PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çocuk kilidi ve Isofix...

HarbiAslan
05/04/2011, 13:14
Arkadaşlar selamlar,

bir kaç gündür yazmak istediğim ancak sürekli unuttuğum 2 konu hakkında bilginize ihtiyacım var.

1. konu ÇOCUK KİLİDİ, arka kapılarda olması lazım diye biliyorum. kapılar kilitlendiğinde içten açıldığında kapılar otomatik açılıyor. çocuk kilidi neden devreye girmiyor ? normalde kapı açma düğmesinden ben açmasam kapıların açılmaması gerekiyor öyle değil mi ? bu durum tehlikeli o zaman kilidin bir anlamı kalmıyor sadece dışarıdan biri açamaz , ne anlamı kaldı ? çocuk kilidi yokmu bu araçta ? GRANDE PUNTO 1.4 FIRE ACTIVE DUALOGIC 2011

2. konu ISOFIX, isofix uyumlu çocuk koltuklarının bağlantı noktası yok araçta. bu da 2. güvenlik hatası. sadece emniyet kemeriyle bağlamak işe yaramaz bence, fiat çalmışmı bunları ne yapmış anlamadım.

konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler...

Ardevo
05/04/2011, 14:15
GP lerde de vardır diye tahmin ediyorum, aracımda anahtarla çocuk emniyet kilidini kapı açıkken kapı içinden kilit kısmından ayarlayabiliyorum. Merkezi kilit açık da olsa içeriden açılmıyor hiç , gayet emniyetli.
Isofix bağlantı şekli en emniyetlisi, bu bağlantı şekli de var Dynamic lerde ve uyumlu koltuk aldım, gayet sağlam oldu.Çıkarıp takması da kolay.

style07
05/04/2011, 15:08
İsofix bağlantısı grande puntonun her modelinde var bende active var bende kullanıyorum arka kolukların sırt ve oturma bölümünün arasını elinizle kontrol edin u şeklinde demirler var onlar isofix bağlantısı.

HarbiAslan
05/04/2011, 15:27
az önce arabaya baktım içeriden merkezi kilitle kilitleniyor sadece, çocuk kilidini bulamadım, kapı kollarında da böyle bir kilit sistemi yok. farklı bi yerdemi acaba ? sanırım çocuk kilidini de çalmışlar...

isofix bağlantı noktasına da birazdan bakarım ismail kardeş, sağol bilgi için. inşallah o vardır. dilim yandı bu fiat'tan bir daha asla... daha ilk aracım 10 gün oldu alalı ama rezil fiat sayesinde soğudum markadan. aracımı çok seviyorum, ancak eksiklikler canımı çok sıktı.

etufan
05/04/2011, 15:32
Çocuk kilidi kapıyı açınca kapının kilit mekanizmasının yakınlarındaki küçük delikten açılıyor, içerden ya da dışarıdan değil ve ayrıca isofix malesef bende yok!

style07
05/04/2011, 15:35
çocuk kilidi de kilt mekanizmasının olduğu yerde (iç kısımda kalan bölüm)küçük siyah bir tırnak olması lazım onu diğer yöne itince (tornavida gibi ince bir malzemeyle)çocuk kilidi aktif olur.

HarbiAslan
05/04/2011, 16:24
arkadaşlar özür dilerim ama anlamadım nerede olduğunu bu çocuk kilidinin :( resim paylaşabilecek durumda olan varsa rica etsem bir resim göstersin şu kilidi açayım.

hakguner
05/04/2011, 18:12
resim yok ama;

Arka kapını aç, kapının kasa ile birleştiği yerde kilidi varya, işte o kilidin altına doğru (-) bu işarete benzer bir yer var. Orasını anahtar ile çevir.

tayfux
05/04/2011, 18:39
isofix vardır zaten zorunlu oldu..

ozay06
05/04/2011, 19:26
Aracınız 2011 model diye tahmin ediyorum İsofix bağlantı noktaları gp den 2011 modellerde çalınan özelliklerden sadece birisi Forumda daha önce çok yazıp söylediğimiz eleştirdiğimiz hatta bazı arkadaşların "bu paraya bu kadar daha çok para verin daha iyisini alın, bu şirket politikasıdır doğru buluyorum, başka arabalarda da yok gp de olmamış çok mu" diye bizi eleştirdiler Hatta bir arkadaş olduğunda ısrar etti ama isofix i tam bilmediğinden geleneksel bağlantı yöntemini isofix ile karıştırmıştı 2011 Gp de çocuk koltuğunu geleneksel yöntem ile yani emniyet kemeri ile bağlarsınız Bu yöntemi kullanan da çoktur ama isofix asla değildir İsofix kancaları daha iyi bir tutunma sağlar
Kısacası 2011 model gp lerde (2010 ları bilmiyorum) çalınan özelliklerden sadece birisidir isofix Kardeşimin 2007 aracında vardı ama 2011 lerde yok

muhammedçelik
05/04/2011, 19:40
2004 model puntomda da vardı u şeklinde demirler ozamanlar bir anlam verememiştim buna ama evomda varmı yok mu görmedim yarın bi kontrol edeyim..

ozay06
05/04/2011, 20:23
Evo da mevcut

HarbiAslan
06/04/2011, 09:10
çocuk kilidini buldum arkadaşlar, teşekkür ederim herkese...

isofix için dediğiniz gibi "u" şeklinde bir şey göremedim arka koltuklarda. ancak sürücü arkasındaki koltuğun oturak ve sırt dayama yerinin arasında kanca gibi çanta askılarında bulunan 1,5-2 cm genişliğinde kemer var. "u" şeklinde ve koltuk altına doğru bi yerlere sabitlenmiş sanırım. isofix mi anlamadım.

hakguner
06/04/2011, 10:38
çocuk kilidini buldum arkadaşlar, teşekkür ederim herkese...

isofix için dediğiniz gibi "u" şeklinde bir şey göremedim arka koltuklarda. ancak sürücü arkasındaki koltuğun oturak ve sırt dayama yerinin arasında kanca gibi çanta askılarında bulunan 1,5-2 cm genişliğinde kemer var. "u" şeklinde ve koltuk altına doğru bi yerlere sabitlenmiş sanırım. isofix mi anlamadım.

Evet, isofix o işte. Bulmuşsun. Sadece arka sağ koltukta olur.

HarbiAslan
06/04/2011, 11:20
çanta askısı gibi "u" şeklinde bir kemer, koltuğun arasında alta doğru iniyor. isofix benim bildiğim metal bir aparattı yanılmıyorsam. aracın içinden düşündüğünüzde sol koltuk oluyor. yani sürücü arkası.

HarbiAslan
06/04/2011, 11:41
şimdi kitapçığa baktım , sanırım o bulduğum şey isofix değil. isofix metalden olur. resimli olarak göstermiş, koltuğun sırt ve oturağı arasında olması gerekiyor ama yok, koltuğu kaldırdım öyle baktım yok, o bulduğum şeyde oturağın iç kısmına bi yere gidiyor. altta bi yere bağlı değil yani. isofix avrupa standartlarına göre mecburi , ve tüm araçlarda var. bunla ilgili yapabileceğim birşey olurmu bayiye gitsem.

h k
06/04/2011, 12:27
sizde isofix yok boşuna aramayın. tasarruf için fiat kaldırmış sizin modellerden. bizim eskilerde ve şimdilki evolarda var , ben isofixli koltuk kullanıyorum güvenlik dışında en sevdiğim söküp takması çok pratik.

fluminense
21/10/2014, 15:18
evolarda varmı bugün bakayım..bebek geliyor merak ettim aklıma kurt düştü..

Onurongan
05/01/2020, 17:14
2007 grande de isofix varmı

Ozer77
05/01/2020, 17:29
2007 grande de isofix varmıMalesef yok. 2007 grande kullanıcısıyım.

gokhan54
06/01/2020, 10:57
2008 grande punto fire active lerde var isofix desteği.

çocuk kilidi de kapıdaki kilit yerinde tırnak var tornavidayla çeviriyorsun oluyor.

Ozer77
14/01/2020, 22:02
Malesef yok. 2007 grande kullanıcısıyım.Çok özür dileyerek düzeltiyorum. 2007 grande punto aracımda arka sağ ve solda isofix baglantıları mevcutmuş ben şokk [emoji16][emoji16]

Enver
15/07/2020, 23:58
Dünyada isofix 2007 den bu yana her araçta mecbur diye biliyorum fiat bunun dışında kalmış çocuğum olunca anladım bende ne yazıkki