PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağ mı kaçırıyor?

sadece_erhan
29/03/2011, 18:34
Merhaba arkadaşlar geçen biliyosunuz z rotu değiştirmiştim, rotcu teşhis koyarken bakmıştım bende alttan. klima kompresörünün alt tarafı hepten yağ olmuş. oralara baktım biraz falan yağlanmış olan bölgenin üst tarafında motor yağ kapağı var. şimdi aracın bakımı yapılırken normal yağ koyulmuştu, ama biraz aşşağıdaydı seviyesi, bende ilave ettim, 2 tane 2lt yani totalde 4lt yağ olmuş oldu. yağ kontrol çubuğa bakıyorum, çentikli yassı yerlerin üstünde biraz seviyesi. acaba yağ fazla basınç yapıyoda kapakdan mı atıyo anlamadım ki. fotosunuda çekmiştim. (sağ tekerin yanıbaşı burası, dikkatli bakılırsa kayışların temiz olduğu görülüyor)

https://img291.imageshack.us/img291/6817/120320111347.jpg (https://img291.imageshack.us/i/120320111347.jpg/)

tayfux
29/03/2011, 22:14
abi benim bildiğim motorun birde altta kapağı var fazla yağı ordan atar..ama sen niye ekledin mi motorun yağını değiştirirken eksik mi koydular ki?

sadece_erhan
29/03/2011, 22:17
ya walla biraz eksik gördüm sanki. dediğin gibiyse no problem :)

tayfux
29/03/2011, 22:20
ya walla biraz eksik gördüm sanki. dediğin gibiyse no problem :)
keşke soraydın erhan fazla yağ motoru boğar bide yağ yakar biraz araç fazla yağ koyunca..

sadece_erhan
29/03/2011, 23:18
keşke soraydın erhan fazla yağ motoru boğar bide yağ yakar biraz araç fazla yağ koyunca..

şimdi azaltsak yağı ya da komple değiştirsek problem olur mu? ya da motora zarar vermişmiyizdir?

tayfux
29/03/2011, 23:20
şimdi azaltsak yağı ya da komple değiştirsek problem olur mu? ya da motora zarar vermişmiyizdir?
erhan bi ara senle görüşelim konuşacak çok konumuz var ikimizde uğraşmayı seviyoruz sanırım :D neyse konumuza dönersek bence: kardeşim orayı güzel bir yıka yağ alttaki tıpadan hafif azalt yada zamanı gelmişse değiştir tekrar dene..yine yağ varsa alttaki tıpanın keçesinden kaçırıyor ihtimali var bu da zamanla yağın azalmasına neden olur mazallah..

sadece_erhan
29/03/2011, 23:34
yağda azalma falan da yok hiç bir ikaz yanmıyo, googla sordum keçe falan diyo, piston sarma vs bişeyler diyo kafam karıştı :s

tayfux
29/03/2011, 23:38
yağda azalma falan da yok hiç bir ikaz yanmıyo, googla sordum keçe falan diyo, piston sarma vs bişeyler diyo kafam karıştı :s
valla erhan benim crx de vardı böyle bir sorun keçe sorunu yedek parçasını da bulamamışlar direk kaynaklamışlar yağını üstten çekiyorlardı aracın alttan boşalmıyordu..keçe de sıkıntı varsa kolay puntonun parçası bakkalda bile var :D ben piston sarma falan ile alakalı olduğunu sanmıyorum yağsız kalırsa sarar piston yada çok fazla olunca..bence senin sorunun büyük ihtimal keçeden kaynaklanıyor gibi..

sadece_erhan
29/03/2011, 23:40
bu keçe nerde oluyo abi, yağı değiştirirken açtığı kapakla falan alakalı değil değil mi?

tayfux
29/03/2011, 23:51
bu keçe nerde oluyo abi, yağı değiştirirken açtığı kapakla falan alakalı değil değil mi?
orası orası..yağı değiştirmek için alttan kapağı açıyor ya işte orada keçe var civatanın oturduğu eğer o civata yalama yapar yada keçe kaçırmaya başlarsa yağ sızıyor..

sadece_erhan
29/03/2011, 23:52
inşallah söylediğin gibi basit bişedir,, hemen bi teflon bant sararım :p

bi ustaya göstereyim hafta sonu

tayfux
29/03/2011, 23:57
inşallah söylediğin gibi basit bişedir,, hemen bi teflon bant sararım :p

bi ustaya göstereyim hafta sonu
yemez abi ya değişecek yada kaynaklanacak başka çaresi yok ama ben crx in parçasını bulamadığım için öyle olmuştu malum Türkiye de 100 tane belki var belki yok crx..ama puntonun parçası falan kesin vardır..

sadece_erhan
30/03/2011, 00:07
tşkler, ben yatayım artık, kalkamıyorum sabahları :s

tayfux
30/03/2011, 00:14
tşkler, ben yatayım artık, kalkamıyorum sabahları :s
tamam kardeşim iyi geceler..

Du Hast
30/03/2011, 01:48
o yağ yukarıdan gelmiş gibi. karterdeki yağ boşaltma tapası biraz arkaya bakıyor oraya doğru sıçratması zor zaten karter temiz görünüyor.

aynısı benimde başıma geldi baya aradım taradım, resimde görünen yerler alttan bakınca aynı şekilde yağlanmıştı. sorun yağ filtresinin plastik kapağında buldum. yağ filtresinin üst kısmındaki siyah metal korumayı sökün, altta beyaz renkli filtrenin plastik kapağı ortaya çıkar. önce üstübü ile temizleyin etrafını güzelce sonra motoru çalıştırın biraz gaz verin o kapağın etrafını kontrol edin. oradan kaçak varsa, yeni bir filtre alın filtrenin içinden yuvarlak bir conta çıkar, plastik kapağı söküp contasını değiştirin, çoğu usta filtreyi değiştirirken bu contayı değiştirmez ve zamanla kaçak yapmaya başlar. eğer oradan kaçmıyorsa hemen alt kısımdaki turbo yağ hortumlarına bakın oralarda temiz ise yağ soğutucusundan kaçak olabilir..

sadece_erhan
30/03/2011, 08:37
o yağ yukarıdan gelmiş gibi. karterdeki yağ boşaltma tapası biraz arkaya bakıyor oraya doğru sıçratması zor zaten karter temiz görünüyor.

aynısı benimde başıma geldi baya aradım taradım, resimde görünen yerler alttan bakınca aynı şekilde yağlanmıştı. sorun yağ filtresinin plastik kapağında buldum. yağ filtresinin üst kısmındaki siyah metal korumayı sökün, altta beyaz renkli filtrenin plastik kapağı ortaya çıkar. önce üstübü ile temizleyin etrafını güzelce sonra motoru çalıştırın biraz gaz verin o kapağın etrafını kontrol edin. oradan kaçak varsa, yeni bir filtre alın filtrenin içinden yuvarlak bir conta çıkar, plastik kapağı söküp contasını değiştirin, çoğu usta filtreyi değiştirirken bu contayı değiştirmez ve zamanla kaçak yapmaya başlar. eğer oradan kaçmıyorsa hemen alt kısımdaki turbo yağ hortumlarına bakın oralarda temiz ise yağ soğutucusundan kaçak olabilir..

bakarım bugün, tşk ederim

Ziyaretci046
30/03/2011, 20:28
yağ filtresinin contasını değiştirtir ordan kaçırıyo %100

sadece_erhan
30/03/2011, 22:21
yağ filtresinin contasını değiştirtir ordan kaçırıyo %100

valla ordan kaçırıyo, ben değiştireblir miyim acaba?

tayfux
30/03/2011, 22:37
valla ordan kaçırıyo, ben değiştireblir miyim acaba?
erhan daha iyi bilir de filtreyi çıkar zaten göreceksin beyaz bişey olması lazım onu değiştirceksin ucuz bişeydir o..

sadece_erhan
30/03/2011, 23:25
ben yaparım yani hemi :) peki yağı değştirmeme ya da azaltmama gerek var mı? yarım litre fazla koymuşlar deedi usta yarın görütürücektim

tayfux
30/03/2011, 23:29
biraz eksilme olur hacı yağda ama senin yağ fazla olduğu için sıkıntı yok..

sadece_erhan
30/03/2011, 23:33
usta kontrol etti, yağ filtresinin dibinden kaçırıyor dedi. vaktim yoktu bu akşam bırakıcam ustaya. nolcak ki şimdi. parça falan değişcek mi acaba.