PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Freni Patlayan Otomobil Nasıl Durdurulur?

StrawBeeRy
20/05/2011, 23:10
arkadaşlar bir sitede yararlı olacağını düşündüğüm bir bilgiyi sizinle paylaşmak istedim..

Fren patladı ve otomobiliniz hızla gidiyor. Ne yapmalısınız? İşte size basit öneriler!

Öncelikle haliyle ayağınızı gazdan çekmelisiniz. Aracınızda Cruise kontrolünü açın. Şimdi hiç panik yapmadan dikkatinizi maksimuma çıkarmalısınız. Gözlerinizi yoldan ayırmayın ve kontrolünüzü kaybetmemeye özen gösterin. Önünüzde ve arkanızda ne olduğuna bakın. Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için araçlardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın. Bu arada diğer sürücüleri kornayla ve dörtlüleri yakarak uyarmaya çalışın. Bir problem olduğunu seyir halindeki diğer araçlara da yansıtın ki sizden uzak dursunlar. Bir şekilde hızınızı düşürmeniz gerekiyor. Bunun için sürtünme etkisini kullanabilirsiniz.

Arabayı toprak veya taşlı bir yola sürebilir ve bu şekilde hızını düşürebilirsiniz. O da olmadı aracı, yukarı doğru çıkabileceğiniz bir yokuşa sürebilirsiniz. Çalılıklardan ve etraftaki bitkilerden faydalanabilirsiniz. Araç onların üzerinden geçerken lastikler bitkilere takılıp yavaşlar. Ama asla büyük bir ağaca çarpıp durmayı düşünmeyin. Bu canınıza mal olabilir. O panik anında çarpacağınız 20 cm çapındaki küçük bir ağaç bile büyük tehlikeler doğurabilir. Çarpmamak için güvenli bir alan bulun. Arabanın hızı iyice kesilince kenara çekebileceğiniz güvenli bir yere bakın. Aracı tamamen durdurduğunuzda yolun tam ortasında kalmanız sizin için yine bir tehlike teşkil edebilir. Eğer otobandaysanız arkadan gelen yüksek hızlı bir araç size çarpabilir. Dolayısıyla durmaya çalışmak kadar mümkün olan en güvenli yerde durmaya çalışmak da önemli.

Vites küçült, fren pompala!

Frene bastığımızda fren hortumlarında herhangi bir sızıntı varsa fren pedalı yavaş yavaş aşağı inmeye başlar. Bu tür arızalarda fren hortumlarında küçük delikler oluşur. Diyelim ki frene bastınız ve araba durmuyor. Sonuna kadar frene basmaya devam edin. Fren hidroliği azalana kadar fren merkezinde yine de bir basınç oluşacaktır. Bu da aracı durdurmaya yardımcı olur.

Ama eğer biri fren hidroliği hortumunuzu testere ya da bıçakla kestiyse işte o zaman fren pedalı siz frene basar basmaz aşağı iner ve hiçbir işe yaramaz. Fren pedalı dibe oturdu ve araç gitmeye devam ediyorsa arka arkaya seri bir şekilde vites küçültmeye başlayın. Sırasını takip ederek beşten hemen dörde, ardından üçe, ikiye ve birinci vitese geçin. Vites değiştirirken ayağınızı debriyajdan kaldırın ki motor kompresyonu devreye girsin. Vites küçültme süreleri çok kısa olmalı fakat bir anda beşten bire de inmemelisiniz. Aracı aniden çok küçük vitese geçirirseniz vites kutusu dağılabilir veya motor hasar görebilir. Seri vites küçültürken el frenini de hafif hafif yukarı kaldırın. Yavaş yavaş yapmanız çok önemli, aksi takdirde savrulabilirsiniz. Dörtlülerinizi yakın ve dikkatli bir şekilde emniyet şeridinde durun.

alıntı..

ZAK1980
20/05/2011, 23:16
Birde Dua edin beyler bayanlar :)
Vitesı kucultme olayı en önemlisi bence

edelsang
20/05/2011, 23:20
o an bu kadar soğuk kanlı olabiliceğimi sanmıyorum :(

menesi
20/05/2011, 23:22
tşk ler...ALLAH kimsenin başına vermesin...

synx
20/05/2011, 23:30
Fren patlayınca pedal dibemi çökermiş bunu görünce şaşkınlıktan ne yapardım acaba? Teşekkürler.. kimsenin başına gelmez umarım.

OzzY
20/05/2011, 23:52
cruise controlu neden açıyoruz?

Backer
21/05/2011, 00:02
Bilgiler için teşekkürler Mert Allah kimsenin başına vermesin.

Sanırım cruise kontrol ile aracı yavaşlatabildiğimiz ve hızlandırabildiğimiz için cruise kontrolü açın dedi :)

StrawBeeRy
21/05/2011, 00:05
cruise control de belirlenen bir hıza kadar çıktığı için açın demiştir veya o an ani motor freni yapmak için açın demiştir çeşitli yöntemler geliyor aklıma :)

alfo
21/05/2011, 00:20
Crusie control zaten vites küçültürken debriyaja basar basmaz devre dışı olacaktır ....

Backer
21/05/2011, 00:23
Crusie control ün devreye girmesi için minimum 50 km hız gerekir. 50 km hızın üstünde sabitledikten sonrada 50 km hıza kadar sadece cruise control ile düşürebiliriz. 50 km hıza düştükten sonrada araç zaten bir şekilde durur :)

xnode
21/05/2011, 00:35
Motor freni desteğiyle tek tek vites küçültüp, 1.vitese indiğinizde el frenini çekeceksiniz. Ama en önemlisi sakin olacaksınız..

reddragon
21/05/2011, 00:59
En önemli madde hız kurallarını ihlal etmeyin. Freni tutmayan araçta 50 ile giderken yavaşlamak ile 100 ile giderken yavaşlamak arasında çok fark var.

takres
21/05/2011, 01:15
umarım lazım olmaz...

xnode
21/05/2011, 01:33
İnanmayacaksınız ama bu olay bizim başımıza geldi. Abim şirket aracı ile beni almıştı ve Tekirdağ'da Muratlı Caddesi denen bir cadde var oradan inerken frenin tutmadığını fark etti, çok sakin bir tiptir yavaş yavaş vites küçülttü ve sonunda ağır ağır el frenini çekerek aracı park etti. Ben de frenlerin tutmadığını fark ettim ama ikimiz de son derece soğukkanlı davrandık ve araç durduktan sonra birbirimize baktık ve güldük :D

görkem koçsan
21/05/2011, 03:16
3 ihlas bi fatiha herşeye yeter :) ustalık işi arkadaşlar ...

OzzY
21/05/2011, 03:49
Bilgiler için teşekkürler Mert Allah kimsenin başına vermesin.

Sanırım cruise kontrol ile aracı yavaşlatabildiğimiz ve hızlandırabildiğimiz için cruise kontrolü açın dedi :)

cruise control de belirlenen bir hıza kadar çıktığı için açın demiştir veya o an ani motor freni yapmak için açın demiştir çeşitli yöntemler geliyor aklıma :)

Crusie control ün devreye girmesi için minimum 50 km hız gerekir. 50 km hızın üstünde sabitledikten sonrada 50 km hıza kadar sadece cruise control ile düşürebiliriz. 50 km hıza düştükten sonrada araç zaten bir şekilde durur :)

benim kullandığım cruise control ile bahsedilenler farklı sanırım.

benim kullandıklarımda(cmax,corolla,a6) o anki hıza sabitliyip + - yapılabiliyo. diyelim ki o an açıp min değerine kadar indirdik (cmaxte 40 corollada 50) ee napıcak cruise? cruise kapalıyken gaza basmayınca ne oluyosa daha fazlasını yapamaz, daha gelişmiş sistemlerde fren yapabiliyo ancak frenler zaten çalışmıyo

krm1983
21/05/2011, 10:48
umarım kimsenin başına gelmez ama faydalı paylaşım emeğinize sağlık

izoci
21/05/2011, 10:53
sağol lan fayfalı paylaşım :)

santiago
21/05/2011, 14:18
benim başıma dobloda geldi hızım yaklaşık 95-100 arasıydı bir anda fren tutmadı hiçbirşekilde allahtan uzun yoldaydım hemen motor freni yaptım tabi bu sırada hafiften el freniylede pompaladı yavaşlayıp sağa çektim.Bu motor freni yani vites küçültme olayını babam öğretmişti zamanında bide yokuş aşağı boşta arabayı salma fren boşalır diye uyarmıştı