PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lpg takmalımı takmamalı mı?

aktemkalite
30/04/2011, 18:44
Selam arkadaşlar....Ben yeni üye oldum.15 günlük Grande Punto kullanıcısıyım.İlk defa Fiat arabası kullanacağım.Kırklareli de yaşıyorum.Burası ufak bi şehir çok fazla arabaya ihtiyacım yok.Sadece ailece Bursa'ya giderken (o da senede 1-2 defa) arabayı kullanacağım.Grande Punto 1.4 Starjet Dinamic aldım.Benzinli 6 vites.42000 km de...Acaba LPG taktırsam mı? Yoksa benzinli mi kullanmaya devam etsem....Kararsızım...Bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim....

34 BU 2694
30/04/2011, 19:03
öncelikle hoşgeldin aramıza ..
lpg ye gelınce bence hiç ama hiç gerek yok seninde soyledıgın gıbı şehir içinde arabaya ihtiyacın olmuyor senede 2 degıl 4 defada gıtsen bursaya gerek yok zaten arabayı pek kullanmıyormussun bence taktırma bırak orjinal kalsın....

yolcu27
30/04/2011, 20:10
bence bu kararı 1 2 ay içerisinde siz tüketimlerinize göre verebilirsiniz. lpg taktırma işi direk aile ekonomisine bağlıdır bunuda ancak siz deneyerek anlarsınız . misal ben ayda 1000 km yapıyorum taktırdım. bana göre 1000 km fazla başkasına göre değil.

disconnected
30/04/2011, 21:04
lpg masrafiniz, montaj, ruhsata isletme vs hersey dahil, enaz 1.250-1.500 arasi olucaktir..
aracinizi lpgli kullanmaya basladiginizda ettiginiz tasarrufla bunu nekadar zamanda amorti edebileciginizi dusunun.. eger dediginiz gibi az kullanacaksaniz bu masrafa degmez bence...
ama surekli kullanicaksaniz hic vakit kaybetmeden taktirin bence, arabayi benzin zamlarini dert etmeden keyifle kullanirsiniz..

ZAK1980
30/04/2011, 23:27
lpg masrafiniz, montaj, ruhsata isletme vs hersey dahil, enaz 1.250-1.500 arasi olucaktir..
aracinizi lpgli kullanmaya basladiginizda ettiginiz tasarrufla bunu nekadar zamanda amorti edebileciginizi dusunun.. eger dediginiz gibi az kullanacaksaniz bu masrafa degmez bence...
ama surekli kullanicaksaniz hic vakit kaybetmeden taktirin bence, arabayi benzin zamlarini dert etmeden keyifle kullanirsiniz..
Kıvanc bırde su durum var araba benzınlı olunca psıkolojık olarak gezesın gelmıyor ama lpg lı ıse ınsan gezer galıba ama yılda 10 bın km yapıldıgında lpg amortı edıyor ama benzında habıre artıyor

GP COSKUN
30/04/2011, 23:33
oldum olası tekerlekli bombalara karşıyım
arkadaş km de atıyorum 100 kuruş daha az yakacam diye ben arabama tüp koymam
çoluk çocuğumuda bu riskin içine dahil etmem
eğer yakıt parası canınızdan kıymetliyse lpg takın ama bunun başınıza bir iş geldiğinde vicdan azabı olacağını unutmayın
benim arkadaşım karasuda ışıkta beklerken arkadan bir kamyon çarptığı için doğan marka otomobili lpg li olduğu için çatır çatır yandı
affedersiniz arabasına bilmem napıyım 2 tane arkada oturan yavrusu kömür gibi kaldı aracın içinde
değermiydi sizce km de vereceğiniz 100 yada 200 kuruş paraya
yazdıklarım benim şahsi fikrimdir kimseyi bağlamaz tartışma konusu yapılmasınıda istemiyorum bu sadece kendi fikrimdir

ZAK1980
30/04/2011, 23:44
oldum olası tekerlekli bombalara karşıyım
arkadaş km de atıyorum 100 kuruş daha az yakacam diye ben arabama tüp koymam
çoluk çocuğumuda bu riskin içine dahil etmem
eğer yakıt parası canınızdan kıymetliyse lpg takın ama bunun başınıza bir iş geldiğinde vicdan azabı olacağını unutmayın
benim arkadaşım karasuda ışıkta beklerken arkadan bir kamyon çarptığı için doğan marka otomobili lpg li olduğu için çatır çatır yandı
affedersiniz arabasına bilmem napıyım 2 tane arkada oturan yavrusu kömür gibi kaldı aracın içinde
değermiydi sizce km de vereceğiniz 100 yada 200 kuruş paraya
yazdıklarım benim şahsi fikrimdir kimseyi bağlamaz tartışma konusu yapılmasınıda istemiyorum bu sadece kendi fikrimdir
Coskun abı haklısın benımde tereddutum bu ısın gercegı ama insanlar sunu dıyor son teknolojı ıle gayet guvenlı
1-lpg tankı normal benzın tankından daha saglammıs
2-on tarafta yada allatn gecen boruda sızıntı olursa tank otomatık gazı kesıyormus
3-arkadakı tankta sızıntı olursa ya kendısı kesıyor yada sen manuel olarak el ıle kesebılıyormussun kısacası ıyı yapılan ıscılıkte guvenlı ımıs lpg
Sahsı fıkrımde abı su kadercılık yapmıyorum ama olacagı varsada oluyor galıba sokaklarda oyle aralarda lpg varkı dısarıdan anlıyorsun tekerleklı bomba oldugunu bu arada emnıyet genel md calısma baslatmıs arkdaslar 10 yılı dolan lpg lı aracları tankların muayenesı için ve degısımı ısın lıste hazırlamıs tum arac kullanıcılarına teblıg edılecekmıs degıstırmeyen olmaz ıse trafık ekıplerıne bıldırılecekmıs plakalr zorla degısım yapılacakmıs

GP COSKUN
30/04/2011, 23:56
tamam zeynel anlıyorum güvenlik için herşeyi yapıyorlar ama
beni ilgilendiren gördüğüm örnekler
daha 6 ocakta konya yolunda lpg li 2 otomobil kafa kafaya çarpıştı sonuç yanarak ölen 7 kişi
araçlarda bulunan kişi sayısı 7 ölen sayısı 7
geçen yıl avcılarda e-5 te gazeteci kadının arabasına arkadan vurdular araç lpg liydi
gazeteci yanarak öldü

adana kozan da 2 yıl önce iki lpg li araç çarpıştı
kazadan sağ kurtulan 2 kişi ağır durumda yanmışlar
ölü sayısı ise 9
bunun gibi bir sürü örnekler var akılıma gelenler bunlar

bu kadar güvenli de peki neden hala alışveriş merkezlerinin kapalı otoparklarına lpg li araçlar alınmıyor
ben söyliyeyim
çünki onlar birer tekerlekli bomba

ZAK1980
01/05/2011, 00:02
Abı verdıgın ornekler oldukca cıddı ve dogru ve mantıklı ama obur taraftanda guvenılır dıyorlar yukarı tukursem bıyık asagıya tukursem sakal vallahı Alalh hayırlısını versın ama suna ınanırım herzaman sen kurallara uy ,aracına bak ,baıkımını yaptır essegını saglam kazıga bagladıktan sonra olacagı varsa olur yeterkı sen kendı tedbırlerını al

takres
01/05/2011, 00:31
senede 10000 km yi deviririm diyorsanız taktırın bence...

pdr42
01/05/2011, 09:09
coşkun lpg li arac ne kadar tehlikeli ise benzinli arac ta o kadar tehlikeli. lpg nin gecmisi cok eski degil. ve biz uyanık türkler herseyden calmayı adet edindigimiz icin lpg uygulamalarında direk tup baglayarak kullanmıslıgımız vardır. guvenligi kim dusunsun. simdi ise tum guvenlik onlemleri had safhada en son tuvturk lpg boruları egzosa yakın diye yaltımı yaptırarark vize verdi. 4 senedir kullanmaktaydım bişey olmadı bugune kadar. demekki bunla ilgili problemler ortaya cıkmıs ki adamlar vize vermedi. ha otopark oalyına gelince avrupada tam tersi üstelik lpgli araclar tesvik ediliyor. önnlemsiz her arac tehlikelidir. bizim sorunumuz ihmalkarlık ucuza kacarak gerekli tedbirleri almamazlık.

asil
01/05/2011, 09:17
altarnatif yakıtlar hiç biir zaman kullanışlı olmamıştır.tavsiye etmem...

eexelanss
01/05/2011, 12:47
Bence fazla yol yapıcaksanız taktırın..Ama starjete taktırırken ikikere düşünün ve herhangi bir markayı taktırmayın.. Bu konuda çok uğraştığım için sizinde değerli vaktinizin gitmesini istemem.. Şayet taktırırsanız fiat servislerinde taktırmayı tercih edin sorun yaşamamak için..
Birde şöyle birşey söz konusu. Biz hep aracıma az binicem fazla km yapmıycam lpg taktırsam mı taktırmasam mı diyoruz. Gercekçi olalım kim istemezki arabasına rahat rahat binip yakıt kaygısı yaşamadan gezeyim dolaşayım hatta hergün işime gücüme arabamla gideyim canım sıkıldımmı çıkayım uzun yol yapayım. Benzine dünyanın parasını veripte ( bunun yarıdan çoğu vergiye giriyor) ha bitti bitecek yada az yaksın diye dünyanın meziyetiyle uğraşmaktansa, çoğuluğunu çocuğunu eşini her istediklerinde neresi olduğunu nekadar uzak olduğunu umursamadan rahat rahat binmek varken ne diye benzine para vereyimde kendimi kasayım..
Bu ülkende bu benzin fiyatlarıyla ben rahat rahat benzinle araba biniyorum her istediğimi yapıyorum diyen insan sayısı çok az. Ha eğerki bizim forumuuzda bunu diyebilecek insanlar varsa onlar zaten grande puntoya binmez diye düşünüyorum..Şahsi fikrim.

comanchee
01/05/2011, 14:06
sıfır aracıma fiatın lamndisinden takacaktım.vaz geçtim risk alacağım garanti açısından ama teleflex kit takacağım.@GPCOSKUN üstad youtube de lepg benzinli aracın yanış videoları ar lpg li daha geç patlıyor.Ayrıca reklam sayılması DH forumda bir arkadaşın kazasını gördüm LPG li arkadan koymuşlar tank yerinde fırlamış yamulmuş ama patlama yok.fotoğraflarınıda eklemişti.

tab
01/05/2011, 21:52
sabit maaşla çalışıyor isen yaz ve uzun resmi tatillerde 2000-3500 km yol yapıyor isen tatil aylarında maddi olarak yakıt parası adamı göçürür.