PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sigorta konusunda yardım: Hasarımı kim ödeyecek?

smartmavi
18/04/2011, 13:08
Merhaba arkadaşlar,

Cumartesi cam tavanımın üstgeçitten atılan cisimle patladığını anlamıştım sizlere.

*Şimdi merak ettiğim, hasarımı kasko mu karşılayacak? Zorunlu trafik sigortasını biz boşuna mı yaptırıyoruz (istanbul 400 TL!)

Arabayı servise bıraktım, kasko dahilinde hasarsızlığım bozularak yapılacak. Bunu hasarsızlığı bozmadan trafik sigortasından yaptıramaz mıyım? Bu arada olaya başka hiçbir araç karışmadı, hatırlatayım.

*İkinci bir nokta; Dubai Group Sigorta (bundan sonra uzak durmalı!) daha önceden çatlak olan ön camımı yan sanayi camla değiştirmek istediği için değiştirmemiştim. Orjinal cam için hasarsızlığı bozacaklardı. O halde, hasarsızlığım zaten bozulacağına göre, ön camı da aynı serviste orjinaliyle değiştirmek istesem eksper bey'den onay mı almak zorundayım?

*Son olarak, bu eksperler kim oluyor? yetkileri ne? yetkilerini kanundan mı alıyorlar? Çok merak ediyorum.

Kısaca bilgilendirirseniz sevinirim.

Hepinize Saygı ve selamlar!

matushella
18/04/2011, 13:26
Trafik sigortası sizin değil karşı tarafın hasarını öder. Hasarsızlık koruma teminatınız var mı ve varsa nekadar limitli? Kaç senedir kasko yaptırıyorsunuz? Daha önce herhangi bir hasarınız oldu mu? Bu soruları cevaplarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz.

smartmavi
18/04/2011, 13:36
Trafik sigortası sizin değil karşı tarafın hasarını öder. Hasarsızlık koruma teminatınız var mı ve varsa nekadar limitli? Kaç senedir kasko yaptırıyorsunuz? Daha önce herhangi bir hasarınız oldu mu? Bu soruları cevaplarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz.

Mayıs ayında 3. seneyi yaptıracağım- o zaman %40 indirimli olacağı söylenmişti. Bu olay ilk vukuatım, başka hiçbir hasarım yok-tertemiz.

Hasarsızlık koruma teminatım yokmuş maalesef.

Sunroof kaskodan hasar bozularak yapılacak, anlaşıldı. Asıl merak ettiğim, ön camı aynı yetkili serviste orjinaliyle değiştirebilecek miyim? Ordan çıkıp camcıya gidip yan sanayi cam taktırmak istemiyorum!

matushella
18/04/2011, 13:58
Hasarsızlık koruma teminatı olmaması çok ilginç. Sigortanızı arayıp sordunuz mu?

Ön cam'da o olayda hasarlandı diye iddia edip üstüne eksper amcalara biraz yardım edip dahil edebilirsiniz ama garantisini vermeyeyim.

Bundan sonrada hasarsızlığı koruma teminatı mutlaka yaptırın. Bu gibi olaylarda çok işinize yarar. En azından bir sonraki sene kaskoda anormal bir fiyat artışı görmezsiniz. Belli başlı sigorta şirketleri var. Onun dışına çıkmamak lazım.

Bu arada trafik sigortası istanbul için indirime gitti. Şu anda 252 tl.

smartmavi
18/04/2011, 14:03
vaaay süper!

h k
18/04/2011, 17:18
geçmiş olsun.

kazanızdan alakasız olarak :

eksperler sigorta şirketlerinden bağımsız olarak çalışıyor , iş başına sigorta şirketi gidip bir eksperlik şirketinden eleman istiyor yada bağımsız çalışan bir eksperi kiraliyor. eskper ücretini çıkardığı masraftan oranla alıyor , dolayısı ile ne kadar çok rakam yazarsa eksper o kadar çok para alıyor ki toplumda tam tersi olarak bilinir. eksperin verdiği hasar raporunu beğenmezseniz ikinci eksper isteyebilirsiniz hatta pek bilinmesede siz kendi adınıza da ekpser tutabilirsiniz , sizin eksper ve karşı tarafın eksperi ortak karar varacaklardır.

her isteyen eksper olamaz , 2-3 yıllık eğitim ve stajdan sonra sanayi bakanlığından lisans almaları gerekir

eksper değilim , bir sigorta eğitiminden aklımda kalanlardır.