PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soğukken sarsıntı ve kayış sesi. vs vs

SpyHunter33
05/05/2011, 17:09
Selam arkadaşlar.

Bir ay kadar öncesi aracımın büyük bakımını yaptırdım. Triger seti yağı filtreleri falan hepsi yenilendi. Fakat benim bir kaç sorunum boy göstermeye başladı ki bunların başında aracımın geç marş alması kızdırma bujilerim patlıyyor. tek tek değiştirmeme rağmen sırayla gidiyor sanırım. Ayrıca soğukken marş bastıkdan sonra motorda bir miktar titreme oluşuyor. Devir göstergesi de 800 ile 900 arası titriyor bu yaklaşık 15 - 20 sn sürüyor. bu sırada da birde kayış sesi gelmeye başladı :) ısınınca kesiyor. Gözlemlediğim şeylerin başında geç kmarş aldığın da beyaz bir duman atıyor. oda sanırım marş alırken zorladığımdan diyorum. Ama bu gün bir şey daha gözüme çarptı park ettiğim yerde bir kaç kez aracı çalıştırdım. Egzost ucunun denk geldiği zemin de siyah bir leke bırakmış kurum atar gibi. Yorumlarınız nedir. Neleri kontrol ettirmeliyim sizce....

Scottie
05/05/2011, 17:11
ciğerleri kirlenmiş aracın.. karbon clean yaptırda kendine gelsin...

işin şakası Erkan...

SpyHunter33
05/05/2011, 17:13
Valla üstad şaka maka düşünmedim değl :)

GP COSKUN
05/05/2011, 17:47
aracın geç çalışması ilk çalışmada beyaz duman atması ve sonra yerde siyah kalıntılar bırakması çiğ yaktığının göstergesi
buna sebeb ısıtma bujilerin çalışmaması gösterilir ama bu aylarda mersin gibi yerde
ısotma bujisine ihtiyaç olmaması lazım
birde triger değişimi yapılmış sente ayarında bir sorun var ise sente iyi ayarlanmadıysada bunlar olur ama çekişte düşmede olması lazım
bence ilk olarak bujileri değiş sorun devam ederse sente ayarına bakılsın

muhammedçelik
06/05/2011, 11:18
hocam öncelikle mazot filtren orjinal değilse veyada uzun süre değişmediyse şişme yapabilir mazot soğukken yoğunluğu arttığı için filtreden geçişte zorlanır buda soğuk çalışmayı,rolantiyi etkiler vede beyaz duman atar eğer filtreyi değiştirince düzelmezse motor sıvısını takip etmeni birde turbona baktırmanı tavsiye ederim benim başıma geldi filtreyi orj değiştirince düzeldi.saygılar

tayfux
06/05/2011, 14:18
bence sorun aküden..kızdırma bujileri sürekli patlıyorsa aküden kaynaklanır araba güç alamaz titreme yapar vs..

SpyHunter33
06/05/2011, 17:02
Tşkrler arkadaşlar aküm yeni değişti. 6 ay önce. aracımın çekişinde hiç bir sorunum yok çünki hiç olmadığı kadar iyi performans alıyrum şu anda. bakımdan yeni çıktım ve bütün parçalarını kendim aldım. Coşkun abicim mersinde bu sorun oluşmamıştı ama şu an pozantıdayım ve baya br soğuk ve yüksek rakımlı bir yerdeyim :) yarın inş. kızdırma bujilerini set olarak alacağım ve değiştireceğim. Birde aklıma takılan mazotdan yapma olasılığı nedir. Çünki bir kaç gün öncesinde mazotu kadoilden litresi 3,25 liradan almıştım :D sanırım bize kırsal karışımı bir mazotu iteliyorlar :)

takres
06/05/2011, 17:10
ısıtma bujilerinin sürekli patlaması şarj dinamosundan olabilir bence...

h k
06/05/2011, 17:24
alternatör kayışıda değiştiyse o ses yapıyor.

ben 2 defa değiştirdim , orijinalinde sessiz olan kayış 2 değişim sonrasında da soğuk ilk çalışmada ses yapıyor sonra kesiyor. sanırım fabrikadaki gibi ayarlayamıyorlar.

GP COSKUN
06/05/2011, 17:29
sorun belli oldu bence
kadoilden aldığın mazottan

SpyHunter33
06/05/2011, 17:35
ısıtma bujilerinin sürekli patlaması şarj dinamosundan olabilir bence...

4 adedini orj alıp değiştirteceğim Eğer hala devam ederse dediğiniz gibi şarj dinamosna baktıracağım.

alternatör kayışıda değiştiyse o ses yapıyor.

ben 2 defa değiştirdim , orijinalinde sessiz olan kayış 2 değişim sonrasında da soğuk ilk çalışmada ses yapıyor sonra kesiyor. sanırım fabrikadaki gibi ayarlayamıyorlar.

Açıkcası triger değişiminde alternatör kayışının değişip değişmediğini bilmiyorum genelde değişirmi onuda bilmiyorum ama ilk çalışmada gelen kayış sesi( kuş sesi gibi cıvıltılı ) 20 sn kadar sonra kesiliyor.

sorun belli oldu bence
kadoilden aldığın mazottan

Valla abi yarın yaklaşık 200 km yol yapacağım shellden mazot alıp yola öyle çıkacağım. şu anda mazot ışığım yanıyor zaten umarım sadece mazotdandır eğer keserse bir daha kadoil falan Allah muhafaza :)

gemlikli_55
06/05/2011, 17:36
aynı sorun bendede olmustu eski aracım corsada enjektor ler temizlendi memeleri yirtilmiş değiltirdim tanesi 125 tl den 500tl verdim düzelmisti km kaç ama bence enjektorlerden gibi geldi bende kotu mazot aldım ondan sonra olmuştu
benim yasadığım problemle birebir aynı

SpyHunter33
06/05/2011, 17:44
118bin km :) bakalım artık öncelik mazot değişimi sonrasında kızdırma buji değişimi gelişmeleri buradan yazacağım zaten emsal olması açısından.

SpyHunter33
08/05/2011, 11:12
Ah bu mazot ah. Dün aracıma tertemiz mazot koyunca duman atmayı falan kesti. sadece kayış sesim ve geş marş alması kaldı o da kızdırma bujilerinden artık.

krm1983
08/05/2011, 11:19
gerçek eurodiesel farkediyor ucuz motorine göre

SpyHunter33
08/05/2011, 11:33
Öyle valla. Kırsal motorin koymuştum bi ara aracıma 100 km gittikden sonra arıza lambasını yakmıştı :S üstüne euro dizel koyduktan sonra düzeldi...