PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik ölçüsü sürtme sorusu?

skystar37
23/05/2011, 18:07
Arkadaşlar araç üzerinde 5cm yay mevcut ve 205*45*17 lastik takımım var ben bu lastik takımını 205*55*16 ile değiştirsem (lastik fiyatlarından dolayı) yayları sökmeden sürtme yapma ihtimali varmı?

Evet arkadaşlar jantları aldım ve lastikçinin yolunu tuttum. Araç üzerinde 5cm lık spor yaylar var ve 205*55*16 lastikler ne yazıkki arka davlumbaz kenarlarına esneme esnasında sürtme yaptı lastikçi arkadaş orjinal yayları takarsan eğer sürtme olmaz dedi. 205*50*16 lar çok pahalı olduğundan 195*55*16 ebatına dönüş yaptım. Araç üzerindeki yayları sökmeden tümseklerden hızlıca geçerek kontrol ettim bir sürtme falan olmadı ama aklımda açıkcası 205*55*16 ebatında kalmadı değil. Lastikçi arkadaş tanıdık en kötüsü yarın gider 195*55*16 ları geri verip 205*55*16 taktırabilirim, orjinal yayları takarsam sürtme sorunum kesilirmi? Tabi aracın arka koltuğuna 3 yetişkin ve birazda bagaj olduğunu hesap ederek soruyorum bu soruyu normal zamanlarda çünkü zaten arka koltuğa sadece hanım ve bebeğim oturduğundan bir sorun olmaz ama bayramıydı özel günüydü falan derken anneyi babayı aldığımız zaman sürtme yaparsa işte o çok kötü olur.

StrawBeeRy
23/05/2011, 18:42
çamurluk ile lastik arası kapanır sürterse arkada 3 kişi varken çukurlarda ve kasislerde sürtme yapabilir

skystar37
23/05/2011, 18:54
195*55*16 alayım dedim lastik ancak çok ama çok pahalılar 230-265TL arası rakamlar var kaliteli markalarda bende tabanda genişlesin biraz 205*55*16 alayım dedim rakam olarak 170-195TL arası rakamlara bulunabiliyor. Sürtme olayı Mert yaydan dolayı olur diyorsan orjinal yaylar duruyor çok büyük ihtimalle onlarıda geri taktırmayı düşünüyorum konfor için o zaman sanırım arkada 3 kişide olsa sürtme olayı olmaz doğrumu?

StrawBeeRy
23/05/2011, 18:58
o zaman sürtme olmaz abi böyle bir tak dene baktın sürtüyor orjinalleri takarsın.

lastik fiyatlarına gelince 3 ayda iki defa %8 zam geldi yani şuan ki fiyatlar %16 zamlı fiyatlar :)

skystar37
23/05/2011, 22:59
Baya bir zam gelmiş oda bana denk gelmiş sağlık olsun ne yapalım Mert sen lastik işindesin anladığım yada bu konuda bilgilisin, ben şimdi replika bir jant alacam ancak orjinal ekipman ile aynı ölçülerde (bilezik gerekmiyor) bu jantlar ile orjinalleri arasında ağırlık olarak ortalama ne kadar fark olur birde muhakkak hammadde farkıda vardır ama ne kadar kötü olabilir?
Jantların üzerine lastik takmadan balans kontrolu yapılabilir mi? Sıfır jantlarda balans sorunu olabilir mi?
Birde maksimum yakıt tasarrufu ve yola tutunma için hangi ölçüleri önerirsin illa 16" olması şart değil bulabilirsem zaten bileziksiz takılacak 15" bile takabilirim ama 16" tercihim tabiki.

StrawBeeRy
23/05/2011, 23:03
Baya bir zam gelmiş oda bana denk gelmiş sağlık olsun ne yapalım Mert sen lastik işindesin anladığım yada bu konuda bilgilisin, ben şimdi replika bir jant alacam ancak orjinal ekipman ile aynı ölçülerde (bilezik gerekmiyor) bu jantlar ile orjinalleri arasında ağırlık olarak ortalama ne kadar fark olur birde muhakkak hammadde farkıda vardır ama ne kadar kötü olabilir?
Jantların üzerine lastik takmadan balans kontrolu yapılabilir mi? Sıfır jantlarda balans sorunu olabilir mi?
Birde maksimum yakıt tasarrufu ve yola tutunma için hangi ölçüleri önerirsin illa 16" olması şart değil bulabilirsem zaten bileziksiz takılacak 15" bile takabilirim ama 16" tercihim tabiki.
replica alıcağın jantın ölçüsü 16mı abi? sıfır jantta balans tutmama gibi bir sorun olmaz üzerinde lastik yokkende balans kontrolü yapılmaz.replica jantlar orjinal janttan max 1-2 kilo fazladır.kötü değildir ama piyasada o kadar çok çeşit jant var abi senin replicayı seçmen ilginç geldi açıkcası :)

skystar37
23/05/2011, 23:07
Evet 16". Valla ben bilezikle falan uğraşmak istemiyorum taktım mı polyaya tam olarak otursun bana sök taklarda sorun çıkartmasın başka da bişey istemiyorum. Birde servislere gittiğimde yürüyende sorun çıkarsa yok bu jantlardan dolayı olmuş bu sorun yok tekerden olmuş desinler istemiyorum.

StrawBeeRy
23/05/2011, 23:09
16 olarak replica nerden bulucaksın abi daha doğrusu hangi jantın replicasını arıyorsun

skystar37
23/05/2011, 23:18
Tofaş - Fiat üretimi 16 inç Otomobil / Arazi Aracı Jantı 690 TL Mağazadan satılık sıfır (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-jant-lastik-jant-16-inc-fiat-janti-altinisik-oto-da-kampanya-49763053/detay/)?

bu ilandaki janttan buldum benim araç üzerinde t-jet jantları var ama 4*98 bendekiler o yüzden lineası olan bir arkadaş satın aldı jant lastik olarak benimkileri bende bu jantlar ile beraber turanza er300 alacağım

StrawBeeRy
23/05/2011, 23:20
güzel jant abi 16 replicasını bulmuşken kaçırma

skystar37
23/05/2011, 23:21
İşte yarın gidip bakacam bir tanesini araç üzerine takıp bakacam dedikleri gibi cuk diye oturacak mı polyaya falan oturursa işte bir tek sıkıntı lastiklerde malum ölçüsüne markasına göre fiyatı çok değişiyor.

skystar37
25/05/2011, 10:07
güncel.

mert_all
24/07/2011, 01:43
hoca bende bu jantın aynısı var sıyaha boyadım 4 96 bu jant bızım araclarda bıraz sorun yaratıo bıjonlar karsılamıo klavuz yolu ıle anca :) ama ofsetlı bır jant dısa dogru suan aracda 205 55 16 var orjınal yayları arkaya bir kişi oturunca (70 kıloluk bırı) surtme var haberın olsun ıstersen jantların resmını gonderebılırım

skystar37
05/08/2011, 09:41
hoca bende bu jantın aynısı var sıyaha boyadım 4 96 bu jant bızım araclarda bıraz sorun yaratıo bıjonlar karsılamıo klavuz yolu ıle anca :) ama ofsetlı bır jant dısa dogru suan aracda 205 55 16 var orjınal yayları arkaya bir kişi oturunca (70 kıloluk bırı) surtme var haberın olsun ıstersen jantların resmını gonderebılırım

Ahh ahh dostum keşke bunları bana ben almadan önce yazsaydın ben jantları aldım ve benim aldıklarım 4*100 ama dediğin gibi orjinal yayları taktım arkaya ve 195*55*16 lastik var şuan için sürtme sorunum yok ama arkada 3 kişi var iken yoldan kaynaklı çok yaylandırılsam aracı sürtme yapıyor. Satıp bunları daha düzgün ofseti olmayan bir jant alacam ve 5lık yaylarımı geri takacam.