PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastiklere nitrojen

hakguner
12/05/2011, 15:28
Son zamanlarda lastiklerine nitrojen bastıran varmıdır ? Kaça yapmıştır. ?

4 lastiğe 15 TL ye nitrojen bastıracağım da, piyasa nedir bilmiyorum.

scarrow
12/05/2011, 15:41
Gayet uygun fiyatı. En son lastikleri alırken bastırmıştım. Çelik sibopla ve nitrojen basımı için 4 lastiğe toplam 60 lira vermiştim. 10 lira sibopların fiyatıydı lastik başına 5 lira nitrojen için almışlardı.

hakguner
12/05/2011, 15:53
Hıımmm. Sanırım 40 tl gibide çelik sipop parası vericez.
Hani şu indirim kuponları oluyorya, işte ordan kupon aldım. 60 TL lik işlem 15 TL diye. Ondan ucuz.

bvulgari
12/05/2011, 16:15
Bencede o tarz bişey yapıcaksanız kesin çelik sübap yapın..Yoksa heran hava kaçırabilir.

macsea
12/05/2011, 16:29
nitrojenin faydası nedir acaba :dumbo:

1ocak2011
12/05/2011, 16:34
Aracım 6. km'de yaptırdım, her zaman gittiğim yerdi 30'du 4 lastik için 20 aldılar.

krm1983
12/05/2011, 16:54
nitrojen bastınız mı lastikçiye bağımlı kalıyorsunuz.Hava olduğu zaman lastikte istediğiniz benzincide şişirme şansınız var.

Genius
12/05/2011, 17:09
nitrojen bastınız mı lastikçiye bağımlı kalıyorsunuz.Hava olduğu zaman lastikte istediğiniz benzincide şişirme şansınız var.

Merhaba, benim aracimda 2 yildan fazladir nitrojen var ve nitrojen olan nereye gidersem gideyim kontrol icin ve eksik icin yaptiklari islemde ya para almiyorlar yada ne verirsen diyorlar. Eger bu konu icin yaptirmiyorsaniz bir daha dusunun derim ;)

Hava sicakliginin degisiminde lastik icindeki basincda bir degisiklik olmaz. cunku nitrojen genlesmez. Daha dengeli bir basinc dagilimi bulunur. Hava icerisinde nem oldugunda lastik icine yipratici etkisi olur. Bu yipratma lastigin sertlesmesi gibi sorunlarada yol acar. 50 bin km.dir 45 yanak lastik kullaniyorum, cok fazla cukura dustum, lastiklerimde ne bir balonum oldu neden jantlarimda bir egik.

krm1983
12/05/2011, 17:20
ben de nitrojen kullandım önceki aracımda.Yol tutuş konusunda başarılı.Ama şu da var lastik patlamasında lastikte kullanılamaz hale gelebiliyor nitrojenin basıncından.Uzun yoldasınız her yerde nitrojen bulma şansınız yok.Öteki türlü her benzincide hava var zaten.

Metali
12/05/2011, 17:24
yaptırmayın derim, hiçbir işe yaramaz...

hakguner
12/05/2011, 17:43
Görüşleriniz için teşekkür ederim.

OzzY
12/05/2011, 17:54
nitrojenin üzerine hava basmak zarar vermez, havanın 78i nitrojen zaten...

nitrojen basıncından dolayı lastik kullanılmaz hale gelebilir demişsiniz ama 2sinin basıncıda aynı zaten. burayı anlamadım...

krm1983
12/05/2011, 17:59
Lastikçiler önermiyor mecbur kalmadıkça.Havada da saf halde nitrojen bulunmuyor oksijen ile birlikte bulunuyor.

erosistanbul
12/05/2011, 18:07
%78 nitrojen! azot olmasın o.

krm1983
12/05/2011, 18:09
+1

can-asan
12/05/2011, 18:10
lastiklere nitrojen ne işe yarıyor bi faydası varmı? bilen biri açıklarsa sevinirim hiç bi bilgim yok çünkü...

Genius
12/05/2011, 18:34
Hangi lastikci neden onermiyor cok merak ettim dogrusu :)

krm1983
12/05/2011, 18:36
nitrojen dolu lastiğe hava basmayı önermiyorlar.Kazasker Taşkın Oto michelin Bayi

Genius
12/05/2011, 18:43
Sizde nitrojeni bosaltip basin bu kadar zor mu bu ;) Bulunca tekrar nitrojene gecersiniz :)

krm1983
12/05/2011, 18:56
bu kadar uğraştıktan sonra nitrojene para vermek mantıklı gelmiyor sonuçta sürekli limitlerde kullanmıyorum ki aracı basıncı eşit dağılsın diye nitrojen bastırayım.Şimdiki aracımda hava var.Düşünmüyorum da açıkçası nitrojen bastırmayı.ama en azından önceki aracımda denedim aklımda kalmadı.

Genius
12/05/2011, 18:58
Evet tercih meselesi saygi duyarim ancak ben 2 yildir kullaniyorum ve bahsettiginiz gibi hep kontrole gerek kalmiyor bu kadar zaman zarfinda ben sadece 3 kere basinc tamamlattim (her seferinde 4 lastik diye dusunmeyin) ve hic birinde de ekstra para vermedim.

krm1983
12/05/2011, 19:02
ben sıfır lastiğe bastırmıştım 1 ayda düşmüştü basıncı.Tercih meselesi tabiki ama ticari olarak düşünüyorum ben.Bir de nitrojen diye hava basan yerlerde çok.

Genius
12/05/2011, 19:06
Gercekten cok ilginc yurtidisa ciktim ve 3 ay sonra geldigimde arkalarda basinc sabit, sol on 1 bar, sag on 2 bar dusmustu. Sanirim sizin lastiklerinize bahsettiginiz gibi hava bastilar :(

krm1983
12/05/2011, 19:10
Güvenilir bir yerdi aldığım michelin'in büyük bir bayii hava olma şansı yok. Yüksek süratlerde nitrojenin farkı hissediliyor orası gerçek ama aracı çok süratlerde kullanmadıktan sonra değmiyor bence uğraşmaya.

takres
12/05/2011, 19:37
4 üne 20 lira istiyorlar ama pek gerekli değil bence...

krm1983
12/05/2011, 19:42
4 üne 20 lira istiyorlar ama pek gerekli değil bence...
+1

alfo
12/05/2011, 20:50
Lastiklere nitrojen basmanın ne gibi faydası var acaba...?

sunas
12/05/2011, 22:03
serviste 20 tl ye yaptırmıştım ben

askin
12/05/2011, 23:13
+1

nitrojen ingilizce nitrogen kelimesinden gelir ve türkçesi AZOTtur...
yani nitrojen=azot

askin
12/05/2011, 23:14
Lastiklere nitrojen basmanın ne gibi faydası var acaba...?

----Hava oksijen ve nitrojenden oluşur. Oksijen molekülleri nitrojen meloküllerine oranla daha küçüktür ve lastiğe daha hızlı nüfüz eder . Nitrojen ile doldurulan lastik,normal hava ile doldurulana göre 3 kat daha yavaş basınç kaybeder,sonuç olarak lastiklere bu sıklıkta hava basma ihtiyacı doğmaz ve lastik doğru basınç değerini daha uzun süre muhafaza eder.

---Havadaki oksijen lastiği oluşturan maddeleri ( örn:kord bezi,topuk telleri ) oksidize etmeye eğilimlidir. Nitrojen gibi kuru ve hareketsiz bir gaz ile lastikleri doldurmak bu problemleri azaltığı gibi basınç kaybını minimize eder,lastiğin ömrünü uzatır ve sürüş güvenliğini arttırır

Nitrojenin Avantajları

---İnsanların yaşamasını ve nefes almasını sağlayan havadaki % 21 oranındaki oksijen ,lastikler için ciddi problemler oluşturmaktadır çünkü lastiğin hammaddesi olan kauçuğa zarar vermektedir. Gerçek şu ki, lastiğin içerisindeki oksijen, lastiğin yaşlanmasını hızlandırmaktadır. Bir diğer problem ise; en iyi tanklardan bile sızabilen oksijenin kauçuğun arasından sızmasının havada %78 oranında bulunan nitrojene oranla daha kolay olmasıdır. Daha az basınç kaybetmesi ve kauçuğu oksidize etmemesi nitrojeni havaya karşı daha kullanışlı ve güvenilir hale getirmektedir.Örneklerle kanıtlanmıştır ki; lastik içerisinde basınca maruz kalan oksijen, lastiğin topuk tellerinde ( jantla birleşmesi noktası) paslanmaya neden olmaktadır . buna ek olarak oksijen ,lastiğin iç yanağınıa ve koruyucu kaplamasına ( sızdırmaz tabakası ) zarar vererek darbe gören lastiğin daha kolay balon yapmasına sebep olmaktadır. Lastiğin içerisindeki oksijeni boşaltarak nitrojen doldurmak içerideki nem oranını düşürerek lastiğin ömrünü uzatır

---Otobüs ve kamyon gibi ağır tonajlı uzun yol vasıtalarında , Formula 1 yarışlarında ve hız rekoru denemeleri gibi olağan dışı olaylarda oksijene tercih edilmesi,nitrojenin faydalarına iyi birer örnektir

askin
12/05/2011, 23:16

yani nitrojen=azot

OzzY
13/05/2011, 01:55
N2=Azot=Nitrojen
havanın %78i dediğim gibi üstüne hava basmakta havanın üstüne nitrojen basmakta hiç bişey değiştirmez.

Bastıkları gazda havayı filtre edip basan bi makina zaten hiç gördünüzmü nitrojen basanlarda koca koca tüpler...

yani havada zaten birlikte duran gazları birleştirme karıştırmak bi zarar / kayıp yaratmaz

Genius
13/05/2011, 08:11
N2=Azot=Nitrojen
havanın %78i dediğim gibi üstüne hava basmakta havanın üstüne nitrojen basmakta hiç bişey değiştirmez.

Bastıkları gazda havayı filtre edip basan bi makina zaten hiç gördünüzmü nitrojen basanlarda koca koca tüpler...

yani havada zaten birlikte duran gazları birleştirme karıştırmak bi zarar / kayıp yaratmaz

Yaratir Ozzyim yaratirrrr :dribble0:

krm1983
13/05/2011, 09:02
N2=Azot=Nitrojen

o zaman hava basalım ne anlamı kalıyor saf N2 basmanın

scarrow
13/05/2011, 16:21
Hangi lastikçiye sorsam nitrojen olan lastiklere 5 bara kadar hava eksilmesinde nitrojen bulunamadığı anlarda hava basılabileceğinin, daha sonra tamamen boşaltıp nitrojenle doldurmanın bir zarar vermeyeceğini söylediler. Nitrojenin faydalarına gelince,

1. Şişirme esnasında lastiğin içine yağ ve nem basılmayacaktır. Nitrojen gazı lastik içinde normal hava gibi nem oluşturmayacak. Böylece gerek lastikte gerekse jantta korozyon meydana gelmeyecektir. Doğal olarak lastik, lastik içinde kullanılan çelik kuşak ve topuk çember tellerinin, jant ve supapların kullanım ömrü daha uzun olacaktır.
2. Yapılan labaratuvar çalışmalarında oksijenin butil kauçuk karışımları üzerindeki olumsuz etkisi nitrojenle kıyaslandığında 4 kat daha fazladır.
3. Nitrojen; normal hava gibi ısınmıyor.
4. Nitrojen; normal hava gibi patlamıyor çünkü normal hava gibi genleşme yapmıyor
5. Yanmıyor çünkü içinde oksijen yok.

ALINTIDIR

erosistanbul
13/05/2011, 16:25
yani nitrojen=azot

doğrudur, tersini idda etmiyorum. konuyu detaylı bilmiyorum elbet.sadece okulda azot diye öğretmişler. nitrogen dememişler. onu belirtmiştim. hakikaten de azot=nitrojen olayını şimdi öğrendim. teşekkürler bilgi için.

krm1983
13/05/2011, 18:38
[QUOTE=scarrow;519894]Hangi lastikçiye sorsam nitrojen olan lastiklere 5 bara kadar hava eksilmesinde nitrojen bulunamadığı anlarda hava basılabileceğinin, daha sonra tamamen boşaltıp nitrojenle doldurmanın bir zarar vermeyeceğini söylediler.
söylediğiniz geçici olarak yapılabilecek olay farkındaysanız N2 bulunamadığı zaman demiş

OzzY
14/05/2011, 02:14
o zaman hava basalım ne anlamı kalıyor saf N2 basmanın

%21 oksijen anlatılanlara yol açmaya yetiyo demekki. inanıp inanmamak size kalmış tabii ama ben kullanıyorum. bi + yada - sini görmedim ama kullnamaya devam edicem. dediğim gibi eksilmede patlamada vs sonradan normal hava basmanın en ufak zararı olmucağına adım kadar eminim.

Du Hast
14/05/2011, 03:50
ben bisiklet lastiğime su basmıştım
yüksek süratte mükemmel denge sağlıyordu mercedes gibi gidiyordu bisiklet (şaka değil)
büyük dezavantajı ise yokuşlarda insanın canına okuyordu :D

lastik alırsam nitrojen bastırırım bende galiba :)

puntoturbom
14/05/2011, 11:04
tamamen safsata . lastikteki havanın tamamını boşaltıp nıtro basamayacakları ıcın,sadece hava yuzde 80 ,nıtro yuzde 20 kullanımı sadece kandırmaca..

krm1983
14/05/2011, 11:13
%21 oksijen anlatılanlara yol açmaya yetiyo demekki. inanıp inanmamak size kalmış tabii ama ben kullanıyorum. bi + yada - sini görmedim ama kullnamaya devam edicem. dediğim gibi eksilmede patlamada vs sonradan normal hava basmanın en ufak zararı olmucağına adım kadar eminim.
dediğiniz mantıkla hiç bir anlamı kalmıyor nitrojenin kendimizi kandırıyoruz sadece.

scarrow
15/05/2011, 09:12
söylediğiniz geçici olarak yapılabilecek olay farkındaysanız N2 bulunamadığı zaman demiş

Ben sürekli demedim ki zaten. Elbette geçici bir çözüm ile yolda kalmamanız için yapılabilecek bir şey. Nedir sizi normal hava basmayı bu kadar inatla savunmaya iten anlamadım ama ortada faydalarından bahsedilmiş bir konu var. Bir önceki mesajımda da faydalarından bahsettim onlara da atıfta bulunarak yorum yazabilirdiniz. Olaya olumsuz yönünden bakmak yerine biraz daha olumlu yönünden bakmaya çalışın.

krm1983
15/05/2011, 10:19
Önceki mesajlarda yazdıklarımı okumadığınız belli ben de kullandığımı belirttim yol tutuş konusundaki artılarını da kabul ettim.Ayrıca da bu benim görüşüm istediğim gibi olumlu bakarım veya bakmam.Siz de polyanna olarak bakmayı bırakın bence.

Genius
15/05/2011, 15:18
Önceki mesajlarda yazdıklarımı okumadığınız belli ben de kullandığımı belirttim yol tutuş konusundaki artılarını da kabul ettim.Ayrıca da bu benim görüşüm istediğim gibi olumlu bakarım veya bakmam.Siz de polyanna olarak bakmayı bırakın bence.

Biz Polyanna ile gayet mutluyuz ve saygı duyulmasını bekliyoruz...

krm1983
15/05/2011, 16:10
Herkesin kendi görüşü olduğunu belirttim.Saygı karşılıklı olan bir şey.Cevabım size değildi üzerinize alınmanıza gerek yok.

ErdmG
15/05/2011, 18:59
nitrojen bastırmaktaki amaç nedir?

erosistanbul
15/05/2011, 19:11
arkadaşlar elbet bi faydası varki nitrogen olayı çıkmış. nette bulduğum bilgiler :

"arkadaslar benim meslegim uçak teknisyenliğidir ve uçak lastikleri herzaman nitrojen ile şişirilir. sebebine gelince sıcak hava ve soguk hava değişimlerinde sıcaklık farkından dolayı lastiğin basıncının düşmemesi veya artmamasıdır. örnek olarak. kış mevsiminde istanbulda hava sıcaklığı -2 derece olsun. bu uçak kalktıktan 5 dakika sonra yukarıdaki havanın sıcaklığı -40 ile -65 arasında olacak. bu sıcaklıkta 9 saat uçup singapur a indiğini düşünün. oradaki sıcaklık ise +30 derece veya üstünde olacaktır. bu gibi ani sıcaklık değişimleri lastik ömrünü azaltacagından dolayı içleri daima nitrojen ile doldurulur. normal hava olsaydı lastik kendi kendine inip şişecekti. ve deforme olacaktı.
araba lastiklerine nitrojen koymanın avantajı da buna benzer. siz yazın lastiğinizi nitrojenle 32 birim hava bastınız diyelim. bu hava kışın da ölçerseniz yine 32 birim cıkar. ama normal hava olsaydı arada 4 birimlik bi fark meydana gelirdi. normal havada sıcaklık arttıkca basınc artar sıcaklık düştükce basınc da düşer." (kaynak:https://forum.donanimhaber.com/m_6893371/tm.htm)

NİTROJEN HAVA’NIN FAYDALARI

☺Sürüş konforu hissedilir derecede artar. Lastiğin sesini içeri vermez. Uğultuyu keser.

☺Lastiğin hava basıncı aynı kalır. Sıcak ve soğuk havadan etkilenmez. On onbeş günde bir hava kontrolü yapmanız gerekmez. Aradan üç ay,altı ay geçse bile hava basıncı aynı kalır. Aracınızı uzun süreli garajda bıraksanız bile lastiklerin havası inmez.

☺Lastiğin ömrünü uzatır. Lastiğin içinde oxidasyon olmaz.

☺Lastiğin içinde yağlı su ve rutubet asla olmaz.

☺Nitrojen hava hafif olduğundan %2 yakıt tasarrufu sağlar. Lastiğin ömrünü %30 ile %35 arası uzatır.

☺Lastikteki ısıyı azaltır. Bu yüzden dönme direnci azalır.

☺İçinde oksijen olmadığından yanmaz.

☺Çevreye hiçbir zararı yoktur.

☺Patlama esnasında hava ile şişirilmiş bir lastiğe oranla üç kat daha yavaş söner.

☺Lastik ısınır, fakat genleşme olmadığından yola maximum seviyede tutunma sağlar.

Şişirme esnasında lastiğin içine yağ ve nem basılmaz Nitrojen gazı normal hava gibi nem oluşturmaz. Böylece gerek lastikte, gerekse jantta korozyon meydana gelmez. Doğal olarak lastik, lastik içinde kullanılan çelik kuşak ve topuk çember tellerinin, jant ve supapların kullanım ömrü daha uzun olacaktır." (kaynak: https://www.skodam.com/viewtopic.php?f=13&t=13036)

Şişirme esnasında lastiğin içine yağ ve nem basılmayacaktır. Nitrojen gazı lastik içinde normal hava gibi nem oluşturmayacak. Böylece gerek lastikte gerekse jantta korozyon meydana gelmeyecektir. Doğal olarak lastik, lastik içinde kullanılan çelik kuşak ve topuk çember tellerinin, jant ve supapların kullanım ömrü daha uzun olacaktır.

Yapılan labaratuvar çalışmalarında oksijenin butil kauçuk karışımları üzerindeki olumsuz etkisi nitrojenle kıyaslandığında 4 kat daha fazladır

Nitrojen; normal hava gibi ısınmıyor ve yaptığınız fren daha etkili oluyor

Nitrojen; normal hava gibi patlamıyor çünkü normal hava gibi genleşme yapmıyor

Yanmıyor çünkü içinde oksijen yok.

Çevreye zararı yok.

Lastiğin ömrünü uzatır. Lastiğin içinde oxidasyon olmaz.

Lastiğin içinde yağlı su ve rutubet asla olmaz

Lastik ısınır, fakat genleşme olmadığından yola maximum seviyede tutunma sağlar.

Nitrojen gibi kuru ve hareketsiz bir gaz ile lastikleri doldurmak bu problemleri azalttığı gibi basınç kaybını minimize eder. Lastiğin ömrünü uzatarak bir nevi bakımını yapar ve sürüş güvenliğini arttırır.

Hava oksijen ve nitrojenden oluşur. Oksijen molekülleri nitrojen moleküllerine oranla daha küçüktür ve lastiğe daha hızlı nüfuz eder. Nitrojen ile doldurulan lastik, normal hava ile doldurulana göre 3 kat daha yavaş basınç kaybeder. (Lastik patlamalarında ani boşalma olmaz.) Sonuç olarak lastiklere şimdiki sıklıkla hava basma ihtiyacı doğmaz ve lastik doğru basınç değerini daha uzun süre muhafaza eder.

Otobüs ve kamyon gibi ağır tonajlı uzun yol vasıtalarında, Formula 1 yarışlarında ve hız rekoru denemeleri gibi olağan dişi olaylarda nitrojenin oksijene tercih edilmesi, nitrojenin faydalarına iyi birer örnektir.

Nitrojen daha hafif olduğundan %2 civarı yakıt tasarrufu yapar ve lastik ömrünü %30-35 arası uzatıyor

***Not:Otomobiller nitrojeni, güvenliği arttırma ve lastik ömrünü uzatmak için kullanmaktadır. (kaynak: https://www.insigniateam.com/forum/index.php?topic=1169.0)

************************************************** *

bana bu açıklamalar mantıklı geldi. doğrusu ben biraz fabrika standartların dışına pek çıkmasını sevmem ama nitrogen olayı pekte saçma değil.

scarrow
15/05/2011, 19:53

Engin abi gerekli yorumu yapmış. Biz Polyanna ile gayet mutluyuz. İkili atışmalara girmeye gerek yok. Sonuç olarak bizler kullanıyoruz ve mutluyuz. Bir eksisini görmediğim bir şeyi de kimseye kullanmayın diye telkinde bulunmam. Evet ben kullanıyorum ve artıları ortada. Herkese de kullanması için tavsiye ediyorum.

asil
15/05/2011, 20:12
ortamı germeye gerek yok arkadaşlar isteyen istediğini bassın

erosistanbul
15/05/2011, 23:14
ortamı germeye gerek yok arkadaşlar isteyen istediğini bassın

+1

krm1983
15/05/2011, 23:18
Engin abi gerekli yorumu yapmış. Biz Polyanna ile gayet mutluyuz. İkili atışmalara girmeye gerek yok. Sonuç olarak bizler kullanıyoruz ve mutluyuz. Bir eksisini görmediğim bir şeyi de kimseye kullanmayın diye telkinde bulunmam. Evet ben kullanıyorum ve artıları ortada. Herkese de kullanması için tavsiye ediyorum.
Polyanna ve N2 ile mutluluklar olumlu bakmaya devam

hsimge
16/05/2011, 00:02
her şeyin avantajları oldugu gibi dez avantajlarıda vardır o yüzden gerekli açıklamalar yeterli bence ve herkesin kendi tercihidir karışmak olmaz ama önerileride dikkate almadan geçemeyeceğim bilmediğim bir konuda benide aydınlatmış oldunuz teşekkürler arkadaşlar

tab
16/05/2011, 13:26
nitrojen:
1-lastikler ısınmadığından;lastik basınçı artmıyor. Her zaman aynı kalıyor. Lastiklerin fazla aşınmıyor, lastik ömrü artıyor. Uzun süre yüksek hızla giderken lastikler tehlike oluşturmuyor.
2-Kılcak kaçaklardan gaz kaçmıyor. vb.....
Nitrojen gazını lastikleriniz yeni ise uygulamasını yaptırınız. Şehre ve semtlere göre fiyatı değişiyor.
Ankara-Eskişehir yolunda ümitköy kavşağını geçince Petrol ofis yakıt istasyonun lastikçisine kışlık-yazlık lastik değişiminde 4 lastiğe 10 tl verdim.

usaymaz
17/05/2011, 15:16
nitrojenli bir lastiğe hava basıldığı zaman hiç bir zararı olmaz sadece nitrojenin bir özelliği kalmaz normal benzincide bastığımız hava ya döner tekrar nitrijen basmak istediğimiz zamanda hava boşaltılıp nitrojen basılır. Bununda ucuz yolu bazı benzin istasyonlarında nitrojen pompalara var her lastiği 1 tl ye basabiliyorsunuz 4 lastik 4 tl...