PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Üretim hatası mı yoksa kazalı mı?

ykaya1983
17/04/2011, 19:09
Arkadaşlar ben aracımı 7 ay önce fıat servisine gösterip almıştım.Servis araçta boya veya değişen parça olmadığını söylemişti.Daha önce hiç dikkat etmemiştim fakat son 1 haftadır gözüme birşey takıldı.Aracın ön tampon ile kaput arasında kalan mesafe arasında bir dengesizlik var.Kaput ile tampon arasındaki açıklığa parmağımı sokup sağdan sola gezdirdiğimde sağ tarafa parmağım girmezken sola doğru yavaşça genişleyerek en solda boşluk kalıyor.Bir de dikkatlice baktığımda sol far sağ fara göre dışarıda duruyor.Kısacası aracın sol tarafında kaput-far-tampon arasında bir uyumsuzluk var.Dikkatli bakılmazsa belli olmuyor fakat biraz dikkatlice bakıldığında aracın sol tarafında kaput ile tampon arasındaki mesafenin sağ tarafa göre fazla olduğu açıkca belli oluyor.Bugün elime elektrikli tornavidayı alıp tamponun 4 vidasını da gevşetip ieri geri alıp düzelteyim dedim fakat düzelecek gibi değil.O kadar inceledim acaba tampon mu düzgün takılmamış ayarı mı düzgün değil diye ama ayarla alakası yok gibi.Çünkü sağ far ile tampon arasındaki mesafede uyumsuz.Ayarlanacak bi durum da yok yani.Bundan iki önceki aracaımı sağ çamurluk tekere daha yakın duruyor diye uğraşa uğraşa çözemeyip satmıştım.Benim de bir huyum var birşey uyumsuz olunca rahat edemiyorum işte.Ama aracımdan memmunum kısmet olursa birkaç sene satmayı düşünmüyorum.Sadece bu uyumsuzluk huzursuz etti biraz.

Sizce arkadaşlar bu sorun araçta herhangibir parça değişimi olduğundan mı kaynaklanıyor(Ki aracı alırken serviste orjinal demişlerdi) yoksa grande puntolarda üretim hataları olacağından normal mi sayılır?

punto_15
17/04/2011, 19:20
hocam ben sıfır araç aldım dediğin durum benim araçta da var...2. el alsam kafama takardım ama sıfır aldığım için bütün arabalar böyle diye düşünüyorum...rahat ol üretimden kaynaklı birşey

smartmavi
17/04/2011, 19:49
Bende de var! Acayip gicik oluyorum. Duzeltmek icin 100 tl yi gozden cikardim!

punto_15
17/04/2011, 19:52
araban kaç model?garantisi devam ediyorsa ücretsiz yapmazlarmı?

asil
17/04/2011, 20:06
gıcık oluyorum o boşluğa

ykaya1983
17/04/2011, 20:08
2006 model garantisi yok.Eğer üretim hatası ise zaten yaptırmayacağım.Ayrıca arka bagaj kapısında da kusur var.Bagaj kapısında sağ far arasındaki boşluk sol taraftaki boşluktan fazla.Sanırım üretim bandında çalışan personel mesai saatinde alkol alıyor:D

Solitude
17/04/2011, 20:32
aynı problem bendede var sanayideki fiat servisi düzeltme için 250 lira istedi. sadece tamponla bitmiyormuş iş ta radyatörün arkasındaki bağlantı yerlerinden başlanarak düzeltilecekmiş. Bana sadece vida sökme takma işlemi için bu fiyat çok fazla geldi ne olursa olsun

smartmavi
17/04/2011, 21:32
doğru söylemişler, çok meşakatli bir iş...

ykaya1983
17/04/2011, 21:52
aynı problem bendede var sanayideki fiat servisi düzeltme için 250 lira istedi. sadece tamponla bitmiyormuş iş ta radyatörün arkasındaki bağlantı yerlerinden başlanarak düzeltilecekmiş. Bana sadece vida sökme takma işlemi için bu fiyat çok fazla geldi ne olursa olsun
Peki bu sol far sağ fara göre niye dışarıda duruyor acaba?Radyatörün altındaki vidaları söktüklerinde farın dışa doğru çıkması da düzelir mi?Diğer kafama takılan soru;eğer üretim hatasından dolayı bu uymsuzluk varsa söküp takmayla düzelir mi?Ya aracın ön çamurluk tampon ölçüleri yanlış hesaplanmışsa,parça ölçüleri arasında kalıp hatasından dolayı dengesizlik varsa düzelir mi?Sizin söylediğiniz şekilde hallolması için montaj hatası olması gerekir.

tayfux
17/04/2011, 22:37
klasik hocam ..

vek66
18/04/2011, 01:46
benım gp kaputla sag ön camurluk düzensiz. aracların cogunda bu sorun mevcut gecen babama 207 sw aldık onun arka kaput sag kapılar ön tampon ve kaput hepten düzensiz baska bır arkadaşta sıfır fiesta onda da aynı şekilde.onun için meraklanma sen kardeş normal yani

Du Hast
18/04/2011, 01:59
benimkinde de kaput ile tampon arasındaki boşlukta düzensizlik vardı. kaputu açınca, tamponun üst kısmını tutan vidalar ile birlikte tamponun çamurluk içindeki vidaları söktüm güzelce ayarlayıp hepsini sıktım sıkıntı kalmadı gayet güzel oldu

hkndvc
18/04/2011, 11:01
Hatalı olanlar pazartesi üretimi olabilir. :)

duu
18/04/2011, 11:06
çoğu hatalı hepsimi pazartesi !

duu
18/04/2011, 11:07
doğru söylemişler, çok meşakatli bir iş...

istediği kadar meşakatli olsun. Araç fabrikadan böyle çıkıyor ve bu fiatın hatası, birde utanmadan bunu düzeltmek için fahiş fiyatlar çekiyorlar. Ayıp gerçektende

ykaya1983
18/04/2011, 18:32
Bugün elime tornavidayı aldım tamponun bağlı olduğu 4 vidasını da söküp ayarlayıp tekrar taktım ve düzeldi galiba.Tampon kaput arası mesafe dengeli oldu.250 tl vermeye gerek kalmadı sanırım.

Solitude
18/04/2011, 18:57
yalnız o vidalardan düzeltince bu sefer tampon farların alt kısmından bombe yapıyor. Ben o yüzden ellemedim şimdilik.

ykaya1983
18/04/2011, 19:48
yalnız o vidalardan düzeltince bu sefer tampon farların alt kısmından bombe yapıyor. Ben o yüzden ellemedim şimdilik.
Valla bombe yapıp yapmadığına pek dikkat etmedim ama galiba bombe falan oluşmadı.Bombe olsaydı gözüme çarpardı sanırım.Zaten kaput ile tampon arasındaki uyumsuzluğun nereden kaynaklandığını tespit etmek çok zor.Mecburen tampon vidalarını birisini ileri diğerini geriye çekerek ayarlamak gerekiyor.Aracın ön tarafında tamponun takılı olduğu sert plastiği şaseye takılı olan bağlantılarından çamurluğa kadar olan kısmı en ince ayrıntısına kadar inceledim fakat vidaların takıldığı kısımlarda veya bağlantı yerlerinde en ufak bir montaj hatası göremedim.Sağ taraftaki bağlantı mesafelerini de ölçüyorum aynı sol taraftaki mesafelerde aynı.Sanırım parça ölçülerinde bir dengesizlik var.

taneren
19/04/2011, 07:25
malesef Fiat modellerinde başta olmak üzere bütün markalarda var.
benim bağaj kapağında ve ön tamponda var. Ayrıca bağaj kapağının düzelme şansıda yok.servis kaporta boya işlemi gerekli demişti.

h k
19/04/2011, 12:22
Sanırım üretim bandında çalışan personel mesai saatinde alkol alıyor:D

gözümle görmesem inanmazdım ama adamlar bizim iş başında kola su içtiğimiz gibi otomat makinasından bira alıp iş başında bira içiyorlar , sarhoş olmadığın yada olduğunu çaktırmadığın sürece iş başında bira ser.

matushella
19/04/2011, 12:27
gözümle görmesem inanmazdım ama adamlar bizim iş başında kola su içtiğimiz gibi otomat makinasından bira alıp iş başında bira içiyorlar , sarhoş olmadığın yada olduğunu çaktırmadığın sürece iş başında bira ser.

İşte hayalimdeki iş yeri :D

Bende farların altında tamponla arasındaki mesafenin fazla olduğunu düşünüyorum dikkatli bakınca garip geliyor. Tam oturmamış sanki tampona. Bütün puntolar böyle ama özellikle dikkat ettim.

Du Hast
19/04/2011, 19:36
malesef Fiat modellerinde başta olmak üzere bütün markalarda var.
benim bağaj kapağında ve ön tamponda var. Ayrıca bağaj kapağının düzelme şansıda yok.servis kaporta boya işlemi gerekli demişti.
arka tamponda yukarıda bahsettiğim gibi ayarlanabiliyor onuda ayarlardım ancak bir kaç kere geri geri gelirken dokunduruduğum için ayarı geri bozuldu. bende ellemiyorum şimdilik

ykaya1983
19/04/2011, 19:42
Lanet olsun bugün baktım bombe yapmış.Ama pek fark edilmiyor.Gerçi geçenlerde tamponu kaldırıma da vurmuştum o yüzden de ayrıca bir dengesizlik oluştu tamponda.Bu ayarsızlığı biraz da ona bağlıyorum.

Solitude
19/04/2011, 23:03
benimkide alışveriş merkezinde park ederken park yerlerinde bulunan sabit demir boruya çarpmaktan oldu, hani şu daha fazla gitmeyelim diye tekerin dayanması gereken demir.:(