PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyajda hissettiğim tıkırtı?

fatihhhh
14/05/2007, 10:21
arkadaşlar;
ben ayağımı debriyajın üzerine hafifçe koyduğumda bi "tıkır-tıkır" titreşim hissi alıyorum, bu normal midir? (eski arabamda bööle bişi olmazdı hiç)
daha önce "uzun süre 1. viteste gitmek" diye bi konu açmıştım. orda anlatılanlara göre debriyaj baskı balatalarını zorlamışım. bu titreşimin o olayla bi ilgisi varmı dır?
beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum, şimdiden teşekkür ederim.

Ryu
14/05/2007, 11:25
dizellerde var o tıkırtı. vitestede var sarsıntı

batuhan
14/05/2007, 14:16
tejnik bir problem vardır benzinlide yok

ABNEW
14/05/2007, 14:30
Bende titreşim yok kesinlikle.Ancak soğuk dizel bir miktar titreşimli çalışabilir tabi ama bu da çok farkettirmez bence, Fatih servise bir sormalısın...

femoli
14/05/2007, 14:34
gayet normal demek istediğin gayet iyi anladım aynı şey benim puntomdada var doblodada hafif vurma gibi bir şey.... normal

Ziyaretçi047
14/05/2007, 15:46
ben pek hissetmiyorum. evet balatadaki hafif aşınmadan olabilir.

krsd
15/05/2007, 02:01
Periyodik bakımda aynı şikayeti ben de bildirdim.Bakan usta bir sorun olmadığını,normal olabileceğini söyledi.Hatta servisdeki test aracının debriyajına baktık birlikte,hemen hemen aynı titreşim vardı onda da.Benzinlilerde de var mı bilemiyorum ama dizellerde böyle bir durum var sanırım.

SANtO
15/05/2007, 02:10
Bendede var. ustaya sordum debriyajın hidrolik olmasından dolayı baskı balatasındaki titreşimlerin pedala iletildiğini söyledi. bu bir sorun değilmiş yani..
Zaten bende aynı durum araç satın alındığından beri var, sonradanda çıkmadı yani. enteresan bir durum ve beni rahatsız da ediyor ama yapacak birşey yok. tahminim teknik bir problem değil ama konfor olarak beni rahatsız ediyor..

pdr42
15/05/2007, 07:22
o tıkırtı bende herhangi bir elektronik aleti acınca olusuyo ornegin ayagınızı debriyaja koyun sonra klimayı acın.
ne hissettiniz
boyle hafiften gıdıklar gibi dimi

nejatb
15/05/2007, 16:30
arkadaşlar;
ben ayağımı debriyajın üzerine hafifçe koyduğumda bi "tıkır-tıkır" titreşim hissi alıyorum, bu normal midir? (eski arabamda bööle bişi olmazdı hiç)
daha önce "uzun süre 1. viteste gitmek" diye bi konu açmıştım. orda anlatılanlara göre debriyaj baskı balatalarını zorlamışım. bu titreşimin o olayla bi ilgisi varmı dır?
beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum, şimdiden teşekkür ederim.

aynı sorun bizimkinde de var. toyota'dan sonra epey yadırgadım. debriyajın ustune, hareket halinde, viteste iken ayağınızı bir milim deydirseniz, acayip bir titresim hissediyorsunuz. bosta da oluyor muydu anımsamıyorum, galiba oluyordu.

yadırgadim epey ama sorun cıkartmadı, bakalım kullanıyoruz oyle.

dejavu
15/05/2007, 22:15
valla benim son bir haftadır kılımayı kullandım kullannalı fren ve gaz pedalımda bir zırıltı şeklinde titreme var.. ama debriyaj pedalında bir titreme şimdiye kadar hissetmedim arkadaşlar..

ABNEW
15/05/2007, 22:20
debriyajın ustune, hareket halinde, viteste iken ayağınızı bir milim deydirseniz, acayip bir titresim hissediyorsunuz. bosta da oluyor muydu anımsamıyorum, galiba oluyordu.

yadırgadim epey ama sorun cıkartmadı, bakalım kullanıyoruz oyle.

Demekki bunu ben hiç yapmadığım için hissetmedim Nejat:)

tempesty
16/05/2007, 00:46
bende boş viteste ayağımı debriyajın üstüne hafif koyduğumda abs nin en düşük şekli gibi bir vurma hissediyorum..sordum normal dediler,şiddeti artarsa gelmemi söylediler

ekorkut
22/06/2008, 21:26
Arkadaşlar eski bir konu aradım buldum. Ama bu durum çok canımı sıkıyor benim. Geçen serviste ayak üstü sordum ve yine ayak üstü 90 HP lik dizellerde çok normal bu durum dediler hiç bakmadan. SACHS lı debriyaj sisteminde var bu durum dediler. ????

Diğer arkadaşların sorununun aynısı sanırım bendeki de. Vites atarken olsun, kaldırırken olsun, debriyajda acayip tıkır tıkır pedala vibrasyonu iletme durumu var. Hatta boşta çalışırken daha net anlaşılıyor. Ayağını hafifçe 1 cm kadar değdir debriyaja, resmen takır takır vuruyor.

Bu konuda bir noktaya varan oldu mu acaba? Çok emin değilim ama sanki klima kullanırken daha da belli oluyor gibi. Bugün abimin T_JET ini kullandım baya debriyajı vitesi benim arabaya göre çok daha sert ama kesinlikle bir vibrasyon vs yok debriyaj pedalında. Yahu bu benim kaçıncı arabam, seramik debriyajlı impreza ya da bindik, bronz lu alfa Q4 e de bindik. Kaç tane arabam oldu değiştirdim, hiçbirinde bu kadar kafayı takıp işkillenmedim nedense. Var mı arkadaşlar bunun çözümü?

ugurozer
22/06/2008, 22:28
bende civic aracımda vardı bu kronik bir sorunmuş herkesde oldugunu gorduk, debriyajda baskı balatadan dediler yok ordan dediler burdan dediler debriyaj sistemini degistirenler oldu :)) ancak problem pedalın ic kısmındaki yayların ordan yagın zamanla azalmasından sonra olusuyormus,

cozum sprey gresi pedalın oraya iceri dogru sıkılması ile cozuldu.
Bilginize

ek:
sorunu yanlış anlamışım benim bahsettigim problem pedala basıp cekerken tıkır tıkır bir ses ve titresim yapması idi araba calismiyor olsada

ekorkut
22/06/2008, 22:57
bende civic aracımda vardı bu kronik bir sorunmuş herkesde oldugunu gorduk, debriyajda baskı balatadan dediler yok ordan dediler burdan dediler debriyaj sistemini degistirenler oldu :)) ancak problem pedalın ic kısmındaki yayların ordan yagın zamanla azalmasından sonra olusuyormus,

cozum sprey gresi pedalın oraya iceri dogru sıkılması ile cozuldu.
Bilginize

ek:
sorunu yanlış anlamışım benim bahsettigim problem pedala basıp cekerken tıkır tıkır bir ses ve titresim yapması idi araba calismiyor olsada

Saol Uğurcum yine de..))Bu bendekini bilen hemen bilecektir zaten. Ahhh delirecem bu ne arkadaş yaa...İlk arabamız 73 Renault 12 de vardı bu tip şeyler...Debriyajda olur mu yaa böyle şey..Sene 2008

ugurozer
22/06/2008, 23:38
abi debriyaj cok yukarda kavriyordur yaa debriyaj pedal yayından once baskı balata yayı pedala etki ediyordur bence biraz debriyaj ayarını indirmeyle hallolur, yoksa balatalar biter maazallah :)

ozgun_henry
22/06/2008, 23:46
Bende de var bu sorum hatta debriyaja hafif basınca titreşim kayboluyor ve devir saati az bir miktar azalıyor. Emin değilim ama debriyaj balatasından kaynaklandığını düşünüyorum. Eğer sizde debriyajı çok sık kullanıyorsanız sanırım sebebi budur.

mustafaf
23/06/2008, 09:04
bendede var cok hafıf bı tıtreme.aracı aldıgımdan berıde var.hıc dıkkat etmemıstım.ama kullandıgım dızel aracların (opel combo, ford , doblo, ducato, getz) hemen hemen hepsınde hafıf bır tıtreme hıssı verıyordu.bence asırı bı tıtreme degılse normal...

ekorkut
23/06/2008, 09:16
Uğur, bizim arabalarda debriyaj yükseklik ayarı yapılamıyor. Zaten yüksekliğinden yana bir sıkıntım yok. Opel forumunda da gördüm bunu. Orada da birçok araçta var bu hadise. Benimkisinin balatanın yıpranmışlığyla ne alakası olabilir. Araba daha 6500 km de. Debriyajı da gayet ekonomik kullanırım.

ugurozer
23/06/2008, 11:32
orasını bilmem abi aman kronik bir durum gelmesin başımızada caddy lerin cogunda oldugu gibi, araclar her 20 binde bir baskı balata istedi ilk degisimi ucretsiz yaptılar digerlerini garanti dışı dediler, pankartlarla dolasanları gorduk "bu arac her 20 binde bir baskı balata ister" diye. Dusunsene dualogic de baskı balata istiyor servise gidiyoruz bize diyorlarmıs kullanıcı hatası
:)

benim aracta debriyaj yok dun dikkatimi cekti bu bahsettiginiz titresim direksiyonda var, direksiyona vurmus mubarek :) gaz veriyorum titresim kayboluyor motorun devrine gore degiiyor bu neden simdi