PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Linea umduğundan gayet iyiymiş

ibrahim06
08/05/2011, 22:28
Haftasonu memlekete gitmek için 3 günlüğüne Linea kiraladım. Aman Allahım o ne büyük bagajdı öyle. İçine yat uyu.Her eşyamızı aldı. 2007 model kiralık olduğu için biraz yıpranmıştı ama ben arabayı çok beğendim. 1.6 multijet motor gerçekten farklıymış.Araba 170 binde olmasına ve bunca hor kullanımına rağmen motorun performansı çok iyiydi. Altı puntodan yüksek olmasına rağmen yol tutuşu harika geldi bana. Memlekette puntoyla giderken altını süretecem diye korktuğum ve bazen sürttüğüm yerlerden Lineayla gönül rahatlığıyla geçmem de cabasıydı.

Lineayı kötüleyenlerin yukarda saydığım yönlerini göz önünde bulunurmalarını öneririm.

izoci
08/05/2011, 22:45
demekki lineanın da puntodan fazla bi eksiği yok :)

mix
08/05/2011, 22:56
nede olsa bu memleketin arabası..

16BBZ66
08/05/2011, 23:23
nede olsa biz yapıyoruz :)

krm1983
08/05/2011, 23:25
benzinlisi dışında güzel araba

hakki
08/05/2011, 23:41
2008 linea emotion 1.3 dizel aracım vardı ve bende çok memnundum.Doğrusunu söylemek gerekirse bizim Türkiye şartlarında fiyat,konfor ve özellik olarak kıyaslandığında tercih edilebilecek nadir araçlardan biri.deneme için 1.6 dizelini kullanmıştım o dahada iyi.çocuklu bol eşya taşıyanlara tavsiye edilecek araç.

pilotender
09/05/2011, 03:01
Sedan arabayı her zaman sevmişimdir....motoru da fiat multijet olduğunda, sedan araba tadından yenmez...

matushella
09/05/2011, 09:52
Linea bende kullandım ve yukarıda söylediğiniz hiçbirşeye katılmıyorum. Bu benim kişisel görüşüm ve tam bir fiyasko araba. Toyota corolla'nın yanından bile geçemez.

xcruelx
09/05/2011, 10:11
Ben burda kaç kişiye anlatmaya çalıştım. Linea gerçekten çok güzel bira araba. Sadece pazarlama hatası yaptı TOFAŞ. 1.6 dizeli çıkarmadan piyasa sürmecekti.

matushella
09/05/2011, 10:29
Ben burda kaç kişiye anlatmaya çalıştım. Linea gerçekten çok güzel bira araba. Sadece pazarlama hatası yaptı TOFAŞ. 1.6 dizeli çıkarmadan piyasa sürmecekti.

1.3 75 lik dizelle bile yolda durmazken 1.6 ile nasıl gidecek çok merak ediyorum. Yol tutuşu çok kötü çünkü şasesi çok kötü tasarlanmış. Araca iyi derken ne ile kıyasladığınızı çok merak ediyorum.

wepster
09/05/2011, 10:49
Linea bende kullandım ve yukarıda söylediğiniz hiçbirşeye katılmıyorum. Bu benim kişisel görüşüm ve tam bir fiyasko araba. Toyota corolla'nın yanından bile geçemez.

Zaten ayni sinif arabalar degiller. Karsilastirmak mantiksiz.

matushella
09/05/2011, 11:11
Zaten ayni sinif arabalar degiller. Karsilastirmak mantiksiz.

İkiside aynı sınıf arabalar ve c segmenti sedan olarak geçiyorlar. Bence kıyaslamakta herhangi bir sıkıntı yok.

GPS2
09/05/2011, 12:06
İkiside aynı sınıf arabalar ve c segmenti sedan olarak geçiyorlar. Bence kıyaslamakta herhangi bir sıkıntı yok.0 km fiyatlarına ve donanımına bakmak lazım 1,6 multijet emotion Linea ile 1,4 d4-d corolla arasında yaklaşık bi 10 000 tl fiyat farkını göreceksiniz...1,6 multijet başlıbaşına tercih edecek olsam corolla*nın önüne geçecek bir sebebtir...Ayrıca emotion linea*da hiç fena olmayan donanıma ve görselliğe sahip ...diğer active, ve dynamic* linealarla alakası yok gibi duruyor...

matushella
09/05/2011, 12:19
Hiçbir gözümü boyayacak donanım aracın yolda 140 km süratin üzerinde gezinmesini yok saymama yetmeyecektir. Linea leylek gibi gidiyor yolda.

Kimseye birşeyleri diretme gibi bir amacım yok. İlk mailde arkadaş kötüleyenler bunlara bir daha baksın demiş. Bende bir daha baktım ve hala linea'nın bana göre berbat bir araba olmasının önüne geçmiş değil. Bunlar benim kişisel görüşüm tekrar söylüyorum.

krm1983
09/05/2011, 12:28
corolla ile kıyaslamak vw ile mercedes'i kıyaslamak gibi

matushella
09/05/2011, 12:31
Segment bazında kıyaslama yapmaya çalıştım. Linea'nın kendi segmentinde nekadar geri olduğunun bir kanıtıda olabilir bu aslında :D

krm1983
09/05/2011, 12:42
sonuçta o fiyata alacağınız bir araç corolla gibi sorunsuz bir araçla kıyaslamak çok sağlıklı değil

GPS2
09/05/2011, 12:47
bizde dünyanın en iyi otomobili olduğunu söylemiyoruz..:) ama fiyat-fayda bakımından oldukça başarılı diyebilirim...bu da benim görüşüm...birde bazıları meraklıdırya otobanda corolla veya o ayarda bir araçla ilerlerken 1,6 multijet veya 1,4 t-jet LEYLEK sizinle dalga geçercesine yanınızdan geçerse şaşırmayın...ve iş kapışmaya kadar vardığında Leyleğin uçup gittiğinide göreceksinizdir..::)

krm1983
09/05/2011, 12:52
bizde dünyanın en iyi otomobili olduğunu söylemiyoruz..:) ama fiyat-fayda bakımından oldukça başarılı diyebilirim...bu da benim görüşüm...birde bazıları meraklıdırya otobanda corolla veya o ayarda bir araçla ilerlerken 1,6 multijet veya 1,4 t-jet LEYLEK sizinle dalga geçercesine yanınızdan geçerse şaşırmayın...ve iş kapışmaya kadar vardığında Leyleğin uçup gittiğinide göreceksinizdir..::)
+1

acRep
09/05/2011, 13:22
BEnde kullandım 105 Lik bi Linea gayet güzel yol tutuşu ve zevkli sürüşüü var..

matushella
09/05/2011, 13:47

6 vites 127 beygir benzinli ile otobanda kapışmaları çok zor. Linea 200 km ye yaklaşsın artık havanlanmaya başlar heralde. Önemli olan o hızlarda yolda gidebilmek. 140 kmde havalanmaya başlayan arabayı 190 larda düşünemiyorum.

sabanci
09/05/2011, 14:30
ozan senin ne alıp veremediğin bu arabayla anlamıyorum. tamam sevmeyebilirsin ama hala kötülemeye çalışma bende 1.6 linea multijet kullanmıştım evet yol tutuşuna harika denemez ama ortanında altında değil bu da bir gerçek. ayrıca 140larda havalanıyor dediğin arabayla ben 200 yaptım verilen paraya ve gidilen hıza göre gayet güzel gidiyordu...

matushella
09/05/2011, 14:49
ozan senin ne alıp veremediğin bu arabayla anlamıyorum. tamam sevmeyebilirsin ama hala kötülemeye çalışma bende 1.6 linea multijet kullanmıştım evet yol tutuşuna harika denemez ama ortanında altında değil bu da bir gerçek. ayrıca 140larda havalanıyor dediğin arabayla ben 200 yaptım verilen paraya ve gidilen hıza göre gayet güzel gidiyordu...

Sevmiyorum bu linea'ları :D Kimseyle takışmak gibi bir amacım yok yanlış anlamayın. 300 le gitsede sevmeyecem ben linea'yı.

GPS2
09/05/2011, 15:08
Sevmiyorum bu linea'ları :D Kimseyle takışmak gibi bir amacım yok yanlış anlamayın. 300 le gitsede sevmeyecem ben linea'yı.Evet haklısın her insanın antipatiği vardır mesela bende hiç almıyacağım veya sevimsiz gördüğüm araçlardan biride mevcut kasa patlak farlı/stoplu corolla (auris hariç) ...clio symbol ...fluence leyleği (megane 2 hariç) ...astra sedan classic ..pejo 206 sedan nasıl ..? gibi ...:))

matushella
09/05/2011, 15:11
Evet haklısın her insanın antipatiği vardır mesela bende hiç almıyacağım veya sevimsiz gördüğüm araçlardan biride mevcut kasa patlak farlı/stoplu corolla (auris hariç) ...clio symbol ...fluence leyleği (megane 2 hariç) ...astra sedan classic ..pejo 206 sedan nasıl ..? gibi ...:))

Corolla'nın makyajdan önceki kasasının farları daha güzeldi sana katılıyorum.

krm1983
09/05/2011, 15:16
ne kadar ekmek o kadar köfte

asil
09/05/2011, 17:49
buda benim görüşüm ama türkiyede malesef yok fıatın cromasını toyotanın hangi modelini karşılaştırcağınızı merak ediyorum...

matushella
09/05/2011, 17:58
buda benim görüşüm ama türkiyede malesef yok fıatın cromasını toyotanın hangi modelini karşılaştırcağınızı merak ediyorum...

Toyota ile fiat'ın kıyaslanabilecek olan modelleri linea ve corolla. Croma nereden çıktı anlamadım. Ona bakarsanız opelin omegasını uzun zaman önce üretimden kalmış olmasına rağmen birçok 0 araba ile de kıyaslayabiliriz hala. Kıyaslamaları uygun çerçevede yapmak daha mantıklı geliyor.

Olayı kızıştırmaya gerek yok. Ben linea'yı sevmiyorum seven arkadaşlarada saygı duyuyorum. Sorun yok herkes sevdiği araca binsin önemli olan bu.

clax22
09/05/2011, 18:25

+1 yetmez +10000

hakki
09/05/2011, 20:53
İkiside aynı sınıf arabalar ve c segmenti sedan olarak geçiyorlar. Bence kıyaslamakta herhangi bir sıkıntı yok.
fiyat olarak ikisi arasında 10.000tl kadar fark ve kalite farkı açıkça ortada olan iki aracı karşılaştırmayı normal karşıladığına göre herhalde benim örneğime kızmassın.Bende senin hayran olduğun toyota corolla'yı VOLVO S40'ın yanında araba diye bile saymıyorum.Sonucta ikiside aynı segment.:siritma:

16BBZ66
09/05/2011, 21:42
yani linea ile coralla yı karşılaştırmak puntoyla a3 ü kıyaslamak gibi olmuş linea 30000 tl den başlıyor coralla 43000 tl den başlıyor ben tofaşda çalışıyorum ve megane 2 ye bile rakip gösterilmiyor bu araç ve linea emotıon özellik olarak bi çok arabada bulabileceğiniz özellikleri taşımaktadır leylek gibi benzetmesine gelince 30-40 bin tl civarında satılan bi arabadan mercedes sağlamlığını yol tutuşunu beklemek sanırım anlamsız

izoci
09/05/2011, 21:47
tabi ya a3 puntonun yanında araba bile değil açık söyliyim :D

16BBZ66
09/05/2011, 21:51
tabi cnm A3 arabamı fiat bis gibi bişey puntonn yanında :)

asil
09/05/2011, 21:53
yani linea ile coralla yı karşılaştırmak puntoyla a3 ü kıyaslamak gibi olmuş linea 30000 tl den başlıyor coralla 43000 tl den başlıyor ben tofaşda çalışıyorum ve megane 2 ye bile rakip gösterilmiyor bu araç ve linea emotıon özellik olarak bi çok arabada bulabileceğiniz özellikleri taşımaktadır leylek gibi benzetmesine gelince 30-40 bin tl civarında satılan bi arabadan mercedes sağlamlığını yol tutuşunu beklemek sanırım anlamsız
fıatın tarihçesi ve misyonu kişiliği çizgileri ekonomiyi gösterir tabiki bir bmw veya wv ile kıyaslamak mümkün değil ama yinede bu günün teknolojisine bakarsak iyi otomobiller yaptığını düşünüyorum örnek bravo evo doblo bence iç dış motor tasarımları olarak fevkalade iyi araçlar bence fıatın fesefesi ekonomik araçlar diye düşünüyorum.....

16BBZ66
09/05/2011, 22:04
yani bravo yu opel wv markasıyla satmış olsalar 50bin tl den ucuz olacağını sanmıyorum bizim milletimizin ön yargıları var fiat için hep kötü deriz ama fiyatı diğerlerine göre uygn olduğu içinde vazgeçemeyiz neyse kim ne derse desin ben kişisel olarak beğeniyorum severekde biniyorum aracıma yorum yapmayacaktım ama bir arkadaşımızın bu kadar kötülemesine dayanamadım kusura bakmayın linea ile toyata coralla yı kıyaslamak neyse iyi akşamlar

pilotender
09/05/2011, 22:47
corolla ile jetta yı kıyaslayalım.... corolla beş para etmez bence :) linea her açıdan toyotadan daha iyi... tamamiyle sorunlu bir araba olsa bile (ki değil!!!!) corolla ile aradaki fiyat farkı düşünülünce ben gidip linea alırdım... aradaki farkla da gezmedik yer bırakmazdım:)

ibrahim06
09/05/2011, 23:11
Yozgattan gelirken 140-150den aşağı hızda gelmedim. Hiç de öyle havalanıp uçmadı? Bu yüzden yol tutuşu umduğumdan iyiydi dedim

xnode
10/05/2011, 00:10
Kişisel fikrim;
Ben de Linea kullandım ama kendimi çok güvende hissetmedim açıkçası. Bagaj ve iç hacmi konusuna katılıyorum ancak Linea sıfırdan tasarlanmış değil, Punto şasesi üzerine bina edilmiş bir araç; dolayısı ile fren/yol tutuşu gibi sebeplerden tatmin edici bulmadım. Tabii beğeniler/beklentiler yani bir araçtan ne beklediğiniz de önemli.. Ortalama bir Türkiye ailesi için, bahsettiğiniz kimi özellikler sebebiyle ideal ve kullanışlı denilebilir.
Saygılar.

demon
10/05/2011, 01:07
corolla ile jetta yı kıyaslayalım.... corolla beş para etmez bence :) linea her açıdan toyotadan daha iyi... tamamiyle sorunlu bir araba olsa bile (ki değil!!!!) corolla ile aradaki fiyat farkı düşünülünce ben gidip linea alırdım... aradaki farkla da gezmedik yer bırakmazdım:)

Buyrun kıyaslayın. Değerli yorumlarınızı bekliyorum gerçekten.
Ne konuda Jetta daha üstün bunu kanıtlayın o zaman. Eski kasa Jetta ile Corolla kıyaslanınca bence Corolla daha üstün. Bana sorarsanız yeni kasa Jetta' dan bile daha iyi Corolla.
Keza yeni çıkan Jetta' ların malzeme kalitesi bir öncekinden kötü deniyor.

pilotender
10/05/2011, 01:29
ben yeni Jetta'yı kastetmiştim öncelikle onu belirteyim. Malzeme kalitesinden anlaşılan nedir??? Hangimiz malzeme kalitesinin ne oldugunu somut bir şekilde izah edebilir? Bu sorularıma cevap verirseniz sevinirim öncelikle. Başkaları öyle diyor şöyle diyor filan diye birşey yazmak istemiyorum buraya ben. En yakın iki arkadaşımın birinde 2011 model Toyota Corolla 1,6 benzinli ; diğerinde ise 2011 model 1,2 TSI Jetta araçlar var. Her ikisi de araçlarını alalı 1 ay filan oldu. iki aracı da çok yakından inceleme, kullanma ve birçok zeminde test etme fırsatım oldu. Konfor da, performans da, ekonomik yakıt tüketimi de, iç donanım zenginliği de, görüntü ve gösteriş de, her ne ararsanız arayın Jetta'da mevcut bana kalırsa. Kriterlerinizin hepsini bir kenara atın, Corolla ve Jetta'yı asfalt yolda giderken kıyaslayın; Jetta misli misli daha sessiz bir araba olmuş...

matushella
10/05/2011, 09:05
Kişisel fikrim;
Ben de Linea kullandım ama kendimi çok güvende hissetmedim açıkçası. Bagaj ve iç hacmi konusuna katılıyorum ancak Linea sıfırdan tasarlanmış değil, Punto şasesi üzerine bina edilmiş bir araç; dolayısı ile fren/yol tutuşu gibi sebeplerden tatmin edici bulmadım. Tabii beğeniler/beklentiler yani bir araçtan ne beklediğiniz de önemli.. Ortalama bir Türkiye ailesi için, bahsettiğiniz kimi özellikler sebebiyle ideal ve kullanışlı denilebilir.
Saygılar.

Linea punto şasesine sahip değil. Kendi şasesi var türk tasarımı fakat pek iyi tasarlanmamış. Punto şasesine benzer bir şase olsaydı okadar leylek olmazdı bence. Tofaş argede linea tasarlanırken abim orada stajdaydı. Bilgileri uydurma vermiyorum. :D

xcruelx
10/05/2011, 11:34
1.3 75 lik dizelle bile yolda durmazken 1.6 ile nasıl gidecek çok merak ediyorum. Yol tutuşu çok kötü çünkü şasesi çok kötü tasarlanmış. Araca iyi derken ne ile kıyasladığınızı çok merak ediyorum.

Çünkü şaseyide gördüm. Bantta yürürkende gördüm. Kaynak teknolojisini de gördüm. İçindeki bazı parçaları bizde üretiğimiz için parça temin kalitesinide gördüm. Bu araba kulladıkları sac malzemenin kalitesinin dp 600 ve 1200 ayarında olduğu ve bu malzemelerin alfa da kullanıldığını ilk defa Fiatın bu kaliteye fiat logosu altındaki arabasında (dodge, ferrari, alfa gibi logolu araclarından kullanıyordu. Fiat logolu araclarında kullanmıyordu.) kullandığını biliyorum. Bizim line veridiğim çamurluk tutan parçanın aynısı italya gp için üretiyor. Onla parçalarımızı karşılaştırdığımızda eğer biz italyanın üretiiği kalite Tofaş a veriyor olsaydık Tofaş bizi kapı dışı ederdi ordan biliyorum. Bizim parçalrımızda tek bir leke istemezler iken italyanların parçasında çapaktan geçilmiyordu. Ordan biliyorum. Anlatacak çok şeyim var aslında. Saygılar..

GPS2
10/05/2011, 11:52
Leyleklik aslında çokta kötü birşey değil...bir önceki aracım palio 2004 idi birkere altını sürttüm sürteceğim derdim olmadı ki şahsen outdoor*u seven araziye çıkan amatör balığa meraklı biriyimdir...GP *yi şehir içi tümseklerden geçerken tırsarak kullanıyorum...Linea olsaydı ver coşkuyu ...:)) ...her lineada yolda aynı tepkileri vermez beyler active başka emotion başka ... lastik ebatları farklı (15-16 inc) fren disk çapları farklı motorlar izolasyon aracın toplam ağırlığı farklıdır zahmet edip*te bir bakın teknik verilere ve donanımlara...Yani şimdi bir veya active 1,4 77 hp*yi test eden bir arkadaş 1,6 mjt veya 1,4 t-jet emotion hakkında çok fikir sahibi olamaz...hiç birşey (teknik anlamda) bilinmiyorsa kendi içindeki (linea) fiyat farkına bakmak bile yeterli...Bu fiat aralığı gözönüne alındığında bu araç sanki hem b hemde c segmentlerine oynuyor gibi 30 000-40 000 tl...neyse corollanın baz modelleride (en düşük fiyatlısı) donanım iç mekan ön torpido gb 40 000 ve üzeri fiyatları hak ettiğini sanmıyorum...

pilotender
10/05/2011, 11:56
kesinlikle fiyatları uçurmuşlar...en çok uçuran da vw. toyota da son zamanlarda aldı başını gidiyor... fahiş fiyatlar resmen.. hayatta etmez o paraları.

Korhan
10/05/2011, 12:11
Linea öyle veya böyle acaip çok satıyor. Sadece şirketler değil aileler de çok tercih ediyor lineayı.

takres
10/05/2011, 13:24
abi tipten kaybetme linea için söylenmiş herhalde :D

wepster
10/05/2011, 17:12
Yapilinca lineada cok hos oluyor bu arada

asil
10/05/2011, 17:49
fıat türkiyede lüx bir d sınıfı sedan üretecek o zaman görücez bakacaz incelicez kaliteyi.ben şahsen türk mühendislerine güveniyorum.izmirde bir çok yabancı araba parçası üreten firma var.kendimde portekizli bir firmada çalışıtyorum.ve yabancılar türklerin işçiliğini çok beyeniyor.

16BBZ66
10/05/2011, 19:51
ne zaman üretecekmiş :) fiat yani tofaş kaliteli üretmeseydi opel doblo yu istemezdi 6 ay sonra yeni doblo opel markasıyla üretilmeye başlanacağına göre tofaş da artık kaliteli araç yapabiliyor

krm1983
10/05/2011, 19:57
Çünkü şaseyide gördüm. Bantta yürürkende gördüm. Kaynak teknolojisini de gördüm. İçindeki bazı parçaları bizde üretiğimiz için parça temin kalitesinide gördüm. Bu araba kulladıkları sac malzemenin kalitesinin dp 600 ve 1200 ayarında olduğu ve bu malzemelerin alfa da kullanıldığını ilk defa Fiatın bu kaliteye fiat logosu altındaki arabasında (dodge, ferrari, alfa gibi logolu araclarından kullanıyordu. Fiat logolu araclarında kullanmıyordu.) kullandığını biliyorum. Bizim line veridiğim çamurluk tutan parçanın aynısı italya gp için üretiyor. Onla parçalarımızı karşılaştırdığımızda eğer biz italyanın üretiiği kalite Tofaş a veriyor olsaydık Tofaş bizi kapı dışı ederdi ordan biliyorum. Bizim parçalrımızda tek bir leke istemezler iken italyanların parçasında çapaktan geçilmiyordu. Ordan biliyorum. Anlatacak çok şeyim var aslında. Saygılar..
+1
tofaş fiat'ın en kaliteli fabrikası seçildi.İtalya'dan daha iyi üretim yapılıyor

xnode
11/05/2011, 11:42
Türkiye'de üretilen araçların kaput aralıklarında ve iç işçiliklerinde sorunlar oluyor. Neye göre birinci seçilmiş bilemiyorum tabii ki.. Ben Avrupa'da üretilen araçla, Türkiye'de üretilen aracın dikkatlice bakıldığında kolaylıkla ayırt edilebileceğini düşünüyorum, en azından ben ayırt edebiliyorum.

GPS2
11/05/2011, 12:29
Türkiye'de üretilen araçların kaput aralıklarında ve iç işçiliklerinde sorunlar oluyor. Neye göre birinci seçilmiş bilemiyorum tabii ki.. Ben Avrupa'da üretilen araçla, Türkiye'de üretilen aracın dikkatlice bakıldığında kolaylıkla ayırt edilebileceğini düşünüyorum, en azından ben ayırt edebiliyorum.İlginç...:)

xcruelx
12/05/2011, 17:41
Türkiye'de üretilen araçların kaput aralıklarında ve iç işçiliklerinde sorunlar oluyor. Neye göre birinci seçilmiş bilemiyorum tabii ki.. Ben Avrupa'da üretilen araçla, Türkiye'de üretilen aracın dikkatlice bakıldığında kolaylıkla ayırt edilebileceğini düşünüyorum, en azından ben ayırt edebiliyorum.
Ben punto ile lineyı karşılaştırdık. Benimki daha yamuktu. İTaltan puntadan daha iyidi. Kaput daha düzdün duruyor.
Çok beğendiniz BMW aracında bile kaput ayarsızlığı var. 2010 model 3 serisinde gördün şahsen.

krm1983
12/05/2011, 17:48
bence şuan ülkemizde yapılan araçları kötü görmeyelim.İtalya'dan daha iyi üretiliyor burada.Fiat ın en iyi fabrikası ödülünü aldı

Genius
12/05/2011, 18:40
tek sorun leylek olmasi ve sizin icin sorun ise, alirsiniz 3 cm yada 5 cm yay olur biter, isteyen varsa linea ilede test surusune cikalim, gelsin binsin yanimiza bakalim yol tutusu nasil test edelim :D

Kalite ve FIAT'in gelisimiyle ilgili olarak FREEMONT'u inceleyebilirsiniz ;)

krm1983
12/05/2011, 19:16
Chrysler i alınca üst sınıfta güzel ürünler çıkmaya başladı

hakki
13/05/2011, 13:22
yerli otomobil üreticilerini ve çıkan araçları küçümsemek bence bizim insanımıza ve yaptığı işe saygısızlık olur.Şu anda bu fabrikalar dünyada en kaliteli ürün yapanlar arasında ve yeni projelerde tercih ediliyorlar.Yabancı hayranlığını bırakıp mantıklı düşünmeliyiz.

matushella
13/05/2011, 13:32
Üretimimiz çok iyi olabilir fakat tasarım konusunda bir hayli geriyiz.

aasci
13/05/2011, 14:50
Leyleklik aslında çokta kötü birşey değil...bir önceki aracım palio 2004 idi birkere altını sürttüm sürteceğim derdim olmadı ki şahsen outdoor*u seven araziye çıkan amatör balığa meraklı biriyimdir...GP *yi şehir içi tümseklerden geçerken tırsarak kullanıyorum...Linea olsaydı ver coşkuyu ...:)) ...her lineada yolda aynı tepkileri vermez beyler active başka emotion başka ... lastik ebatları farklı (15-16 inc) fren disk çapları farklı motorlar izolasyon aracın toplam ağırlığı farklıdır zahmet edip*te bir bakın teknik verilere ve donanımlara...Yani şimdi bir veya active 1,4 77 hp*yi test eden bir arkadaş 1,6 mjt veya 1,4 t-jet emotion hakkında çok fikir sahibi olamaz...hiç birşey (teknik anlamda) bilinmiyorsa kendi içindeki (linea) fiyat farkına bakmak bile yeterli...Bu fiat aralığı gözönüne alındığında bu araç sanki hem b hemde c segmentlerine oynuyor gibi 30 000-40 000 tl...neyse corollanın baz modelleride (en düşük fiyatlısı) donanım iç mekan ön torpido gb 40 000 ve üzeri fiyatları hak ettiğini sanmıyorum...

Çok güzel yazmışsınız.:thumbs_up2: Yol tutuşu kötü diyenlere inanamıyorum. Linea forumda da ayrıntılarıyla yazdığım gibi, 2 yıldır Linea kullanıyorum ve Çetin Emeç Bulvarı'ndaki slalom yaptıran altgeçitte ben hergün frensiz ve hızla giderken, birçok üst sınıf arabanın sahibinin yüzlerce metre arkamda kaldığını görüyorum. Hem de ben hiçbir şekilde riske girmeyen birisiyim. Her Linea aynı değil. 185 lastik ve 15 jant kullanan arkadaşlardan birçoğu, hızlı giderken virajlarda yol tutuşundan şikayetçiler. Bizim orijinal lastikler ise 195/55/16 ve hem şehir içinde hem de şehir dışında güven veriyor. Lastikler bile farklı: baz araçlarda Pirelli P250, bizimkilerde Turanza takılı. Ayrıca T-Jet'in süspansiyonu bile farklı. Görmek isteyen arkadaşlara her zaman kanıtlayabilirim. Zaten yolda benimle karşılaşanların Linea' ya bakışları ile baz versiyon Linea ile karşılaşanların Linea'ya bakışları 180 derece farklıdır. Maalesef Türkiye' deki marka model bakış zihniyeti böyle. Hepsini aynı kefeye koyma durumu sözkonusu. Yine de eskisine göre epey gelişme de var. Satışlardan da bu belli. Sadece Abdi İbrahim'in 2 yılda 2 parti olarak aldığı Linea sayısı 2000x2=4000'den fazla. Tüm filosunu Linea yapmış, hem de emotion kalitesinde.:)
Bir arkadaşımızın verdiği bilgiye göre C sınıfı 1.çeyrek satışları: 1.Fluance 5836, 2.Corolla 4984, 3.Linea 4324, 4.Jetta 4003, 5.Civic 2421
Not: Eski arabam da Palio Weekend'di ve o da yüksekti. Hiçbir zararını görmedim, tam tersi çok iyiliğini gördüm.:ÇŞimdiki sahibi olan kayınbirader de çok memnun. Heryer çukur ve tümsekle dolu...:boxin:

aasci
13/05/2011, 15:48
Birşey daha unutmuşum: Geçen yıl 2 kez Gebze'ye gittim ve otoyolda 130-165 arasında gezindim. Virajlarda bile hiçbir yol tutuşu sorunu yaşamadım. Yokuşlarda zaten boy ölçüşemeyeceği araba çok az. Sayısız deneyimimiz var. Yanından geçtiğim (çoğu yukarıda adı geçen marka ve modeller) bazı sürücüler gerçekten şoka giriyorlar.:wallbash: Bazıları peşime takılıp ikinci bir şoka daha girmeyi tercih ediyorlar.:wallbash: Çoğu virajlarda ya da yokuşlarda pes ettiler.:wallbash: Çok nadir benim de yenilgiyi kabullendiğim de olmadı değil. Örneğin Insignia Turbo.:shocking: Bizim perişan olduğumuz tek yer benzinlikler.:hammer00: Fiat, T-Jet'e LPG taktırmamıza izin vermiyor.:@

xcruelx
14/05/2011, 01:37
Üretimimiz çok iyi olabilir fakat tasarım konusunda bir hayli geriyiz.

Tasarım olayı çok farklı bir durum. Sonuçta Fiat içinde ferrarisinden alfasına bir çok markayı barındırıyor. FErrarinin tasarınmına ayılıp bayılıyoruz ordan elemanlarına tasarlata bilir fiat. Ama ne düşünüyor bilmem. Tasarım olatyı birde kişiden kişiye değişen bir durum. Bir aracın tasarımı sana hoş gelirken bana gelmez. Bunuda unutmayalım. Sonuç bir çok firma bazen tasarım kosusunda sıkıntıya düşmüştür. Gp lerimizi tasarlayan arkadaş Chevrolet e lacettiyi tasarlayan, Lamborginiye traktör tasarlayan aynı şeklinde son Ford mustengi tasarlayan free çalışan arkadaş. Zaman zaman böyle tıkınıp farklı fikirlere kaydıklarıda oluyor.

Lineya gelince. Linea oluşumu ; aslında Gp nin sedan versiyonun Türkiye de üretilmesine karar vermişlerdi. Ben hatırlıyorum Gpnin arkası kapalı hali bursada gezdi. Sonra bu olayı rafa kaldırdılar. Sonra bizimkiler baskı kurdu italyaya bize araç lazım diye. Tofaş yeniden devreye almıştıki (tasarımlar ile oynadılar gp sedanı görtüsünden çıkartmaya kara verdiler.) gene durdurruldu. Sonra nasıl olsuda bir şekilde anlaşıldı. ve mevcut tasaranan şase üstünden yeni bir araç yapalım diyerek tasarlandı. o nedenle gp yi andıran hatlara hala sahip. Arka tampon ve etek olarak sade kalmış bir araba. Lakin yakında yeni linea gelecek ve sizleri şaşırtacak. O kısımlara revizyon yapılıyor.

GPS2
14/05/2011, 01:50
Birşey daha unutmuşum: Geçen yıl 2 kez Gebze'ye gittim ve otoyolda 130-165 arasında gezindim. Virajlarda bile hiçbir yol tutuşu sorunu yaşamadım. Yokuşlarda zaten boy ölçüşemeyeceği araba çok az. Sayısız deneyimimiz var. Yanından geçtiğim (çoğu yukarıda adı geçen marka ve modeller) bazı sürücüler gerçekten şoka giriyorlar.:wallbash: Bazıları peşime takılıp ikinci bir şoka daha girmeyi tercih ediyorlar.:wallbash: Çoğu virajlarda ya da yokuşlarda pes ettiler.:wallbash: Çok nadir benim de yenilgiyi kabullendiğim de olmadı değil. Örneğin Insignia Turbo.:shocking: Bizim perişan olduğumuz tek yer benzinlikler.:hammer00: Fiat, T-Jet'e LPG taktırmamıza izin vermiyor.:@Şahsen t-jet linea alma arefesindeyken bazı nedenlerden dolayı (duygusal) olmadı...görüşlerinizin tamamına katılıyorum...t-jet test amaçlı kullandım... zehir...:) ...LPG olayını hiç düşünmeyin takın gitsin ve keyfini sürün...bir arkadaş aynısını yaptı ve gayet memnun...problem yok diyor...bundan sonraki hedefim 1,6 mjt Bravo olur Linea olur kısmet...güle güle kullanın :)

GPS2
14/05/2011, 01:57
Linea*nın ablası :) Marea*ların Golf*ü düşürdüğü komik bir duruma bakıverin adam neye uğradığını şaşırmıştır herhalde...her kuşun(leyleğin) eti de yenmez herşey göründüğü gibide değildir...:)
YouTube - fiat marea vs golf (https://www.youtube.com/watch?v=MktG-Dr_3_g&feature=related)

demirçekirdek
14/05/2011, 07:16
fiat bayisine gittim alacağım araba dizel albea idi aklımın ucunda punto evo dizel yoktu. satıcıya sordum ; hangisi ithal punto evo ve bravo dedi. böylece evo ya karar kıldık. yerli ile ithal arasındaki fark gözle görülebilecek kadar açık ve net idi...

GPS2
14/05/2011, 11:02
kıyasladığınız elma -armut değil elma - kiraz olmuş...:) farklı segmentlerin arabaları...

krm1983
14/05/2011, 11:12
kıyasladığınız elma -armut değil elma - kiraz olmuş...:) farklı segmentlerin arabaları...
+1 sınıf farkı var 2 araç arasında

16BBZ66
14/05/2011, 16:58
fiat bayisine gittim alacağım araba dizel albea idi aklımın ucunda punto evo dizel yoktu. satıcıya sordum ; hangisi ithal punto evo ve bravo dedi. böylece evo ya karar kıldık. yerli ile ithal arasındaki fark gözle görülebilecek kadar açık ve net idi...
sen önyargılısın ben tofaşda çalışıyorum ve linea nın puntodan daha kaliteli ve daha sağlam olduğunu biliyorum zaten şu anda tofaş fıat ın fabrikaları arasında ilk 2 içinde yani bilmeden kafadan sallamasyon fikirlerle anlamayan insanlarında değişik düşüncelere kapılmasını sağlamayın ki daha öncedende söyledim bu fabrikada fıorıno yanında peugeot ve cıtroen e de araç üretiliyor opel de yeni doblonun opel markası altında çıkması için anlaşma yaptı bunlar hangisinin kaliteli olduğunun göstergesi değilmi

demirçekirdek
15/05/2011, 00:46
sen önyargılısın ben tofaşda çalışıyorum ve linea nın puntodan daha kaliteli ve daha sağlam olduğunu biliyorum zaten şu anda tofaş fıat ın fabrikaları arasında ilk 2 içinde yani bilmeden kafadan sallamasyon fikirlerle anlamayan insanlarında değişik düşüncelere kapılmasını sağlamayın ki daha öncedende söyledim bu fabrikada fıorıno yanında peugeot ve cıtroen e de araç üretiliyor opel de yeni doblonun opel markası altında çıkması için anlaşma yaptı bunlar hangisinin kaliteli olduğunun göstergesi değilmi
senin tofaş fabrikasında çalışman gerçekleri değiştirmez. linea dan bahsetmediğim alıntıda belli ama onada açıklık getireyim. lineanın tasarımı içler acısı kopyala yapıştır gibi önü punto arkası başka bir aracın arkası gibi bütünlük sağlanamamış
bende yerli üretimi destekleyen biriydim bir önceki aracım tipo 1.6 slx ie idi yerli üretimdi(bu aracımda motoruyla ilgili sorun yaşamadım). işallah ben yanılıyorum dur

GPS2
15/05/2011, 01:58
Ali kardeş farkettiysen biz zevkleri tartışmıyoruz bu konuda özellikle....KALİTE ...işçilik özellikle ve malzeme tabii ki...bende 5 inci FİAT-TOFAŞ*ımı kullanmaktayım...bir önceki palio idi ondan önceki tipo sx 1.4 i.e punto 2 ve uno sx babamın brava elx gibi gibi...neyin ne olduğunu bizde görüyoruz...Bahsettiğiniz albea basit donanımsız hatta çelimsiz gibi görsenizde kalite anlamında bizim GP ve EVO dan iyidir...kaldıki gp ile albea linea kıyaslanmaz...olsa olsa rakipleri clio 2 polo corsa i20 yaris gibi araçlar olur...

16BBZ66
15/05/2011, 03:14
senin tofaş fabrikasında çalışman gerçekleri değiştirmez. linea dan bahsetmediğim alıntıda belli ama onada açıklık getireyim. lineanın tasarımı içler acısı kopyala yapıştır gibi önü punto arkası başka bir aracın arkası gibi bütünlük sağlanamamış
bende yerli üretimi destekleyen biriydim bir önceki aracım tipo 1.6 slx ie idi yerli üretimdi(bu aracımda motoruyla ilgili sorun yaşamadım). işallah ben yanılıyorum dur
sen bayiye gittim hangisi ithal bunların diye sordum dedin madem türk olan belli oluyordu neden sordun hangisi diye zaten kaliteli olan türk üretim olan olduğuna göre anlamanda imkansızdı ben görünüşten tipden falan bahsetmedim zaten kaliteden sağlamlıkdan söz ettim önyargılarını değiştirmelisin bence

demirçekirdek
15/05/2011, 07:56
sen bayiye gittim hangisi ithal bunların diye sordum dedin madem türk olan belli oluyordu neden sordun hangisi diye zaten kaliteli olan türk üretim olan olduğuna göre anlamanda imkansızdı ben görünüşten tipden falan bahsetmedim zaten kaliteden sağlamlıkdan söz ettim önyargılarını değiştirmelisin bence
önyargılarım olsaydı fiat almazdım.

demon
15/05/2011, 16:38
Kalite ve işçilikten bahsediyorsunuz ama bir GP ile Linea' nın en basitinden konsoldaki havalandırma ızgaralarını karşılaştırın derim. Linea' dakilerin bir çoğundaki havalandırma gözünde bulunan plastiklerin içten kırıldığını ve yamulduğunu görürsünüz. Aracın klimasından çıkan havaya bile dayanamayacak kadar dandik plastik kullanılan bir aracın hangi kalitesinden bahsediyorsunuz allah aşkına.

16BBZ66
15/05/2011, 18:38
karşılaştıralım arkadaşım ki ben bunların hepsini karşılaştırdım ben gp kullanıyorum linealarıda fabrikada yeterince inceleme fırsatı buluyorum param yetseydi kesinlikle linea tercihim olurdu puntoda güzel araba kötülmiyorum ama linea daha kaliteli konforlu tabi emotıon ve dinamik olanlarından bahsediyorum konuyuda daha fazla uzatmanın anlamı yok açın inceleyin tofaş fiat fabrikaları arasında kaçıncı sırada italyanlar kaçıncı sırada linealarda duydunuzmu sıfır ken kalorifer peteklerinin gıcırtı sesini direksiyon arızasını arka kapıların ayarsızlığını bağaj kapağından su aldığını vs. vs ben puntoyu aldım 4 gün sonra servise götürdüm direksiyon altından gelen ses yüzünden neyse herkesin kendi görüşü tercihi değiştiremeyiz ya

muratx41
15/05/2011, 20:09
karşılaştıralım arkadaşım ki ben bunların hepsini karşılaştırdım ben gp kullanıyorum linealarıda fabrikada yeterince inceleme fırsatı buluyorum param yetseydi kesinlikle linea tercihim olurdu puntoda güzel araba kötülmiyorum ama linea daha kaliteli konforlu tabi emotıon ve dinamik olanlarından bahsediyorum konuyuda daha fazla uzatmanın anlamı yok açın inceleyin tofaş fiat fabrikaları arasında kaçıncı sırada italyanlar kaçıncı sırada linealarda duydunuzmu sıfır ken kalorifer peteklerinin gıcırtı sesini direksiyon arızasını arka kapıların ayarsızlığını bağaj kapağından su aldığını vs. vs ben puntoyu aldım 4 gün sonra servise götürdüm direksiyon altından gelen ses yüzünden neyse herkesin kendi görüşü tercihi değiştiremeyiz ya

aynen katılıyorum o punto kadar kaliteli olsa heryerinden ses geliyor kronik sorunları var bendede punto vardı kapı açılmaz hertafından ses gelir direksiyon bozulacak diye insan korkuyor linea bulsam bende alıcam temiz punto sayfasını kapattım artık

ahocan
16/05/2011, 00:04
arkadaşlar bende 2008 t-jet emotion linea var.Açık söylüyorum, kullanırken ayrı bir keyif alıyorum.motor gücüyle, genişliğiyle ve full donanımıyla beni kesti.

GPS2
16/05/2011, 00:33
arkadaşlar bende 2008 t-jet emotion linea var.Açık söylüyorum, kullanırken ayrı bir keyif alıyorum.motor gücüyle, genişliğiyle ve full donanımıyla beni kesti.Nasıl yaniii...? Vatandaş sizin verdiiğnizin 10 000 tl üstü veriyor malum diğer markalara kesmiyorda sizi kesti yaniii...budurrr...sizi tanımam etmem ...ama bunları bizler söylüyoruz taraflı davrandığımızı yorum yaptığımızı düşünüyor bazı arkadaşlar...güle güle kullanın...

aasci
16/05/2011, 09:44
Şahsen t-jet linea alma arefesindeyken bazı nedenlerden dolayı (duygusal) olmadı...görüşlerinizin tamamına katılıyorum...t-jet test amaçlı kullandım... zehir...:) ...LPG olayını hiç düşünmeyin takın gitsin ve keyfini sürün...bir arkadaş aynısını yaptı ve gayet memnun...problem yok diyor...bundan sonraki hedefim 1,6 mjt Bravo olur Linea olur kısmet...güle güle kullanın :)

Çok teşekkürler. Linea forumumuzda birçok T-Jet sahibi LPG taktırdı. Hepsi de memnun. Fiat' ın bu konudaki tavrı çok kötü ve çok yavaş davranıyorlar. Benim taktırmamamın nedeni 5 yıllık garanti. 3 yıl daha beklemek zorundayım. Fiat' ın izni çıkarsa Birmot' ta hemen taktırırım. Çünkü Müslüm Bey LPG montajı yapmıyor. :(
Yeterli param olsaydı ben de Bravo alacaktım. Çünkü hem bagajı büyük hem de hatchback. Bunları birarada barındıran nadir modellerden birisi. Benim en sevdiğim model aslında station wagon, ancak önceki arabam olan Palio Weekend' den sonra Dacia Logan MCV' den başka alabileceğim uygun bir araba çıkmadı. Onun kalitesi de bizimkilere göre çok düşük...

albuz
16/05/2011, 10:46
arkadaşlar bende linea kullandım ve şuandaki aracım gp kesinlikle bilseydim lineadan gp ye geçiş yapmazdım gp çok sorunlu bir araba varsın lineada sorunlu olsun ama hiçdeğilse onu biz yapıyoruz buda benim içim (+) demek hiç değilse milli duygularımı bastırmış olurum :)

aasci
16/05/2011, 11:03
Kalite ve işçilikten bahsediyorsunuz ama bir GP ile Linea' nın en basitinden konsoldaki havalandırma ızgaralarını karşılaştırın derim. Linea' dakilerin bir çoğundaki havalandırma gözünde bulunan plastiklerin içten kırıldığını ve yamulduğunu görürsünüz. Aracın klimasından çıkan havaya bile dayanamayacak kadar dandik plastik kullanılan bir aracın hangi kalitesinden bahsediyorsunuz allah aşkına.

2 yıldır Linea kullanıyorum ve hiçbir plastik bölümü kırılmadı. Hem de gün boyu güneşte kalmasına rağmen. Çevremde de çok sayıda Linea var. Sizin söylediğiniz de gerçek, ancak 2009 modellerden öncekiler öyleydi. 2009' dan itibaren sorun yok. Öncekilerde torpido kapağı da sarsıntıda açılıyormuş, kapılarda ayar bozulması, amortisör takozu sorunu vb oluyormuş. Bizde hiçbiri olmadı.

Lüks araçlarda bile ilk üretimlerde bazı sorunlar oluyor, eğer ilgileniliyorsa ve çözülüyorsa fazla abartmamak gerek. Bizim seride de birkaç kişide sol arka kapı cam krikosu arızalandı ve garantiden hemen değiştirildi. Garantisi olanların havalandırma ızgaraları bile ücretsiz değiştirildi (kendiliğinden kırılanlar). Şikayet sitelerine bakarsanız, arıza ve şikayet sayısı ve satış rakamları göz önüne alındığında, Fiat otomobilleri çok da kötü durumda değiller. Benim üyesi olduğum şikayet sitesinde ilk sıralarda Opel ve Volkswagen geliyor, sonra da Fiat. Geçen yıla göre bir sıra yükselmişiz.:siritma: Renault' da gelişme var, satış çok şikayet azalmış. Ben birşey almayı düşündüğümde, öncelikle buradaki yorumları okuyorum. Tavsiye ederim.

Bu arada şunu da söylemek gerekir ki; rakip firmalar da kasıtlı haberler yayabiliyorlar. 1.6 Linea hakkında yazılan bir yazıya Linea forum olarak tepki gösterdik ve bizim caddede (Ankara' nın en dik caddelerinden birisi-%20 eğimli) 5 kişiyle 0' dan kalkıp 4. vitese kadar değiştirdik.:X (Arkadaşın yeni Corolla'sı 1. vitesle yavaş yavaş çıkabiliyor. Ben 3. vitesle hızla çıkabiliyorum). Karayolunda test yaparken, yokuşta 2. vitese kadar düştüğünü söyleyen şarlatana da en iyi yanıtı vermiş olduk. Torku en yüksek arabaya bile tork konusunda çamur atma cesaretini gösterdiler. (290/1500) Videosu sitemizde var. İşyerimizde engelleme olduğundan linkini veremiyorum. Fiat Linea, Fiat Linea Fun , Fiat Linea Türkiye, Fiatlineatr, Linea, Fiat (https://www.fiatlineatr.com/videolar.php) Buradan ulaşılabilir.

Aslında iki forum ortak bir buluşma düzenlesek de birbirlerimizin arabalarını incelesek, kullansak, birçok yanlış fikrin ortadan kalktığını görebileceğiz. Bu fiyata bu kalite ve donanıma sahip araba çok nadir. Dacia Logan MCV için Linea' mızdan daha fazla para istediler. (Baz versiyonları çok ucuz).Hem de kalite, donanım ve performans buna göre içler acısı durumdayken. Sadece Hyundai Matrix hoşuma gitmişti. Donanım ve kalite çok iyiydi. Hem de dizeldi. Onun da bagajı bize göre yetersizdi. Sadece bagaj için almadım.

Selamlar...

ultraslan33
31/05/2011, 12:55
linea kötü araba değil üstelik 1.6 motor çok güçlü ama tercih meselesidir..ben punto sevevrim mesela ama bu lineayı kötü bi araba yapmaz

predator_ant
31/05/2011, 18:57
2 yıldır Linea kullanıyorum ve hiçbir plastik bölümü kırılmadı. Hem de gün boyu güneşte kalmasına rağmen. Çevremde de çok sayıda Linea var. Sizin söylediğiniz de gerçek, ancak 2009 modellerden öncekiler öyleydi. 2009' dan itibaren sorun yok. Öncekilerde torpido kapağı da sarsıntıda açılıyormuş, kapılarda ayar bozulması, amortisör takozu sorunu vb oluyormuş. Bizde hiçbiri olmadı.

Lüks araçlarda bile ilk üretimlerde bazı sorunlar oluyor, eğer ilgileniliyorsa ve çözülüyorsa fazla abartmamak gerek. Bizim seride de birkaç kişide sol arka kapı cam krikosu arızalandı ve garantiden hemen değiştirildi. Garantisi olanların havalandırma ızgaraları bile ücretsiz değiştirildi (kendiliğinden kırılanlar). Şikayet sitelerine bakarsanız, arıza ve şikayet sayısı ve satış rakamları göz önüne alındığında, Fiat otomobilleri çok da kötü durumda değiller. Benim üyesi olduğum şikayet sitesinde ilk sıralarda Opel ve Volkswagen geliyor, sonra da Fiat. Geçen yıla göre bir sıra yükselmişiz.:siritma: Renault' da gelişme var, satış çok şikayet azalmış. Ben birşey almayı düşündüğümde, öncelikle buradaki yorumları okuyorum. Tavsiye ederim.

Bu arada şunu da söylemek gerekir ki; rakip firmalar da kasıtlı haberler yayabiliyorlar. 1.6 Linea hakkında yazılan bir yazıya Linea forum olarak tepki gösterdik ve bizim caddede (Ankara' nın en dik caddelerinden birisi-%20 eğimli) 5 kişiyle 0' dan kalkıp 4. vitese kadar değiştirdik.:X (Arkadaşın yeni Corolla'sı 1. vitesle yavaş yavaş çıkabiliyor. Ben 3. vitesle hızla çıkabiliyorum). Karayolunda test yaparken, yokuşta 2. vitese kadar düştüğünü söyleyen şarlatana da en iyi yanıtı vermiş olduk. Torku en yüksek arabaya bile tork konusunda çamur atma cesaretini gösterdiler. (290/1500) Videosu sitemizde var. İşyerimizde engelleme olduğundan linkini veremiyorum. Fiat Linea, Fiat Linea Fun , Fiat Linea Türkiye, Fiatlineatr, Linea, Fiat (https://www.fiatlineatr.com/videolar.php) Buradan ulaşılabilir.

Aslında iki forum ortak bir buluşma düzenlesek de birbirlerimizin arabalarını incelesek, kullansak, birçok yanlış fikrin ortadan kalktığını görebileceğiz. Bu fiyata bu kalite ve donanıma sahip araba çok nadir. Dacia Logan MCV için Linea' mızdan daha fazla para istediler. (Baz versiyonları çok ucuz).Hem de kalite, donanım ve performans buna göre içler acısı durumdayken. Sadece Hyundai Matrix hoşuma gitmişti. Donanım ve kalite çok iyiydi. Hem de dizeldi. Onun da bagajı bize göre yetersizdi. Sadece bagaj için almadım.

Selamlar...
o testi yapan sizmiydiniz,bizim bi arkadaş araba alırken bu söylentileri kafasına çok takmıştı,sonra sizin bu videoyu bulmuş netten.İzleyince içi rahatladı gitti aldı 1.6 linea yı.Faydası oldu yani bu video nun.

taygunm
20/06/2011, 17:08
Haftasonu memlekete gitmek için 3 günlüğüne Linea kiraladım. Aman Allahım o ne büyük bagajdı öyle. İçine yat uyu.Her eşyamızı aldı. 2007 model kiralık olduğu için biraz yıpranmıştı ama ben arabayı çok beğendim. 1.6 multijet motor gerçekten farklıymış.Araba 170 binde olmasına ve bunca hor kullanımına rağmen motorun performansı çok iyiydi. Altı puntodan yüksek olmasına rağmen yol tutuşu harika geldi bana. Memlekette puntoyla giderken altını süretecem diye korktuğum ve bazen sürttüğüm yerlerden Lineayla gönül rahatlığıyla geçmem de cabasıydı.

Lineayı kötüleyenlerin yukarda saydığım yönlerini göz önünde bulunurmalarını öneririm.

Çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık.

demon
20/06/2011, 17:56

Selamlar...

Benim araç 2008 modeldi. Yaşadığımı ve gördüğümü yazıyorum. Corolla 1. viteste çıkıyor demişsiniz yapmayın allah aşkına ben benzinli araçla bile bahsettiğiniz yeri siz 4. vites ile çıkıyorsanız en azından 3. vites ile çıkarım.

asil
21/06/2011, 02:08
Tasarım olayı çok farklı bir durum. Sonuçta Fiat içinde ferrarisinden alfasına bir çok markayı barındırıyor. FErrarinin tasarınmına ayılıp bayılıyoruz ordan elemanlarına tasarlata bilir fiat. Ama ne düşünüyor bilmem. Tasarım olatyı birde kişiden kişiye değişen bir durum. Bir aracın tasarımı sana hoş gelirken bana gelmez. Bunuda unutmayalım. Sonuç bir çok firma bazen tasarım kosusunda sıkıntıya düşmüştür. Gp lerimizi tasarlayan arkadaş Chevrolet e lacettiyi tasarlayan, Lamborginiye traktör tasarlayan aynı şeklinde son Ford mustengi tasarlayan free çalışan arkadaş. Zaman zaman böyle tıkınıp farklı fikirlere kaydıklarıda oluyor.

Lineya gelince. Linea oluşumu ; aslında Gp nin sedan versiyonun Türkiye de üretilmesine karar vermişlerdi. Ben hatırlıyorum Gpnin arkası kapalı hali bursada gezdi. Sonra bu olayı rafa kaldırdılar. Sonra bizimkiler baskı kurdu italyaya bize araç lazım diye. Tofaş yeniden devreye almıştıki (tasarımlar ile oynadılar gp sedanı görtüsünden çıkartmaya kara verdiler.) gene durdurruldu. Sonra nasıl olsuda bir şekilde anlaşıldı. ve mevcut tasaranan şase üstünden yeni bir araç yapalım diyerek tasarlandı. o nedenle gp yi andıran hatlara hala sahip. Arka tampon ve etek olarak sade kalmış bir araba. Lakin yakında yeni linea gelecek ve sizleri şaşırtacak. O kısımlara revizyon yapılıyor.
fıatı arştırdığımız zaman felsefesi ucuz ekonomik standart halk arrabaları üretmek 2 dünya savaşında dünyaya devrim getiren 500 modeli örnek oradan fıatı anlaya bilirsiniz türkiyedeki efsane yırtıcı kuşlar bu gün onları hep kötüleriz ama benim çocukluğum onların üstünde geçti belki bir çoğumuz zamanında o arabalara ağzımız sulanarak baktık.bir arabayı alırken tabiki kalite önemli ama fıat deyinçe tarihini ve tarih içinde çıkardığı modelleri incellendiğinde felsefesine saygı artıyor.saygılarımla...

taygunm
21/06/2011, 22:15
fıatı arştırdığımız zaman felsefesi ucuz ekonomik standart halk arrabaları üretmek 2 dünya savaşında dünyaya devrim getiren 500 modeli örnek oradan fıatı anlaya bilirsiniz türkiyedeki efsane yırtıcı kuşlar bu gün onları hep kötüleriz ama benim çocukluğum onların üstünde geçti belki bir çoğumuz zamanında o arabalara ağzımız sulanarak baktık.bir arabayı alırken tabiki kalite önemli ama fıat deyinçe tarihini ve tarih içinde çıkardığı modelleri incellendiğinde felsefesine saygı artıyor.saygılarımla...

+1 :Ç

velican
22/06/2011, 23:08
Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı, 1.3 dizel linea aracım var 130000 de ve gayet memnunum .. Maşallah ..

maccoder
23/06/2011, 17:39
alın size yeni linea :)

https://1.bp.blogspot.com/_cXeAIGcbg00/TIUcZoj_ZdI/AAAAAAAAAsA/fKAFDyghV80/s1600/new+linea.jpg

krm1983
23/06/2011, 18:15
Chrysler resmi gibi

demirçekirdek
23/06/2011, 20:58
fordcular görmesin. tek kelimeyle mükemmel

ibrahim06
23/06/2011, 22:02
punto evo gibi gülümsemiş

bu linkteki de arkadan hali olabilirmi. gerçi siena diyorlar ama
https://4.bp.blogspot.com/_XZqqJWuUoZA/TRpJRroyYXI/AAAAAAAAD6g/Tt1S-hC7wG8/s1600/2012_Fiat_Palio_sedan_siena_renderin_31.jpg için Google Görsel Sonuçları (https://www.google.com.tr/imgres?imgurl=https://4.bp.blogspot.com/_XZqqJWuUoZA/TRpJRroyYXI/AAAAAAAAD6g/Tt1S-hC7wG8/s1600/2012_Fiat_Palio_sedan_siena_renderin_31.jpg&imgrefurl=https://otolist.blogspot.com/2010/12/2012-palio-ve-siena.html&usg=__4-MCWyNm8ztYBE3i34caFisy5Ok=&h=350&w=600&sz=56&hl=tr&start=6&zoom=1&um=1&itbs=1&tbnid=g7R4mSpwof5xoM:&tbnh=79&tbnw=135&prev=/search%3Fq%3Dlinea%2B2012%26um%3D1%26hl%3Dtr%26cli ent%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:tr:official%26biw%3D1280%26b ih%3D573%26tbm%3Disch&ei=Go0DTt7HJobzsgat8OiCDg)

serkan_gazi
03/07/2011, 15:42
punto ya da linea ya da uzun süre binmiş birisi olarak söyleyim linea gerçekten iyi araba ve Türk işciliğini tebrik ederim tasarım hariç oldukça kaliteli araba

DeNNis
04/07/2011, 01:17
kalite yönünden gerekli olanlar söylenmiş zaten, tasarım konusuna gelince sonuçta aile aracı için tasarlanmış bir model için yeterli görselliğe sahip bence. artı olarak yay jant ve ufak dokunuşlarla gençlerin bile ilgisini çeken kendine baktıran bir araç haline geliyor, benimkinden biliyorum :P

xcruelx
04/07/2011, 11:50
alın size yeni linea :)

https://1.bp.blogspot.com/_cXeAIGcbg00/TIUcZoj_ZdI/AAAAAAAAAsA/fKAFDyghV80/s1600/new+linea.jpg

Fake abicim bu resim.

LorDracula
04/07/2011, 12:04
valla arkadaslar ben yeni punto evo 1,3 mjet aldım 2011 model daha 2 haftalık 1 haftalık linea 1,3 90 bg sanırım 5 ileri vites inanın gitmekte zorlanıor ben orasını anlamadım. arkadasımda 1,6 mjet var lineanın köpek gibi gidiyor dedi onu sürmek nasip olmadı daha :)

maccoder
04/07/2011, 13:23
Fake abicim bu resim.

fake olduğu bariz belli zaten ben espiri olsun diye koymuştum gülerekten :)

turgutktu
04/07/2011, 16:34
herkese selam
benim arabam albea kaza yaptığım zaman servisten araç çıkana kadar linea verdiler beyaz renk hemde kilometre 10 da idi 2 hafta kullandım Tabi KM yi 2550 yaptım :) süperdi Çok Hoşuma Gitti Şimdi Araç Alıcam Beyaz Linea Düşünüyorum

E_N_D_E_R_
05/07/2011, 00:14
hoş ama 1.6 motor olanı...

ibrahim06
05/07/2011, 12:18
herkese selam
benim arabam albea kaza yaptığım zaman servisten araç çıkana kadar linea verdiler beyaz renk hemde kilometre 10 da idi 2 hafta kullandım Tabi KM yi 2550 yaptım :) süperdi Çok Hoşuma Gitti Şimdi Araç Alıcam Beyaz Linea Düşünüyorum

Lineayı teslim ederken ''Abi hangi ara yaptın 2500 km!yi?'' demediler mi?

FPT
05/07/2011, 13:13
Vallahi biz sıfır astra aldığımızda bakımlara giderkende abi 2.5 ayda 15000km nasıl yapılır diyorlardı :) Arabayı "kullanmak" lazım :) Bu arada evo ile grande arasında uçurumdan da büyük fark varmış dün kullandım arabadan soğudum :S

evolodi
05/07/2011, 15:12
linea iyidir benim peder 2 yildir kullaniyor haşat etti arabayi hala gidiyor :D

FPT
05/07/2011, 21:58
Gaddar bi kere tam bizlik araç. Bana hitap etmeyen tek noktası sürüş özellikleri zaten onlarıda bu tip araçlardan beklememek lazım yapılış amaçları o değil sonuça :)

erdiyilmaz
09/04/2012, 11:49
Linea yine yenilenmis, bekleyelim gorelim bakalim

femoli
09/04/2012, 12:17
https://img.donanimhaber.com/upfiles/1144965/B3E2AEDDE19F4A5ABD746021E2D0E7E3.jpg
https://img.donanimhaber.com/upfiles/1144965/96FE96859BEA4C61814F8A8EBCAEC3B4.jpg

yeni linea 2013 eskisinden pek bir farkı yok yinede fiat sağı solu belli olmaz..

Misafir047
09/04/2012, 12:17
suan gp kullanıyorum 1,3 dizel motor olursa gp yi tercih ederim 1.6 olursa tabiiki linea derim benimde lineya ön yargım vardı gitti gp aldım pişmamıyım biraz keşke linea alsaydım kısmet işte

tayfux
09/04/2012, 13:49
göğüslük değişecekmiş..

takres
09/04/2012, 14:10
yeni linea diye duyurulmasaydı bu araç 2013 e kadar anlamazdım ben makyajlandığını :D

erdiyilmaz
09/04/2012, 14:22
Yeni Linea'nin fotograflari surada da var: Yeni Linea | PuntoTR Fiat Türkiye Kullanıcı Platformu (https://blog.grandepuntotr.com/yeni-linea/)

Scottie
09/04/2012, 19:01
valla güzelmiş.. ne diyelim... alabilirim...

rbcn
09/04/2012, 19:12
iğrenç bi tasarımı var alanlara hayırlı olsun

ibrahim06
09/04/2012, 20:49
Önden bakınca eski hyundai accente benzemiş

mustelf
10/04/2012, 16:32
Önden bakınca eski hyundai accente benzemiş
+1 arkadan hiç resmi çekilmemiş mi? :)
gördüm çekilmiş bilgisayarda açılmamış...