PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP lerin klima çalışma prensibi nasıldır ?

asukasan
16/05/2011, 12:06
arkadaşlar merhaba, bir süredir aklımda olan bir konuyu sizler ile paylaşmak istedim. aracım yeni olduğu için pek deneme fırsatım olmadı, babamın aracı olan ford otomobilinde klima sistemi devreye alındığında, pompa motordan alınan bir kasnak ile çalışmayıp, tamamen elektrik sistemi ile çaklışmakta ve buda yakıtta tasarruf sağlamakta, acaba benim aracım olan GP T-jet' te bu sistem kasnak ilemi, yoksa elektrik ile mi çalışmaktadır. bu konuda bilgi vermenizi rica ediyorum, ilginize şimdiden teşekkürler.

albuz
16/05/2011, 12:08
malesef elektrikle değil oyüzden biraz yakıtı etkiler
camlara lazerli film çektir klimadan karın olur :)

krm1983
16/05/2011, 12:15
kasnaklı sistem motora yük biniyor yani

albuz
16/05/2011, 12:19
kasnaklı sistem motora yük biniyor yani

oda haliyle fazla yakıt demek ama 1,3 multijet olunca pek kafaya takmıyor insan fiat iyiki çıkarmış bukadar cimri bir motor :):X

krm1983
16/05/2011, 12:24
benzinli olunca hesaplar başlıyor :)

albuz
16/05/2011, 12:27
benzinli olunca hesaplar başlıyor :)

ben depoyu dolduruyorum 1000km garantisi var
uzun yola gidersem 1300 ü zorluyorum
tabi haliyle hesapfalan yapmaya gerek kalmıyor

asukasan
16/05/2011, 12:27
hepinizin ilgisine teşekkür ederim, benzinli olmasından veya hesap yapmaktan yakınmak değilde, sadece teknik olarak çalışma mantığı konusunda bilgi sahibi olmak istedim, onun dışında sürüş keyfi bambaşka, :) tekrar teşekkür eder, en azından benim gibi merak eden arkadaşlarda bilgi sahibi oldular sizler sayesinde.

albuz
16/05/2011, 12:28
biz teşekkür ederiz biz derken krm1983 ün adınada oldu ama onun için sakıncası olacağınıda zannetmiyorum :)

krm1983
16/05/2011, 12:29
yok sıkıntı yok arkadaş merak ettiğini öğrendiyse ne mutlu bize :)

blackhawk
16/05/2011, 12:33
Ewet cam filmine kesinlikle katılıyorum.Pazar günü arabada beklerken resmen bronzlaştım.Özellikle çocuklu ailelere şiddetle tavsiye ederim.

albuz
16/05/2011, 12:35
Ewet cam filmine kesinlikle katılıyorum.Pazar günü arabada beklerken resmen bronzlaştım.Özellikle çocuklu ailelere şiddetle tavsiye ederim.

ama kesinlikle kaliteli film piraz paraya kıymak lazım yani

krm1983
16/05/2011, 12:52
bir de polisler olmasa

albuz
16/05/2011, 12:53
bir de polisler olmasa

çok fazla koyu olmazsa memleketim polisi bişey demiyor şimdi haklarını yemeyelim :X

krm1983
16/05/2011, 12:56
2 numara benim şuana kadar yakalanmadım daha umarım yakalanmam. Bir de yazın daha çok çeviriyorlar.

OzzY
16/05/2011, 13:17
klima elektriklede çalışsa başka bişeylede çalışsa yakıtı etkiler :)

enerji yoktan var edilemeyeceği için, elektrikle çalıştığını söylediğiniz klima alternatör üzerinden motora yük bindirip yakıtı yine arttırıcaktır. hatta aradaki kayıp(tellerin direnci, sürtünme vs) nedeniyle daha fazla arttıracaktır.

krm1983
16/05/2011, 13:22

enerji yoktan var edilemeyeceği için, elektrikle çalıştığını söylediğiniz klima alternatör üzerinden motora yük bindirip yakıtı yine arttırıcaktır. hatta aradaki kayıp(tellerin direnci, sürtünme vs) nedeniyle daha fazla arttıracaktır.
+1 ama performansı kasnaklı sisteme göre daha az etkiler

asukasan
16/05/2011, 13:26

evet, mutlaka enerji sarfiyatı olacaktır, ancak kasnaklı sisteme göre gözle görülür bir tasarrufu var.

pilotender
16/05/2011, 14:30
ben depoyu dolduruyorum 1000km garantisi var
uzun yola gidersem 1300 ü zorluyorum
tabi haliyle hesapfalan yapmaya gerek kalmıyor

Tokat şehiriçinde nasıl 1000 km yapıyorsunuz benim hiç inanasım gelmiyor. Hele de uzun yolda 1300 km demişsiniz ya bana daha da komik geldi:))

albuz
16/05/2011, 14:39
Tokat şehiriçinde nasıl 1000 km yapıyorsunuz benim hiç inanasım gelmiyor. Hele de uzun yolda 1300 km demişsiniz ya bana daha da komik geldi:))

ben tokatın zile ilçesindeyim burada araba yokki trafik olsun :)
buradan kalktım aydına gittmiştim 1260 km yaptım 1 depoyla benim aracım 90 bg 6 ileri ve motor allah nazardan saklasın çok bakımlı borpower kullanıyorum devamlı enjektör temizleyici koyuyorum depoya claen karbon yaptırıyorum... ve tabiki 90-100km hızla sabit gitmeye çalışıyorum sen araba kullanmasını bilmiyorsan araba ne yapsın :)

omerv
16/05/2011, 14:54
benim arabamda 90 bg 6 ileri 53000 de ve son derece bakımlı. kendine güvenen gelsin arabamda 1300 km yol yapsın bir depoyla. sonra anahtarı da alsın gitsin :)))

albuz
16/05/2011, 15:06
benim arabamda 90 bg 6 ileri 53000 de ve son derece bakımlı. kendine güvenen gelsin arabamda 1300 km yol yapsın bir depoyla. sonra anahtarı da alsın gitsin :)))

arkadaşım sen uzun yolda kaç km yapıyorsun bu araçla ben 1200km geçiyorum dikkatli kullanırsam ama bak ne diyorum dikkayli kullanırsam vites değişimleri sabit hızda gitmek sabit viteste gitmek hava şartları bunların hpsi etkiler aracın menzilini

Du Hast
16/05/2011, 15:23
arkadaşlar bir alet düşünün harcadığı enerji saatte 1 kw olsun. bu enerjiyi siz ister mekanik ister elektirik motoru ile üretin yine 1 kw üretmek zorundasınız. bu yüzden klima motoru, direkt kasnaktan gücünü alsın ya da elektirik motorundan gücünü alsın yine 1 kw enerji çekecektir. ozanın dediği gibi enerji döngüsü sabittir. direkt kasnaktan çalışan klima daha az yakıt sarfiyatı sağlar. elektirik motoru ile dönmüş olsa, aküde kaybolan enerji, tellerde kaybolan enerji, elektirik motorunda kaybolan enerji olacaktır. hiç bir elektirik motoru %100 verimle çalışmaz ama kastaktan çalışmış olsa hiç kayıp olmadan klima kompresörü hareket etmiş olacaktır

OzzY
16/05/2011, 15:30
+1 ama performansı kasnaklı sisteme göre daha az etkiler

hayır aksine daha fazla etkiler, alternatörden gelen enerjiyle klimayı çalıştırmak kasnaktaki güçten daha fazla olcağından hem yakıtı daha fazla etkiler hemde performansı.

krm1983
16/05/2011, 16:27
performans olarak elektrikli klima daha az etkiliyor denediyseniz farkı anlamışsınızdır zaten.

OzzY
16/05/2011, 19:50
performans olarak elektrikli klima daha az etkiliyor denediyseniz farkı anlamışsınızdır zaten.

ozaman klimanın performansı daha düşüktür veya verimi daha yüksektir.

denemeye gerek yok fizik kuralları açık...

krm1983
16/05/2011, 20:10
fizik kuralları belli termodinamik 1.2. ve 0.yasası
az çok termodinamik veya termik motorlar dersi gördüyseniz anlayabilirsiniz...

Du Hast
16/05/2011, 21:21
fizik kuralları belli termodinamik 1.2. ve 0.yasası
az çok termodinamik veya termik motorlar dersi gördüyseniz anlayabilirsiniz...
hocam fizik kuralları belli ancak pratikte işler değişiyor. (fizik kuralları çerçevesinde)
elektirik motoru atıyorum klima kompresörünü sabit 2000 devir çeviriyordur ama motor devri çoğu zaman 2000 nin üzerinde oluyor. devir arttıkça klima komresörü daha fazla yük bindirir. bu farktan dolayı klimanın verimide etkilenir tabi.

krm1983
16/05/2011, 21:42
hocam fizik kuralları belli ancak pratikte işler değişiyor. (fizik kuralları çerçevesinde)
elektirik motoru atıyorum klima kompresörünü sabit 2000 devir çeviriyordur ama motor devri çoğu zaman 2000 nin üzerinde oluyor. devir arttıkça klima komresörü daha fazla yük bindirir. bu farktan dolayı klimanın verimide etkilenir tabi.
işte ben de onu diyorum zaten kasnaktan alanda performans daha çok etkileniyor.

Du Hast
16/05/2011, 22:15
işte ben de onu diyorum zaten kasnaktan alanda performans daha çok etkileniyor.
tamam onda hemfikirim ama toplam alınan yolun toplam geçirilen süreye bakılırsa aynı olur yakıt olarak birşey kasnaklı olan daha az yakar. elektirik motorlu klima kompresörü arabanın içini 10 dk da soğutacaksa kasnaktan olan atıyorum 7 dk da soğutur. elektirik motorlu sistem daha çok devrede kalacak, kasnaklı sistem daha az devrede kalacak. kısa mesafede performansı etkiler ama 30 - 40 km lik yolda hesaba vurursak hepsi aynı çıkar yakıt dışında :)

amannn neyse aynı şeylerden bahsediyoruz :D :D

krm1983
16/05/2011, 22:17
evet aynı şeyleri söylüyoruz aslında dedikleriniz çok doğru sonuçte enerjinin dönüşümü :)

hilmiusta
16/05/2011, 22:33
:-))) ya ben hıc depoyu doldurmadım bu kadar km yaparmı bı depoyla benım de ınanasım gelmıyour bende duzenlı bakım carbon falan yaptırıyorum bı enjektor temızleyıcı kulanmıyorum bor da kulanmıyourm bu kadar etkıleyecegını tahmın etmıyourm :D

albuz
16/05/2011, 22:38
:-))) ya ben hıc depoyu doldurmadım bu kadar km yaparmı bı depoyla benım de ınanasım gelmıyour bende duzenlı bakım carbon falan yaptırıyorum bı enjektor temızleyıcı kulanmıyorum bor da kulanmıyourm bu kadar etkıleyecegını tahmın etmıyourm :D

siz kaç km yapıyorsunuz bu araçla allah aşkına ya merak ettim şimdi

pilotender
16/05/2011, 23:48
ben tokatın zile ilçesindeyim burada araba yokki trafik olsun :)
buradan kalktım aydına gittmiştim 1260 km yaptım 1 depoyla benim aracım 90 bg 6 ileri ve motor allah nazardan saklasın çok bakımlı borpower kullanıyorum devamlı enjektör temizleyici koyuyorum depoya claen karbon yaptırıyorum... ve tabiki 90-100km hızla sabit gitmeye çalışıyorum sen araba kullanmasını bilmiyorsan araba ne yapsın :)

:-) Araba sürmeyi de bilmiyor olduk yahu işe bakın. Arkadaşım ne tesadüftür ki ben de Tokat'ın Niksar ilçesinde çalışıyorum ve bu coğrafyayı az çok bilirim. Yine büyük bir tesadüftür ki Aydın/ Sökeliyim. Coğrafyayı filan geçtim de ben, sen en düzlük senin seçeceğin bir coğrafya da deponu da biz dolduralım, şehiriçinde o kadar km git biz yanındayken; böylelikle forumdaki araba sürmeyi bilmeyen bizlere de birşeyler öğretmiş olasın. Sakın saldırı olarak anlama bu söylediklerimi. Amacım tartışmak filan değil. Sadece öğret bize lütfen. Çünkü inanmak istiyorum ama olmuyor.

+1000
Üstadım benim arabayla da uzun yolda en fazla 950 gördüm ben.. Diyelim ki 6 ileri oldugundan dolayı 1050 olsun ya da 1100 (imkansız ama); 1300 km yapana ben de arabanın anahtarlarını veririm :)

Benim arabam henüz 17000 km'de. Zaten bir bakıma girdi o da 10 bin bakımıydı. Yani bakımları tam. Temizliğe filan da gerek yok anlayacağınız. Tertemiz motor, buyursun 1300 yaparım diyeni misafir ederim.

siz kaç km yapıyorsunuz bu araçla allah aşkına ya merak ettim şimdi

Cevabı yukarıda verdim ama ben şehiriçi en fazla 750 filan gidebiliyorum. Şehirlerarası da en fazla 950 yi gördüm.

:firework: Bu arada klima konusunu resmen patlattık. Bu tartıştıgımız konuyla ilgili zaten başlık var forumumuzda. Arkadaşım sen en iyisi ilgili konu başlığına 1300 km gittiğini yazar mısın? Şehiriçi gittiğin yolu da yaz da bakalım diğer arkadaşlar ne gibi yorumlar yapacak buna. İyi akşamlar. Saygılar

umut1975
17/05/2011, 01:10
Yanlış hatırlamıyorsam Renault Symbolle 1,5dci ile bir ekonomi testi yapılmıştı türkiyede ve full depoyla 1700km yol yapmıştı araçlar. Buradan bakabilirsiniz.
Bir depo ile 1700 km - GAZETEVATAN.COM (https://haber.gazetevatan.com/Bir_depo_ile_1700_km_200735_44/200735/44/Haber) Bence multijetlede imkansız değil ama çok dikkatli kullanmak gerekiyor aracı.

GP COSKUN
17/05/2011, 01:17
konumuz klima çalışma prensibi arkadaşlar
konuya dönelim boşu boşuna birbirinizle tartışmayın
ayrıca
multijet le 1300 km yol gitmek hayal değil
77 bg benzinli 935 km gidebiliyorsa (bizzat kendim bunu yaptım ) dizelle 1300 km de gidilebilir
güzergahı ben belirlemek üzere anahtar verecek arkadaşlarla 1300 km yapmaya
ben varım bari sonra gider bir galeri açarım =))

hayal değil 1300 km multijet motorla bir depoyla yapılır
anahtar toplatmayın bu yaştan sonra arkadaş =)))

PuntoMan
17/05/2011, 08:00
bir de polisler olmasa

Bende arka iki camda Bod perde var, cama değil de direk kanallara monte edilen. Perdenin camla bı bağlantısı yok, cam açılıp kapanabiloyor perdeden bağımsız.
Gecen cuma Gunu çevirmeye girdim, polis hafif arkaya doğru geçip "arkaları göremiyorum" dedi. Ben de on kumandadan cami açıp "perde var" diyince "tamam devam et" dedi. Bana da denk gelmis olabilir ama portatif bisey olunca dert etmiyorlar sanki. Ayrıca Gunes ışığını da acayip engelliyor. Alternatiif bir fikir olarak söyleyeyim dedim. :)

omerv
17/05/2011, 09:21
hala teklifim geçerli :)) çoşkun abi gel senin olsun arabam yabancıya gitmesin. baştan konuşalım arabada 17" tjet jantı var 205/45/17 sonra vay efendim ben duymadım ben görmedim olmasın.:)

albuz
17/05/2011, 10:20
arkadaşlar 1300 km gitme konusunu açtım herkezin yorumlarını bekliyoruz

GP COSKUN
18/05/2011, 01:12
hala teklifim geçerli :)) çoşkun abi gel senin olsun arabam yabancıya gitmesin. baştan konuşalım arabada 17" tjet jantı var 205/45/17 sonra vay efendim ben duymadım ben görmedim olmasın.:)

ömer orjinal olacak araç
17 jantla tabiki zor
araç stok olacak şöför sabırlı olacak direksiyon koltuğunda oturan
sürücü değil şöför olacak
:-)

Ceday
18/05/2011, 21:08
Kim ne olmuş hangi kompresör klimanın nesi 1300 km multijet benzin 77bg akü kasnak cam film :) boşverin abi basın marşa biraz gezin kızlara bakın onlar size baksın falan filan derken ömür bitiyor

ZAK1980
18/05/2011, 21:26
konumuz klima çalışma prensibi arkadaşlar
konuya dönelim boşu boşuna birbirinizle tartışmayın
ayrıca
multijet le 1300 km yol gitmek hayal değil
77 bg benzinli 935 km gidebiliyorsa (bizzat kendim bunu yaptım ) dizelle 1300 km de gidilebilir
güzergahı ben belirlemek üzere anahtar verecek arkadaşlarla 1300 km yapmaya
ben varım bari sonra gider bir galeri açarım =))

hayal değil 1300 km multijet motorla bir depoyla yapılır
anahtar toplatmayın bu yaştan sonra arkadaş =)))
Coskun abı nasıl becerdın 77bg benzınkı ıle 935 km gıtmeye merak ettım ben nasıl gıderım hangı vıtes devır falan ??