PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yokuş kalkış desteği (hill dolder) yardımı.

asukasan
12/05/2011, 23:40
değerli arkadaşlar, aracımı 2. el olarak 14.000 km de aldım, aracımda yokuş kalkış desteğinin olup olmadığını deneyerek öğrenme şansım olmadı, aracımda bu fonksiyonun olup olmadığını motor kaputunu açarak, iç kokpite bakarak veya gösterge paneline bakarak nasıl anlarım ? yardımınızı bekliyorum, ilginize şimdiden teşekkürler.

izoci
12/05/2011, 23:45
asr tuşu varsa vardır :)

SAYDAM
12/05/2011, 23:46
Hayırlı olsun dostum. Yokuşda kalkış desteginin olması için öncelikle Esp olması lazım. Bizim araçlarda Asr diye geçiyor. Bu özellik yoksa ( kapı kilitlene butonunun sagında tuşu vardır) Hill holder kesinlikle yoktur. Bu özellik varsa da o zaman 15derece üzerinde bir rampada dur ve dene. Senin aracında olması gerekiyor.

asukasan
13/05/2011, 09:16
ilginize çok teşekkür ederim, iç kokpitte 4 lü flaşör tuşunun yanında asr off tuşu var, sanırım bu özellik varsa hill holder özelliğide içerisinde geliyor, bu gün deneme şansım olursa deneyimimi sizlerle paylaşacağım, hepinize çok çok teşekkürler.

xcruelx
13/05/2011, 11:01
:) bir 10-15 derecelik eğimde dur kalk yap.Anlarsın zaten. zaten 5 derecen fazla eğimlerde devreye alıyor.

takres
13/05/2011, 13:12
hayırlı olsun aracınız...kaça geldi acaba...

asukasan
13/05/2011, 14:13
hayırlı olsun aracınız...kaça geldi acaba...

aracım skydome ve hızsabitleyici dışında full olarak 22.500 TL, mal oldu bana, ama kullanımı gerçekten çok keyifli. 1.4 120 ps tavsiyemdir :)

tiner
13/05/2011, 14:23
Hayırlı olsun dostum. Yokuşda kalkış desteginin olması için öncelikle Esp olması lazım. Bizim araçlarda Asr diye geçiyor. Bu özellik yoksa ( kapı kilitlene butonunun sagında tuşu vardır) Hill holder kesinlikle yoktur. Bu özellik varsa da o zaman 15derece üzerinde bir rampada dur ve dene. Senin aracında olması gerekiyor.

Bizde esp asr diye geçmiyor bildiğim kadarıyla. Asr ayrı, çekiş kontrol sistemi diye biliyorum. ESP devre dışı bırakılmıyor asr tuşu ile.
ESP honda ve toyotada farklı bir iisimle geçiyor.(vsa)

asukasan
13/05/2011, 14:40
gp nin birçok seçeneği ve çok fazla özellik olup olmaması yüzünden araçlar alınırken tereddüt yaşanıyor, forumda bunların nasıl anlaşılıp anlaşılamayacağı konusunda ayrı bir bölüm olsa çok daha faydalı olacağı görüşündeyim. yaklaşık 1 aydır 2.el bir gp almak için uğraştım fakat, 2.el alınırken araç sahipleri özelliklerini söyleselerde, bazen söylediklerinin olmadığına şahit oldum.

firars
15/05/2011, 17:08
Bizde esp asr diye geçmiyor bildiğim kadarıyla. Asr ayrı, çekiş kontrol sistemi diye biliyorum. ESP devre dışı bırakılmıyor asr tuşu ile.
ESP honda ve toyotada farklı bir iisimle geçiyor.(vsa)

güvenlik paketi ile gelen sistemlerden sadece asr devredışı bırakılıyor.. esp bizim araçlarımızda kaputtan bosch kutusunun soketini çekmeden kapanmaz..

ön panelde asr tuşu varsa esp hillholder asr vs bütün güvenlik paketi var demektir.. (otomatik araçlarda hillholder standart olması lazım paketsiz)

zafer murat
16/05/2011, 18:08
arkadaşlarında dediği gibi ön konsolda Asr Tuşu varsa hillholderda vardır aynı pakette geliyor.Bayırda iken frene sıkı bas çek ayağını 2 sn gibi tutar aracı sonra yavaş yavaş salar kendini frenler