PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : City kullanım modu

hakguner
25/05/2011, 15:01
Selamlar herkese,

City modu bildiğimiz üzre araç 20 km hızın üstüne çıktığında devreden çıkıyor. Ancak 20 km hızın üzerinde de benim direksiyon çok yumuşak gibime geliyor. Düz yolda giderken direksiyon çok oynuyor sağa sola doğru sanki.

Soru şu : city modu 20 km hızı geçtikten sonra devreden çıktığında , yol bilgisayarı ekranında ki CİTY yazısı sizde sönüyor mu ? Yoksa hep var mı ?

hangi hızda olursam olayım bende hep CİTY yazısı aktif durumda. Sizde de aynı mı ?

takres
25/05/2011, 15:03
aynı yazı hep var...

HarbiAslan
25/05/2011, 15:05
benim aracımda city sürekli aktif. belirli bir hız'dan sonra da devredışı kalmıyor.

muhammedçelik
25/05/2011, 15:40
Devre dışı kalmıyor sadece hıza duyarlı direksiyon sertleşiyor.

gun001
26/05/2011, 16:35
devre dışı kalmıyor,sürekli gösterge yanıyır.Devre dışı kalma hisside vermiyor.

blackhawk
26/05/2011, 16:43
Park ederken ya da kalabalık şehir trafiğinde kullanıyorum. Ctiy arızası riskini azaltıyorum.Düğmeye tekrar basana kadar yanık kalıyor.

Pardeleus
26/05/2011, 16:52
park ederken gerçekten harika sen düğmeye basınca yanıyor tekrar basınca sönüyor manuel yani kendiliğinden sönme gibi bişey yok :)

k0d3r
26/05/2011, 17:01
Park ederken ya da kalabalık şehir trafiğinde kullanıyorum. Ctiy arızası riskini azaltıyorum.Düğmeye tekrar basana kadar yanık kalıyor.

Selam, City arızası riskini nasıl azaltıyorsunuz merak ettim ?
Yani ne yapınca risk azalıyor?

hakguner
26/05/2011, 17:58
Selam, City arızası riskini nasıl azaltıyorsunuz merak ettim ?
Yani ne yapınca risk azalıyor?

Sanırım çok kullanmadığı için.

SpyHunter33
26/05/2011, 18:08
Kullansanızda kullanmasanız da City motorunuz sürekli aktifdir arkadaşlar. City modu sadece düğmeye basıldığında servo motora giden akımı artırdığından yumuşaklık hissini daha çok vermektedir. Bu yüzden siz o düğmeyi kullansanız da kullanmasanız da vity modunuz sürekli aktifdir. Bozulma riski de bnunla eşdeğerdir.

blackhawk
26/05/2011, 18:18
Yanlış biliyor olabilirim düğmeye bastığınız anda hidrolik direksiyonda elektrik motoru devreye giriyor. O yüzden direksiyon hafifliyor. Kapattığınız anda elektrik akımı kesiliyor elektrik motoru devre dışı kalıyor. Aksi taktirde elektrik motoru aşırı ısınma yapar ve sorunlar başgösterir :)

HarbiAslan
26/05/2011, 18:24
aracı alalı 2 ay oldu ve city modunu hiç kapatmadım, şehir içi kullanıyorum ve gayet rahat. arıza yaparsa artık onu servis düşünsün, bana city motorlarının yenilendiğini söylediler yeni modellerde.

krm1983
26/05/2011, 18:27
Yanlış biliyor olabilirim düğmeye bastığınız anda hidrolik direksiyonda elektrik motoru devreye giriyor. O yüzden direksiyon hafifliyor. Kapattığınız anda elektrik akımı kesiliyor elektrik motoru devre dışı kalıyor. Aksi taktirde elektrik motoru aşırı ısınma yapar ve sorunlar başgösterir :)
bildiğim kadarıyla her kullanımda akım gidiyor ama city moduna geçince gönderilen akım miktarı arttığından direksiyon hafifliyor

k0d3r
26/05/2011, 20:47
Valla evoyu alali daha 1 hafta oldu, sirf bu city motor arizasindan kaygilandiğim için, sadece 1 kere denemek için açtim city modunu. Başka da açmam :D

krm1983
26/05/2011, 20:58
açın rahat rahat gideceği varsa gider zaten farketmiyor :)

ErdmG
26/05/2011, 21:02
arkadaş yeni scirocco aldı,onu kullandım geçen hafta içinde direksiyon bana ağır geldi :D dedim oğlum nasıl hidrolik bu,hıdrolık yagını koymamışlar bunun, adam benım aracın direksiyona dokununca çıldırdı o kadar para verdim benim araçta bu nasıl olmaz dedi :D gerçekten çok güzel bi özellik..

krm1983
26/05/2011, 21:09
arkadaş yeni scirocco aldı,onu kullandım geçen hafta içinde direksiyon bana ağır geldi :D dedim oğlum nasıl hidrolik bu,hıdrolık yagını koymamışlar bunun, adam benım aracın direksiyona dokununca çıldırdı o kadar para verdim benim araçta bu nasıl olmaz dedi :D gerçekten çok güzel bi özellik..
bir de kronik sorunu olmasa :)

sasa
26/05/2011, 21:32
arkadaşlar city motoru arzası denen şey motordan kaynaklanmıyor direksiyon milinin üzerinde açı sensörü denen iletkenliği her noktada farklı bir metal parça ve o parçaya değen metal fırçalar var aslında arza bu sensörden kaynaklanıyor ama gövde ile bütün olduğu için tamiri yok komple motorla birlikte değişiyor yani city devrede olsada olmasada o metaller birbirine temas halinde bunun sonucunda metal yorgunluğu denen olay meydana geliyor ve bu fırçalardan biri temas yeteneğini kay bedip arzaya yol açıyor biraz karmaşık oldu ama artık kusura bakmayın

EvoKoray
26/05/2011, 21:36
Evo yu geçen sene Nisan da aldık o zamandan beri 2-3 kere kapatmışımdır , hep açık geziyorum bi zararınıda görmedim city 20 den sonra devreden çıkmıyor 40-50 km yi geçince direksiyon city modu kapalı hale geliyor ama city çalışıyor , 180 le giderkende city açık şehir içi dolaşırkende

krm1983
26/05/2011, 21:40
arkadaşlar city motoru arzası denen şey motordan kaynaklanmıyor direksiyon milinin üzerinde açı sensörü denen iletkenliği her noktada farklı bir metal parça ve o parçaya değen metal fırçalar var aslında arza bu sensörden kaynaklanıyor ama gövde ile bütün olduğu için tamiri yok komple motorla birlikte değişiyor yani city devrede olsada olmasada o metaller birbirine temas halinde bunun sonucunda metal yorgunluğu denen olay meydana geliyor ve bu fırçalardan biri temas yeteneğini kay bedip arzaya yol açıyor biraz karmaşık oldu ama artık kusura bakmayın
+1 çok güzel açıklamışsınız

k0d3r
26/05/2011, 22:27

Evo nun direksiyon hafifliği ve rahatliğina başka arabada rastlamadim

pars09
26/05/2011, 22:31
2004 model punto kullanıyorum. 3 yıldır kullanıyorum cty modu sürekli açık hiç kapatmıyorum. harka bir şey bu kadar yumuşak direksiyon hiç bir araçta görmedim.

shellcininabisi
26/05/2011, 23:24
eski aracım varken babamın focusunun direksiyonu süper gelirdi bana hep :) taa ki evoyu hep city moduyla kullandığımdan beri.. geçenlerde bi oturdum 6-7 ay sonra focus başına o ne yaw taş gibi :)

herp açık city modum

reddragon
26/05/2011, 23:33
City moddan şaşmayın. Ben artık kapatmıyorum hiç. Hem rahat hem de parasını ödediğim bir özelliği kullanıyorum. Bozulacaksa bozulur değişirler garantiden.Motor da bozulabilir o zaman hiç kullanmayalım arabayı :)

byspayn
26/05/2011, 23:55
city candir yahu hic kapatılır mi :) Nadiren uzun yolda kapattığımız oldu bizim onun haricinde hep açık ;)

bahadir77
27/05/2011, 00:10
arkadaslar

sırket aracı olarak kullandıgım 2008 model grande puntomu tam 3 sene boyunca 143.000 km city dugmesını bır kere bıle kapatmadan kullandım. kıralık suresı dolunca yenısı geldı aynı cıty modounu 15.000 km dır kullanıyorum. tık yok masallah...
en ufak bır arıza bıle vermedı..
elektronık urunler galıba sans ısı..
servısden aldıgım bılgıye gore cıty modu elektrıklı motorla dıreksıyona baglı. ve hız 20 km yı gecınce cıty ozellıgı kayboluyor. herhangıbır sıkıntı yok...

bahadir77
27/05/2011, 00:11
Selamlar herkese,

City modu bildiğimiz üzre araç 20 km hızın üstüne çıktığında devreden çıkıyor. Ancak 20 km hızın üzerinde de benim direksiyon çok yumuşak gibime geliyor. Düz yolda giderken direksiyon çok oynuyor sağa sola doğru sanki.

Soru şu : city modu 20 km hızı geçtikten sonra devreden çıktığında , yol bilgisayarı ekranında ki CİTY yazısı sizde sönüyor mu ? Yoksa hep var mı ?

hangi hızda olursam olayım bende hep CİTY yazısı aktif durumda. Sizde de aynı mı ?

lastık havaları kontrol etmenı tavsıye ederım.. bırde eger bagajda cok agırlık var ıse de o kadar yumusak hıssetmenı saglıyor olabılır.. tabıkı sadece varsayım...

hakguner
27/05/2011, 10:51
lastık havaları kontrol etmenı tavsıye ederım.. bırde eger bagajda cok agırlık var ıse de o kadar yumusak hıssetmenı saglıyor olabılır.. tabıkı sadece varsayım...

Daha yeni 32 ps nitrojen bastırdım, öncesinde de aynıydı. bagaj da hep boş olur zaten.

Sanırım city nin özelliği bu. Alışacağız dert değil. :)

1ocak2011
27/05/2011, 11:08
Geçenlerde Biladerin Nemo aracı ile biryere gittim, garajda benim arabanın arkasındaydı, her zamanki garajımdan bile kütük gibi direksiyonla zor çıktım. Ve nemo'yu kaç ay bende kalıp kullanmışlığım var, CITY direksiyona alışınca diğer direksiyonlar kazık gibi oluyor, tabi 65 yaşındaki PEDER'in 2011 model A6 hariç, onun direksiyonuda CITY gibi zaten

chichko
27/05/2011, 14:03
başına gelen olursa bilgi.(avukata gerek yok ben ilk önce aracı yaptırmak için servise gittim.fiata da iadeli mektup yolladım ücretsiz yapılmasını talep ettim.onlarda %20 sini fiatın % 80 inide benim ödemem gerektiğini söylediler .bende serviste yaptırdım %80 ini ödedim yani 1,473.30 tl .ve daha sonra tüketici hakem heyetine (kaymakamlıkta)dilekçe yoluyla maddi zararımın karşılanmasını talep ettim ve zararım karşılandı.sorunumu ücretsiz yaptırdım.aracım 2004 model ve garantisi yok.bakımlarıda serviste yaptırmıyorum.)

sorun cty açık kapalı fark etmiyor 60 km de sertlik degişim olması gerek.bende direksiyon tamamen sertleşip bilgisayarda kırmızı renkte direksiyon ikaz lambası yanıyordu kontagı kapatıp açınca düzeliyordu.direksiyon mili degişti.

rehber19
28/05/2011, 16:03
arkadaşlar city modu 70 km sonrası pasifleşir. ama evolarda direksiyon hidrolik olmadığı için (bizim araçlar elektrikli dualdrive diye geçer) sürekli elektrik ile beslenerek döner. spyhunter33 arkadaşımızın da dediği gibi açık olsa da olmasa da city arızası verecekse birgün verir. yapacak bişey yok. bence en iyisi güzelliğin tadını çıkarmak. city hep acık olsun. yolunuzda öyle..

vonali26
29/05/2011, 02:55
arkadaşlar city modu 70 km sonrası pasifleşir. ama evolarda direksiyon hidrolik olmadığı için (bizim araçlar elektrikli dualdrive diye geçer) sürekli elektrik ile beslenerek döner. spyhunter33 arkadaşımızın da dediği gibi açık olsa da olmasa da city arızası verecekse birgün verir. yapacak bişey yok. bence en iyisi güzelliğin tadını çıkarmak. city hep acık olsun. yolunuzda öyle..
Elektrikle besleniyorsa ve city i açınca daha çok elektrik alıyorsa yakıt tüketimini arttırırmı sizce??

halils2
29/05/2011, 04:49
Elektrikle besleniyorsa ve city i açınca daha çok elektrik alıyorsa yakıt tüketimini arttırırmı sizce??
araçlarda kullanılan elektrikli her donanım havalandırma,klima, far,direksiyon dolaylı olarak motora yük bindirir. yani herşeyin bi bedeli var :) city nin de

k0d3r
29/05/2011, 15:07
Arkadaşlar, şimdi bu city arizasi ile ilgili şu söyleniyor: City modunu kullansak da kullanmasak da direksiyonun kendisi de elektrikli olduğu için bu sorun olacaksa olacaktir kaçiş yok şeklinde. Peki ama madem o şekilde, bu arizaya niye city arizasi diyoruz? Direksiyon arizasi diyelim?

krm1983
29/05/2011, 16:09
elektrikli direksiyon city diye geçiyor fiat ta

tnrsrc
29/05/2011, 16:23
Kullanın arkadaşlar ya bunun kadar güzel bir şey var mı :D
Benim arabadan sonra babamın renault clio symbol'e bindim vallahi kamyon gibi geldi direksiyonu :D

k0d3r
29/05/2011, 17:56
Peki bu belli hizin üstüne çikildiğinda city modunun otomatik olarak devre dişi kalmasi konusu kesin mi arkadaşlar?

tnrsrc
29/05/2011, 18:00
Ben hız arttıkça devre dışı kaldığını düşünmüyorum. Etkisi azalıyor herhalde. Devre dışı kalsa City ışığı sönerdi. Bu anlamanın en kolay yolu hız yüksekken 20-30'un üstündeyken Cityi kapatıp direksiyonun hafifliğini kontrol etmek. Eğer direksiyonda bir değişiklik oluyorsa devre dışı kalmıyor etkisi azalıyor demektir.

k0d3r
29/05/2011, 19:34
İşin ilginci kılavuzda bununla ilgili birşey yer almiyor.

okaya
30/05/2011, 18:37
arkadaşlar 2006 öncesi puntoların çoğunda oluyor.95.000-100.000 km den itibaren arıza yapıyor ama kolaylıkla arıza çıkarmaz.Devamlı açık kalmasına katılmıyorum düğmeye bastığınızda cıty devreye giriyor tekrar basınca devreden çıkıyor mesele bu zaten kapatıncada devrede kalmıyor.Cıty motorunun fiyatını araştırın öğrenince düğmeye japon yapıştırıcı sıkarsınız :)

okaya
30/05/2011, 18:41
yazmayı unuttuğum birşey daha var tavsiyem hareket halindeyken cıty i kapatın çünkü çok yumuşak direksiyon hakimiyetini kaybetme olasılığı daha yüksek Allah korusun

k0d3r
30/05/2011, 20:22
yazmayı unuttuğum birşey daha var tavsiyem hareket halindeyken cıty i kapatın çünkü çok yumuşak direksiyon hakimiyetini kaybetme olasılığı daha yüksek Allah korusun

Bu da çok önemli bir konu tabi..