PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yanaktan tamir edilen lastik sağlıklı mıdır?

aon
30/04/2011, 11:38
arkadaşlar bugün arka lastiklerden birine çivi girdiğini farkettim ve değiştirdim patlak lastiği tamirciye götürdüm ordaki usta lastiğin daha önce de bi kaç kez tamir edildiğini şimdiki patlağın da kapanacağını ama sağlıklı olmayacağını söyledi ben de stepne için çıkma lastik almanın daha mantıklı olacağına karar verdim ama aldığım lastik daha önce yanaktan şiş ya da bıçak gibi bi şeyle patlatılıp daha sonra tamir görmüş.lastiği satan eleman işlemi kendinin yaptığını ve adını hatırlamadığım bi kaynak tekniğiyle yaptığını bunun da gayet sağlam bi yöntem olduğunu söyledi.stepneye aldığım için pek önemsemedim ama yine de içim rahat etmedi siz ne dersiniz sakıncası var mıdır böyle bi lastik kullanmanın?

GünahsizSeytan
30/04/2011, 11:49
Suan bende ön sol lastiği yarılma sonucu geçici olarak sanırm bahsettiğiniz işlemle yptırdım , yeni lastik almakta fayda var hiç güvenli değil neticede lastiğin kimyasıyla ilgili tutabilir atabilir özellikle dışa açılan cin malı lastiklerde daha dikkatli olmak lazım..

ianemon
30/04/2011, 12:20
Ynaktan tamirler kesinlikle güvenilir değil uzak durun

xnode
30/04/2011, 14:08
Araç sürat halindeyken lastik iç basıncı merkezkaç kuvveti ile yanaklara doğru baskı yapar. Bu yüzden yanak kısımları çelik tellerle güçlendirilir. Lastiğin yanak kısımları, zemine değen kısmından çok daha önemlidir, yanaktan yama yapılmış bir lastiği özellikle yüksek süratlerde kullanmamalısınız.. Geçici olarak, lastik değişimine kadr gidecek şekilde stepne olarak kullanabilirsiniz.

StrawBeeRy
30/04/2011, 20:31
sizce sağlıkmıdır peki? :)
Virajlarda lastik içindeki hava yanaklara basınç uyguladığı için çok tehlikeli sakın yaptırmayın yenisi ile değiştirin bence

aon
30/04/2011, 21:03
ben de sağlıklı olmadığını düşünüyorum da eski stepneden sağlam olduğu kesin.her yanı delik deşik olmuş:) ama ben biraz düşündüm de hiç risk almaya değmez yeni lastik alıcam bir hafta içinde

GP COSKUN
30/04/2011, 23:26
yanaktan hasar almış bir lastik hangi teknik ile tamir edilirse edilsin
kesinlikle %100 güvenli değildir
ama stepnede kullanacağın için bu lastiği takman gerektiğinde 40-50 km sürati geçmeden en yakın lastikçiye gitmek için kullanacaksan olabilir başka türlü kesinlikle risktir

USTA
01/05/2011, 01:57
Bu yüzden Fiat Goodyear GT 3 konusu açmıştım,yanaktan yarılan lastik kesinlikle güvenli değildir,zamanla balon yapar,aracın balansını bozar,en tehlikeliside yolculuk esnasında gümleyebilir...

kifanhom
01/05/2011, 02:13
ben de sağlıklı olmadığını düşünüyorum da eski stepneden sağlam olduğu kesin.her yanı delik deşik olmuş:) ama ben biraz düşündüm de hiç risk almaya değmez yeni lastik alıcam bir hafta içinde
en doğrusu elbette
hatta diğer taraftaki kaç km de olan bir lastik bilmiyorum ama 20 binden fazla ise iki tarafı birden değiştirmek en garantisi olabilir duruma göre

taret
01/05/2011, 16:26
+100

araç sürat halindeyken lastik iç basıncı merkezkaç kuvveti ile yanaklara doğru baskı yapar. Bu yüzden yanak kısımları çelik tellerle güçlendirilir. Lastiğin yanak kısımları, zemine değen kısmından çok daha önemlidir, yanaktan yama yapılmış bir lastiği özellikle yüksek süratlerde kullanmamalısınız.. Geçici olarak, lastik değişimine kadr gidecek şekilde stepne olarak kullanabilirsiniz.

pilotender
17/05/2011, 00:21
valla arabam henüz 16000 km iken sağ arka lastiğim yarıldı dış yanaktan. öyle çok büyük bir yarık değildi gerçi ama sonuçta kaldırım taşı kesmişti. eve kadar gittim geceydi farkına varmadım. sabah arabama gittiğimde jant üstünde oturuyordu :) valla 4 lastik de yepyeni olması sebebiyle mecburen tamir ettirdim. yaklaşık 1750 km oldu yaptırdıgımdan bu yana. sorunsuz biniyorum. uzun yola cıkınca da çok sürat yapmıyorum hep aklımda diyorum. mecburen lastikler ömrünü tamamlayıncaya kadar bineceğim böyle. bir tane yeni lastik alsam olmayacak; diğerleriyle fark olacak aşınmada. dolayısıyla dördünün birden değişme vakti gelene kadar ya binilecek ya binilecek...