PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Carbon clean nedir.işte cevabı

asil
24/05/2011, 02:36
CARBON CLEAN NEDİR VE NASIL YAPILIR?
MOTORDA KARBON BİRİKİMİ NASIL OLUŞUR?
İçten yanmalı motorlar, yakıtın ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmektedir. Bu dönüşüm başlaşıcı yanma adını verdiğimiz bir olayla başlar.
YANMA: Bir yakıtın ısı ve oksijenle bileşerek ısı ve ışık meydana getirmesidir. Motorlarda yanmayı sağlamak için oksijeni havadan emerek alırız. Havada çok miktarda bulunan azot yanmadan egzozdan atılır. Hava emme kapasitesi azalmanın sebepleri yanma sonunda oluşan karbondur. Yanma odası sürekli biriken karbon bileşikleri kuruma dönüşür. Zamanla yanma odası, piston üst yüzeyi, supaplarda ve sağmanlarda karbon birikir.
Enjektörlerin mikronla ölçülecek bir püskürtme deliği olduğundan zamanla tıkanması tam püskürtememesi doğaldır.
Eğer aracınızda motor gücünde azalama, fazla yakıt tüketimi, ekzoz emisyonlarında artış, çekişin düşmesi, soğuk havalarda zor çalışma, motorun silkeleyerek çalışması, rölantinin sürekli değişmesi, silindir kompresyonlarında düşme, varsa karbon birikimi had safhaya gelmiş demektir. Karbonun temizlenmesi gerekmektedir.
KARBON TEMİZLEME NASIL YAPILMAKTADIR?
Karbonu temizlemek için motorun üst kapağının sökülmesine, motora anahtar değmesine gerek yoktur. Aracın yakıt ve ateşleme sistemindeki karbon temizlenir ve motor ilk günkü haline dönüşür.
Carbon clean araca uygulaması için bir makinesi vardır. Aracın yakıt deposundan gelen hortumlar bu makinenin deposuna bağlanır. Deponun içine temizlik maddesi ve benzin konulur. Araç rölantide çalıştırılır. Arada gaz verilerek motordan sökülen karbonlar egzozdan dışarı atılması sağlanır. Bu işlem yaklaşık 30-45dakika sürer. Temizlik kimyasalları yanıcı olmadığından Motora hiçbir zarar vermez.
CARBON CLEAN SAĞLADIĞI FAYDALAR
*Karbon temizleme işlemi motorlarda %15`e kadar yakıt tasarrufu sağlar.
*Motorda çekiş artar. Benzinli motorlar ilk çalışma zorluğu, tekleme vb. ortadan kalkar.
*Benzin motorlarında %40 ın üzerinde zararlı ekzoz emisyonlarının azalması sağlanır.Dizel motorlarda bu oran %75 e kadar çıkar.
*Motorun ömrünü uzatır. Motor bakım maliyetini azaltır.
*Bakım süresi ve işçilik masrafları azalır.
*Motordan ani güç istenildiğinde istenilen verimi almanızı sağlar.

hilmiusta
24/05/2011, 03:02
tsk ler...

StrawBeeRy
24/05/2011, 10:25
teşekkürler

işte yapılırken ortaya çıkan sonuç :)

YouTube - ‪1.3 Mjet Çıtırdan Çatara Patara Spec :)‬‏ (https://www.youtube.com/watch?v=LMJjb7KwcS4)

https://www.youtube.com/watch?v=7tDiYq0GQZI&feature=related

takres
24/05/2011, 11:53
ben daha yaptırmadım hiç...

sadece_erhan
24/05/2011, 11:56
tesadüf ya, şimdi sordum 2 farklı bosch car service bi tanesi 2 seans yapıyoz dedi 120 tl, diğeri 100 tl dedi, o ne kardeşiim öyle çüşşşş yani, ucuza nerde yaptırıcaz bunu?

macsea
24/05/2011, 12:20
lpg lı araçlar içinde uygunmu arkadaşlar ?

krm1983
24/05/2011, 12:25
güzel bilgi emeğinize sağlık

sadece_erhan
24/05/2011, 13:02
mert bu ne ya, nerden çıkıyo o duman, nerde yaptırcaz bugün bayrampaşa tarafında ucuza :S

SpyHunter33
24/05/2011, 13:19
Valla bende mersinde aryıroum yarın işten erken çıkacam bi CC yaptırayım diyorum :) mersinde neresi yapar acep :D

Düzeltme ve ekleme :) = az önce mersin erarslan otodan fiyat aldım kendileri de yapıyormuş 60 liraya yapıyorlarmş nedersiniz fiyat uygun mu :)

sadece_erhan
24/05/2011, 13:25
Valla bende mersinde aryıroum yarın işten erken çıkacam bi CC yaptırayım diyorum :) mersinde neresi yapar acep :D

Düzeltme ve ekleme :) = az önce mersin erarslan otodan fiyat aldım kendileri de yapıyormuş 60 liraya yapıyorlarmş nedersiniz fiyat uygun mu :)

fiyat güzel abi vaktin varsa ver yapsınlar valla.

asil
24/05/2011, 13:28

güzel fiyat

SpyHunter33
24/05/2011, 13:31
fiyat güzel abi vaktin varsa ver yapsınlar valla.

güzel fiyat

Yarın mersine gider gitmez aracı bırakıcam bakalım neler olacak artık yazarız :D

asil
24/05/2011, 13:36
Yarın mersine gider gitmez aracı bırakıcam bakalım neler olacak artık yazarız :D
hadi bakalım hayırlı olsun

izoci
24/05/2011, 13:36
mert çatara patara :D :D
Sağolasın asil :)

sadece_erhan
24/05/2011, 13:38
biyer buldum adam bana macera arama boşver katkı at dedi :D

bu carbon cleanın yapılması gerktiğini nasıl anlarız, ne kdar fazla yakar, çekiş nasıl düşer vs vs. servis 40000 ve katlarında yapıyo ben 80000 i kaçırmış bulunmaktayım mesela.

hakguner
24/05/2011, 13:42
biyer buldum adam bana macera arama boşver katkı at dedi :D

:):)
Macera perest adamım ben deseydin, anlatsaydı neresi macera diye.

sadece_erhan
24/05/2011, 13:49
acrep onur'a yağında değişmesi lazım carbon cleandan sonra demişler var mı öyle bişe

çevreyi deiştireyim, bayrampaşa, gaziosmanpaşa, merter güngören, bahçelievler tarafında ucuza yapan yok mu arkadaş bu işi... servis 70tl diyo boschcarservice 120tl. yuh yani

edit: buldum ya biyer. sankoda yaptırıcam 80 tl egzos emisyon pulu da alırım gitmişken. manifold temizlliğide yaptırsam mı acaba?

edit:carbon clean yaptırdım 80 tl, bosch car service de emisyon ölçüm yaptırdım 29 tl, far ayarı yaptırdım 20tl

SpyHunter33
24/05/2011, 20:03
Eee sonuçlar nedir :D yani ne oldu nasıl duman attı temizlenip temizlenmediğini anladın mı vs vs :D

StrawBeeRy
24/05/2011, 20:05
mert bu ne ya, nerden çıkıyo o duman, nerde yaptırcaz bugün bayrampaşa tarafında ucuza :S
biz başka bi yöntemle carbon yaptık birde kat olmayında sonuç ortada :D

acRep
24/05/2011, 21:27
Erhan sana yağ değişimine yakın yap dedik abi :) Hem 80 tl vermişsin 50 liraya yetkili serviste şeyapcaktık ama sağlık olsun :) Sen egzost emisyonun yüksek çıkacak diyemi önce yaptırdın Erhan ??

sadece_erhan
24/05/2011, 21:47
abi hem emisyon yüksk çıkar diye yaptırdım. En çok powerboxu takacağım için temiz olmasını istedim. Yağ olayını sordum karbon clean yakıt yollarını yakıtın yemas ettiği yerleri temizler dedi. Yağa temas etmez dedi. Ama rahatladı araba valla hacı

acRep
24/05/2011, 21:53
Ama bi kaç gün fazla yakıcak fark edince şaşırma normal bişey :) bana uzun uzun anlattı yağ değişiminden hemen önce yapın sonra yağınızı değiştirin demişlerdi öylede yaptım zaten..
Şu box'u kullan tavsiye edersen hemen ertesi gün bitanede bana alalım şu kalkışlar biraz seri olsun başkada bişey istememem :D

Quik
24/05/2011, 22:16
80.000 bakımı için servise götürdüğümde ücretsiz yağmışlardı işlemi. fark ettiriyor cidden.

sadece_erhan
24/05/2011, 22:35
Hacı ben 28.05.2011 e aldım muayne tarihini, bitsin bu ızıdırap :) yarın gideyimde bauhausdan bi trafik seti ve yangın tüpü alayım, bide evi karıncalar bastı silikon alayım tıkarım çıktıkları yeri :D

kukart
24/05/2011, 22:37
tesadüf ya, şimdi sordum 2 farklı bosch car service bi tanesi 2 seans yapıyoz dedi 120 tl, diğeri 100 tl dedi, o ne kardeşiim öyle çüşşşş yani, ucuza nerde yaptırıcaz bunu?

birmot ta yaptıracan :)

60 tl

10UR
26/05/2011, 22:39
Selamlar arkadaşlar

Yaklaşık 2 hafta önce Bostancı sanayi sitesindeki kantarcılar fiat yetkili serviste carbon clean uygulaması yaptırdım.Öncelikle şunu belirtmeyelim.Uygulamayı yapan usta yakıtta azalma olmaz aksine temizlenen enjektörler ilk başta yakıtta artış sağlar dedi.O yüzden yakıt tasarrufu için için yaptırmayın derim.Bu arada uygulama 65 TL tuttu.Ekstra 1-2 şeyde yaptırdım sağolsunlar ücret almadılar.İşlem ortalama 40 dk sürdü 2 haftalık izlenimlerim gayet olumlu zaten usta yakıt tasarrufu dışındaki tüm yazılan konulara katıldığını söyledi yararlı bir uygulama olduğunu ve tüm yakıt sistemi ile birlikte enjektörlerinde temizlendiğini söyledi.Kısacası ben uygulamadan memnunum yanlız bosch car servisten bende fiyat aldım 100 TL fiyat verdiler bence yetkili serviste daha ucuza yaptırmakta fayda var hemde yapılan işlem tüm fiat servislerinde görnüyor tıpkı periyodik bakım gibi.

kukart
27/05/2011, 00:01
,Arkadaşlar bir öneri denedim oldu .)
elektirk ustam geçenlerde bana bi tavsiyede bulundu bende samsun trabzon arası seyahatimde denedim hatta dönüş yolunda farkedilir derecede aracın ivmelenme sinde, yakıt sarfiyatında ve sesinde deşiklikler oldu..
Ne mi yaptımKısaca arac motor sıcakken 4-5-6. vitesde falan aracı boşa çektim deviri 6-7bin lere kadar çıkacak şekilde gazı kökledim.. ve arkadan çıkan dumanı seyrettim hızımdan dolayı fazla birşey göremedim , :) aslında fazla umuutlanmıyordum ama sırf bi deneyim belki faydası olur dedim ve gerçekten aracı carbon clear yaptırmışcasına farkedilir derecede dedğim değişiklikler oldu... sizde deneyin.. .;)

ustanın olayı izahı şöyleydi; yanmış parçacıklar tıkadığı yolları araç boştayken kolay biçimde egzosdan dışarı atabilir.. yanmış olduğu için motora falan bi zararı olmas falan demişti.. aha ben ustamın yalancısıyım :)

ilbilge_11
27/05/2011, 11:47
yetkiliservis dışında yapılsa garantiye ve araca bir sıkıntısı olur mu

cengizhan01
01/07/2011, 11:21
arkadaşlar bu karbon clean temizliği yaptırıpta bi faydasını gören varmı , egr valfi nide temizliyormu bu uygulama

krm1983
01/07/2011, 11:27
Selamlar arkadaşlar

Yaklaşık 2 hafta önce Bostancı sanayi sitesindeki kantarcılar fiat yetkili serviste carbon clean uygulaması yaptırdım.Öncelikle şunu belirtmeyelim.Uygulamayı yapan usta yakıtta azalma olmaz aksine temizlenen enjektörler ilk başta yakıtta artış sağlar dedi.O yüzden yakıt tasarrufu için için yaptırmayın derim.Bu arada uygulama 65 TL tuttu.Ekstra 1-2 şeyde yaptırdım sağolsunlar ücret almadılar.İşlem ortalama 40 dk sürdü 2 haftalık izlenimlerim gayet olumlu zaten usta yakıt tasarrufu dışındaki tüm yazılan konulara katıldığını söyledi yararlı bir uygulama olduğunu ve tüm yakıt sistemi ile birlikte enjektörlerinde temizlendiğini söyledi.Kısacası ben uygulamadan memnunum yanlız bosch car servisten bende fiyat aldım 100 TL fiyat verdiler bence yetkili serviste daha ucuza yaptırmakta fayda var hemde yapılan işlem tüm fiat servislerinde görnüyor tıpkı periyodik bakım gibi.
Aracın kaç bindeydi?Çekişi arttı mı?

cengizhan01
01/07/2011, 11:55
arkadaşlar adana fıat mıçılarda 50 tl ye C.C uygulama yapılıyor ,ilgilenenler duyurulur

GünahsizSeytan
01/07/2011, 14:26
lpg lı araçlar içinde uygunmu arkadaşlar ?

Bildiğim kadarıyla Lpg ye yaramayan temizleme , sadece benzin ve dizel motor sistemlerini etkiliyo

ultraslan33
01/07/2011, 14:45

hemşerim selamlar fiat serviside yapıyo boranlar sanırım 75 tl ama gene de ara bi sor derim selamlar

TaYFuN
11/10/2011, 23:14
arkadaşlar lpg li araçlarada carbon clean uygulanabiliyormu

Yagmuradam
12/03/2012, 20:10
Biraz eski bir konuyu hortlatıyorum ama LPG'li araçlar zaten LPG sayesinde karbon temizliğine sahip oluyorlar. O yüzden LPG'li araçlarda CC ye gerek yok.

onurciko
13/03/2012, 02:27
Arkadaşlar hiç bir zararı yokmu bu carbon cleanın.

ayaman
13/03/2012, 08:47
teşekkürler

işte yapılırken ortaya çıkan sonuç :)

YouTube - ‪1.3 Mjet Çıtırdan Çatara Patara Spec :)‬‏ (https://www.youtube.com/watch?v=LMJjb7KwcS4)

14052011002.mp4 - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=7tDiYq0GQZI&feature=related)
bu durumu görüpte yaptırmamak içten bile değil. ama ben daha önce de burda okumuştum yanılmıyorsam 100000 ve üzeri km yapılmış araçlarda yapılması tavsiye edilmiyor bu olay doğrumu doğruysa neden ? 100000 km araca yaptırırsam ne olur ne zararını görürüm ?????????????????????????????

celenlee
13/03/2012, 11:14
bu durumu görüpte yaptırmamak içten bile değil. ama ben daha önce de burda okumuştum yanılmıyorsam 100000 ve üzeri km yapılmış araçlarda yapılması tavsiye edilmiyor bu olay doğrumu doğruysa neden ? 100000 km araca yaptırırsam ne olur ne zararını görürüm ?????????????????????????????

Az para değil ben güvenemiyorum :(
Mesela içine konan temizlik malzemesinin yanması sonucu ortaya çıkan bir duman olmasın sakın bu??

Tam detaylarını bilmediğim için öğrenmek adına soruyorum. Carbon Clean öncesi ve sonrası motorun açılıp bakıldığı ve temizliğin gerçek olduğunu gösteren bir video vs var mı acaba?

Bu temizlik olayına mesafeli yaklaşmamın 1 tanecik sebebi var :)
Bir ara kulak temizleme ile ilgili bir ürün çıkmıştı:

Kulağına beyaz bir kağıt benzeri bir şey takıyorsun sigara gibi ve ucunu yakıyorsun. Olay bittikten sonra bu sigara benzeri şeyin alt kısmında kulağınızdan çıktığını düşündüğünüz sapsarı yapışkan bir malzeme birikiyor. Wowww kulağım ne kadar kirliymiş!!
Kul-Tem Kulak Temizleme Mumu - Dailymotion videosu (https://www.dailymotion.com/video/xbsbvd_kul-tem-kulak-temizleme-mumu_people)

Ama işin aslı:
Kul-Tem Sahtekarları - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=oZy5BiYl2C0)
Gerçi bu video ne kadar güvenilir ki o da ayrı bir konu!!

Yagmuradam
13/03/2012, 13:13
Başka bir konuda yazmıştım 2 şekilde yapılıyor bu iş. Motorun içine malzeme koyularak, bir de motor parçası sökülerek dışarıda yapılıyor.

Servis şöförümüz aracı bakıma soktu. Araç şuan daha sessiz ve daha iyi gidiyor. Bariz belli ama ne etkiledi emin değilim. Bor power koydurmuş, carbon clean yaptırmış, bkogaj kelebeğinden pas aldırmış bir de vites kulağını değiştirmiş.

Aracım 124bin'de şuan o yüzden kararsız kaldım..