PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Düşük devirde gelen ses

PUNTOMUNTO
05/04/2011, 21:56
Merhaba arkadaslar 2006 grande punto multıjet dınamıc kullanıcısıyım 60000 km de satın aldım suanda 64000 de bakımı yetkılı servıste yapıldı son gunlerde aracımda ozellıkle 3 vıtes ten sonrakı tum vıteslerde 1800 2100 devır arası cok barız şırıltı sesı gelıyor ses avans vuruntusuna benzesede tıpkı sudan bozulmus bır kasnaktakı bılya sesı gıbı enjektorden suphe edıp bosch yetkılı servıse gıttım sokuldu makınaya baglandı degerler mınımuma yakın oldugundan enjektor tamır takımı alıp butun enjektor memelerını sıfırladık ve normal oranlara geldı takıp denedık fakat ses gecmedı baska bır takım enjektorle tekrar denedık sorun aynı yetkılı servıste gorevlı bır arkadas fren depres motorundan bahsettı yasayan basına gelen varmı kımısı volant yapabılır dıyor bazısı egzantırık zıncırı pallerı yapar dıyor sarj dınamosu kasnagını yenı degıstım klıma komprosor kasnak bılyası yenı devırdaım sorunsuz sadece devırdagım ve sarj dınamosunun kayısının gergısı degısmedı turbo ugultusu degıl zaten arac 2100 devırden sonra sorunsuz 1800 2100 devırde ses var bılgısı olan varmı tesekkurler

operatormurat
05/04/2011, 22:31
arabayı durdurduğunda da bu sesi duyuyormusun yoksa sadece hareket halindemi oluyor?...

PUNTOMUNTO
05/04/2011, 23:12
hayır seyır halındeyken var rolantıde ses gelmıyor yuke bınınce olusuyor ayrıca ses varken klımayı actıgımda da bır degısıklık yok sankı ses aracın on sag kısmından gelıyor gıbı eksentırık zıncırınden suphelenıyorum zıncırın gergı sıstemı nasıl bılmıyorum ama uykularım kactı ınatla mucadeleye devam

tayfux
05/04/2011, 23:13
arabanın motor kısmından mı yoksa alttan oturduğunuz yerin altından gibi mi?

PUNTOMUNTO
05/04/2011, 23:24
arıza tamamıyle mekanık bır ses takırtı zırıltı sallantı degıl mekanık avans sırıltısı

Du Hast
05/04/2011, 23:36
hayır seyır halındeyken var rolantıde ses gelmıyor yuke bınınce olusuyor ayrıca ses varken klımayı actıgımda da bır degısıklık yok sankı ses aracın on sag kısmından gelıyor gıbı eksentırık zıncırınden suphelenıyorum zıncırın gergı sıstemı nasıl bılmıyorum ama uykularım kactı ınatla mucadeleye devam
araç sabit halde gaz verdiğinizde ses geliyor mu?
motor soğukken ses varmı yoksa sadece motor sıcakken mi oluyor?
bahsettiğiniz devir aralıklarında ses varken debriyaja basınca ses kesiliyor mu?

birde ben yaşadığımı anlatayım
tam bahsettiğiniz devir aralıklarında, yani turbonun tam verimli olduğu devirlerde bende de bir zırıltı sesi geliyordu. yapmadığım şey kalmadı. sonuç kalorifer radyatörünün ses yapması çıktı. yalnız benim aracımda sadece motor ısındıktan sonra ses vardı. motor ısınınca kalorifer radyatörüde ısınıyor, etrafındaki plastikler genleşiyor ve içeride ses yapıyordı

PUNTOMUNTO
06/04/2011, 08:23
Merhaba bende sabıt gazda ses yok sıcak soguk fark etmıyor debrıyaja basınca ses kesılıyor motor guce bınınce ses var

tayfux
06/04/2011, 11:08
Merhaba bende sabıt gazda ses yok sıcak soguk fark etmıyor debrıyaja basınca ses kesılıyor motor guce bınınce ses var
hocam tekrar sorayım motor tarafından mı yoksa aracın altından bir uğultu gibi mi geliyor ses?

Du Hast
06/04/2011, 11:31
motor kulaklarını bir kontrol ettirin derim

muhammedçelik
06/04/2011, 11:44

Debriyaja basınca ses kesiliyorsa sorun şanzımandaki dişliler, bilyalardan v.s olabilir.

PUNTOMUNTO
06/04/2011, 12:45
arkadaslar arac avans vuruyor avans vuruntu sesı motordan gelıyor

Du Hast
06/04/2011, 18:27
arkadaslar arac avans vuruyor avans vuruntu sesı motordan gelıyor
dizel motorda avans ayarını ecu parametrelere bağlı olarak kendisi yapar, yani avans ayarının mekanik olarak bozulması gibi durum olmaz:

Klasik dizel motorların aksine, common rail motorlarda püskürtme işlemi, bir çevrimde birden fazla kere tekrarlanabiliyor, bu elektronik kontrol ünitesinin verdiği karara bağlı. Bu işleme genelde pilot püskürtme denmekte; amacı genelde asıl püskürtme işlemi başlamadan, küçük bir miktar yakıt püskürterek, yanma odası sıcaklığını düşürmek. Bu işlem, aslında avans ayarına da bir parça yardımcı oluyor dolaylı yoldan da olsa; zira yanma odası sıcaklığı, dizel motorlarda avans ayarına etki eden en önemli parametrelerden biri (aslında benzinli motorlarda da durum farklı değil)

eğer enjeksiyon sisteminden şüpheleniyorsanız ve enjektör işmesine bağlı vuruntu olduğunu düşünüyorsanız tek sorumlusu enjektörlerdir.

makeles
06/04/2011, 21:50
benzer bi ses bende de vardı..
ön aksta boşluk olduğundan yapıyormuş.. 5dk düzeltildi..

PUNTOMUNTO
07/04/2011, 08:43
bugun servıse gıdecegım merak edıyorum ne cıkacak

tayfux
08/04/2011, 00:56
bugun servıse gıdecegım merak edıyorum ne cıkacak
ne çıktı hocam sonuç nedir?

orhflz
08/04/2011, 21:19
Merhaba arkadaslar 2006 grande punto multıjet dınamıc kullanıcısıyım 60000 km de satın aldım suanda 64000 de bakımı yetkılı servıste yapıldı son gunlerde aracımda ozellıkle 3 vıtes ten sonrakı tum vıteslerde 1800 2100 devır arası cok barız şırıltı sesı gelıyor ses avans vuruntusuna benzesede tıpkı sudan bozulmus bır kasnaktakı bılya sesı gıbı enjektorden suphe edıp bosch yetkılı servıse gıttım sokuldu makınaya baglandı degerler mınımuma yakın oldugundan enjektor tamır takımı alıp butun enjektor memelerını sıfırladık ve normal oranlara geldı takıp denedık fakat ses gecmedı baska bır takım enjektorle tekrar denedık sorun aynı yetkılı servıste gorevlı bır arkadas fren depres motorundan bahsettı yasayan basına gelen varmı kımısı volant yapabılır dıyor bazısı egzantırık zıncırı pallerı yapar dıyor sarj dınamosu kasnagını yenı degıstım klıma komprosor kasnak bılyası yenı devırdaım sorunsuz sadece devırdagım ve sarj dınamosunun kayısının gergısı degısmedı turbo ugultusu degıl zaten arac 2100 devırden sonra sorunsuz 1800 2100 devırde ses var bılgısı olan varmı tesekkurler

Birebir bendeki aynı sorun, işin ilginç yanı benim aracımda 64.500 km de, geçtiğimiz hafta yapmaya başladı bu sesi 1750-1800 gibi başlıyor 2100 den sonra hemen kesiyor ama 1. ve 2. viteste yok 3. ve özellikle 4. viteste çok belirgin. Yakınlarımda bir servis olmadığı için baktırma şansım olmadı. Çözümü öğrenmeniz benim de çok işime yarayacaktır.
Saygılar

taskin06
08/04/2011, 21:55
Bende de aynı sorun var, 2006 model dizel,117.000 km'de, sağ önden gelen bir şıkırtı var 4 ve 5. viteslerde yokuş yukarı çıkarken gaza yüklenirseniz gelmeye başlıyor 1800-2100 devirler arası...

mockba82
09/04/2011, 10:02
Sanirim bende de olan aynı sorun.Motor soğukken daha fazla oluyor. Bende motor kısmından geldigini hissediyorum. Titreşimi pedallara yansıyor.

hilmiusta
09/04/2011, 10:12
slm ugur kardes ben dede aynı ar ac var ses aynı bahsettıgın gıbı yukteyken yapıyor serı kalkınca ses hıssedılmıyor klıma koprasor rulmanı dıye soyledı sıtedekı arkadaslar degıstırdım fakat ses ordan degılmıs servıse gıttım bu araclarda ask sesıymıs bu ve sesın fazla olmasınıın sebebı de arabayı kaldırdı gosterdın aksın baglı oldugu kola bır rulman gecırılmıs o ndan gelıyor ses dedı fakat bu arabaların hepsın de ses var dedı malesef sesı azatmak ıcın bayagı azalır dedı fakat bu rulmanı degısmen lazım dedı aracı kaldırdıgın dada bırıne o rdan bı yere tutturdu ve ses caha cok cıktı kardesım ama ben masraf ettım klıma kops rulmanı ıcın sımdı bı sey yaptıracak durum da degılım fıyatta dısardan alırsan bız takarsak 200 fılar belkı daha fazla olur dedı ama bız kople degıdıyoruz o da cok pahalı olur dedı kardes servıse gıdın ce buraya yazda bızde ogrenelım nededıklerını kolay gelsın

PUNTOMUNTO
11/04/2011, 00:27
slm ugur kardes ben dede aynı ar ac var ses aynı bahsettıgın gıbı yukteyken yapıyor serı kalkınca ses hıssedılmıyor klıma koprasor rulmanı dıye soyledı sıtedekı arkadaslar degıstırdım fakat ses ordan degılmıs servıse gıttım bu araclarda ask sesıymıs bu ve sesın fazla olmasınıın sebebı de arabayı kaldırdı gosterdın aksın baglı oldugu kola bır rulman gecırılmıs o ndan gelıyor ses dedı fakat bu arabaların hepsın de ses var dedı malesef sesı azatmak ıcın bayagı azalır dedı fakat bu rulmanı degısmen lazım dedı aracı kaldırdıgın dada bırıne o rdan bı yere tutturdu ve ses caha cok cıktı kardesım ama ben masraf ettım klıma kops rulmanı ıcın sımdı bı sey yaptıracak durum da degılım fıyatta dısardan alırsan bız takarsak 200 fılar belkı daha fazla olur dedı ama bız kople degıdıyoruz o da cok pahalı olur dedı kardes servıse gıdın ce buraya yazda bızde ogrenelım nededıklerını kolay gelsın

merhaba dedıgın gıbı klıma komp bılyası butun puntolarda bozuluyor bosluk sozkonusu degısmesı ıyıdır ayrıca sarj bılyası ve gerıgıyıde degısırsen rolantıde oldukca sessız calısır
soyledıgın arıza bana mantıklı geldı cunku sag aks uzun ve ortada bır rulman var motorda en verımlı oldugu devırlerde yuke bındıgınden rulman ses yapabılır umarım odur sorun
benım aracı bırmotta ınceledıler anlam veremedıler ama yarın ıcın randevu aldım ılgılenecekler yalnız 4500 devırde arac durdugu yerdeyken bır surtunme sesı duyduk hayırlısı egzantrık zıncırıden ve gergı gurubundan suphe duyuyorum taksıcıler 500000 yapıyor tık yok benım aldıgım arac 60 000 de ses var :( ayrıca bende actıve ıle 160 000 yaptım baska bır actıve ıle 100000 yaptım her gun sag vıraja keskın gırdıgım bır yer vardı sanzuman tarafı rulmanı bozmustu ugultu yapıyordu degıstıler baska arıza duymadım bılmıyorum ne teybın tusu soyuldu ne cıty bozuldu ne enjektor arıza yaptı kullanım cok onemlı mal kıymetı bılmek araclarında bırer canlı oldugunu hatırlamak onemlı bence arızasız sorunsuz surusler dılerım

PUNTOMUNTO
11/04/2011, 00:30
Birebir bendeki aynı sorun, işin ilginç yanı benim aracımda 64.500 km de, geçtiğimiz hafta yapmaya başladı bu sesi 1750-1800 gibi başlıyor 2100 den sonra hemen kesiyor ama 1. ve 2. viteste yok 3. ve özellikle 4. viteste çok belirgin. Yakınlarımda bir servis olmadığı için baktırma şansım olmadı. Çözümü öğrenmeniz benim de çok işime yarayacaktır.
Saygılar

cok ılgınc benımde aracım 64500 de :)))

PUNTOMUNTO
11/04/2011, 16:40
sorun şarj dinamosu gergi bilyası ve kayış cıktı arkadaslar bılgınız olsun

Du Hast
12/04/2011, 13:46
sorun şarj dinamosu gergi bilyası ve kayış cıktı arkadaslar bılgınız olsun
neyse basit birşeymiş geçmiş olsun :)

hilmiusta
12/04/2011, 14:51
gecmıs olsun ne kadar dedıler fıyat ıcın ya ne yapcagımı bılmıyourm her kes ayrı bı sey soyluyor bende kı ses ıcın bı servıs daha var burda bı de ona gostercem bakalım ne dıyecek ler

PUNTOMUNTO
12/04/2011, 16:44
290 tl aldılar ama sesın nereden geldıgı onemlı sen sag on motor ıcınden duyuyorsan kayıs gurubu ses yapıyordur ama kalkıs esnasındada var dıyorsan aks bılyası olma ıhtımalı buyuk

orhflz
12/04/2011, 23:25
290 tl aldılar ama sesın nereden geldıgı onemlı sen sag on motor ıcınden duyuyorsan kayıs gurubu ses yapıyordur ama kalkıs esnasındada var dıyorsan aks bılyası olma ıhtımalı buyuk

Geçmiş olsun sorunu hallettiğinize sevindim. Bakalım bende götüreceğim yakın zamanda
Bu aracın da zamansız, sebepsiz , olmadık sorunları çok canımı sıkıyor. İyice soğuttu kendinden beni. Maşallah 250 TL - 300 TL den aşağı da sorunu yok,
sanki her bakıma gittiğimde bir sonraki bakıma kadar sorun çıkartmadığı bakım aralığı yok gibi geliyor. Servislerden de şüphelenir oldum resmen, o kadar dikkatli kullanıyorum, bundan önce de 2 defa dizel araba kullandım , ama puntonun motorundan şıkırtısı bitse gövdesinden tıkırtısı bitmiyor. O bitse amortisörü başlıyor. Bu arabaya verdiğim paraya acıyorum kendi adıma.

şarj dinamosu, gergi bilyası ve kayışın arızalanması sebebi neymiş acaba

tedirgin_08
16/04/2011, 19:00
geçmiş olsun...

hilmiusta
05/05/2011, 02:06
ya ben dekı ses cok azaldı dıkkatı dınlersen duya bılırsın ancak onuda bı ben duyuyorumdur ya ben arabadan gercekten cok memnunum az yakıyor ve cok serı hemen sureatlene bılıyor sunıfında kıyaslıyacak arac yok bence donanım olarakta yok aracların hakkını yemeleyım arkadasalar ben ozel servıse gıttım adam bı pul taktı kumpasla olctu 1.5 mılım olacak dedı ve ses dedıgım gıbı yok denecek kadar ee bu paraya bu kadar araba gonul ısrter e 220 cdı ama bu form da daha cok yazarız bana oyle gelıyor :D

emirozal
04/06/2011, 11:02
ya benimde kaputu açınca sol taraftan bi zırıltı sesi geliyor. bi ustaya gösterdim sadece sesi dinleyerek gergi bilyalarından geliyor gibi dedi tabi açmadan sökmeden net bişi diyemem dedi. benim arabada ilk çalıştırınca aralıklarla net şekilde bi zırıltı yapıyor. motor ısınınca nispeten azalıyor. ne olabilir, fikirleriniz nedir arkadaşlar.

Du Hast
05/06/2011, 05:07
ya benimde kaputu açınca sol taraftan bi zırıltı sesi geliyor. bi ustaya gösterdim sadece sesi dinleyerek gergi bilyalarından geliyor gibi dedi tabi açmadan sökmeden net bişi diyemem dedi. benim arabada ilk çalıştırınca aralıklarla net şekilde bi zırıltı yapıyor. motor ısınınca nispeten azalıyor. ne olabilir, fikirleriniz nedir arkadaşlar.
V kayışını sökülüp motor çalıştırılır ses dinlenir. ses kesilirse gergi bilyalari, şarj dinamosu, klima kompresörü falan fişman incelenir.

emirozal
08/06/2011, 12:48
murat kardeşim on numarasın yeminle söylüyorum.
hem şarj dinamosu hemde klima kompresörüm arızalıymış.
şarj dinamosunun bilya ve kasnak değişimi yapıldı 110 lira.
kompresörü söktü usta, 2-3 klimacıya göstermiş bu yapılmaz açarsak dağılır falan demişler. çıkma bul tak demişlerde okadar para mümkün değil veremem 350-500 lira fiyat çekiyorlar. kompresörü baktırabileceğimiz sağlam biyer varmı. sende ankaradaymışsın kardeşim hem. şimdiden saol.

yusufagcatr
24/02/2012, 17:28
emirozal arkdaşımın sorununun benzerinden bende de var.ama benim o zırıltı sesi sağ taraftan geliyor.pompamı acaba dedim dinledim ama herhangi bi ses duyamadım ısınınca da bu ses kayboluyor..işin kötüsü sağ tarafta o sesi yapacak bi aksamda yokki.şanzuman ve debriyaj bağlantıları var ama rolantide onlarında bu sesi yapması zor gibi geliyo..sizce nedendir bi fikri olan varmı?