PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Abs

aon
26/04/2011, 23:40
arkadaşlar ABS olayında anlamadığım bi şey var.Bildiğim kadarıyla sistem arç kızaklama yapmadan devreye giriyor ve frenleme yaparken manevra yapabilmemizi sağlıyor ama sanki benim araçta bazen frene kızaklama yapmayacak şekilde basınca da ABS devreye giriyor.Bi de sanki bu ABS fren mesafesini azaltmıyo da arttırıyo gibi hissediyorum.Sizce balatalarda sorun olabilir mi?

atom43
27/04/2011, 00:28
lastiklerinizin durumu nasıl peki lastikler kabak ise her şekilde araç abs durumuna geçer

Solitude
27/04/2011, 01:11
abs fren mesafesini arttırır doğrudur.ayrıca abs devreye girdiğinde sizin o an farkedemediğiniz ancak tekerleklerin kilitlenmesine sebep olabilecek çevre koşulları olabilir ince bir kum-nem vs gibi.

GP COSKUN
27/04/2011, 01:51
ali öncelikle abs fren mesafesini kısaltmaz tam tersine uzatır ama güvenli duruş ve manevra kabileyetini arttırır
sistem kayma meydana geldiğinde tekerlekteki sensörlerden uyarı alınca devreye girer
senin sorununa gelince arka kampanaların ayarı çok düştü ise fren yükünün büyük bölümü ön tekerlere biner ve daha çabuk abs devreye girmesine sebeb olur
hatta şöyle bir şeyde deneyebilirsiniz arka tekerlerin frenini boşaltın
bu şekilde fren yapmaya kalktığınızda abs anında devreye girecektir
arka frenlerin ayarını kontrol ettir bence

xnode
27/04/2011, 03:53
ABS yüksek süratlerde ve yağışlı havalarda gerçekten çok işe yarıyor ancak, birçok kimsenin şehir içinde orta süratte kaza yapmasına neden oluyor bu bir gerçek. Ben de ABS yüzünden birkaç kaza atlattım ve ABS sebebiyle şehir içinde küçük kazalara karışan dostlarım var.

aon
27/04/2011, 22:24
ABS yüksek süratlerde ve yağışlı havalarda gerçekten çok işe yarıyor ancak, birçok kimsenin şehir içinde orta süratte kaza yapmasına neden oluyor bu bir gerçek. Ben de ABS yüzünden birkaç kaza atlattım ve ABS sebebiyle şehir içinde küçük kazalara karışan dostlarım var.

aynı şekilde bir kaza da ben atlattım ışıkta önümdeki araç biraz ilerledikten sonra aniden durdu geç farkettim ani fren yapınca da abs devreye girdi ve kızaklama yapmadan durabildim ama çok geç durdum sanki abs devreye girmese daha kısa sürede duracaktım Allah tan çarpmadım:)

arka frenlere serviste baktırırım ama şu frenleri boşaltma olayını servis yapacak değil mi?yani benim yapabileceğim bi şey değil sanki?

eskibur
28/04/2011, 00:02
aynı şekilde bir kaza da ben atlattım ışıkta önümdeki araç biraz ilerledikten sonra aniden durdu geç farkettim ani fren yapınca da abs devreye girdi ve kızaklama yapmadan durabildim ama çok geç durdum sanki abs devreye girmese daha kısa sürede duracaktım Allah tan çarpmadım:)

arka frenlere serviste baktırırım ama şu frenleri boşaltma olayını servis yapacak değil mi?yani benim yapabileceğim bi şey değil sanki?

Aynısı başıma geldi araç neredeyse yavaşlamadı bile

yenievocu
28/04/2011, 00:07
abs evet diğer arkadaşlarında söylediği gibi fren mesafesini bir miktar artırır.ancak kayma yapmaması ve viraj içindeki ani frenlemelerde araca manevra imkanı vermesiyle dezavantajlarından çok avantajları var.kaza yapan arkadaşların verdileri de doğrudur ancak naçizane bir tavsiye böyle durumlarda freni basılı tutmak yerine fasılalı basmak kısa mesafelerde abs nin uzattığı fren mesafesini kısaltacak ve abs yi devreye almayacaktır.bir diğer konu abs sensörleri toz ve balata gibi ısınan bir ortamda olduğundan en çok arıza veren sensörlerdir.bu nedenle teker ve balataların normal sınırlarda olması çok önemlidir...

yenievocu
28/04/2011, 00:10
bir de abs devreye girmeyecek kadar basınca abs nin devreye girmesi önemli bir sorundur.bu fren ayarları ve abs modülü-beyin ayarlanmasını gerektirebilir.bazı abslerde modül ve beyin arasındaki basınç değerleri değişebilmektedir...