayı boğmadan ve patinaj yapmadan yokuşta kullanıcam diye az ter dökmedim ve acemi biri olarak benim naçizane yorumum şöyle;
şayet yokuşlarda manuel kullanırsanız arabanın çok rahat ve hızlı çıktığını denemediyseniz göreceksiniz. (ben bile yapıyorsam siz usta şoför arkadaşlar kesin yaparsınız)
Arabayı otomatik kullandığımda şayet araba 2. vitese geçerken ayağımı gazdan çekmek durumunda kalırsam o zaman araba boğuluyor o tür durumlarda gaza biraz daha basıp arabanın devrini almasını sağlamaktan başka bir çare bulamadım. Ama ayağımı gazdan çekmeden gidersem araba kesinlikle boğulmuyor. Daha önce full otomatic honda jazz kullanan biri olarak dualogic vitesin mükemmel olduğunu bende düşünmüyorum sadece biraz alışmak lazım çalışma şekline..

bu konuda manuel veya otomatik kullanmakta fayda etmiyor birinci viteste çıktığım yokuşta tık diye durdu araba...

ozgur_er
12/06/2011, 19:00
Selamlar,
2009 1.3 multijet 90HP aracımı mart ayında ikinci el aldım, araç aldığımda 25000km'deydi şimdi 30000km'ye geldi, servis kaydında herhangi bir arıza yok ben de 5000km boyunca sorun yaşamadım. Cumartesi günü akü bitti onu saymıyorum :) Sanırım otomatiklerde akü daha çabuk bitiyor, ön sol kapı açılınca motor henüz çalışmadan robot çalışmaya başlıyor, akünün daha çabuk bitme nedeni de bu olabilir. Önceki aracım 2006 GP 1.4 manuel'di orjinal aküsü üzerindeydi 4ncü yılda. İlk başta debriyajı çok arasam da şimdi memnunum dualogicten, umarım sorun çıkarmaz:)

k0d3r
12/06/2011, 21:39
bu konuda manuel veya otomatik kullanmakta fayda etmiyor birinci viteste çıktığım yokuşta tık diye durdu araba...

Nasil yani. Arabaniz manuel ve yokuşu çikarken durdu mu?

OPTS
12/06/2011, 22:01
9 ayı geçti ,bende eşim nedeniyle hiç istemeden aldım duologic vitesi. Başlarda hiç alışamadık ama şu an o kadar rahat ediyorumki.
Vites geçişleri çok yumuşak, yokuşta bayılırsa bir dip gaz yapıyorum sorun çözülüyor.
Bence sorunu olanlar servise gitsin bir kere gittiniz çözülmediyse fiata bildirin.

mistero
12/06/2011, 22:22
9 ayı geçti ,bende eşim nedeniyle hiç istemeden aldım duologic vitesi. Başlarda hiç alışamadık ama şu an o kadar rahat ediyorumki.
Vites geçişleri çok yumuşak, yokuşta bayılırsa bir dip gaz yapıyorum sorun çözülüyor.
Bence sorunu olanlar servise gitsin bir kere gittiniz çözülmediyse fiata bildirin.

Evet gazı kökleyince sorunun çözülüyor

webmail
28/09/2011, 01:39
değerli arkadaşlar... öncelikle fiat punto evo 1.4 dualogic 77 hp aracımızı bugün Yıldız teknik üniversitesi, motor teknik mühendisliğinde teste tabii tutturduk!!!
aracı aldığımızdan bu yana yaşadığımız problemler zaten saymakla bitmez ama.. çoğu sizinkilerle aynı...

TEST ESNASINDA
YTÜ kampüs yokuşunda inerken 40 km hızla 5. viteste ilerlerken, çıkışta araç 1 metre geri kayıp stop etti!!!

burada punto evo alacaklara önemli bir tavsiyede bulunalım!!!!!!!!!!!!!!

TEK TAVSİYEM KESİNLİKLE ALMAYIN ARKADAŞLAR!!!

mahkeme kapılarında sürünmektense, iett otobüsü daha mantıklı!!!

kimse bir araç alırken sorun yaşamanın hesabını yapmak istemez!! bende o şekilde aldım üstelik sıfır bi araba aldım. trafikte yediğimiz küfür cabası!!! :) olur olmaz yerlerde stop edip olur olmaz yerlerde araç kilitlendi ve defalarca ölümden döndük!!! garantiden bahsediyorsunuz ama, sorun çözme konusunda hiçbiri tam garanti veremiyor ve işin içinden çıkabilmek için, kullanıcı hatası diye geçiştiriveriyorlar.. bu araçlarda fiat yetkili servislerin söylediği bi kavram var. araçlarda kayıt sistemi mevcuttur.. şimdi sizlere soruyorrum arkadaşlar:
NASIL OLUYORDA BU SORUNLAR KAYITLARDA ÇIKMIYOR?

Diyelim ki kullanıcı hatası... Çıkarsınlar kayıtları inceleyelim... Yani sözün özü hata tamamen araçlarda ve kayıtlarda servislerde resetlenerek siliniyor.. bunlara dikkat edelim..

neticesinde mahkemem devam etmekte.. ilerleyen aşamalarıda buradan sizlerle paylaşacağım

Allah kaza bela vermesin..

HEM KENDİNİZİ HEM BAŞKASINI RİSKE ATTIĞINIZI UNUTMAYIN!!!

Aracınıza güvenmeyin. Anlatılanların hepsi tecrübe edilmiştir. Lütfen öz eleştirilerinizi yaparken, bu durumu gözardı etmeyin.. İlgili arkadaşlarla yüzyüzede görüşebilirim!!!

levan34
28/09/2011, 16:10
herkesin dualogic sorunu ayrı tabi...ama ben iyiki dualogic almışım diyorum hala...2 defa bendede ışık yandı,yolda ,2 dk.sonra düzeldi kendi kendine...sonra tekrar yapmadı...vites işi arabalarda eskimiş bir sistem artık,hatta hamallık resmen...zaten sol bacağım ağrıyor...arabamı kullanıcaz,debriyajlamı uğraşıcaz...tek çözüm: dualogic neye ne kadar izin veriyosa zorlamadan onun istediği gibi kullanmak,kastırmaya gerek yok..2 sene daha garantim var,sonra yolları ayıracağız mızıkçılık yaparsa.

not: herkes 2 den 1 e geçmiyor diyor...evet bendede geçmiyor...geçmezse geçmesin,beklesin arkadaki...herşeyi kafaya takmayalım bence...bu paraya bu kadar.

tayfux
28/09/2011, 16:24
herkesin dualogic sorunu ayrı tabi...ama ben iyiki dualogic almışım diyorum hala...2 defa bendede ışık yandı,yolda ,2 dk.sonra düzeldi kendi kendine...sonra tekrar yapmadı...vites işi arabalarda eskimiş bir sistem artık,hatta hamallık resmen...zaten sol bacağım ağrıyor...arabamı kullanıcaz,debriyajlamı uğraşıcaz...tek çözüm: dualogic neye ne kadar izin veriyosa zorlamadan onun istediği gibi kullanmak,kastırmaya gerek yok..2 sene daha garantim var,sonra yolları ayıracağız mızıkçılık yaparsa.

not: herkes 2 den 1 e geçmiyor diyor...evet bendede geçmiyor...geçmezse geçmesin,beklesin arkadaki...herşeyi kafaya takmayalım bence...bu paraya bu kadar.
söylediklerinize saygı duyuyorum fakat malesef katılmıyorum...dualogic vites bence de çok yararlı bir sistem değil ayrıca manuel vitesin de hamallık olduğunu düşünmüyorum..şahsen ben vites değiştirmek küçültmek gibi şeylerin bana arabanın hakimiyetini kazandırdığını düşünüyorum onun için manuel vitesden vazgeçemiyorum..bu paraya bu kadar meselesine gelince bu forumda o kadar fazla görüyorum ki bu yazıyı inanın hepsine mutlaka hayır demişimdir size de hayır diyorum. neden mi? çünkü otomatik dizel yada otomatik fire motor alan arkadaşlarımız bu arabalara en az 35 lira para veriyorlar..bu para az mı? dualogic vites dediğiniz olay sadece sizin yaptığınız işi robota yüklemiş bir olaydır bu kadar parayı hakediyor mu? tam otomatik şanzuman olsa belki tamam diyeceğim fakat inanın bu şanzuman o parayı haketmiyor ki bence hakkından fazla para veriliyor..otomatik vitesin rahatlığını tam otomatik honda larda hatta dualogic sistem ile aynı sistem olan mitsubishi colt'u denemenizi öneririm..sıfır hata mükemmel sürüş keyfi..

punto_multijet
28/09/2011, 16:39
Arkadaşlar,
Araçla 95 ps multijet. 1500 km'de. Perşembe günü durduğumuzda 2. viteste kaldı.Manuele alarak 1. vitese almak istedik olmadı.Stop edip N'ye alarak çalıştırdık ve 1. vitese aldık. Aynı sorun 20 km. sonra tekrarladı. Dün Erkay oto'ya götürdüm, bilgisayara bağlandı, sorun çıkmadı.Yazılı güncellediler. Ardında 30 km yapladan bayrampaşa bauhause çıkarken rampada 2. viteste bayıldı, ileri itip 1. vitese geçirmek isteidm geçmedi.Durduk rampada kalkmadı.1. vitese alamadık, boşa alamadık.İki defa stop edip denedim yine olmadı.En son bilgisayar mantığı diye düşündüm aracı stop ettik, anahtaları çıkardım, kapıları kilitledim, açtım ve yeniden çalıştırdım düzeldi.(yani Arabaya reset attık:( ) Neden kaynaklanıyor olabilir, serviste bir sorun görmedi? Daha önce başına gelen veya teknik anlamda bilgisi olan arkadaşlardan görüş rica ediyorum.

Butun msjları okumadım ama bu sorunun sebebi yazılımsal. serviste sorunu soylediğimde hemen bu problemle ilgili guncelleme geldi dediler ve 10dkda guncelleme yapıldı ve bu sorun duzeldi.

1ocak2011
28/09/2011, 16:52
Butun msjları okumadım ama bu sorunun sebebi yazılımsal. serviste sorunu soylediğimde hemen bu problemle ilgili guncelleme geldi dediler ve 10dkda guncelleme yapıldı ve bu sorun duzeldi.

Versiyon vs adı felan varmı? Bu olay bendede oluyor, ve ne zaman yüklettiniz?

punto_multijet
28/09/2011, 16:58
Versiyon vs adı felan varmı? Bu olay bendede oluyor, ve ne zaman yüklettiniz?

3 hafta falan oluyor yukleteli zaten arac daha yeni, yeni olmasına ragmen guncellemeden nasibini alamamıs fabrikada. derdimi anlattım direk guncellemeye aldılar. zaten exm cihazında guncelleme nedeni olarak vitesin 2de kalması ve ekranda uyarı gozukmesi olarak geciyor aslında servisler tarafından bilinen bir problem yani.

1ocak2011
28/09/2011, 17:05
3 hafta falan oluyor yukleteli zaten arac daha yeni, yeni olmasına ragmen guncellemeden nasibini alamamıs fabrikada. derdimi anlattım direk guncellemeye aldılar. zaten exm cihazında guncelleme nedeni olarak vitesin 2de kalması ve ekranda uyarı gozukmesi olarak geciyor aslında servisler tarafından bilinen bir problem yani.

Servisi aradım sürekli yeni yazılımlar geliyor diyorlar, Bunun için bir yazılım olup olmadığını bilmiyorlar. 1-1,5 saat sürer dedi, ya sallıyorlar,ya da bilmiyorlar...

akca37
28/09/2011, 17:27
Abicim benimde başıma geldi daha bir iki gün önce araç tam yokuş olmadığında ancak 2 vites ile çıkamadığı durumda 1 e alıp almamakta kafası karışıyor ve velhasıl 1 e geçmediğinden stop etti 2 . viteste , bende stop edip kapattım sonra da yeniden çalıştırıp manuelde devam ettim , arkadaşlar bence çok dik veya dik düşündüğünüz yani 2. vites ile çıkamayacağını (düşük hızlarda) tahmin ettiğiniz yokuşlara başlamadan önce manuele alın rahatça çıkın derim

punto_multijet
28/09/2011, 20:15
Abicim benimde başıma geldi daha bir iki gün önce araç tam yokuş olmadığında ancak 2 vites ile çıkamadığı durumda 1 e alıp almamakta kafası karışıyor ve velhasıl 1 e geçmediğinden stop etti 2 . viteste , bende stop edip kapattım sonra da yeniden çalıştırıp manuelde devam ettim , arkadaşlar bence çok dik veya dik düşündüğünüz yani 2. vites ile çıkamayacağını (düşük hızlarda) tahmin ettiğiniz yokuşlara başlamadan önce manuele alın rahatça çıkın derim

Guncellemeyi yaptırın hertürlü yokuşta manuele almadan rahat rahat kullanın. Yokuşta falan hiç acımadan kendi kendine direk takiyor 1. vitese. O kadar fark var ki bu olaydan sonra diğer dualogic aracımız Lancia Deltayi hemen servise götürdüm ama Lancia için yokmuş daha guncellestirme

1ocak2011
28/09/2011, 21:44
Guncellemeyi yaptırın hertürlü yokuşta manuele almadan rahat rahat kullanın. Yokuşta falan hiç acımadan kendi kendine direk takiyor 1. vitese. O kadar fark var ki bu olaydan sonra diğer dualogic aracımız Lancia Deltayi hemen servise götürdüm ama Lancia için yokmuş daha guncellestirme

Sevgili Kaan kardeşim,

Sayende bende akşam nöbetçi servisi buldum ve onlarında haberi olmadığı güncellemeyi hem onların cihaza hemde benim araca yüklettim senin dediğin gibi 2. viteste takılma güncellemesi diye çıkıyor ve hemen hep kaldığım yerde test ettim hiç manuele almaya gerek kalmadan hata vermedi ilgine teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Tuncay Aydemir

surfer
29/09/2011, 00:41
Selam, arkadaslar bendede vites kutusu ışığı yakarak yokuş yukarı çıkarken araç kaldi. Kapat aclardan ve 5dk bekledikten sonra hareket etti. Bu dediğim 1800km deyken oldu.

Servis eksik program varmış diyerek(bence demek istedikleri güncelleme) yazılım atarak sorunu giderdiler. Suan 5000km de bir daha hata almadım.

1ocak2011
29/09/2011, 08:42
Selam, arkadaslar bendede vites kutusu ışığı yakarak yokuş yukarı çıkarken araç kaldi. Kapat aclardan ve 5dk bekledikten sonra hareket etti. Bu dediğim 1800km deyken oldu.

Servis eksik program varmış diyerek(bence demek istedikleri güncelleme) yazılım atarak sorunu giderdiler. Suan 5000km de bir daha hata almadım.

Evet aynı güncelleme, 95'lik genelde araçlarda olan 2. viteste takılma güncellemesi...

punto_multijet
29/09/2011, 08:48
Sevgili Kaan kardeşim,

Sayende bende akşam nöbetçi servisi buldum ve onlarında haberi olmadığı güncellemeyi hem onların cihaza hemde benim araca yüklettim senin dediğin gibi 2. viteste takılma güncellemesi diye çıkıyor ve hemen hep kaldığım yerde test ettim hiç manuele almaya gerek kalmadan hata vermedi ilgine teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Tuncay Aydemir

Sorunun düzelmesine sevindim.

akca37
29/09/2011, 10:28
arkadaşlar izninizle konu hakkındaki yorumumu paylaşmak istiyorum,

bende punto dualogic aracımı alırken burada sizlerden fikir edinerek ve aracın iyi olduğuna kanaat getirerek aldım. yoksa gider başka bir araç bakar onu alırdım. bir arkadaşım yazmış , bu kadar överek aldığımız dualogic şimdi mi böyle oldu diye, bence gayet haklı...

benim aracım 24 mart'tan itibaren trafikte, ve yaklaşık 2500 km.'de. şanzıman ile ilgili bir sıkıntım yok denilebilir aslında , sadece eco mode kullandığım için düşük devirde vites yükselterek 35-40 km hızda 5. vitese geliyor ve ayrıca yokuşlarda bayılıyor.

eco mode açıkken düşük devirde yüksek vitese geçmesine müdahale edemiyoruz kendisi kafasına göre takılıyor beyefendi ama şöyle de bir durum var, vites değişirken gaza biraz daha yüklenirseniz işte o zaman araçta yığılma olmadan yüksek devirlere ulaşıp öyle atıyor vitesi - bir diğer çözümü ise "eco mode kullanmamak".

yokuşlarda ise vitesi ya manuele alıyorum yada eco mode'u kapatıp öyle basıyorum gaza ve hiçbir yığılma, bayılma vs... olmuyor...

bu bilgilerin %90'ını burada siz değerli arkadaşlarımdan aldım, dualogic vitesi yıllardır kullanıyorsunuz ve alışmış olmanız lazım, şayet bu şanzıman'da kronik bir problem olmuş olsa sanırım fiat'ın mühendisleri bunu çözer yada teknoloji değiştirirdi.

Ayrıca dualogic vites, hem bireylerin kullanımı açısından hemde kullandığı teknoloji açısından bence şuan tercih edilebilecek iyi bir seçim.

Şanzıman'ın içerisinde ki robot ise elektronik olduğundan arıza yapma ihtimali yüksek evet bu konuda size katılıyorum, ama 3 yada 4 yıl garantiniz var zaten, bir sıkıntı olursa gidersiniz paşa paşa değiştirir Fiat.

Birazda şans işi diyelim o robotun arıza yapması. Elektronik cihazların bozulmayacak diye bir garantisi olmadı olamaz arkadaşlar bunu hepiniz biliyorsunuz, şayet bunu göze alamayan var ise hiçbir elektronik alete yaklaşmasın.

Yani başka marka araçların şanzımanında sorun olmuyor da sadece bizim araçlarda sorun oluyormuş gibi olayı lanse ettirmek bence bizim dezavantajımızadır. Şuan kullandığımız araçlar kendi sınıfındaki araçlardan üstün bir durumdadır, yakıt tasarrufu olsun , kullanım kolaylığı olsun ve fiyatı olsun...

Teşekkürler +1111

Abicim konuyu damardan anlatmış ve açıklamışsın gerekli detayları...Başka söze gerek yok

27000-28000 tl verip yarı otomatik araç alıyoruz, bence fiyatının karşılığını veriyor. yok vermiyor diyorsanız o zaman piyasada daha iyi araçlar var onlara bakın,

bu konuda söyleyeceklerim bunlar, ben dualogic aracımdan memnunum, kullanımı da , tasarrufu da gayet güzel. ha olur da bir sorun olursa bunu fiat düşünsün. araç 4 yıl garantili, ben 5 yıl mecburi kullanacağım, fiat'ın 3. arızaya kadar hakkı var sonra araç değişir bu kadar basit.

Tüm dostlarıma Selam olsun, kazasız belasız günler dileklerimle...

atila
29/09/2011, 15:37
ben dualogic şanzımandan memnundum.bir suru secenek sunuyor.ekonomik,manuel,spor nasil istersen kullan.benim gibi hayatinda ilk defa kullananlara alisincaya kadar biraz tuhaf gelebilir.ilk haftalar araba kullanmaya yeni baslamis gibiydim.alisinca ariyor insan.ss ve eco tuslarini direksiyona koysalar daha kullanisli olacagini dusunuyorum

tiner
30/09/2011, 14:15
arkadaşlar,
zincirlikuyu birmotta bu güncellemeyi yaptıran var mı? Servisin bundan haberi varmı acaba diye aradım ama serviste telefonu açan yok. Daha önce burada yaptıran varsa hafta için gidip bende yaptırayım dedim

1ocak2011
30/09/2011, 14:20
arkadaşlar,
zincirlikuyu birmotta bu güncellemeyi yaptıran var mı? Servisin bundan haberi varmı acaba diye aradım ama serviste telefonu açan yok. Daha önce burada yaptıran varsa hafta için gidip bende yaptırayım dedim

Tiner direk git ve güncelleme yaptıracağım de zaten cihaz var veya yok diye uyarı veriyor...

tiner
30/09/2011, 14:21
Bu sorunu ilk yaşayanlardan olduğum için zaten erkay otoya gitmiştim (İlk mesajlarda bahsetmiştim sanırım) Erka oto da güya güncelleme yaptı ama neyi güncelledi bilmiyorum tabi. Hiçbirşey değişmemişti.Acaba bu güncelleme ben gittikten sonra mı çıktı???

tiner
02/10/2011, 13:03
Dün 10000 bakımı icin gittiğimde yazılım güncellemesi yapıldı.Bu halı ile tam istediğim araba oldu diyebilirim, artık rampalarda korkmuyorum:)

liebermann
03/08/2012, 08:53
konuyu hortlatmak gibi olmasın ama 2012 model sıfır alan arkadaşlar bu sorunla karşılaşıyorlar mı?

yeni araçlarda bu sorun düzeldi geldi diyebilirmiyiz, yeni yazılımlar ile vs?

ken01
06/08/2012, 10:54
konuyu bence de hortlatalım liebermann kardeş.

aracımın teslimini bugün bir aksilik çıkmazsa alacam. eğer geçen sene gündemdeki sorun halen devam ediyorsa ona göre teslim almadan servise güncellemesini yaptıralım. var mı 2012 model kullananlarda bu şikayet?

tiner
06/08/2012, 12:56
2012'lerde çıksa dahi kormkayın, bizim 1000-2000'lerde yaşadığımız sorun güncelleme sonrası tekrarlamadı. Benim arabam şu an 21000'de mesela. Sizn yeni arabalarda aynı sorun olursa gider güncelletirsiniz:)

Snowflake
08/02/2013, 22:52
Dualogic vites mantığını iyi bildigimi düşünüyorum zira bu forumdaki hemen her ilgili konuyu okudum + kitapçığımı ezberledim.
Manuel benimde ilk tercihim olurdu ancak evde araç kullanması şart olan ve Maniel kullanamayanlar var.
Forumdakiler bir anda karar değiştirmedi, oncedende ben onlarca benzer şikayet okudum ve yaşadığım olayları tahmin ederek aldım.Guvencem garantim ve hukuk bilgim.Bu ikisinin en azından 3 yıl kafamı rahat ettireceğini düşünerek sıfır aldım.
Bu konudaki teknik sorunla ilgili tartışmaya dönebiliriz umarım.

Merhabalar sizin bahsettiğiniz sorunların aynısını 05.02.2013 tarihinde ikinci el 2.500 km de satın aldığım aracımda ben de yaşıyorum.Yazıyı yazalı epey olmuş acaba sonuç olarak ne yaptınız paylaşırsanız çok mutlu olurum.

teşekkürler

1ocak2011
08/02/2013, 22:54
Dün 10000 bakımı icin gittiğimde yazılım güncellemesi yapıldı.Bu halı ile tam istediğim araba oldu diyebilirim, artık rampalarda korkmuyorum:)

Sonuç budur...

Snowflake
08/02/2013, 23:13
Bi an heycanlanıp okumadan atmışım ama yinede desteğiniz için teşekkür ederim.

Snowflake
08/02/2013, 23:16
Sonuç budur...

2012 model duologic vites hali hazırda güncel çıkmış olması gerekir 2011 de yapılmış bir güncelleme 2012 yi zaten kapsar diye düşünüyorum.Malesef benim aracımda vites geçişlerinde çok sıkıntı yaşıyorum servise gidecem bakalım ne dicekler.Sorunun düzeleceğine hiç inanmıyorum ama neyse.Buradan sizlerle paylaşırım.

Luc
08/02/2013, 23:22
Dualogic gayet iyi bir teknoloji. Benimde 1 sene kadar tecrubem oldu ve neredeyse hic sikinti yasamadim.

Fakat aracin debriyaj, bakim ve yazilim guncellemeleri ile parca degisimleri hep gunu gunune yapildi.

Bu gibi konularda yabancilarin "Routine Maintenance" (Rutin Bakim) dedikleri sey cok onemli arkadaslar. Maalesef ulkemizde bazi seyler yetersiz kaliyor. Kullanici bir takim seyleri kendisini Knowledgebase yaparak ogrenmek zorunda burda. Cunku belli bir standart yok.

Sent from my GT-I9100 using 2