PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima nasıl kullanılır?

dreamerdaddy
05/04/2007, 13:44
Arkadaslar klimayı kullanmadan sıcak hava alırken mono tuşuna basmadan on/off tuşuylada fan çalısıyor mono tuşuna bastıgımız zaman ne fark ediyor yani ben bi fark göremedim ne işe yarıyor mono tuşu..

2.Sorumda klimayı full auto modunda çalıstırırken neden içerdeki havayı kullanma tuşuna (araba şeklindeki tuş) bastıgmızda fullauto modundan cıkıyor auto oluyor bunların arasındada bi fark varmı?

İbrahimKC
05/04/2007, 13:49
Mono tuşu sürücü ve yolcu için sıscaklığı eşitler.
Yani aracı tek başına kullanırken, sürücü tarafındaki sıscaklı değerini değiştirirken yolcu tarafınıda otomatik oalrak değiştirmeyi sağlar. Mono tuşunun klimanın açıp kapanmasıyla bir ilgili yoktur. SAdece tek kişi bindiğinde kullanım kolaylığı sağlayan bir tuştur.

Full -auto modunda klima tamamiyle otomatik oalrak çalışıyor. Sen hiç bir seyi kontrol etmiyorsun. Herhangi bir seyi kendi istediğini gibi yapmaya kalkışıncada otomatik olarak kontrolu senin eline veriyor ve Auto moduna geçiyor.

dreamerdaddy
05/04/2007, 16:02
Teşekkürler..

fatihhhh
02/05/2007, 13:53
benim otomatik klima ile merak ettiğim sorular:
1-klima yakıtı belli bi oranda artırır. şimdi klima üzerinde soldan sağa 6 tuş var,
soldan 2. (yani B tuşu) tuş açık iken arabada klima çalışıyor demektir değilmi? bu tuş un ışığı yanmıyorsa klima çalışmıyor,sadeece fan ve havalandırma yada kalorifer çalışıyor değilmi arakdaşlar?
2-dışarda hava 35 derece diyelim. biz arabanın içini 30 dereceye yada 25 derece yada 20 derece gibi ayarlamalar yapsak en çok hangi değerde daha çok masraflı olur klima?
3-auto tuşuna bastığımızada otomatik klima herşeyini kendi yaralıyo. peki arkada oturanlar için nasıl oluyo? hani sadece söför ve ön yolcu taraflarında üflemee yapıyo, arkada otrana yapmıyo? şimdi önce önde oturan etilenecek, arkada oturan etkilenmeyecek
öff. tam anlatamadım başka zaman ben bu konuyu gene açarım gene de klima hakkında bilgisi olan bizi bilgilendirsin,
şimdidien teşekkür ederim

microab
02/05/2007, 14:48
Fatih;sana klima ve kalorifer ile ilgili konulardan bir demet yaptım abicim buralardan bakabilirsin...

https://www.grandepuntotr.com/forum/showthread.php?t=596&highlight=kalorifer

https://www.grandepuntotr.com/forum/showthread.php?t=765&highlight=kalorifer

https://www.grandepuntotr.com/forum/showthread.php?t=1082&highlight=klima

eakbas
02/05/2007, 16:04
fatih arkada oturan yolcular için klimayı ayaklara yonlendirdiğin zaman ön koltukların altında arka koltuklara az da olsa hava akısı sağlanabiliyor.
ancak benim aracım 3 kapılı, 5 kapılılarda aynı olması gerek ama emin değilim

fatihhhh
03/05/2007, 21:00
hani karşılaştırmak yanlış olacak ama golf ün üst donanımında, ön koltukların altına bi aparat yapılmıştı, arkada oturanların ayaklarına direkt soğuk yada sıcak hava veriyodu. bi de ön koltuk arasında kolçak vardı, ve kolçağın arka taradandan, arka koltuklara direk hava veren göz ler vardı, yani ön koltukta oturanlar neye maruz kalıyorsa arkada oturanlarda aynı şeye maruz kalıyordu.
bizim punto da herşey ön koltuklardakiler için tasarlanmış. arkada oturanlara havayı ileten göz ler yok. ön ile arkanın ısınması yada soğuması eş zamanlı(senkronize ) olmayacak demektir.
dip not:arabamız hakkında ufak yada büyük problemleri konuşsakda arabamı seviyorum.

Honor COOPER
04/05/2007, 11:03
aslında manuel klimanın kullanımı daha pratik.insanın kafası karışıyor bu dijitalde.

ABNEW
04/05/2007, 14:36
hani karşılaştırmak yanlış olacak ama golf ün üst donanımında, ön koltukların altına bi aparat yapılmıştı, arkada oturanların ayaklarına direkt soğuk yada sıcak hava veriyodu. bi de ön koltuk arasında kolçak vardı, ve kolçağın arka taradandan, arka koltuklara direk hava veren göz ler vardı, yani ön koltukta oturanlar neye maruz kalıyorsa arkada oturanlarda aynı şeye maruz kalıyordu.
bizim punto da herşey ön koltuklardakiler için tasarlanmış. arkada oturanlara havayı ileten göz ler yok. ön ile arkanın ısınması yada soğuması eş zamanlı(senkronize ) olmayacak demektir.
dip not:arabamız hakkında ufak yada büyük problemleri konuşsakda arabamı seviyorum.

Genelde C sınıfında araka yolcular için ayrı havalandırma oluyor, haklısın Fatih...

grandecaglar
15/05/2007, 15:40
merhaba size birşey soracam djital klıma yı kulanmayı hep unutuyorum klima nasıl açılır nasıl kapanır fana nasıl albilirim kısacası klımayı kulanmayı yazabilirmisiniz birde 3 aydır hiç açmadım sorun olurmu kulanım klavuzundan birşey anlamadım servis de bir kere öğretiler sonra unutum yardımlarınızı bekliyorum lütfen

fikretkapti
15/05/2007, 15:46
çok basit orta panelde auto butonu var ona basman yeterli sonra oklar ile havanın nereden gelmesini istiyorsan o yöne ayarla.kapatmak için orta konsolda off tuşuna basman yeter.fana almak içinde auto ya bas.klima işareti var.kartopu şeklinde oradan klimayı iptal edip fanı çalıştıra bilirsin.çok kolay ya.zaten auto ya bi bas gerisini çok kolay yaparsın.

microab
15/05/2007, 15:48
Klimadaki kar tanesine basarsan çalışacaktır.Off tuşu tamamı ile kapatır.
"Max" tuşu buğu alır-arka rezistansı ve sağ sol ayna ısıtıcılarını çalıştırır.
Ses açma düğmesine benzeyen yuvarlak kontrol düğmesi ısıyı düşürüp yükseltmene yarar,farklı derecelerde soğutma yapabilen bir klimamız var fakat iki sıcaklık farkı 7 dereceyi geçemez...
Yön tuşları ise aşağıdaki ayaklara hava üfler--ortadaki göğüsden ve sağ-sol başlardan üfler,en üstteki ise ön cama üfler...

Manuel tuşuna batığında iki sıcaklık farkı ortadan kalkacaktır.

Araç içi ve araç dışı sirkülasyonu gösteren tuş da yanıp yanmama durumuna göre aracın içindeki havayı dolaştırır-yada araç dışındaki havayı içeri alır...

Kristal lamban yanmıyorsa eğer kliman çalışmıyor sadece havalandırma çalışıyor anlamına gelir...

KArışık olmamıştır umarım...

Lewent
15/05/2007, 17:15
Karışık olmamıştır umarım...

Çok güzel anlatmışın, atladığın bi şey yok sanırım.
Klimada digital dewir gösterge olayına flan girmeye gerek yok şimdilik ;)

demirhan
15/05/2007, 18:23
:)

SteinGP
15/05/2007, 18:31
ali abi bu kristal lamba dediğin hangisi?

microab
15/05/2007, 18:35
Şekil itibarı ile krsital-kar tanesi :)

SteinGP
15/05/2007, 18:37
heh tmm :)

GUL
09/10/2007, 12:48
Ben Klimayi Sicak Ayarina Getiremiyorum Arkadaşlar , Anlattiklariniz Soğutmak Için , Sicak Ayarini Nasil Yapiyoruz...bilgi Verirseniz Sevinirim..tşk.

Linos
09/10/2007, 13:14
Ben Klimayi Sicak Ayarina Getiremiyorum Arkadaşlar , Anlattiklariniz Soğutmak Için , Sicak Ayarini Nasil Yapiyoruz...bilgi Verirseniz Sevinirim..tşk.

Klima düğmesi kapalı ise, sıcaklığı yükseltmen yeterli! ;)