PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Burada yağ olması normal mi ?

eskibur
30/03/2011, 16:43
Bugün araca cam suyu ilave ederken burada ki yağın sanki arttığını fark ettim.
Hatırlarsanız bir ara aracımın yağ eksilttiğine dair bir konu açmıştım buradan kaynaklı olabilir mi ? Terlemiş hafif bu bir problem değil demişti servis.
Buradan yağ çıkmasının sebebi ne ?
Bir de 60000binde trigeri değiştirtmiştim, triger için buralar açılıyorsa düzgün kapatılmamış olabilir mi ?
Yoksa hepsi kuruntu, herşey normal mi ? :):kicking0:

tayfux
30/03/2011, 16:50
kapak üst contası yanmış yada tam oturmamış ordan yağ kaçırıyor değişmesi gerek çok pahalı birşey olmasa gerek..

h k
30/03/2011, 17:14
benim motorda aynı 50 binde farketmiştim , biraz yağ atıp kesmiş benimki 90 bine kadar aynı yağ pisliği durdu orada , geçenlerde motor yıkatınca gitti . devam eden bir sızıntı değil benimki ama sizin takip etmeniz gerek yada bir ustaya baktırın.

eskibur
30/03/2011, 17:16
benim motorda aynı 50 binde farketmiştim , biraz yağ atıp kesmiş benimki 90 bine kadar aynı yağ pisliği durdu orada , geçenlerde motor yıkatınca gitti . devam eden bir sızıntı değil benimki ama sizin takip etmeniz gerek yada bir ustaya baktırın.

Dediğim gibi servis terleme yapmış önemli bir şey değil deyip inceleme gereği bile duymamıştı.

operatormurat
30/03/2011, 18:30
Bugün araca cam suyu ilave ederken burada ki yağın sanki arttığını fark ettim.
Hatırlarsanız bir ara aracımın yağ eksilttiğine dair bir konu açmıştım buradan kaynaklı olabilir mi ? Terlemiş hafif bu bir problem değil demişti servis.
Buradan yağ çıkmasının sebebi ne ?
Bir de 60000binde trigeri değiştirtmiştim, triger için buralar açılıyorsa düzgün kapatılmamış olabilir mi ?
Yoksa hepsi kuruntu, herşey normal mi ? :):kicking0:
serhat fire motoru pek incelemedim ama sanki üst kapağı tutan cıvatalardan biri düşmüş resimde eksik gibi ben mi yanılıyorum yoksa?eğer cıvata düşmüşse üst kapak gevşek(cıvatanın olmadığı bölgede) ve yağ sızdırması kaçınılmaz olur....

eskibur
30/03/2011, 19:25
serhat fire motoru pek incelemedim ama sanki üst kapağı tutan cıvatalardan biri düşmüş resimde eksik gibi ben mi yanılıyorum yoksa?eğer cıvata düşmüşse üst kapak gevşek(cıvatanın olmadığı bölgede) ve yağ sızdırması kaçınılmaz olur....
Murat abi o senin vidasız olarak gördüğün yer sanırım başka bir şey için çünkü o kapağın üst tarafında yani altta karşılığı yok oraya bir şey sabitlemek için sanırım.

operatormurat
30/03/2011, 19:47
Murat abi o senin vidasız olarak gördüğün yer sanırım başka bir şey için çünkü o kapağın üst tarafında yani altta karşılığı yok oraya bir şey sabitlemek için sanırım.
motorun üstündeki plastik kapağı tutan bir parçamı geliyordu o pasolu yere?...

eskibur
30/03/2011, 20:12
motorun üstündeki plastik kapağı tutan bir parçamı geliyordu o pasolu yere?...

Yok hayır bence orası ilave bir şey için

tayfux
30/03/2011, 20:16
hala dediğimin arkasındayım :)

operatormurat
30/03/2011, 20:17
sanki yakında bir cıvata ordan düşmüş gibi pasoların içi parlıyo ,serhat ozaman üst kapak cıvatalarını lokmayla bi yokla bakalım gevşek olan olabilir...

eskibur
30/03/2011, 20:24
sanki yakında bir cıvata ordan düşmüş gibi pasoların içi parlıyo ,serhat ozaman üst kapak cıvatalarını lokmayla bi yokla bakalım gevşek olan olabilir...

yakında olmadığı kesin abi ben uzun süredir kullanıyorum bu aracı orası hep öleydi benim de dikkatimi çekmişti ilk fark ettiğimde :)
şimdi fire motorlu albealara vs. baktım da kaput altındaki su fiskiyesi fren hidroliği gibi yerler farklı ve orada da bir şey takılı onda da başka bir yer boş :)

Ziyaretci046
30/03/2011, 20:25
üst kapak contasından terletme var değişirse ii olur çok kötü birşey değil

eskibur
30/03/2011, 20:25
hala dediğimin arkasındayım :)
:) olabilir tabi bilgim pek yok da o kısım triger değişirken açılıyor mu ?
60000de trigeri değiştirmiştim o sırada bir hata olabilir mi acaba.
Bir de böyle bir sebepten yağ kaçırsa kaçan miktar çok çok fazla olmaz mı ?

operatormurat
30/03/2011, 20:26
dur bakalım usta geldi o ne diyecek onu dinleyelim...

tayfux
30/03/2011, 20:33
hayır kaçan miktar fazla olmaz trigier değişiminde orası açılır büyük ihtimal..zaten öle pahalı olan mühim birşey değil ama motorun görüntüsünü bozuyor sen üst kapak contasını değiştir bir güzel sonra da motoru yıkat sonra tekrar bak bakalım kaçırıyor mu..

OzzY
30/03/2011, 22:25

açılıyor

iris19
30/03/2011, 22:30
trigerle alakası yok benimde oldu üst kapak contası yanmış değiştim düzeldi.bu motor polonyadan geliyor ama yazık bu motora yapılan masrafa su motoru...

tayfux
30/03/2011, 22:35
hocam üst kapak contası genellikle hararetten yanar yada değişmişse oturmamıştır bu ikisinden biri başka şansı yok..terleme ise bazı zamanlar yapar gözle görülür bir artış olmaz yapar ve durur..

blk_hakan
30/03/2011, 22:39
Yag degişimi yakın zamanda olduysa birde arabayı fazla sıkıştırdıysanız fazlalık yagı atmış olabilir benim basıma gelmişti, yada aracınızın yag contası degişme zamanı gelmişte olabilir

eskibur
30/03/2011, 22:49
açılıyor

peki Ozan bunlar o kapağı açtıktan sonra contayı değiştirmiyorlar mı ?
Benim bildiğim kadarıyla bir yer açılınca böyle ıvır zıvır contalar da değiştirilir. Ben bakımdan çıktığımda da fark etmiştim bunu çünkü.

eskibur
30/03/2011, 22:50
açılıyor

peki Ozan bunlar o kapağı açtıktan sonra contayı değiştirmiyorlar mı acaba?
Benim bildiğim kadarıyla bir yer açılınca böyle ıvır zıvır contalar da değiştirilir geri toplanırken. Ben bakımdan çıktığımda da fark etmiştim bunu çünkü.

OzzY
31/03/2011, 00:16
peki Ozan bunlar o kapağı açtıktan sonra contayı değiştirmiyorlar mı acaba?
Benim bildiğim kadarıyla bir yer açılınca böyle ıvır zıvır contalar da değiştirilir geri toplanırken. Ben bakımdan çıktığımda da fark etmiştim bunu çünkü.

emin değilim ama benimki değişmedi diye biliyorum.(toplarken yanında değildim müslüm abinin yanına gitmiştim) sorucaktım ama unuttum sonra. ama içim rahat gerek olsaydı kesinlikle değiştirirlerdi.

Du Hast
31/03/2011, 00:25
balata spreyi ile temizleyin güzelce o kısmı sonra tekrar kontrol edin bir süre sonra

phyevren
31/03/2011, 11:43
kesinlikle can sıkıcı durum bindiğin araç 1985 şahin değil ki..
üst kapaktan yağ atsın..
fire motorların 5000 km de 400 gr yağ eksilttiği fabrika verilerinde var zaten atmosferik motor olduğu için bu normal.
Bence de iki ihtimal var
1-motor yağı fazla konuldu ise motor mutlaka o yağı bi yerden atar ama üst kapaktan ama başka yerden
2- triger seti değişiminde montajda hata olabilir.(örneğin contanın yırtık olduğu halde değiştirilmeden kullanılması.)

servise gitmeden önce bence güzelce temizle;belki motor ihtiyaç fazlası olan yağı atmıştır yeni bir şey yapmana gerek kalmaz. yeniden üst kapak söktürmeden bence denemelisin.