PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : rölanti de halinde araç yokuş çıkabiliyor ?

mitix
26/04/2011, 23:22
aracımın park ederken ve geri gelirken hiç gaz pedalına basmıyorum çok rahat hareket edebiliyor. hatta test ettim yokuş bile çıkabiliyor bu haldeyken. bu durum nedir şimdi sizin araçlarınızda da aynı şey varmı. şu ana kadar yetersiz gaz vermediğim için stop ettiğini görmedim :g0000000:

tayfux
26/04/2011, 23:24
dizel araçlarda gaz vermeden 5.vitese kadar 60 ile gidebilirsiniz..normal

aon
26/04/2011, 23:25
bildiğim kadarıyla bu dizel motorların bir çoğunda nomal olan bir olay ben de denedim dediğiniz gibi araç debriyajdan ayağınızı yavaş çektiğiniz taktirde gaza basmadan sorunsuz hareket ediyor

StrawBeeRy
26/04/2011, 23:28
evet yarım debriyajla gidiyor ama zararlı değilmi?

tayfux
26/04/2011, 23:29
evet yarım debriyajla gidiyor ama zararlı değilmi?
bencede dizeller için düşük devirler sakıncalı..

aon
26/04/2011, 23:31
ben motora zararı olacağını düşünüyorum çünkü araç bu şekilde giderken motor tekleyerek çalışıyor vurdurur gibi

StrawBeeRy
26/04/2011, 23:32
bencede dizeller için düşük devirler sakıncalı..
birde yokuş çıkıyor yazmış bu şekilde kullanılırsa 3 ay sonra debriyaj felan kalmaz kanımca :)

bvulgari
26/04/2011, 23:40
Evet dediğiniz gibi fakat aracı o şekilde kaldırıcam diye de çok titretmemek lazım.Yokuş aşagı fln tmm bi sıkıntı olmazda yokuş yukarı yine gaz vermek daha hayırlı olacaktır..Ben şahsen yokuşlarda araba kaymasın diye o şekilde iken ayagımı frenden cekip gaz veriyorum..Ama dediğim gibi hiç gaz vermemek saglıklı degil.

WiSTaRiA
26/04/2011, 23:47
benzinlilerde de aynı şey oluyor...

Solitude
27/04/2011, 01:12
benzinlilerdede olur ancak dizellerde bu olayın benzin motorlu araçlara göre daha rahat olması yanlış bilmiyorsam, dizel motorların torklarının daha yüksek olmasındandır.

utkuaydin
27/04/2011, 01:19
benzinli aracim, yogun trafikte, yol hafif yokus yukari da olsa,debriaj ve fren ayarini yaptiktan sonra arabayi otomatik vitesmis gibi hic gaza basmadan hareket ettirebiliyorum.debriajada basmiyorum.sadece frene ara ara basiyorum.cok ilginc bi ozellik

GP COSKUN
27/04/2011, 01:45
arkadaşlar bunda şaşılacak bir durum yok
dizel araçlar da pompa sistemi olduğu için gaz vermeseniz bile kendi kendine stop etmeyecek kadar enjektör basıncı santirfüj pompa tarafından ecu dan alınan verilere göre düzenlenir
eski sistem pompalı araçlardada pompa kendi kendine tazzik subabı vasıtasıyla aynı işi görür
benzinlilerde durum farklıdır benzinli dizele göre sadece otomatik jikle devrede olup
zengin karışımla çalıştığı zaman gaz vermeden kalkış yapabilir

xnode
27/04/2011, 03:58
Sanırım başlıkla ilgili küçük bir problem var. Rölanti aracın viteste olmadan, halk arasındaki tabiriyle "boşta" çalışması demek. Diesel araçlar gaza basmadan da vites deviri ile stop etmeden hareket edebiliyorlar, aracınızda bir sorun yok.

yolcu27
27/04/2011, 08:33
arkadaşlar bunda şaşılacak bir durum yok
dizel araçlar da pompa sistemi olduğu için gaz vermeseniz bile kendi kendine stop etmeyecek kadar enjektör basıncı santirfüj pompa tarafından ecu dan alınan verilere göre düzenlenir
eski sistem pompalı araçlardada pompa kendi kendine tazzik subabı vasıtasıyla aynı işi görür
benzinlilerde durum farklıdır benzinli dizele göre sadece otomatik jikle devrede olup
zengin karışımla çalıştığı zaman gaz vermeden kalkış yapabilir

bende genelde anarya çıkarken gaz vermiyorum sabahları ayağımı yavaş yavaş kaldırıyorum. bir defa 2 ile gaz vermeden yokuş çıktım millet fazla deneme kelebeği kırarsın dedi. yarı debyaj rolantide yürüme bunları fazla denememek kullanmamak lazım diye düşünüyorum.

matushella
27/04/2011, 08:51
birde yokuş çıkıyor yazmış bu şekilde kullanılırsa 3 ay sonra debriyaj felan kalmaz kanımca :)

Kimse yarım debriyajla gitmiyorki. Araç vitesteyken ve debriyajdan ayağını tamamen çektiğinde yokuş yukarı 2. viteste gayet rahat araç çıkıyor. Ben sıkışık trafikte yokuş yukarı hiç gaza basmadan 2. viteste çıkıyorum hem beni yormuyor hemde arabayı :D

StrawBeeRy
27/04/2011, 09:19
Kimse yarım debriyajla gitmiyorki. Araç vitesteyken ve debriyajdan ayağını tamamen çektiğinde yokuş yukarı 2. viteste gayet rahat araç çıkıyor. Ben sıkışık trafikte yokuş yukarı hiç gaza basmadan 2. viteste çıkıyorum hem beni yormuyor hemde arabayı :D
evet öylede oluyor ama yokuş yukarı hiç denemedim bir kere 2 deyken yanlışlıkla 4 de takmıştım hiç gaz vermemiştim ayağımı debriyajdan çekerken baktım kendi kendine gitmeye başlamıştı :D

matushella
27/04/2011, 09:36
Motor durmasın diye minimum yakıt ihtiyacını ecu karşılıyor ve araç o şekilde gidiyor. Güzel sistem sıkışık trafikte çok kullanışlı.

mitix
27/04/2011, 10:15
yanlış anlaşılma olmasın araç birinci vitesde kalktıktan sonra yani debriyajdan tamamem ayağı çektikten sonra rölentide ciddi dik rampaları çok rahat çıkıyor.

matushella
27/04/2011, 10:30
yanlış anlaşılma olmasın araç birinci vitesde kalktıktan sonra yani debriyajdan tamamem ayağı çektikten sonra rölentide ciddi dik rampaları çok rahat çıkıyor.

Beylikdüzü Haramidere yokuşunu bilen bilir. 2. viteste gaz vermeden çıkıyorum orayı ben.

StrawBeeRy
27/04/2011, 10:31
Beylikdüzü Haramidere yokuşunu bilen bilir. 2. viteste gaz vermeden çıkıyorum orayı ben.
zaten orayı çıkıyorsa istanbulda bütün yokuşları çıkar :D

kara kız
27/04/2011, 10:42
benim 95 lik starjetimdede aynı sekılde gazvermeden rampa çıkıyor ..

takres
27/04/2011, 11:13
zararlı olacağını düşünüyorum...

matushella
27/04/2011, 11:23
zararlı olacağını düşünüyorum...

Neden?

GP COSKUN
27/04/2011, 15:06
bende genelde anarya çıkarken gaz vermiyorum sabahları ayağımı yavaş yavaş kaldırıyorum. bir defa 2 ile gaz vermeden yokuş çıktım millet fazla deneme kelebeği kırarsın dedi. yarı debyaj rolantide yürüme bunları fazla denememek kullanmamak lazım diye düşünüyorum.

sen kelebek kırarsın diyenlere deki her türlü kullanıma izin veriyorum şu arabanın kelebeğini bir kırında görelim de
saçmalıyorlar sadece boğaz kelebeğine uygulanan bir güç yokki
kırılması söz konusu olsun
hurafe uydurmalar bunlar

yolcu27
27/04/2011, 15:12
sen kelebek kırarsın diyenlere deki her türlü kullanıma izin veriyorum şu arabanın kelebeğini bir kırında görelim de
saçmalıyorlar sadece boğaz kelebeğine uygulanan bir güç yokki
kırılması söz konusu olsun
hurafe uydurmalar bunlar

hmm aydınlatmanız için teşekkürler. peki böyle kullanmanın bir zararı var mıdır? kullanmayı düşündüğümden değilde merak ettiğimden soruyorum teşekkür ederim.

GP COSKUN
27/04/2011, 15:17
devamlı böyle kullanmanın tabiki zararı var
sonuçta düşük devirle kalkışa zorluyorsunuz aracı
grank ve subaplara yük biner

makeles
28/04/2011, 00:13
bende genelde sıkışık trafiklerde hiç gaz vermeden kalkış yapıyorum..
hatta çoğu kez 1. vitesten 2. vitese geçerken gaz vermeden gidebileceği en düşük hızda gidiyorum..
yalnız o durumda ani frene basmak zorunda kalınca
yada artık sarsıntıdan araç "taka taka" yapmaya başlarsa
ve ecu geç gaz verirse yada klima açıksa pat diye sönüyor bilginize.. :)

ilbilge_11
28/04/2011, 23:32
benim benzinlidede çok dik olmasada bazı yokuşlarda araç birden fırlıyor ayağımda gaz pedalında değilken 50mt gidebiliyor diyebilirim bazaen aracın motorunun benimle dalga geçtiğini düşünüyorum bazende düzde gaza basmama rağmen hızlanma geç oluyor önümüzdeki ay carbon clean yaptırıcam belki aklı basına gelir