PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorda titreme

kadoku
05/01/2007, 15:09
Bayram tatilinda yola çıkmadan önce lastik basınçlarını kontrol ettim önleri 32 arkaları kitapçıktaki gibi 29 olarak ayarladım (normalde arkaları 30 ayarlıyorum) vel hasıl sonra yola çıktım Şİle'ye giderken Yenidoğan civarında Shelden ne olur nolmaz diye 30 ytl lik benzin aldım ne olduysa ondan sonra oldu bir kaç km.sonra araba titremeye başladı sonra kesildi belirli aralıklarla bir kaç kez daha tekrarladı ama şimdi herşey normal görünüyor bu titremeye sebep benzin diye düşünüyorum, acaba Lastik basıncının bu titremede bir etkisi olabilir mi yada başka bir sorun mu arabamda.

Korhan
05/01/2007, 16:19
Lastikle alakası yok .Shellin böyle namussuzlukları olabiliyor. benzinden kaynaklanıyor. Önemli birşey olduğunu sanmıyorum .Güvendiğin bir yerden hemen fulle depoyu bence.

erdiyilmaz
05/01/2007, 16:40
hocam LastikLerden degiL de benzinden oLdugu düşüncesindeyim. benzer durumu ben de yaşamıştım. kavşakta arabayı stop ettirdi çaLıştırmam baya sürdü. iki farkLı firmadan aLınmış benzin karıştırıLınca sanırım böyLe sorun yapıyor hep.

nasrettinhoca
05/01/2007, 16:42
Benzin, benzin...Değilse yakıt sistemi ile ilgilidir..Lastiklerle ilgisi yok...

Misafir2
05/01/2007, 16:43
Ya ArkadaŞlar Ben Ön Lastiklerİ 28 Arkalari 30 Yapiyorum SÜrekli Eski Arabamdan Kalan AliŞkanlik Bu İŞİn DoĞrusu Nedir Ön 32 Arka 29 Mu Lastik Hava Basinci???

kadoku
05/01/2007, 16:43
ya bende aslında benzin alırken genelde aynı istasyonu tercih ediyorum ama mecbur kaldık aldık bu sefer, bi daha mı asla :(

Linos
05/01/2007, 18:12
Ya ArkadaŞlar Ben Ön Lastiklerİ 28 Arkalari 30 Yapiyorum SÜrekli Eski Arabamdan Kalan AliŞkanlik Bu İŞİn DoĞrusu Nedir Ön 32 Arka 29 Mu Lastik Hava Basinci???

Kullanım klavuzunda var! Yüke göre değişiyor esasında; ortalama ön 32, arka 30 gibi bir şey... En azından ben öyle yapıyorum ;)

dejavu
05/01/2007, 18:35
arka lastik basıncın bir değer düşmesi (mesela 30 dan 29 a düşmesi) motorda tekleme yada anlatılan olayları yapma sebebi kesinlikle olamaz.. çünkü mantık olarak bu münkün değil.. dediği gibi ya alınan benzinde bir durum söz konusudur yada aracın benzin sisteminde yada motorda bir durum söz konusudur.. ama anlatılanlar daha çok benzinin ve istasyonun dikkate alınıp bu konu üzerinde düşünülmesi gerekir.. vede burda şu sonuç çıkıyor alınan yakıt ve ilgili istasyon sana biraz yamuk yapmış...@kadoku kardeş
gelelim lastik basınç ayarlarına
bizim diesel araçların lastik basınç ayarları önler 32 arkalar 30 dur... önlerin 2 puan değer yüksek olması diesel motorun benzinliye göre biraz daha ağır olmasından kaynaklanıyor..
benzinlilerde tam bilmiyorum ama değerler 30 a 30 dur.. (ama emin değilim)
@vulas54 kardeş bence değerler tam tersi olmalıdır.. onlerin değer olarak arkadan daha düşük olması bence olumsuz çünkü: motor önde arkada aslında pek bir yük yoktur.. motor önde olduğu için on lastiklerin daha yüksek değer taşıması gerekir... çünkü motor önde buda artı yük demek..
araçlar yükleri arttıkça lastik basınç değerleride artar... kışın insanlar lastik daha iyi kavrasın diye lastik basınç değelerini düşürürler aslında bu yanlıştır..
lastik basınç değeri düşük lastiğin alta gelen yerle muhattap olan tabanda içe bükülme olur buda aracın yani lastiğin yolu kavramasını angeller.. tam tersi kışlık lastik kullanılmalı ve araç lastik değerlerine sadık kalınmalı ama istenirse de 1-2 puan yükseltilebilir asıl ve gerçek olan teknik olarak doğru olan budur arkadaşlar..

h k
05/01/2007, 20:44
benzinli 1.4 77 icinde ön 32 arkalar 30 olarak yaziyor kitabinda.

mehmet1907
05/01/2007, 20:58
arkadaşlar benim kitapcıkta önler 35 arkalar 30 yazıyor sizce 35 fazla değilmidir?

Mısafır
05/01/2007, 21:12
yakıtınıza dıkkat edın, opetten almadıgınız yakıtlardan kaynaklanan bı sorunda baya basınız agrır...

Misafır
05/01/2007, 23:12
ben önleri de arkaları da bazen 32 bazen de 33 yapıyorum.
şu ana kadar bir sorun yaşamadım.

nasrettinhoca
06/01/2007, 08:59
ben önleri de arkaları da bazen 32 bazen de 33 yapıyorum.
şu ana kadar bir sorun yaşamadım.

Aynen....Bende tamamını 33 yapıyorum....

kadoku
06/01/2007, 09:15
arkadaşlar hepinize verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim, dün akşam her zaman benzin aldığım istasyondan depomu fulledim sonrada biraz gazladım şu anda herşey gayet normal görünüyor, bundan sonra kesinlikle bilmediğim istasyondan benzin almak yok, siz siz olun benim yaşadığım sorunu yaşamamak için bilmediğiniz istasyondan benzin almayın, herkese iyi forumlar dilerim.

gurik
06/01/2007, 10:11
o aracın basınçları ön 32 arka 30 normal yükte tam yükte arkada 32

blacksiyah
09/01/2007, 23:01
özellikle kış aylarında ve yine özelikle uzun yola çıkarken yakıtı sık sık fullemek gerekiyor hava şartları ne getirir bilinmez.

Mısafır
09/01/2007, 23:06
ıstanbulda benzın aldıgım 3 opet ıstasyonu var sımdıye kadar bı sorun yasamadım...