PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Erzurum soğuğunda dizel çalıştırmak?

fatihhhh
07/05/2007, 12:35
ben erzurum soğuğunu bilmeme rağmen gittim dizel aldım.(bir kış sezonu çok soğuk havalarda çalışmamasını göze alarak)
ama şimdi soğukta çalıştırabilme üzerine alternatif fikirleri arıyorum
kapalı bi garaj ayarlayamadım.(pimapen tarzı garaj ve garaj kapısı yapan birkaç siteye e-mail attım ama cevap gelmedi)
arabam evimin hemen önünde duruyo genelde. acep şöyle izolasyon malzemesinden yapılmış, küçük bi battaniyemsi bişi alsam da arabanın kaputunun üzerine koysam faydası yada zararı olurmu bilmem? kateter muhafazası taktırcam, belki bu muhafazanın da biraz faydası olur.
bu konuda fikri olanlar bana yardımcı olursa sevinirim(erzurumlu diğer üyelere baktım, benden başka 2 puntocu daha var, ama onlar benzinli almışlar. ben gibi problemleri olmayacak.)
herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

ufuk61
07/05/2007, 13:24
fatih ne yapacaksın vardır onunda bir kolayı koca erzurumda dizeller nasıl calışyor alternatif ürünler fikrler üretmek lazım

fatihhhh
07/05/2007, 13:35
burda dizeller çalışmıyor yaw :(
adam gce yarısı arabasını 3 saat aralarla gidip 5 dk rölantide çalıştıran mı dersin, böle kaput altından battaniye ile kaplayan mı dersin. binbirr türlü şey yapan var.
en mantıklısı kapalı garaj ayarlamak, ama açıkta kalırsa dizel araçlar kesinlikle çalışmıyor.

Mısafır
07/05/2007, 14:30
karter koruma sıddetle tavsıye ederım dızel motorların ısınma problemıne 1 e bır. ama tabıkı guzel ızolasyonlu bır klıfta ısı cozecektır...

levogrande
07/05/2007, 14:42
Bende araç alacağım zaman dizellerin burda sıkıntı yaşadığını öğrendim ve dizel almaktan vazgeçtim.
Ama depoya konan, mazotun donmasını önleyen bir yakıt katkısı varmış, bir araştır istersen...

microab
07/05/2007, 14:57
Eurodizeller -20 -25 e kadar iyiler,fakat daha düşük sıcaklıklarda katkı malzemesi kullanmalısın sanırım...

dejavu
07/05/2007, 15:16
ben bizim diesellerin erzurumda pek sorun çıkartacağını düşünmüyorum. ben ankarada yaşıyorum bu kış arabamı eksi-15 lerde (işim gereği arabayı sabah 05:40 gibi çalıştırıyorum o saatte ankaranın sabah karanlığında nasıl soğuk olduğunu tahmin edersiniz artık) çok çalıştırdım.. bir defa olsun tık demedi... zaten opet yakıt kullanmamız gerekiyor motor güvenliği ve siğortası açısından.. opet yakıtta zaten donmayı önleyici madde var.. hele erzurumda opet ciler yakıt katkı maddesi gibi bir maddeyi erzurumda koymamak gibi bir gaflette kolay kolay bulunamazlar. evet araç kışın çok zor ısınıyor.. bunun için karter muhafazası gereklidir erzurumda diye düşünüyorum.. artı olarakta iyi bir opetden sürekli yakıt kullanmak gerekir diye güşünüyorum.. yani özel bir garaj yada katkı maddesi koymak pek gerekmez bizim araçlar için diye düşünüyorum..

fatihhhh
07/05/2007, 15:48
hocam biz burada - 30 ila -40 arası bi soğuğa maruz kalıyoruz.. kesinlikle araba çalışmıyor.
yakıt olarkata hep opet kullanıyorum ama o da bi yere kadar.
karter muhafazasını kış a kadar taktırırım umarım.
ben şu katkı maddeleri ile izolasyonlı kılıf üzerine bi araştırma yapayım en ii si.

anvil
07/05/2007, 17:37
dizelin donup filtrelerden geçmemesinin araçla ilgisi yok. eurodizel yada normal dizel olmasıyla da ilgisi yok. eklenen katıkla normal dizel de -30'lara kadar dayanır. ama bu katıkları zaten petrol terminalleri o bölgelerdeki bayilerine ekleyerek gönderir. ama -30'ların altına dayanan dizel ben görmedim. doğuda ne yapıyolar ben de merak ediyorum

Muhendis06
07/05/2007, 22:06
-30 C sicakligin alti, otomotiv sektorunde kutup iklimi (arctic) sinifina girer ki bu tip iklimlerde kullanilacak araclarda dizel olursa genellikle yakit filtresinde isitici rezistans adapte edilir. Kizdirma bujileri zaten stard oldugu icin, bu iki destekle birlikte aracin hic problemsiz calismasi gerekir. Ancak ulkemize ithal edilen araclarda rezistansli yakit filtresi var midir sormak lazim. Elektrik tesisatini da etkiledigi icin sonradan takilip takilamayacagi konusunda cok fazla fikrim yok.

ABNEW
07/05/2007, 22:19
Euro dizel -20 dereceye kadar dayanıyor.En azından Opette söylenen buydu sanırım.Bu derecelerde birkaç defa aracımı sorunsuzca çalıştırdım.En güzel çözüm kapalı garaj gibi...

anvil
07/05/2007, 22:29
Euro dizel -20 dereceye kadar dayanıyor.En azından Opette söylenen buydu sanırım.Bu derecelerde birkaç defa aracımı sorunsuzca çalıştırdım.En güzel çözüm kapalı garaj gibi...
bunların analizini yapıyorum :bye:

h k
07/05/2007, 23:14
-30 C sicakligin alti, otomotiv sektorunde kutup iklimi (arctic) sinifina girer ki bu tip iklimlerde kullanilacak araclarda dizel olursa genellikle yakit filtresinde isitici rezistans adapte edilir. Kizdirma bujileri zaten stard oldugu icin, bu iki destekle birlikte aracin hic problemsiz calismasi gerekir. Ancak ulkemize ithal edilen araclarda rezistansli yakit filtresi var midir sormak lazim. Elektrik tesisatini da etkiledigi icin sonradan takilip takilamayacagi konusunda cok fazla fikrim yok.

bazı kamyonlarda depoda ısıtma sistemleri oluyor. mercedeste var mesela :)

ABNEW
07/05/2007, 23:18

????

nejatb
08/05/2007, 00:41
arkadaslar,

erzurumda soyle bir durum var, mesela aksam tv'de hava durumu acıklanıyor, erzurum -25 diyorlar, arkadaslar dısarı termometre koyuyor yazısıyoruz. eksi 37 derece olcuk diyorlar.

simdi belli bir derecenin altında sıkıyonetim mi, olagan ustu hal mi, ne ilan edilmesi gerektiginden boyle yapılıyormus sanıyorum.

yani erzurum kısında dizellelerin ne ile yuklu olursa olsun calısmaması normal. eurodizel deo sogukta donuyor.

akin78
08/05/2007, 15:12
Altına teneke ile ateş yakılabilir :D
Kızmayın valla siz fikir üret dediniz diye ben yazdım :)

dagored
08/05/2007, 15:33
erzurumda soyle bir durum var, mesela aksam tv'de hava durumu acıklanıyor, erzurum -25 diyorlar, arkadaslar dısarı termometre koyuyor yazısıyoruz. eksi 37 derece olcuk diyorlar.

simdi belli bir derecenin altında sıkıyonetim mi, olagan ustu hal mi, ne ilan edilmesi gerektiginden boyle yapılıyormus sanıyorum.

hava sıcaklığı; öyle dışarıya termometre konarak doğrudan ölçülmez. Bütün dünyada bu işin bir standartı vardır: yüzeyden 2 m yukarıda, dışarıdan hava alabilecek şekilde hava girişleri bulunan kapalı bir siperde ölçülür. Bu sebeple açıkta ölçülen sıcaklık değeri daha düşük olabilir. ama bu konunun öyle bahsettiğin gibi sıkıyönetimle falan uazaktan yakından alakası yok :)

microab
08/05/2007, 15:47
Sıkıyönetim değilde,olağanüstü hal sanırım bahsetmeye çalışılan.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıcaklıklar (Tahminler) hiç 40 dereceyi aşmaz nadirdir, fakat sıcaklığın 45 dereceyi geçtiği olur.
Tatil edilme falan gibi bir durumları oluyor sanırım...

dagored
08/05/2007, 16:13
Sıkıyönetim değilde,olağanüstü hal sanırım bahsetmeye çalışılan.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıcaklıklar (Tahminler) hiç 40 dereceyi aşmaz nadirdir, fakat sıcaklığın 45 dereceyi geçtiği olur.
Tatil edilme falan gibi bir durumları oluyor sanırım...

yok abi uzaktan yakından alakası yok, illerde resmi dairelerin tatil olup olmaması valiliğin elinde olan bir karardır. artık hemen hemen bütün devlet dairelerinde klimalar mevcut o yüzden kolay kolay tatil yapmazlar :D:D:D

nejatb
08/05/2007, 19:41
hava sıcaklığı; öyle dışarıya termometre konarak doğrudan ölçülmez. Bütün dünyada bu işin bir standartı vardır: yüzeyden 2 m yukarıda, dışarıdan hava alabilecek şekilde hava girişleri bulunan kapalı bir siperde ölçülür. Bu sebeple açıkta ölçülen sıcaklık değeri daha düşük olabilir. ama bu konunun öyle bahsettiğin gibi sıkıyönetimle falan uazaktan yakından alakası yok :)

arkadasların olcum yaptikları konumlar muhtemelen daha korunaklı mekanlar.

erzurumlu tanıdıklarınız varsa, dediklerimin dogru oldugunu ogrenebilirsiniz. normalde 10 derece daha sıcak soyledikleri olur, ozellikle gece degerleri icin.

arkadasta yazmıs, belli bir dereceden sonra prosedur farklı cunku. bununla ugrasmak istemiyorlar.

dagored
08/05/2007, 19:48
arkadasların olcum yaptikları konumlar muhtemelen daha korunaklı mekanlar.

erzurumlu tanıdıklarınız varsa, dediklerimin dogru oldugunu ogrenebilirsiniz. normalde 10 derece daha sıcak soyledikleri olur, ozellikle gece degerleri icin.

arkadasta yazmıs, belli bir dereceden sonra prosedur farklı cunku. bununla ugrasmak istemiyorlar.

ben sen yalan söyledin demiyorum ki, tabiki de toprak yüzeyinde ölçülen sıcaklıkla toprağın 2 metre üstünde kapalı bir siperde ölçülen sıcaklık aynı olmayacaktır. emin ol erzurumu gayet iyi biliyorum babamın görevinden dolayı 4 yıl yaşadım orada....

benim demek istediklerim;

birincisi; bütün dünyada sıcaklığın nasıl ölçüldüğüne dair bir standart vardır, bu standartın ne olduğunu yukarıdaki mesajımda yazmıştım. öyle herkes kafasına göre termometreyi eline alıp ölçüm yaparsa bu iş olmazki...

ikincisi de ; ben Meteoroloji Genel Müdürlüğünde çalışıyorum, bahsettiğin gibi bir prosedürden benim haberim yok, senin bildiğin resmi bir belge var ise benimle de paylaşırsan sevinirim,

neyse konuyu dağıtmayalım.....

anvil
09/05/2007, 17:17
????
bunların derken dizellerin demek istemiştim :)

ABNEW
09/05/2007, 17:24

bunların derken dizellerin demek istemiştim :)

Ben el sallayanı kastetmiştim:)

Neyse benim demek istediğim Opetin biz tüketicilere verdiği eurodizel donmama garantisinin -20 dereceyle sınırlı olduğuydu.Rakamı yanlış hatırlıyor da olabilirim...