PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : xenon far

emjoy's
29/03/2011, 21:58
Arkadaslar aracıma xenon far taktırmak ıstıyorum daha yenı arac sahıbıyım o yuzden pek bılgım yok ne kadar olur bana bunun malıyetı....oldumu ıyısı olsun marka olarakta yazarsanız sevınırım. Tesekkurler...

comanchee
29/03/2011, 23:18
merceksiz olmasın

tayfux
29/03/2011, 23:22
merceksiz olmasın
aynen merceksiz olmasın..puntonun orjinal mercekli farları angel eyes parasına neredeyse onun için alın angel sonra yapın xenon öbür türlü dağları taşları aydınlatır..olmadı tak beyaz ampul yapacak bişey yok..

hakki
30/03/2011, 17:08
Kesinlikle ya mercekli taktır yada xenon taktırma.Bende mercekli xenona niyetlenmiştim ama Bursa'da yapan bulamadım,belki yapabilirim diyenlerde uçuk fiyatlar istedi.İstanbulda uygun fiyata yapanlar var ama fırsatım olmadı.Fazla ışık için xenon istiyorsan philips'in yeni ampulleri var ben onlardan birini aldım fakat hala takıp deneyemedim.Denedikten sonra bilgi verebilirim.

hidroliq
30/03/2011, 19:01
niye merceksiz takılmasına karşısınız arkadaşlar ? ben merceksiz taktırdım hiçte öyle dağ daş aydınlatmıyor, belli bir hiza üstüne çıkmıyor ışık hüzmesi, hatta 20 metre mesafeden seyrettiğim bir doğanın plakasının üst kısmına denk geliyor bir keresinde dikkat etmiştim, ayrıca harlar 0 da olmasına rağmen, yani ne rahatsız ediyor nede herhangi bir tepkiyle karşılaştım, sis farlarımı açtığımda (onlarda zenon) o zaman belki karşı tarafın gözlerini alabilir ama düzgün bir ampulse direk uygulamada pek te bir problem yaşanmaz kanaatindeyim. kaldık. inip farlarıma baktığımda gözlerimi almıyor, eger eğilipte farla aynı hizadan bakarsan tabi biraz alıyor ama o kadar aşağıdaki bir oturma pozisyonuda standart arabalarda yoktur herhalde.

izoci
30/03/2011, 19:08
bende daylight far ve xenon var çok hoş görüntüsü olur..

comanchee
30/03/2011, 19:14
niye merceksiz takılmasına karşısınız arkadaşlar ? ben merceksiz taktırdım hiçte öyle dağ daş aydınlatmıyor, belli bir hiza üstüne çıkmıyor ışık hüzmesi, hatta 20 metre mesafeden seyrettiğim bir doğanın plakasının üst kısmına denk geliyor bir keresinde dikkat etmiştim, ayrıca harlar 0 da olmasına rağmen, yani ne rahatsız ediyor nede herhangi bir tepkiyle karşılaştım, sis farlarımı açtığımda (onlarda zenon) o zaman belki karşı tarafın gözlerini alabilir ama düzgün bir ampulse direk uygulamada pek te bir problem yaşanmaz kanaatindeyim. kaldık. inip farlarıma baktığımda gözlerimi almıyor, eger eğilipte farla aynı hizadan bakarsan tabi biraz alıyor ama o kadar aşağıdaki bir oturma pozisyonuda standart arabalarda yoktur herhalde.

üstad rahatsız olanlar durup söylemiyorlar bunu bilemezsiniz ben yaptım beni rahatsız etmiyor vs gib şeyler avunma.ortada fizik kuralları var.aynalar noktasal ışık kaynaklarını iyi toplar.zenon noktasal ışık kaynağı değil.. ha diyelimki sizinki istisna lakin merceksiz xenonların %90 ı karşıdan geleni kör ediyor.burada bile basit bir anket yapılabilir.:no000000:

hidroliq
30/03/2011, 19:30
aynalar h4 ampul yapısındaki (bizim farlardan bahsediyorum) tüm ışığı toplar belli bir hizada karşıya gönderir,

bizim taktığımız xenon ampullerde h4 tür, yani ampulun önunde bir kapatma içe gönderme aynası vardır, standart halojen ampul le aynı şekildedir, sadece uzun far ayrı fazdan elektrik almaz,

normal halojenlerde uzun far yakıldığında ayrı bir flement yanar ama bu flement ampulun onundeki kapatma içe gonderme aynasından geridedir ve o kapatıcıdan fazla etkilenmez ve farın alt bölgesindeki aynanın daha çok ışık almasını sağlar ve ileriye giden ışığın açısını arttırır ve sen daha önü görmüş olursun,

h4 xenondada aynıdır, ama tek ışık vardır, uzun yaktığında ışık kaynağı kapatıcı aynadan kurtulmak için kendini geri çeker, (motorlu demelerinin amacı budur) ve aynanın kapatıcı özelliğinden kurtulur ve alt bölgeyede ışık sağlamaya yarar, bu şekilde aynı h4 halojen ampuldeki ışık yanma noktasından bütün fara ışık sağlar ama aynı güçte, açı değiştiği için sen ileriyi daha rahat görürsün,

sizin bahsettiğiniz kapatıcı aynası olmayan ampullerde ne açıdan bakarsan bak gözün kör olacakmış gibi olur, kapatıcı aynası olan ampule karşıdan baktığında direk ışığı görmessin fardan yansıyan aydınlığı görürsün, bu şekilde belli bir hizdan yukarısı aydınlanmaz ve o hizanın yukarısı insanların gözünü almaz.

farın içine dikkat li bak halojen ampuldede bu dediğim şeyi göreceksin, o kapatıcı halojen ampuldede olmasa aynı şekilde rahatsız eder insanı, insanların rahatsız oldukları şey bu şekilde kapatıcı olmayan ışıklardır, tekrar diyorum normal ampuledede o kapatıcı olmasa açırı derecede rahatsız olursun, işi yapan mercek değil, mercek bu kapatıcı olmadan kendi içinde bu hizalamayı yapar.