PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren takılı kaldı, GP'mu garajdan çıkaramadım!

_SnooP_
12/05/2007, 17:00
arkadaşlarım 1 aydır evde değildim işim nedeni ile, bu gün geldim ve hemen puntoma koştum yanlız arabanın sanki frenleri kilitlenmiş el frenini indrdim geri vitese taktım yerinden kımıldamıyo sağ arka dan tak diye ses geldi sağ arka acıldı gibi ama sol aynı acaba sizin başınıza böyle bi şey geldimi. fazlada kurcalamadım bi danışayım size dedim yardımıcı olursanız sevinirim...
arac 5000 km de 1.3 multijet active modeli...

Ziyaretçi047
12/05/2007, 17:04
buzlanma veya paslanma olabilir. kendiliğinden düzelmesi gerek. düzelmez ise fazla bekletme servise git. hatta çok kötüyse hemen git ya da servisi çağır. parçalar aşınabilir.

_SnooP_
12/05/2007, 17:08
cihan arkadaşım sağol ilgin için daha öncede yapmıştı ama hafif gaza basınca çözülüyodu. şimdi biraz zorladım arbanın kıçı havaya kalktı ama acılmadı.
diğer arkadaşlarında fikirlerini bekliyorum saolun...

Ziyaretçi047
12/05/2007, 17:09
el frenin kilitli kalmış bariz. daha fazla zorlama. kampanaları kırabilirsin. bir de arabayı uzun süre kullanmayacaksan el frenini çekme derim.

_SnooP_
12/05/2007, 19:36
saol cihan bana cok yardımcı oldun...
arkadaşlar başka bilgisi olan yada daha önceden bu arzayı yasamıs biri yokmu...

karagümrüklü
12/05/2007, 19:41
selam arkadaşım ager elınden gelırse aracı krıko ıle kaldır .lastıgı sokup el frenını bırak kampananın uzerıne cekıcle bır ıkı defa vur .acılacaktır nedenı .balataların kampanaya yapışması olabılır. normalınden fazla cekıp o sekılde uzun sure bırakırsan bu tıp seyler yasıyabılırsın.

levogrande
12/05/2007, 19:46
öncelikle geçmiş olsun...
el freni kolunu birkaç defa sertçe sonuna kadar kaldırıp indirmeyi dene, belki kampanalar açılır, kolay gelsin...

_SnooP_
12/05/2007, 21:53
arkadaşlar saolun hepinize bi şey soracam benim için tecrübe olduda sonradan cözüldükten sonra bi hasar verirmi arabaya servise filan gitmeme gerek varmı....

edi
12/05/2007, 22:03
Arkadaslar araclarınızı tazikli pompa ile balatalar v.s sıcakken yıkayıp koyarsanız pas yapmasından dolayı kilitleniyor. bende arka koptu sandım ama sıcakken yıkamamaya dikkat...

Muhendis06
12/05/2007, 22:16
Aracin motorunu calistir. El frenini indir. Defalarca yavas yavas ama kuvvetlice fren pedalina bas ve birak. Anlasilan arka balatalar kampana yuzeyine oksitlenerek kaynamis. Fren pedalina kuvvetlice bastikca, kaynama tabakasi basincla ezilir ve kampana çözülebilir. Yine kilitli kalirsa, birkaç defa birinci veya geri vitese takarak hareket etmeyi deneyebilirsin. Bunu yaparken, debriyaj balatasini uzun sure zorlayip asindirmamaya dikkat etmelisin. Kolay gelsin.

*C@N*
12/05/2007, 22:38
konu hakkında pek bir bilgim yok abicim aama bilenlerden duyduklarımı aktarim.Aracı 1-2 hafta veya üzeri süre kullanmayacaksanız düz bir alana parkedin diyorlar ve 1.vitese takıp el frenini indirip bırakın diyorlar.Demekki bu nedenleymiş bende niye acaba diye merak ediyordum

BB
13/05/2007, 00:59
Önemli birşey değil bu. Bi kere bizim arkadaşın arabasınada aynısı olmuştu ve 2 kişi bagaja oturarak yük yaptık arabada 2 cm. gittikten sonra düzerdi :-)

ufuk61
13/05/2007, 11:35
selam arkadaşım ager elınden gelırse aracı krıko ıle kaldır .lastıgı sokup el frenını bırak kampananın uzerıne cekıcle bır ıkı defa vur .acılacaktır nedenı .balataların kampanaya yapışması olabılır. normalınden fazla cekıp o sekılde uzun sure bırakırsan bu tıp seyler yasıyabılırsın.
kardeşime katılıyorum

TEZEL PUNTO 45
13/05/2007, 15:00
kardeşime katılıyorum

aynen bende katılıyorum abıme:dont:

_SnooP_
13/05/2007, 22:59
saol arkadaşlar muhendis arkadasımın dediği gibi yaptım çözüldü cok teşekkür ederim yardımcı olan olmayan tüm puntoculara...

batuhan
14/05/2007, 14:21
iyi bari
gecmiş olsun

femoli
14/05/2007, 14:26
sevindim ama kusura bakma buralarda yoktuık yardımcı olamadık:)

_SnooP_
14/05/2007, 20:33
önemli deil femoli düşünmen yeter :D

kara kız
15/05/2007, 13:54
aynı sorun benim basımada geldi.aracı yıkayıp herzamankı gibi sarıp sarmaladım ve hemen hemen bi 15 gün kullanmadım.aracı calıstırdım el frenini indirdim ve normal olarak kalktım yanlız arcın kıçı sanki el freni cekik miş gibi assagı dogru indi.daha sonra el frenini tekrar cekıp bıraktım ama değisen bisey olmadı biraz zorladım aynen sende olduğu gibi bir tak sesinden sonra arcım hareket etti.bence arka kampanaların icimdeki balata tozlarından meydana gelio sonucta yıkandı ıslandı ve yapıstı ben olaya öyle bakıorum.ne kadar dogru tartısılır ama

_SnooP_
15/05/2007, 18:54
bilemiyorum mühendis arkadaşım oksitlenme diyo ama bence en iyi cevabı servis elemanları verebilir. sağlık olsun diğer puntocular dikkatli olsun yeter...