PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Start&Stop kapatma

tiner
05/05/2011, 10:42
Güzellik mi rezillik mi tam karar veremedim ama bu Start&Stop kısa mesafelerde beni bayağa sıkıntıya sokuyor.Aracı çalıştırınca kapatmayı unutuyorum, durur durmaz stop ediyor:(
Bunu komple kapatmanın bir yolu var mı bildiğiniz? Varsa bir yolu çok makbule geçer.Zira ss devredeyken rampalarda kalkış sorun olabiliyor.(En azından eşim için oluyor)

USTA
05/05/2011, 10:55
Serviste iptal ediliyor diye yazmışlardı forumda...

HarbiAslan
05/05/2011, 11:11
şu start&stop olayını direksiyon üzerinde bir fonksiyon olarak koysalardı da ışıkta duran adam bu tuşa basıp aracı stop etseydi ve aynı şekilde herhangi bir dokunuşla araç aynı mantıkla hızlı bir şekilde çalışsaydı olmaz mıydı ? çok şey mi istiyorum ? yani fiat bunu düşünemiyorsa ben gidip proje üreteyim fiat'a :)

yada en basiti fabrika çıkışı start&stop kapalı olsa da isteyen kendi açsa... yada s&s'i kapattığında bir sonraki araç çalıştırmada kendiliğinden açılmasa, açtığımda ise bir sonraki araç çalıştığında kapanmasa... gibi bir çok çözüm var ama fiat nerde zorluk var onu koymuş araca... bu araçları yapan mühendis insanlar... :D

nerhal61
05/05/2011, 11:22
Ss i kapatmak ancak serviste oluyor malesef...Sonuçta ürün bu..Ancak şirketteki son model passatta da var ondaki de benzer bir şekilde ama azıcık farklı. Onda araç durdugunda tabiri caizse zart diye durmuyor. 2-3 sn sonra duruyor. Aynısı bizimkilere de uygulanabilse iyi olurdu açıkcası. Tabi passatlarda elektronik el freni oldugu icin durup çalışmada geri kaçma da olmuyor. Ancak bizim arabalarda da vitese dokundugunuzda zaten giriyor devreye...Herkese hitap etmedigi acık, bence de elzem bir özellik degil ama benzinin 4.5 tl ye yaklastıgı günlerde aslında yabana da atmamak lazım.

Benim en büyük elestirim arac calıstıgında devre dısı olması ; istendiginde devreye alınması yönünde...Yani tam tersi olsaydı gercekten süper olurdu.

TORnADO
05/05/2011, 11:27
Arkadaşlar,adamların amacı o özelliği koydukları araçta o özelliğin kullanılmasnı sağlayarak yakıt tasarrufu yapmak ya da yaptırmaktır.Start-stop özellikli bir araçta bu özellik kullanılmayacaksa o adamların da koymalarına gerek yok.Mühendisler onun hesabını yaparlar,bence haklılar da...Yoksa arabaları nasıl daha az yakar ve onlar da bununla nasıl övünürler ki? Start-stop özelliğini ben bile kullanıyorum küçük bir ilçe olan Beyşehir'de.Işıkların süresi 52 sn,denk gelince iyi oluyor.Gelmezse de kapatıyorum,alıştım artık. :)

tiner
05/05/2011, 14:37
serviste kapattırırsak garantisinde sorun yaşar mıyız acaba? ve bu işi hangi serviste yapabiliriz, araştırdım bulamadım forumda.

muhammedçelik
05/05/2011, 14:55
Sistemi aslında ters yapmışlar aracı çalıştırınca S&S kapalı olup istenilince devreye alınabilseydi sorun yaşanmazdı uzun 60 saniyelik ışıklarda filan iyide 3-5 saniye duraksamada da sönmesi iyi olmuyor bence bu haliyle kullanışsız..

egeevo
05/05/2011, 15:21
Ya arkadaşlar Fiat bunu koymasaydı bu sefer yok derdınız yine bir şey eksik derdinız ,adamların amacı tasarruf saglatmak ve atıkları azaltmak tabıkı direk motoru calıstırınca devrede olacak,madem sevmıyorsunuz almasaydınız SS li araç. Ayrıca göğüse uzanıp tusa basınca kolunuzmu yoruluyor anlamadım. Uzun süre yanan ışıklar için muhteşem bir şey,kısa surelilerde ve kapalı trafikte kapatın

kartal3520
05/05/2011, 15:39
Göğüste kapatma butonu var.Bence çok kullanışlı,ayrıca hemen stop etmiyor.Dört teker tam olarak durduktan 2-3 sn sonra stop ediyor.Biraz alışmak gerek.Benim aracım geleli 2 gün oldu hemen alıştım vede çok güzel.Düşünün 60-70-80-90 sn lik lambalara takılıyoruz yaptığımız yakıt tasaffunu siz düşünün.

tiner
05/05/2011, 19:24
start stop nedeniyle daha çabuk ömrünü dolduracak parça ve sistemleride bir düşünün:) Yılda 1000 defa çalışan araba 20.000 defa çalışırsa elbette bazı şeyler daha çabuk ömrünü doldurur.
Evet bazı arkadaşlarımı duyabiliyorum "koskoca fiat mühendisleri bunu düşünmüştür" diyorlar. Tabiki düşünmüştür. Ama otomotiv piyasasında bir aracın kullanım süresi içinde yaklaşık bir araç tutarı kadar da yedek parçasının satıldığını bildiğimize göre bunun bir pazarlama politikası olduğunuda düşünebiliriz.

krm1983
05/05/2011, 20:11
start stop nedeniyle daha çabuk ömrünü dolduracak parça ve sistemleride bir düşünün:) Yılda 1000 defa çalışan araba 20.000 defa çalışırsa elbette bazı şeyler daha çabuk ömrünü doldurur.
Evet bazı arkadaşlarımı duyabiliyorum "koskoca fiat mühendisleri bunu düşünmüştür" diyorlar. Tabiki düşünmüştür. Ama otomotiv piyasasında bir aracın kullanım süresi içinde yaklaşık bir araç tutarı kadar da yedek parçasının satıldığını bildiğimize göre bunun bir pazarlama politikası olduğunuda düşünebiliriz.
+1 akü ömrü mesela

Tuana
05/05/2011, 21:18
Keşke Start&stop için bir "onaylamalı", "onaylamasız" sistemi yapsalarmış.
harbiaslan arkadaşın de dediği gibi direksiyonda bir buton...
Menu'den bu onaylama olsun olmasın ayarlanabilirdi de: S&S 1-on, 2-off, 3-manuel

Kırmızı ışığın sönmesine 3-5 sn kalsa da durmak zorundasın, ve çat diye gidiyor motor
elin uzanıp iptal etmeye çalışsan da hem tehlikeli olabilir, hem de her zaman yapamazsın.

sezerism
06/05/2011, 01:22
arkadaşlar bu çok uzatılacak bir durum değil ,bence gerekli ve kullanılan bir sistem .

hakguner
06/05/2011, 10:09
Kırmızı ışığın sönmesine 3-5 sn kalsa da durmak zorundasın, ve çat diye gidiyor motor
elin uzanıp iptal etmeye çalışsan da hem tehlikeli olabilir, hem de her zaman yapamazsın.

S&S sistemi bildiğiniz gibi vitesi boşa alıp ayağınızı debriyajdan çektiğinizde araç hareketsiz halde iken devreye giriyor. 3-5 sn diye tabir ettiğiniz durumlarda da vitesi boşa alıp, debriyaj dan ayağınızı çekmessiniz olur biter.
Bence çok üzerinde durulacak bir durum değil. Ha hiç istemiyorsan S&S i arabaya her bindğinde kapatmayı alışkanlık haline getirirsiniz sorun olmaz.

nucro
06/05/2011, 22:42
Ben genelde güzergaha göre açıp kapıyorum.
devre dısı olması ; istendiginde devreye alınması yönünde olsaydı iyi olumuş ama o zaman bence bende alışkalık yaratmazdı şimdi başka bir arabayla ışıkta beklediğim zaman çalışan motora - benzine acıyorum.
Umarım aç-kapaların bir zararı yoktur çünkü bazı yollarda 3-4 defa açıp kapadığım oluyor.

alfo
06/05/2011, 22:48
Ben bayiden aracı alırken starstop özelliğini pek tavsiye etmemişlerdi..iyiki de almamışım o özelliği.

kifanhom
07/05/2011, 00:59
benzinin litresi olmuş 4,5 lira
vaktinde volvo da görmüştüm valla bravo demiştim seneler evvel
fiatın bu özelliği koymasına şaşırdım ilk öğrendiğimde
toplum olarak ileri derece bir tüketim toplumu olduğumuz bir gerçek, bu gerçeğin yanında tasarruf edilebilir öğeleri de yaşamın dışına atmamak gerek.
radyoda beğenmediğim bir kanal olsa en sıkışık trafik durumunda bile parmak düğmeye gider ve kanalı değiştirebiliyorsam, s&s yi de istediğim zaman tuşlayarak devreye alıp kapatırım. bence o kadar da zor değil gerçekten arkadaşlar.

Tuana
08/05/2011, 21:21
3-5 sn diye tabir ettiğiniz durumlarda da vitesi boşa alıp, debriyaj dan ayağınızı çekmessiniz olur biter.

Hımm.. Araba manuel ise bir çözümü var demekki.
Ya otomatik se... Frene basıp-araba durdu mu gidiyor.

Normalde S&S kullanılmalı die düşünüyorum ve kapatmıyorum.

Ama yeşil ışığa 3-4 sn kalmışsa, zor oluyor.
(manuellerde çözümü varmış, otomatiklerde de bir yolunu bulsak)

sfkbrtn
15/05/2011, 06:09
arkadaşlar kusura bakmayın konu biraz geride kalmış ama anladığım kadarıyla s&s arabayı her çalıştırmada bir öncesinde kapatmış olsak dahi devreye giriyor doğru mu? böyleyse beni de pek memnun etmeyecek sanırım arabam henüz gelmediği için soruyorum...ben bi kez kapatınca tekrar açana kadar kapalı kalır diye umuyordum!

ozgurse
15/05/2011, 09:09
Her çalıştırma öncesinde devre dışı bırakırsan tekrar devreye girmez. Aracı sen kendin kontaktan stop edip tekrar çalıştırırsan s&s tekrar devrede olacaktır.

sfkbrtn
15/05/2011, 09:12
pek hoşlanmadım öyleyse:thumbs_down2: teşekkür ederim cvp için

yolcu27
15/05/2011, 10:00
ben lpg sonrası alıştım zaten direk off :D