PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : HillHolder nasıl çalışır ?

HarbiAslan
28/03/2011, 16:39
selamlar herkese,

arkadaşlar aracın teknik özelliklerinde hillolder olduğu yazıyor ancak ben hillholder'ın çalışıp çalışmadığını bilmiyorum, bunla ilgili bir gösterge veya butonda göremedim.

start&stop kapalı iken gayet rahat bir yokuşta bile araç geri kayıyor, hillholder'ın 2-3 saniye bunu önlemesi gerekmiyor mu? 2-3 sn deil 1 salise bile tutmuyor aracı , hillholder'ı devreye almak için bir düğme falanda göremedim. yardımlarınızı bekliyorum.

USTA
28/03/2011, 16:47
Düğmesi yok Cihan,sistem devamlı devrede,ESP-ASR-HillHolder bunlar birbiriyle ortak çalışan sistemler.
Bizim Evo da 3 saniye kadar harekete geçene kadar frenleme yaptırıyor,az eğimli yerlerde sistem devreye girmiyor,belli bir eğimden sonra devreye giriyor...

savagi
28/03/2011, 16:50
5 dereceden sonra devreye giriyor vede mutlaka aracın viteste olması gerekiyor.

HarbiAslan
28/03/2011, 16:57
o zaman eğimi daha yüksek olan bir yokuşta denemek gerekecek bu olayı. çünkü kafamı fazlasıyla meşgul eden bir durum...

eexelanss
28/03/2011, 17:57
Arkadaşım aracanı 5 derecelik yada daha fazla bir eğimde durdur ve frenle beraber debriyaja bas vitesi bire tak. Ayağını frenden çektiğinde aracını tutması lazım. Eğer tutmuyorsa ya bir arıza var yada aracında esp asr ikilisi mevcut değil..
Birde şöyle bir soru sorayım aracında asr off tuşu varmı?

tayfux
28/03/2011, 19:32
valla dene hocam varsa süper :D bence çok faydalı özellikle bayan arkadaşlarımız için..

HarbiAslan
28/03/2011, 20:11
Arkadaşım aracanı 5 derecelik yada daha fazla bir eğimde durdur ve frenle beraber debriyaja bas vitesi bire tak. Ayağını frenden çektiğinde aracını tutması lazım. Eğer tutmuyorsa ya bir arıza var yada aracında esp asr ikilisi mevcut değil..
Birde şöyle bir soru sorayım aracında asr off tuşu varmı?

evet asr off tuşu var. benim araç dualogic. debriyaj yok. freni ayağımdan çektiğimde aracın kaymaması gerekiyor ama öyle çok ciddi bi yokuşta durmadım henüz. ufak tefek yerlerdeki yokuşlarda kayıyordu. yarın test edecem bunu.

HarbiAslan
29/03/2011, 10:55
arkadaşlar, biraz kitapçığı kurcalıyordum da kontak anahtarını mar konumuna alınca orada hillholder göstergesi oluyormuş. yukarı doğru çıkan bir araç resmi var gösterge panelinde, kitapçıkta gösteriyor. o gösterge bende yok.

yeni araç alan varsa kitapçıkta sayfa 148'de YOKUŞ TUTUCU SİSTEM(HILLHOLDER) adıyla simgesi mevcut. bu işaret mar konumunda görünür, motor çalıştıktan birkaç saniye sonra söner diyor. ama bu işareti ben hiç göremedim.

tayfux
29/03/2011, 11:05
arkadaşlar, biraz kitapçığı kurcalıyordum da kontak anahtarını mar konumuna alınca orada hillholder göstergesi oluyormuş. yukarı doğru çıkan bir araç resmi var gösterge panelinde, kitapçıkta gösteriyor. o gösterge bende yok.

yeni araç alan varsa kitapçıkta sayfa 148'de YOKUŞ TUTUCU SİSTEM(HILLHOLDER) adıyla simgesi mevcut. bu işaret mar konumunda görünür, motor çalıştıktan birkaç saniye sonra söner diyor. ama bu işareti ben hiç göremedim.
benim araçta hild holder var ama ben hiç dikkat etmedim o işarete..bu arada bu özellik active lerde yok diye biliyorum sizin araç active mi?

HarbiAslan
29/03/2011, 11:21
benim araçta hild holder var ama ben hiç dikkat etmedim o işarete..bu arada bu özellik active lerde yok diye biliyorum sizin araç active mi?

active dynamic farkı yok ki dualogic vitesli araçlarda standart. fiatın sitesindede öyle bilgi var. satıcı arkadaşı aradım var, çalışıyordur sen farketmiyorsun diye bir cevap vermişti. görünen o ki hillholder olmayan aracı bana verdiler sanırım. ne yapabilirim ?

USTA
29/03/2011, 11:44
My Life alacaktın Cihan...

HarbiAslan
29/03/2011, 11:52
My Life alacaktın Cihan...

Mustafa abi, yarama tuz bastığının farkındasın değil mi :)

MyLife almıştım biliyorsun (sözde) , ama müşt. temsilcisinin bir hatası 2 aylık bir sürece neden oldu. bu yüzden 1500 lira daha az para verip g.p aldım. bu araçta eksik çok, toparlayana kadar bir araba parası harcatır gibime geliyor. ama hillholder inşallah yoktur (ki ben hala göremedim olduğunu), o zaman bak nasıl iade ediyorum arabayı.

blk_hakan
29/03/2011, 12:14
Arkadasım aracını yokus yukarıya dogru çıkarken frene basıp durdur ayagını pedaldan cektıgınde aracın 3 sn kadar geriye kaymıyorsa sonra kaymaya baslıyorsa hilholder çalışıyordur..

Not : benım aracımda var ama ekranda bişey çıkmıyor...

USTA
29/03/2011, 13:00
Dynamic Evo nun ekranında uyarı yok ancak sistem mükemmel çalışıyor...

ozgur_er
29/03/2011, 21:26

Selam,
Hillholder active'lerde de var.

HarbiAslan
31/03/2011, 09:23
dün akşam 2-3 yerde test ettim. hillholder çalışıyor. aracı 2-3 sn tutuyor. özellikle köprüye çıktım ve trafik boştu , köprüde frene bastım, ayağımı çektim ve araç geri kaymadı 2-3 sn kadar. sonra kaymaya başlayınca bastım gaza gittim. neyse bu konuda çözülmüş oldu. yorumlardan dolayı herkese teşekkür ederim.

sezerism
31/03/2011, 10:59
arkadaşlar hilholdır gayet iyi çalışıyor.Bence iyi bir sistem

USTA
31/03/2011, 11:22
Sırf bu özellik yok diye Clio 3 quickshift almaktan vazgeçmiştim...

HarbiAslan
31/03/2011, 11:24
yokuş yukarı durunca aracın geriye kaymaması gerçekten harika :) sanki el freni çekilmiş gibi, en azından gaza basana kadar sana zaman tanıyor, gerçekten işe yarayan bir sistem. dün görünce daha iyi anladım

ozgurse
31/03/2011, 16:58
Bende hillholder yok diye toyota yaris almaktan vazgeçmiştim. Çokta iyi bir karar vermişim bence :)

zafer murat
01/04/2011, 12:25
araç viteste olsun olmasın eğimli yerde frene sonuna kadar basıp ayağını çektiğin an araç 2-3 saniye sabit kalır sonra kendiliğinden devre dışı kalır.Araçın başı rampa aşağı duruyor ve geriye gitmek için geri vitese taktığınız vakitte hillholder devreye giriyor sadece

esser23
06/02/2013, 10:45
arkadaşlar ben aracı alalı bi kaç gün oldu punto 1.3 95 hp lounge S&S dulogic mevcut bende..start stopta ikende bi problem yokuşlar, devrede değilkende bi problem..acaba devrede değilmi..geri kaçırma gibi bi problem hissettim..3 sn. yi bırak bi sn. bile askıda kalmıyor :(

Ziyaretçi033
06/02/2013, 10:58
Hocam, frene sonuna kadar basın çekin ayağınızı. öyle bir deneyin. 5derecelik eğim olduğunada emin olun.

*ben 5 dereceye pek inanmıyorum çünkü bende debriyaja bastığımda araç hareket ediyorsa frene basınca anında devreye giriyor.

Luc
06/02/2013, 11:07
Hillholder'in devreye girmesi icin aracin viteste olmasi gerekir...

esser23
06/02/2013, 11:12
eksik olmayın hocam teşekkürler..

onurgenc87
06/02/2013, 11:23
arkadaşlar ben aracı alalı bi kaç gün oldu punto 1.3 95 hp lounge S&S dulogic mevcut bende..start stopta ikende bi problem yokuşlar, devrede değilkende bi problem..acaba devrede değilmi..geri kaçırma gibi bi problem hissettim..3 sn. yi bırak bi sn. bile askıda kalmıyor :(

dik yokuşlarda start stop devrede iken motor stop ettiğinde aracın geri kaçmaması için start stop u frenden ayağını çekerek değil vitesi -/+ konumunda oynatarak çalıştırabilirsin aracı böylelikle geri kayma olmaz...

Ziyaretçi033
06/02/2013, 11:27
Hillholder'in devreye girmesi icin aracin viteste olmasi gerekir...

Hocam, muhalefet olarak yazmıyorum :)
Bende debrija basılı olması yetiyor :) vitese atmasamda devreye giriyor.

dicaser
06/02/2013, 13:20

aynen , hillholderın calısması için hem debriyaja hemde frene basılı olması gerekir sadece frene basarsanız hillholder devreye girmez , çünkü hillholder svici debriyaj pedalının altındadır ve hillholderlı puntoların debriyaj pedalları diğerlerine göre daha değişiktir çünkü pedalın sonlarına doğru svice basmak için oluşturulmuş olan plastik çıkıntı mevcuttur..

Not : ben o cıkıntıyı bikere kırdım yeni debriyaj pedalı almak zorunda kaldım tecrübe ile sabit :)

mutunch
06/02/2013, 13:30
Ben defalarca test ettim, debriyaj fark etmiyor.
Debriyaja basmasam da hill holder devreye giriyor. Araba vitesteyken de sorun yok.

Ziyaretçi033
06/02/2013, 14:44
Hild-holder ın Bende Çalıştığı durumlar, (aracım düz vites)

* yokuş yukarı-aşağı, durduğumda sadece frene basarsam çalışmıyor, frene ve debriyaja basarsam devreye giriyor. Vitese atmasamda devreye giriyor.

hafif meyilli bir yerde durduğumda, debriyaja bastığımda, araç hareket ediyor ve frene basıyorsam, yine devreye giriyor.

Luc
06/02/2013, 15:04

Araci vitese atarken debriyaja basmalisin her halukarda aracin manuel vites ise ;)

Bayir yukari geri geri cikarken deneyin bakalim ne oluyor. Debriyaja basinca mi devreden cikiyor yoksa araci geri vitesten cikarinca mi ?

Ziyaretçi033
06/02/2013, 15:15
Araci vitese atarken debriyaja basmalisin her halukarda aracin manuel vites ise ;)

Bayir yukari geri geri cikarken deneyin bakalim ne oluyor. Debriyaja basinca mi devreden cikiyor yoksa araci geri vitesten cikarinca mi ?

Hocam debriyaja basıp vitese atmasam bile giriyor devreye :)

Geri geri yokuş çıkmak yada inmek fark etmiyor hocam.

Yinede iş çıkışı deneyip video cekeceğim. Tam emin olmal için.

sent to mobile

mutunch
06/02/2013, 15:56
Debriyaj bende bir etken değil. Debriyaja basmasam da sadece frene bastığımda devreye giriyor.
Ama yokuş aşağı duruyorsam ve geri geri çıkacaksam geri vitese atmadan devreye girmiyor.

Ziyaretçi033
06/02/2013, 16:56
Debriyaj bende bir etken değil. Debriyaja basmasam da sadece frene bastığımda devreye giriyor.
Ama yokuş aşağı duruyorsam ve geri geri çıkacaksam geri vitese atmadan devreye girmiyor.

Hocam siz kendi aracınızdan bahsediyorsunuz, ben kendi aracımdan. Sizin aracınız yeni modeldir büyük ihtimalle.

O yüzden farklılıklar göstermesi normal.

Bende debriyaja basmazsam, kesinlikle devreye girmiyor.

Eniştemde amarok var, yokuş yukarı aşağı farketmiyor. Boşta olsa bile frene sıkıca basınca olduğu yerde kalıyor. 3sn falan da değil. Nezaman hareket etceksen ozaman bırakıyor.

Bizde modeller arası farklılıklar var demek ki.

tysonx
10/02/2013, 11:11
Ayakkabi agarligi debriyajda olsa bile devreye giriyor bende

GT-N7000 cihazımdan 2 ile gönderildi