PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nerede bu MAF

sadece_erhan
05/05/2011, 20:57
Merhaba arkadaşlar, millet arabalarının maf sensörlerini temizleyo. bende yerini tespit ettim bugün ama sökmeye cesaret edemedim. görmüş geçirmiş abilerimiz varsa nasıl söküldüğünü (özellikle kelepçesini sökersem takmayacağımı düşünüm,gergin duruyo galiba) ve nasıl temizleneceğini anlatabilirler mi?

kukart
05/05/2011, 23:06
How to clean your MAF -- mass aior flow sensor. w - Car Videos on StreetFire (https://www.streetfire.net/video/how-to-clean-your-maf-mass-aior-flow-sensorw_80603.htm)

izoci
05/05/2011, 23:17
bende öğrensem iyi olacak :)

barisunye
05/05/2011, 23:39
maf ne ya???:)))

sadece_erhan
05/05/2011, 23:54
How to clean your MAF -- mass aior flow sensor. w - Car Videos on StreetFire (https://www.streetfire.net/video/how-to-clean-your-maf-mass-aior-flow-sensorw_80603.htm)

yoktur ki bu spreyden türkiyede. Yurt dışından verelim sprryin siparişini :)

Murat Gürakan
06/05/2011, 00:07
Balata spreyi işinizi görür...

sadece_erhan
06/05/2011, 14:15
Balata spreyi işinizi görür...

Yağlama özelliği olmayan balata spreyi demişler arkadaşlar bu ilandaki (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-motosiklet-wurth-fren-balata-temizleme-500-ml-34589037/detay/?) ürün uyar mı acaba?

takres
06/05/2011, 17:20
nedir bu maf....:)

tab
06/05/2011, 21:44
Hava filitresi ile turbo arasındaki sensör(hava kutusunun hemen çıkışı). Ustanıza yaptırın. Würth balata spreyi ile temizlettim.

izoci
06/05/2011, 21:49
maf temizlenince perfor artıyomuş dan alıyorum tüyoları :D

Murat Gürakan
06/05/2011, 22:01
Yağlama özelliği olmayan balata spreyi demişler arkadaşlar bu ilandaki (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-motosiklet-wurth-fren-balata-temizleme-500-ml-34589037/detay/?) ürün uyar mı acaba?

Evet olur. Öyle karışık bir şey değil bunu temizlemek. Kelepçesinden kurtarıp çıkartın balata spreyi ile tozunu akıtana kadar temizleyin sonra 5 dk bırakın kurusun sonrada yerine takın hepsi bu. Kalan balata spreyi ile de motorda temizlemek istediğiniz yerleri temizleyebilirsiniz.

sadece_erhan
06/05/2011, 22:32
Evet olur. Öyle karışık bir şey değil bunu temizlemek. Kelepçesinden kurtarıp çıkartın balata spreyi ile tozunu akıtana kadar temizleyin sonra 5 dk bırakın kurusun sonrada yerine takın hepsi bu. Kalan balata spreyi ile de motorda temizlemek istediğiniz yerleri temizleyebilirsiniz.

bilgi için teşekür ederim. Şimdi bu maf sensörünün bi tarafında kelepçe var onu sökerim. Diğer tarafıda 2 vida ile motor kapağının altına bağlı. O 2 vidayıda sökerim sökmesine ama motorun plastik kapağını sökmek gerekir mi. Gerekecekse o kapağı nasıl sökücez. Sökmüşken hava filtresinide degişsek mi

Du Hast
07/05/2011, 01:21
bilgi için teşekür ederim. Şimdi bu maf sensörünün bi tarafında kelepçe var onu sökerim. Diğer tarafıda 2 vida ile motor kapağının altına bağlı. O 2 vidayıda sökerim sökmesine ama motorun plastik kapağını sökmek gerekir mi. Gerekecekse o kapağı nasıl sökücez. Sökmüşken hava filtresinide degişsek mi
zaten maf sensörünün kelepçesini çıkartınca, ön hava girişi hortumunuda söktükten sonra üst plastik kapağı ön ucundan tutup çektiğinizde yerinden çıkar. yerinden çıkartıp maf sensörünün 2 vidasını elinizde mafsallı kol anahtar olmadığını varsayarsak daha rahat sökersiniz.

sadece_erhan
07/05/2011, 08:29
zaten maf sensörünün kelepçesini çıkartınca, ön hava girişi hortumunuda söktükten sonra üst plastik kapağı ön ucundan tutup çektiğinizde yerinden çıkar. yerinden çıkartıp maf sensörünün 2 vidasını elinizde mafsallı kol anahtar olmadığını varsayarsak daha rahat sökersiniz.

denicem bugün öğleden sonra yardımlarınız için tşkler

edit : az önce söktüm fotografınıda eklicem aşşağı. Parçacıdan balata spreyi aldım yag temizleme özellikli. Onunla iyice temizledim. Sonra motorun arka tarafındaki egr yi de söktüm çok kurum bağlamıştı. Onuda temizledim. Sprey uçucu zaten hemen kuruyo ama parçaları tatıktan sonra aracı çalıştırıp şöyle bi tur attım. Eğer placebo değilse hakkaten performansın arttığını söyleyebilirim. Yarın yakıt alıcam yakıt sarfiyatında herhangi bi değişiklik olursa onuda yazarım. Yardımlarınız içim teşekkür ederim

alfisti
07/05/2011, 14:59
nedir bu maf....:)
debimetre,akışmetre de denebilir.dışardan alınan hava miktarını ölçüm yapar.

takres
07/05/2011, 19:50
debimetre,akışmetre de denebilir.dışardan alınan hava miktarını ölçüm yapar.

teşekkürler...

sadece_erhan
09/05/2011, 20:29
bugün adam gibi denedim arkadaşlar, hakkaten sağırmış araba, kendine geldi valla. mümkünse sizlerde temizlyin ;)

acRep
09/05/2011, 21:25
Ne tür bi spreyle temizledin erhan ben sadece hava tutturmuştum faydası olduysa bide spreyle temizleyelimm

kara kız
09/05/2011, 21:41
benzililerde mevcutmudur? eğer varsa temizlemeden duramam ben anotomime aykırı..varmı benzinlilerde bu maf sensörü..bilen soyleyiversin.. bekliyorum...

sadece_erhan
09/05/2011, 22:01
abi yağ, kir, pas, toz temizleyici balata spreyi aldım parçacıdan 10tl ye. onu kullandım. EGR yide temizledim temişlemişken, çok kurum vardı egr de tertemiz oldu. şimdi carbon clean yaptırmak istiyorum. en ucuz nasıl hallederiz acaba, kendimiz yapamazmyız bu carbon clean i?

34VP1694
09/05/2011, 22:47
MAF Denilen sensor hava akis debimetresi performans istiyorsaniz fisini cikartin arac biraz siyah duman atar ama rampalarda falan bariz farkedersiniz performans artisini saygilar...

sadece_erhan
09/05/2011, 23:04
reis fişi çekerizde araç iptal olmasın :) çok yakar belkide fişi çekince

acRep
09/05/2011, 23:18
Başka servisleri bilmiyorumda Erkay Oto / Mahmutbey Yetkili fiat servisine gidersen 52 tlye Carbon clean işini çözersin Erhan..

Servis danışmanı semra Hanımı bul yardımcı olucaktır..
Yaklaşık 2 saat sürüyo sen çayını kahveni içerken bide iç dış yıkama yapıyolar clööps gibi alıyosun aracını bi 2 gün biraz fazla yakıyo gereğini anlatıcak sana Ondan sonra yapıştırrr.. :D Ben yaptırdm 2 ay önce..

sadece_erhan
09/05/2011, 23:26
Başka servisleri bilmiyorumda Erkay Oto / Mahmutbey Yetkili fiat servisine gidersen 52 tlye Carbon clean işini çözersin Erhan..

Servis danışmanı semra Hanımı bul yardımcı olucaktır..
Yaklaşık 2 saat sürüyo sen çayını kahveni içerken bide iç dış yıkama yapıyolar clööps gibi alıyosun aracını bi 2 gün biraz fazla yakıyo gereğini anlatıcak sana Ondan sonra yapıştırrr.. :D Ben yaptırdm 2 ay önce..

en son 70000km de gitmiş carbona. Arabayı alırken baktırmıştım. Şimdi yaptırsak performans farkeder mi. Sen yaptırınca cepden eksilen para harici fark oldumu?

acRep
09/05/2011, 23:41
İlk gün çok az kullandım bşy farketmedim ama Daha sonra tabi yakıtla birlikte çekişte de fark edilir bi artı gözledim Hatta buluşma olmuştu forumda sonuna yetişmiştimde Avcılar sahile gitmiştik özkan abilerle kalkışlarda patinaj çektiği için ne var aracında chiplimi Box'lumu diye soruyolardı bende şöforden deyip geçiştiriyodum :) Sonra dönüş yolunda avcılar-florya arası gökaya (evo dynamic) 1 km kadar fark atmıştım Gürlemesede esssdiriyo yani ;) ama carbon'danmıdır şofördenmi o kadarını bilemiycemm :D

sadece_erhan
09/05/2011, 23:45
İlk gün çok az kullandım bşy farketmedim ama Daha sonra tabi yakıtla birlikte çekişte de fark edilir bi artı gözledim Hatta buluşma olmuştu forumda sonuna yetişmiştimde Avcılar sahile gitmiştik özkan abilerle kalkışlarda patinaj çektiği için ne var aracında chiplimi Box'lumu diye soruyolardı bende şöforden deyip geçiştiriyodum :) Sonra dönüş yolunda avcılar-florya arası gökaya (evo dynamic) 1 km kadar fark atmıştım Gürlemesede esssdiriyo yani ;) ama carbon'danmıdır şofördenmi o kadarını bilemiycemm :D

banada şöferden gibi geliyo :) senin arabada tesisat var mı. Bende forumdaydım yoksa direk dibinde solladığım senmiydin :)

acRep
10/05/2011, 00:10
banada şöferden gibi geliyo :) senin arabada tesisat var mı. Bende forumdaydım yoksa direk dibinde solladığım senmiydin :)

Evet ufaktan tesisat var :dj: Ve sanırım solladıgın kişide bendim geri döndüm zaten mini bi lastik şow için :D

pfeiffer
03/06/2011, 18:26
nerede bu maf sensörü .resim atabilecek varmı. bir türlü bulamadım resimde gösterilen parçayı. bişeyler altında yada içinde falan mı. ben kendim temizleyebilirmiyim...acil yardım lütfen arabam tekleme yapıyor...

Ziyaretci046
03/06/2011, 23:38
nerede bu maf sensörü .resim atabilecek varmı. bir türlü bulamadım resimde gösterilen parçayı. bişeyler altında yada içinde falan mı. ben kendim temizleyebilirmiyim...acil yardım lütfen arabam tekleme yapıyor...

senin arabada yok ki :) :cheers00:

pfeiffer
04/06/2011, 22:59
peki benim araba neden tekliyor.sizce hata ne olabilir.hava alamıyor gibi oluyorr...