PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çekiş Tamamen Düştü,Yakıt Arttı...

emin tahir
21/04/2011, 20:03
Arkadaşlar aracım 1.3 mjet 90 bg. emotion gp. 90000 bakımını yeni yaptırdım şuan 92000 de.Son 5-10 bin km dir inanılmaz şekilde çekiş düştü özellikle alt devirlerde araç bi türlü toplanmıyor yokuşlarda yığılıyo ve yakıtım da bi o kadar arttı. Bilgisayara bağladılar herhangi bi hata yok.Debraj balatası diye düşündüm ancak balatalar hala sağlam aracım boşta iken gaz verince çok geç tepki veriyor sank aracı sürekli biri tutuyormuş gibi...Boşta gaz verdikten biraz sonra devirlenmeye başlıyor.....Kavaklıdere yakıttan kurum bağlamış dedi (80000 bakımında carbon clean yapılmıştı!!!) ve karbon clean yaptı, bi miktar düzeldi ama çözüm olmadı hala aracım çekmiyor.

Sürekli yakıtı Opetten alırdım şimdi son 2 depodur Petrol Ofisinden alıyorum. Daha sonra başka bi yerde enjektörlere baktırdım bilgisayar değerleri normal gösteriyor.Usta turbo basıncı normal hava debimetresi biraz düşük değer veriyor ama çok etkileyecek kadar değil dedi,enjektörlerin hata vermiyor ama sökülüp makinaya bağlanmalı temizlenip ayarının yapılıp takılması gerekiyor dedi.Bir de katalizör temizlenecekmiş.

Böyle bi sorun yaşayan var mı???Yardımcı olabilecek veya tavsiye verebilecek var mı???Bu temzilik ve ayarlamaları pompacılar yapıyor sanırım Ankara'da bildiğiniz ve güvendiğiniz bi yer var mı???Birde bu temzilik ve ayar olayı kaça mal olur sizce???

samprik
21/04/2011, 20:07
sorunuzun cevabını bende merak ettim..

operatormurat
21/04/2011, 20:15
hala ilk debriyaj balatan mı emin?...

izoci
21/04/2011, 20:19
ilginç..

emin tahir
21/04/2011, 20:21
hala ilk debriyaj balatan mı emin?...

Ewet ilk balata...

tayfux
21/04/2011, 20:45
egzos sistemini gözden geçirttir tıkanma falan olabilir turbo da sıkıntı olabilir enjektör temizliği yaptır..kayışlar kontrol edilmeli dediğin olayın birçok nedeni olabilir..

aslam0740
21/04/2011, 21:14
se sürekli opetten mazot alıyorussun bana kalırsa sen ne yap biliyormusun, mzotun iyice bitsin bittikten sonra shellin gtl mazotu var onu koy. ve sonra yüksek devirlerde arabayı sürki enjektörler temizlensin birde hava filitren dolmuş olabilir onadanda yapabilir.
1-hava filitresi tozdan dolmuş olabilir,
2-enjektörler kalitesiz mazottan tıkanmış olabilir
3-eksoz tıkanmış olabilir.
4-turbonun basıncı iyi değildir.
5-balatalar sıkıyor olabilir.

tmac_fuat
21/04/2011, 21:46
İlk olarak aklıma hava filtresi geldi ama

Romeo_er2
21/04/2011, 21:48
bence katalizörünün içini boşalttır..vakti gelmişde geçmiştir çoktan..

Murat Gürakan
21/04/2011, 21:49
Emmeyi ve komple boruları temizletin.
Susturucular tıkanmış olmalı onu gösterin.
Hiç bişeyi kalmaz sonrasında arabanızın.
Dilerseniz hepsi için önerceğim yerler var çokta iyi gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.

_FeRDi_
21/04/2011, 22:01
Egzost dumanına baktın mı hiç? Eğer eskisine göre koyulaşmışsa yetersiz hava girişi dolayısı ile kalitesiz yanma ve buna bağlı performans düşümü yaşıyor olabilirsin.Hava giriş sisteminde sorun yoksa motoru dinle vuruntulu ise enjektörlerden biri yada bikaçı tıkalı olabilir.El frenini kontrol ettirebilirsin.Diğer söyleyebileceklerim ise arkadaşlarınkiler ile aynı.

emin tahir
21/04/2011, 23:14
egzos sistemini gözden geçirttir tıkanma falan olabilir turbo da sıkıntı olabilir enjektör temizliği yaptır..kayışlar kontrol edilmeli dediğin olayın birçok nedeni olabilir..
Turbo sorunsuz onu kontrol ettirdim,enjektör temziliği ihtiyacı var gibi...kayışlar derken?onu anlamadım...

se sürekli opetten mazot alıyorussun bana kalırsa sen ne yap biliyormusun, mzotun iyice bitsin bittikten sonra shellin gtl mazotu var onu koy. ve sonra yüksek devirlerde arabayı sürki enjektörler temizlensin birde hava filitren dolmuş olabilir onadanda yapabilir.
1-hava filitresi tozdan dolmuş olabilir,
2-enjektörler kalitesiz mazottan tıkanmış olabilir
3-eksoz tıkanmış olabilir.
4-turbonun basıncı iyi değildir.
5-balatalar sıkıyor olabilir.
Hiç yakıtla filan enjektörleri temzilemek için uğraşmıyım diyorum,enjektörleri söktürüp cihaza bağlayıp ölçümleri yapsınlar hem de temizlesinler die düşünüyorum.
Hava filtresi temiz daha 2000 km yol yapmadı ama çıkan baya bi kötüydü.Eksoz için de bakacaklar enjektörlere bakarken.Balatalar da sorun olduğunu sanmıyorum araç boşta dahi gaz yemiyor.

İlk olarak aklıma hava filtresi geldi ama
hava filtresi yeni değişti.

bence katalizörünün içini boşalttır..vakti gelmişde geçmiştir çoktan..
katalizörde temzilenecek sanırım ama burda şu konuyu söyledi ustalar; iki şekilde katalizör sökülür dediler 1.eksoz kesilecek ama bu sefer muayenede sorun çıkabilirmiş 2.üstten ulaşacaklarmış o da katalizörü kırabilirmiş(muhtemelen kırılacak).Hangisi daha mantıklı???Birde katalizör tıkanırsa bu kadar çok etkiler mi çekişi???

Emmeyi ve komple boruları temizletin.
Susturucular tıkanmış olmalı onu gösterin.
Hiç bişeyi kalmaz sonrasında arabanızın.
Dilerseniz hepsi için önerceğim yerler var çokta iyi gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz.
bahsettiğiniz şeyleri daha önce yapmış gibisiniz,bu işlemler zor mudur,herhangi bi riski var mı-yani her usta yapabilir mi- ücret olarakta ne kadar gibi rakam tutar sizce???bu önereceğiniz yerleri yazabilirseniz iyi olur hem herkes faydalanmış olur ya da isterseniz özelden gönderebilirsiniz,memnun olurum...

Egzost dumanına baktın mı hiç? Eğer eskisine göre koyulaşmışsa yetersiz hava girişi dolayısı ile kalitesiz yanma ve buna bağlı performans düşümü yaşıyor olabilirsin.Hava giriş sisteminde sorun yoksa motoru dinle vuruntulu ise enjektörlerden biri yada bikaçı tıkalı olabilir.El frenini kontrol ettirebilirsin.Diğer söyleyebileceklerim ise arkadaşlarınkiler ile aynı.
Egzost dumanına hiç dikkat etmedim ama motor vuruntusundan ziyade motor daha sesli bi şekilde çalışmaya başladı....

playertr
21/04/2011, 23:37
Aynı sorun bende de var , yakıt arttı ve araç gazı yemiyor.
bazen sabit hızla giderken 1-2 saniyeligine gazı bile kesiyor.
Biraz araştırdım sorunun EGR valfından kaynaklaniyor olabilir dedi ustam.
Bu cumartesi arabamı şaşmaza bırakıcam bakalım nasıl olucak ...

emin tahir
22/04/2011, 00:01
Aynı sorun bende de var , yakıt arttı ve araç gazı yemiyor.
bazen sabit hızla giderken 1-2 saniyeligine gazı bile kesiyor.
Biraz araştırdım sorunun EGR valfından kaynaklaniyor olabilir dedi ustam.
Bu cumartesi arabamı şaşmaza bırakıcam bakalım nasıl olucak ...

EGR valfim çok iyi değil zaten ama bu kadar problem olacak şekilde değil ama gittiğim usta onundan değişebileceğini söyledi...
Sonucunu burada bizimle paylaşabilirsen çok sevinirim...

playertr
22/04/2011, 00:10
EGR valfim çok iyi değil zaten ama bu kadar problem olacak şekilde değil ama gittiğim usta onundan değişebileceğini söyledi...
Sonucunu burada bizimle paylaşabilirsen çok sevinirim...

ben değiştirmekten ziyade temizletmeyi düşünüyorum. genelde temizletmek yetiyormuş .

Solitude
22/04/2011, 00:18
tam olarak aynı problemi bende yaşıyorum. ne hava filtrasi ne mazot filtresi nede yakıt değişikliği bir iyileşmeye sebep olmadı bilgisayara bağlayıp baktıklarında debimetrede bir problem yoktu turboda da bir problem olmadığını söylediler. konuyu takip ediyorum umarım çözüm bulunur.

emin tahir
22/04/2011, 00:24
Bende serviste bilgisayara bağlattığımda bütün değerler olması gereken aralıkta çıkıyor.Özel serviste bakınca da normal aralıkta gözüküyor ancak enjektörlerde çok az bi bozulma,debimetre de ise çok fazla olmamak kaydıyla olması gerekn değerlerden çok az bi düşüklük görülüyor ama kabul edilir değerler içinde olduğu için herhangi bi sorun teşkil etmemesi gerekiyormuş,iyi bir temzilikle hallolur dedi ustam(bi ihtimal değiştirmek zorunda kalırmışız).

PUNTOMUNTO
22/04/2011, 00:54
donanımlı bır bosch servıse gıtmelısın bostancı bence cok ıyı enjektorlerın sokulup sıstemde yakıt degerlerıne bakılacak degerler mınumuma yakınsa kı yuzde 80 oyle enjektor tamır takımı alıp degısmen gerekecek ve sıstemde oranları ayarlayacaklar aracın ılk gunku gıbı olacak fıyat 600 tl :)

cpeloo
22/04/2011, 01:16
carbon clean diyorum başka bişey demiyorum...piston yuvaları temizleniyo kurum bağlayan heryer açılıyor...

By_HaNNibaLL
22/04/2011, 01:24
emilsiyon değerlerine baktirin aracinizin bilgisayarda ariza cıkmiyorsa egr falan tikanmişta olabilir servisin bunu cözmesi gerek 2 3 parca sokerek

Metali
22/04/2011, 10:22
würth ürünü var benzin katkısı , işe yarayabilir , dizel common rail olan modelini alın deneyin.

cemal arslan
22/04/2011, 11:45
shell gtl mazot bu araçlar için uygun değil...
eurodizel alın opet total petrol ofisi tavsiye ederim

- enjektörleri söktürün temizlettirin..bozuk ayarsız olanı değiştirin
- kat tıkanmış ya da kırık olabilir içini boşalttırın...
- turbo basmıyordur. turbo basıncına baktırın gerekirse tamir ettirin daha da olmazsa sıfır alın.
- sensörlerden biri sorunludur. özellikle hava akış metresi (debi metre yada maf sensörü denilir)....temizlettirin. düzelmezse değiştirin.
- aldığınız yakıt iyi değildir. depo bitsin farklı yerden mazot alın. doldurmadan önce würth enjektör temizleyici katkısı ekleyin

06kaymak
22/04/2011, 12:35
daha önce dediğimiz gibi ilk önce baskı balatayı bir değiştirmelisin...

SpyHunter33
22/04/2011, 12:43
Peki bu enjektör temizleyiciler işe yarıyor mu kullanan var mı ? büyük marketlerde 15-20 lira arası fiyatları var. Kullanışlımıdır.

GP COSKUN
22/04/2011, 12:49
emin turbo ve enjektörlerde hata çıkmıyorsa bakılacak 2yer var
egr valfi ve katalizör
başka yerde arama bence sorunu ilk önce bunları temizlet sonra bakalım ne değişecek

boby
22/04/2011, 14:54
shell gtl mazot bu araçlar için uygun değil...

neden uygun değil..geçenlerde pompacı öve öve bitiremedi ..

cemal arslan
22/04/2011, 15:19
shell gtl yakıtı çok ince...ısısı çok yüksek...bu enjektörler bu yakıta uygun değil...

aracın 90 bin de olması ...bir çok nedeni akla getirebilir...müslüm beyin dediği gibi baskı balatada bunlardan biri...

sonucu merak ediyorum..

GP COSKUN
22/04/2011, 15:37
araç boştada gaz yemiyor diyor arkadaş
baskı balatayla alakalı olsa boşta normal gaz yemesi lazım aracın

yakıt için cemalin dedikleri doğru zamanla enjektörlerin canına okur

SpyHunter33
22/04/2011, 16:22
Valla ben bir kaç sefer GTL aldım aracı zaptedemedim di :S bana mı öyle geliyor dedim ama değil tabi bunları okuduktan sonra aracıma alırmıyım bir daha tabiki hayır :)

granded
22/04/2011, 20:28
Arkadaşlar aracım 1.3 mjet 90 bg. emotion gp. 90000 bakımını yeni yaptırdım şuan 92000 de.Son 5-10 bin km dir inanılmaz şekilde çekiş düştü özellikle alt devirlerde araç bi türlü toplanmıyor yokuşlarda yığılıyo ve yakıtım da bi o kadar arttı. Bilgisayara bağladılar herhangi bi hata yok.Debraj balatası diye düşündüm ancak balatalar hala sağlam aracım boşta iken gaz verince çok geç tepki veriyor sank aracı sürekli biri tutuyormuş gibi...Boşta gaz verdikten biraz sonra devirlenmeye başlıyor.....Kavaklıdere yakıttan kurum bağlamış dedi (80000 bakımında carbon clean yapılmıştı!!!) ve karbon clean yaptı, bi miktar düzeldi ama çözüm olmadı hala aracım çekmiyor.

Sürekli yakıtı Opetten alırdım şimdi son 2 depodur Petrol Ofisinden alıyorum. Daha sonra başka bi yerde enjektörlere baktırdım bilgisayar değerleri normal gösteriyor.Usta turbo basıncı normal hava debimetresi biraz düşük değer veriyor ama çok etkileyecek kadar değil dedi,enjektörlerin hata vermiyor ama sökülüp makinaya bağlanmalı temizlenip ayarının yapılıp takılması gerekiyor dedi.Bir de katalizör temizlenecekmiş.

Böyle bi sorun yaşayan var mı???Yardımcı olabilecek veya tavsiye verebilecek var mı???Bu temzilik ve ayarlamaları pompacılar yapıyor sanırım Ankara'da bildiğiniz ve güvendiğiniz bi yer var mı???Birde bu temzilik ve ayar olayı kaça mal olur sizce???
2008 fiestası olan bi arkadaşımdan bir alıntı yapayım.arabasını kaldırıma biraz fazla yanaşıyor ve tamponunu kırıyor.servis pahalı diyip ,alıyor yeni bir tampon , özel bir servis de demeyim ona,tamirciye gidiyor.arabayı 1-2 saat sonra alabileceğini söylüyor sözde usta.arkadaşım akşam arabayı babasına aldırıyor işi dolayısı ile.ertesi sabah arkadaş arabayı çalıştırıp yola koyuluyor .fakat araba çekişten düşmüş,sanki turbosuz dizel gibi olmuş.yani o ********ler arabanın enjektörlerini değiştirmişler çalmışlar yani.demem o ki ,arabalarımızı ya servislere ve tanıdık ustalarımıza emanet edelim yada başında duralım.

emin tahir
22/04/2011, 20:37
daha önce dediğimiz gibi ilk önce baskı balatayı bir değiştirmelisin...
Müslüm abi biz hep aracın gidişinde ve yakıtında probşem var diye düşündük ancak şunu fark ettim araç boşta da gaz pedalına çok geç reaksiyon veriyor devir saatini sanki biri eliyle tutuyorda devir saati nazlana nazlana yükseliyor gibi...

egr valfi ve katalizör
başka yerde arama bence sorunu ilk önce bunları temizlet sonra bakalım ne değişecek

Coşkun abi turbo sağlam zaten turbo devreye girince araç bi nebze kendini belli ediyor,egr valfinden emin değilim bilgisayarda 400 gibi bi değer verdi(ne değeri bilmiyorum) usta 500lerde olması gerekiyor dedi...

SpyHunter33
22/04/2011, 20:55
Çok ilginç ya sorunun çözülmüş halini ve çözülme aşamalarını çok merak ediyorum. umarım önemli bir şey değildir.

Solitude
22/04/2011, 20:56
@ emin tahir,

sorunumuz ancak bu kadar aynı olabilir kalkarkende öne atılmıyor dimi araba illa fazla gaz vermen lazım. boşta gaza bastığında sanki motorda sıkışan bişeyler varmış gibi devir saati 1 sn sonra falan oynuyor o ara tepki yok hiç.

tayfux
22/04/2011, 20:58
2008 fiestası olan bi arkadaşımdan bir alıntı yapayım.arabasını kaldırıma biraz fazla yanaşıyor ve tamponunu kırıyor.servis pahalı diyip ,alıyor yeni bir tampon , özel bir servis de demeyim ona,tamirciye gidiyor.arabayı 1-2 saat sonra alabileceğini söylüyor sözde usta.arkadaşım akşam arabayı babasına aldırıyor işi dolayısı ile.ertesi sabah arkadaş arabayı çalıştırıp yola koyuluyor .fakat araba çekişten düşmüş,sanki turbosuz dizel gibi olmuş.yani o ********ler arabanın enjektörlerini değiştirmişler çalmışlar yani.demem o ki ,arabalarımızı ya servislere ve tanıdık ustalarımıza emanet edelim yada başında duralım.
murat hocam haklı vallahi burası İstanbul abi motoru bile değiştirirler..

emin tahir
22/04/2011, 23:10
@ emin tahir,

sorunumuz ancak bu kadar aynı olabilir kalkarkende öne atılmıyor dimi araba illa fazla gaz vermen lazım. boşta gaza bastığında sanki motorda sıkışan bişeyler varmış gibi devir saati 1 sn sonra falan oynuyor o ara tepki yok hiç.

Aynen öyle...birde yokuşlarda düşük devirde kaldıysan yandın iice vites düşecek...

tab
24/04/2011, 12:10
Bende klimayı açınca,rambada motor bayılmış gibi gidiyordu. Hatta hararet çizgisi yazın normal çizgiden 2-3 çizgi yükselmişti.
1-hava filitresi ile turbo arasındaki sensörü würth balata temizleyici ile temizlendi (bağlantısını kontrol et)
2-hava filitresinin muhafaza kontrol edildi.(delik var mı diye)
3-motorun kokpit tarafında hava miktarını ölçen sensör temizlendi.
4-speedol enjektör temizleyici kullanıldı. Motor normal geldi.

Bakımdan önce her şey normal ise. Bakımdan sonra oldu ise turbonun hortumunu kontrol ettir. Motorun hava hortumlarında bir sorun olabilir.(servis bez parçası gibi şeyler untmuş olabilir)

Solitude
24/04/2011, 23:42
emin varmı bi gelişme haftasonu ilgilenebildinmi ?

emin tahir
25/04/2011, 22:43
Arkadaşlar bu cumartesi günümü bu işe ayırmayı planlıyordum ancak olmadı bu aralar inanılmaz bi mesai yoğunluğu var cumartesi pazar demden çalışıyoruz.Bende aracın yakıtını baya bi kullandım depo bitmeye yaklaşmıştı Metro dan bi enjektör temzileyici aldım shell'den de gtl'lle depoyu doldurdum bakalım bide bu şeklilde kullanıcam ancak carbon clean ve shellden alınan yakıtlar sonrası araçta hissedilir bi düzelme olmaya başladı bakalım bundan sonra da tatmin edici seviyeye gelirse şimdilik müdahele etmeyi düşünmüyorum.

bu arada; katalizör için temzlik filan istemez onlar ömürlük olur tıkanma gibi problemler olmaz diye birşeyler duydum.Zaten onun için takıp çıkartılabilen bi parça değildir gibi şeyler söylediler bu konuda siz ne düşünüyorsunuz???

GP COSKUN
25/04/2011, 23:04
otomobillerde ömürlük diye herhangi bir parça yoktur

hilmiusta
26/04/2011, 12:46
ınanırmısnıız aynı sorunu ben yasadım arabanın bakımlarını yaptıktan sonra bı guc kaybı hıssettım ben her fılıtresını degıstırdım mazotta dahıl carbonda yaptırdım yakıt degerım cok yuksektı 7.8 8 lere cıkmıstım ortalamam fakat sımdı ıyı gıbı me gelıyor ortalamam 6 larda cekıse gelınce duzelecektır hıc kafanı takma kucuk bı kayıp var ama hıssedılmıyor hıc panık apma bence carbondan sonra kurum baglaması lazım yanı km yapman lazım kım otor toparlıcakmıs

tab
26/04/2011, 20:26
turbo ile hava filitre arasında ve emiş kısmında bulunan sensörleri temizlet.(würth balata spreyi )

Burak Coskunirmak
27/04/2011, 16:33
baskı balatada problem olsa kaçırma yapar araban güç üretir ama gidemez kaçırdığı için ama sen hiç gaz yemiyo diosun.. çok basit bişey söyliicem bi dene istersen en azından ben önceki arabamda öyle yapmıştım düzeldi.. boğaz kelebeğini söktür temizlet iyice ama bunu yaparken akü kutup başlarını söktür önce taktıktan sonra bi dene olmadıysa arkadaşların dediği işlemleri uygula arkadaşım.. boğaz kelebeğinde değilse problem ben bide katalizörden şüphe ettim.. içindeki seramiği kırılmış deliği tıkamış olabilir.. bu gene bi önceki aracımda başıma gelmişti.. bilgine..

playertr
12/05/2011, 20:14
egr valfını temizlettim. çekiş direk fark edilir şekilde arttı. yakıtta düşer dedi ustam :)
yarın depomu fulleyip bakıcam :)

pertry
12/05/2011, 21:06
egr valfi ve katalizör

evet arkadaşlar bendede aynı problemler vardı egr nin fişini çektim allaha şükür bütün dertlerimden kurtuldum bide fişini çekip deneyin

GP COSKUN
13/05/2011, 01:11
egr valfını temizlettim. çekiş direk fark edilir şekilde arttı. yakıtta düşer dedi ustam :)
yarın depomu fulleyip bakıcam :)

evet söylemiştim egr valfinden kaynaklanır diye
yine nokta atışı yaptık hiç aracı görmeden bakmadan kullanmadan
işte forumun faydaları
sonuçta hepimiz aynı makineleri kullanıyoruz ve çıkabilecek arızalar ve sorunlar ortak sorunlarımız olunca paylaşım yönümüzle birbirimize yardımcı olarak bir nebze de olsa sorunlarımızı halledebiliyoruz
yaşasın grandepunto tr kardeşliği

gemlikli_55
13/05/2011, 09:14
geçmiş olsun gözün aydın

pertry
13/05/2011, 09:56
Geçmiş olsun sonunda bitmiş probleminiz.

playertr
13/05/2011, 20:12
evet söylemiştim egr valfinden kaynaklanır diye
yine nokta atışı yaptık hiç aracı görmeden bakmadan kullanmadan
işte forumun faydaları
sonuçta hepimiz aynı makineleri kullanıyoruz ve çıkabilecek arızalar ve sorunlar ortak sorunlarımız olunca paylaşım yönümüzle birbirimize yardımcı olarak bir nebze de olsa sorunlarımızı halledebiliyoruz
yaşasın grandepunto tr kardeşliği

evet kesinlikle katılıyorum :)

teşekkür ederim arkadaşlar.

bu problemi yaşayıp da usta tavsiye etmemi isteyen olursa yardımcı olabilirim:):)

Solitude
13/05/2011, 22:02
bu egr tam olarak motorun ne tarafında kalıyor acaba foto ile gösterebilecek yada tarif edebilecek olan varmı aynı dertten belki biliyorsunuzdur bende muzdaribim. youtube google yabancı siteler vs. aradım ancak 1.3 multijet için olanını bulamadım.

gemlikli_55
13/05/2011, 22:31
bu egr tam olarak motorun ne tarafında kalıyor acaba foto ile gösterebilecek yada tarif edebilecek olan varmı aynı dertten belki biliyorsunuzdur bende muzdaribim. youtube google yabancı siteler vs. aradım ancak 1.3 multijet için olanını bulamadım.

forumda ararsanız resim var ben gördum

Solitude
13/05/2011, 22:58
ben göremedim zahmet olmazsa zahmet olmazsa linki kopyalasanız yada arama kısmına hangi kelimelerin girilmesi gerektiğini söyleseniz? Birtek sertaçmavi arkadaşın başlığında bir foto gördüm ondada egrnin resimde işaretli yer olup olmadığı sorulmakta.

Du Hast
14/05/2011, 01:58
ben göremedim zahmet olmazsa zahmet olmazsa linki kopyalasanız yada arama kısmına hangi kelimelerin girilmesi gerektiğini söyleseniz? Birtek sertaçmavi arkadaşın başlığında bir foto gördüm ondada egrnin resimde işaretli yer olup olmadığı sorulmakta.
yarın resimlerini koyarım egr nin.

bu arada önemli bir bilgi vereyim
katalizör iptali yada katalizör boşaltması yapan arkadaşlar kesinlikle egr iptalide yapın.

Solitude
14/05/2011, 02:09
Can çok teşekkür ederim ilgilendidiğin için sağol.

Du Hast
14/05/2011, 16:03
Can çok teşekkür ederim ilgilendidiğin için sağol.
EGR valfinin resmi.
kaputu açın motoru karşınıza alınca, motorun sağ tarafında mozot pompasının ilerisinde kalıyor:

https://img146.imageshack.us/img146/2091/140520111529.th.jpg (https://img146.imageshack.us/img146/2091/140520111529.jpg)

Solitude
14/05/2011, 16:06
teşekkürler can

emin tahir
17/05/2011, 00:30
Egr valfi bu kadar etkili mi aracın çekişinde ve çalışmasında???

GP COSKUN
17/05/2011, 01:11
Egr valfi bu kadar etkili mi aracın çekişinde ve çalışmasında???

aynen etkili görevi itibari ile direk ecu ya bağlantılı
eksozdan atılacak olan tamamen yanmamış olan bölümünü
tekrar yanma odasına gönderiyor bizzat kendileri :sorcerer:

gemlikli_55
17/05/2011, 09:42
coskun abi
egr ler bizim temizleme sansımız nedir sökebilirmiyiz temizleye bilirmiyiz

GP COSKUN
18/05/2011, 01:14
coskun abi
egr ler bizim temizleme sansımız nedir sökebilirmiyiz temizleye bilirmiyiz

kendi söküp temizleyen arkadaşlar var
seninde elinde imkan olduğunu biliyorum
bence temizlersin sizin kademe de :ressam:

emin tahir
23/05/2011, 23:13
Arkadaşlar araç en son yokuşta güç kaybedip 1inci vitese kadar gerileyince tamam dedim bu işi çözme vakti geldi.Bikaç gündür hava akış debi metresi egr valfi derken bunların hepsine baktırdım turbo basıncı dahil herşey normal değerlerinde yalnız enjektörlerde ufak bi sıkıntı gözüküyordu.Bu gün iyibir enjeksiyon ustası bulmak için ugraştım ve aradığım yeri buldum.
Enjektörler söküldü cihaza bağlandı bazı ayarları bozulmuştu degerlerde oynamalar vardı.3buçuk saat süren zorlu ugraştan sonra taktılar ve motor inanılmaz değişti özellikle düşük devirlerde çok süper oldu.Sorunum bu şekilde çözülmüş oldu.

Edindiğim tecrübeler:
1- Çekiş probleminde öncelikle hava akış debimetresine bakıyorlar evet gerçekten çekişte çok etkili.Temzi olması önemli ve de bağlantı noktalarında kelepçeler var bunların da sıkılığı önemli benimki biraz gevşemiş elle oynadığın zaman bilgisayrda çok net olarak fark okunuyordu.

2- Egr valfi benimkinde bi sorun yoktu bunun üzerinde durmadık.

3- Enjektörler ve pompa bunlara son ihtimalde bakıyorlar belli aralıklarda (düşük devir yüksek devir gibi) olan çekiş kayıplarında ve araç 100bine yaklaşmışsa muhtemel sıkıntıların başında enjektör problemi geliyor.Ayarlarını kontrol edip içinde bazı ufak tefek parçalar var onları değştiriyorlar ve herşey düzeliyor.

4- Başıma gelmedi ama bundan sonrası Turbo.Allahtan turbo değerlerim oldukça iyi çıktı.

5- Bunlarda olmadı Katalitik konvertör boşaltmak gerekebilirmiş bunun için arıza lambasını yakabilir dediler ya da muayende kalabilir gibi şeyler söylediler çok yanaşmadım.Zaten buda 100-200 bin km de pek dolacak bişey değilmiş.

6- Bu gibi arızası belli olmayan konularda usta seçimi oldukça önemli.Ya çok para istiyorlar ya da ne yapacağını bilmeden onu değiştirelim bunu değiştirelim gibi şeyler söylüyolar.Sonuca ulaşamamanız da cabası.

7- Son olarak yakıtınızı belli yerden güvenilir markalrdan alın.Ben artık shell kullanıyorum büyük konuşmayayayım ama bi daha hiç bir araçla OPET'in önünden dahi geçmem.

edindiğim tecrübeler ve duyduklarımdan yaptığım sentezler bunlar benim gibi sıkıntı çeken arkadaşlara yardımcı olur inşallah.Tabi ki bu söylediklerim yoruma açık şeylerdir ve büyüklerimiz ve ustalarımız bilgileri ile desteklerler.

(Müslüm abi ve Femoli abiye teşekürler ilgileri için...)

tayfux
23/05/2011, 23:32
hocam bunlar birçok arkadaşıma ışık olacak çok teşekkürler..

emin tahir
27/05/2011, 23:30
ben teşekkür ederim