PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araçlarımız neden 8v (walf)

BLUEMAN
26/03/2011, 19:36
Arkadaşlar piyasaya bakıyorumda pek de 8v araç kalmamış bir tek sanırım sıfır olarak renault sembol autentik ve punto ve evo fire motorlar var başkada araç göremiyorum hatta başka bir yerde 1.2 opel corsa eastronic ile kendi evo duologic'i kıyaslarken benimkinden daha seri olduğunu görmüştüm ve nedenini çözememiştim bu gün öğrendim ki o araç 2005 model eski tip corsa olmasına rağmen 16v olması bizim araçlarda 8v yani anlayamadığ sıfır araç üreten fiat 8v koyuyor ne akla hikmet 90 lı yıllarda kullanılan 8v koyar bende bu araç neden bu kadar seri değil diyordum nedenini öğrenmiş oldum .

Du Hast
26/03/2011, 19:40
Arkadaşlar piyasaya bakıyorumda pek de 8v araç kalmamış bir tek sanırım sıfır olarak renault sembol autentik ve punto ve evo fire motorlar var başkada araç göremiyorum hatta başka bir yerde 1.2 opel corsa eastronic ile kendi evo duologic'i kıyaslarken benimkinden daha seri olduğunu görmüştüm ve nedenini çözememiştim bu gün öğrendim ki o araç 2005 model eski tip corsa olmasına rağmen 16v olması bizim araçlarda 8v yani anlayamadığ sıfır araç üreten fiat 8v koyuyor ne akla hikmet 90 lı yıllarda kullanılan 8v koyar bende bu araç neden bu kadar seri değil diyordum nedenini öğrenmiş oldum .
vw grubunda kullanılan ve 1 sene öncesinde kaldırılan hitler motoru olarakta anılan 1.6 102 hp lik motorda 8v idi
fiat a özgü birşey değil.

comanchee
26/03/2011, 19:45
8v motorlar düşük devirde yüksek tork üretirler 16 vlerde yüksek evirlerde iyi tork değerine sahiptirdirler..bu nedenle şehir içi kullanımda 8v olanlar az yakarlar.honda, toyota gibi bazı ürteciler 16v ve 8v avantajlarından aynı anda yaralanabilmek için vvt-i gibi teknolojiler kullanıyorlar. ayrıca puntolarımızda kllanılan sbaplar çok küçük sübaplar değil.o nedenle emme ve egzost basma değerleri iyi

StrawBeeRy
26/03/2011, 19:47
wv hala kullanıyormu bilmiyorumda passat,jetta ve golfte 8v var :)

Du Hast
26/03/2011, 19:52
wv hala kullanıyormu bilmiyorumda passat,jetta ve golfte 8v var :)
bir önceki kasada kullanıldı en son yeni kasalarında kaldırıldı
vw nin lpg uygulanan motorudur ayrıca.
tsi lara lpg uygulanmıyor

BLUEMAN
26/03/2011, 19:55
8v motorlar düşük devirde yüksek tork üretirler 16 vlerde yüksek evirlerde iyi tork değerine sahiptirdirler..bu nedenle şehir içi kullanımda 8v olanlar az yakarlar.honda, toyota gibi bazı ürteciler 16v ve 8v avantajlarından aynı anda yaralanabilmek için vvt-i gibi teknolojiler kullanıyorlar. ayrıca puntolarımızda kllanılan sbaplar çok küçük sübaplar değil.o nedenle emme ve egzost basma değerleri iyi

engin kardeş keşke öyle olabilse ama netten çok araştırdım 8v ler çok yakıyor ve düşük güç diye adlandırıyorlar o yüzden benim araçta yol bilgisayarında 100 km de ortalama tüketim 10 litre yazıyor tamamen şehir içi kullanıyorum ve günlük işe gidiş gelişim 6 km ve çok dur kalk yapıyorum belki ondan dır ama çekişinde de bir eksiklik hissediyorum yakıtındada bir yükselme görüyorum bu nedenden dolayı 8v olmasının çok etken olduğunu görüyorum sübab konusunda bilgim yok malesef nasıldır puntoların sübapları ?

comanchee
26/03/2011, 20:11
engin kardeş keşke öyle olabilse ama netten çok araştırdım 8v ler çok yakıyor ve düşük güç diye adlandırıyorlar o yüzden benim araçta yol bilgisayarında 100 km de ortalama tüketim 10 litre yazıyor tamamen şehir içi kullanıyorum ve günlük işe gidiş gelişim 6 km ve çok dur kalk yapıyorum belki ondan dır ama çekişinde de bir eksiklik hissediyorum yakıtındada bir yükselme görüyorum bu nedenden dolayı 8v olmasının çok etken olduğunu görüyorum sübab konusunda bilgim yok malesef nasıldır puntoların sübapları ?

dostum araç kaç km.benimki yeni 2700 oldu.ve ben 9-9.3 lt/100 ortalamaya sahibim 8km gidiş 8km geliş 16 km yol yapıyorum.sabah kalkış motor soğuk 1 km tırmanma, sonra 1 km iniş akabinde tekrar 1km kadar çıkış ve iniş.akşam geri dönüştede soğuk motorla direk tırmanma ortlamı bu sabah ve akşamki soğuk motorla tırmanma durumu yükseltiyor yoksa 7,5/8 lt yakarım.ayrıca düz yolda araç devirlenince 3,5- 4 lt/100 yazıyor bilgisayar.size tavsiyem araca bir baktırın.hava filtresi, yağ fitresi vb temizletin.ben performans filtre alacağım kn marka kutu içi olandan ayrıca chip tuningde düşünüyorum.son larak 16v 1.2 korsanın hp değeri ne kadar yüksek olsada hacimsel dezavantajı nedeni ile tork eğrisi bizim araçlarımız kadar düzgn değil.yani alt devirle yüksek devir arasındaki tork bandı dar.yani aldanma 1.2v 16v olayına turbo yoksa hikaye

Budweiser
26/03/2011, 20:36
Tasarruf amaçlı..

delkan
26/03/2011, 21:00
ben ankaranın en işlek trafiğinde günde 30 km yapıyorum araç 3000de ortlamam 7.3 sanırım kullanım tarzıda etkiliyor..

takres
26/03/2011, 21:06
vw bir ara 6v kullanıyordu..

reddragon
26/03/2011, 22:14
Bunun makbulu 1.4 16 v' dir. Fakat 8v daha ucuza mal oluyor ve daha az sorun çıkarıyor tahminim..
Bugünlerde ekonomi herşeyden önce geliyor firmalar için. Kapı tutmacı koymayan 16 v mi koyacak...

gurik
26/03/2011, 22:20
en sorunsuz sistem olduğu için.

BLUEMAN
27/03/2011, 01:35
benim aracımda hala 936 km de yani yeni bir araç bu sübap olayını tam anlayamadım yani 8v lı fakat performans bakımından iyi mi ?
Birde aklıma takılan komşumuzun 1999 bir önceki kasa olan sedan CD modelli opel astrası var içinde seyahat edince ataklığı ve performansı bariz açık her gaza basışında araçtaki gücü hissedebiliyorsunuz ve çabuk devirleniyor araç ,kendi aracımla kıyaslayınca fark olduğunu düşünüyorum ya da aracım duologic olduğu içinmi farkı hissedemiyorum orasını anlayamıyorum ama olayı 8v ve 16 ye bağlamıştım sizde 8v kalkışlarda da ha performanslı değince şimdi daha da bir düşünür oldum olayı,sizin araç normal şanzımansa eğer hiç 1999-2002 opel astra ile kıyaslama imkanınız oldumu gerçi astralar 100hp bizimki 77 ama nede olsa bizimki 2011 en azından onun kadar performanslı olması gerekmezmiydi.? :)

BLUEMAN
27/03/2011, 01:37
ben ankaranın en işlek trafiğinde günde 30 km yapıyorum araç 3000de ortlamam 7.3 sanırım kullanım tarzıda etkiliyor..

acaba bizler kısa mesafe gittiğimiz içinmidir ortalamada çok yakıyoruz motorun sıcaklığıyla ya da ısınmasıyla ilgili bir durum olabilirmi

PNT 34
27/03/2011, 08:04
bende istanbul içi kullanıyorum 4 senedir arabamı ama hiç 10 lt değer görmedim..6.7 lt ler normaldir bana göre..taktırın lpgyi düşünmeyin böyle yok 10 lt yaktı yok 8 lt yaktı olayını...

BLUEMAN
27/03/2011, 13:37
bende istanbul içi kullanıyorum 4 senedir arabamı ama hiç 10 lt değer görmedim..6.7 lt ler normaldir bana göre..taktırın lpgyi düşünmeyin böyle yok 10 lt yaktı yok 8 lt yaktı olayını...

duologiclerde lpg sorun çıkarır diyorlar hemde sanırım bizim evo lara henüz firma lpg takımına izin vermedi.

USTA
27/03/2011, 13:50
Sattığımız 99 çıkışlı 2000 model Opel Corsa 1.2 16 v motor kullanıyordu ancak şehiriçi yakıt tüketimi 12-13 litreydi,seriliğe gelince Evo dan biraz daha seriydi...

gurik
27/03/2011, 17:26
lpg ile vitesin alakası yoktur, bunu atmışlar. Ayrıca fiat artık garantili lpg takıyor landirenzo marka.
Üstelik garanti de bozulmuyor.

Marker
27/03/2011, 19:56
8V araclarin 16V araclara gore sehirinde daha ekonomik oldugu icin. Sonucta araclarimiz ekonomik oldugu icin satiliyor.

iris19
27/03/2011, 21:09
aracın üzerindeki motor kesinlikle kötü bir motor aynı motoru bende kullanıyorum.yolda sağ şerit kesinlikle 1.4 puntolar için sevgili arkadaşlar lütfen biraz daha ekleyip multijet alın derim bu araba bu motorla o parayı hak etmiyor.ben aldığıma çok pişmanım.bu motor sadece güzel marşı hariç hiçbirşeye benzemeyen eski teknoloji bir motor.

halils2
28/03/2011, 00:55
haksızlık etme arkadaşım aracına tamam motor zayıf ama ekonomik 90 lı yıllarda çıkan karbüratörlü araçlarda 120yi gördünmü araba inliyo ve bizim puntoların 2 katını yakıyo. bizim araçlarda bağrıyo ama yakıt olarak litre bazında tatminkar babamda 95 reno 19 vardı geçen hafta sattı o arabaya bi araba parası masraf ettim ama dikiş tutmadı şehir içi 15 16 litre benzin yiyodu arac en sonunda lpg tatktırdık rahatladık bu örneği eski teknoloji dediğin için vardim bence gayet konforlu ve ekonomik benzin pahalı sadece. ayrıca 1,4lerde 95hp ve 120 hp olan modelleri de var onlardan birini de satın alabilirsin hız istiyorsan. gerçi bu trafik cezalarında 300 hp olsada farketmez hız sınırını %10-30 aşmak 140 tl %30 üstü 270 tl zaten basamıyosun ki. ben enson 108 tl yemiştim 2007 de ogünden buyana hiç sürat yapamıyorum. ayrıca donanım konfor ve yakıtı ele alırsan gayet tatminkar. biraz kafa şişrdim ama kusura bakmayın iyigeceler

BLUEMAN
28/03/2011, 22:38
benmi anlamadığım bu araçlar neden 8v piyasada kalmamışki tata bile 16v üretiyor .

igeroglu
29/03/2011, 01:34
Ben arabamın ani hızlanmalarından memmunum zaten genellikle sehir içinde kullanıyoruz kısa mesafeli ışıklar arası hızlanmalarda aynı serideki araclardan daha iyi hızlanıyor.

görkem koçsan
29/03/2011, 03:25
buna inanmayan çok olabilir ama t jet motor emin olun fire motora göre daha tasarruflu ve kaliteli ama kullanmasını bilene!

GP COSKUN
30/03/2011, 02:09
buna inanmayan çok olabilir ama t jet motor emin olun fire motora göre daha tasarruflu ve kaliteli ama kullanmasını bilene!

performans için üretilmiş hiç bir motor ekonomi için üretilmiş hiç bir motordan daha tasarruflu olamaz
normal kullanım şartlarında tabi

görkem koçsan
30/03/2011, 03:17
t jet motor performans için üretilmiş motor değilki gp ye en uygun motor bence kasayı çok daha rahat kaldırıyo ben daha az gaz basarım kalkması için hatta torkla birlikte hiç basmam fire motor en az çeyrek gaz verir arabanın kalklması için bu mu şimdi performans için üretilen motor.ben yokuş çıkarken 3. vitese alırım araba rahat çıkar fire 2. vitesten yukarı zor çıkar bu mu performans!doğan bile 82 bg.benim daha önceki arabamda fire motorlu gp idi.ben buna dayanarak konuşuyorum.önemli olan bence kasa motor uyumluluğudur.

comanchee
30/03/2011, 13:12
doğan 1,6 arada hacim farkı var bir araç 1368 cc diğeri 1581 cc 210 cc fark var üstelik kasa ağırlıkları aynı doğan 1080 kg puntoda öyle aracın performasını kısan kısa şanzuman araç az yaksın diye vites oranları birbirine yakın ayarlanmış firelerde 70 kmde 5.vitese geçiyor araç.eğer biraz aha son sürat işi göz önüne alınsa idi en başata bu şanzuman değişirdi.fakat g.punto/evolarda 1.4 77hp motoro ile göz önüne alınan unsur tasarruf ve şehiriçi kullanım

kifanhom
30/03/2011, 21:55
8V nin daha ekonomik yakıt sağladığı konusuna katılmıyorum, hatta keşke olsa da 93 mazda 323 lerdeki gibi karbüratörlü 16V motorlu araç çıkarsalar, bizde üzerine çift kafalı weber koysak keyfimize keyif katsak.
karbüratörden bir ileri safha besleme sistemi kullanıp 8V koymak biraz da eşeğe semeri ters takmak gibi birşey.
tamamen maliyet ile alakalı bir durum diye düşünüyorum, minimum maliyet maksimum kar faydasında gibi, aynen kapı tutamaçları.
lakin neticede ekonomik sınıf bir araç olduğu için ve bilerek aldığımdan ötürü şikayetim yok, allah kaza bela dert vermesin.

gurik
31/03/2011, 00:15
iş vites kutusunda...o da şehir içine göre tasarlanmış.motora bahane yok.

GP COSKUN
31/03/2011, 01:56
t jet motor performans için üretilmiş motor değilki gp ye en uygun motor bence kasayı çok daha rahat kaldırıyo ben daha az gaz basarım kalkması için hatta torkla birlikte hiç basmam fire motor en az çeyrek gaz verir arabanın kalklması için bu mu şimdi performans için üretilen motor.ben yokuş çıkarken 3. vitese alırım araba rahat çıkar fire 2. vitesten yukarı zor çıkar bu mu performans!doğan bile 82 bg.benim daha önceki arabamda fire motorlu gp idi.ben buna dayanarak konuşuyorum.önemli olan bence kasa motor uyumluluğudur.

görkem tjet motor performans için üretilmemiş bir motor olsa idi üzerinde turbo besleme olmazdı ayrıca fıre motor ile tjet motorun fabrika tüketim değerlerini incele radaki tüketim farkını göreceksin
senin bahsettiğin az gaz veririm kalkar yokuşta 3 le rahat çıkarım gibi açıklamalar zaten tjet motorun performanslı bir motor olduğunu gösteriyor
ben fıre motorla şehir içinde 5.2 ortalama ile dolaşırken sen tjetile 8-9 litrelerde dolaşırsın bunuda göz ardı etmeyelim :dj:

Infortion
31/03/2011, 03:45
Vay be Multijetler bile 5.5/6.0 yakarken İstanbulda siz 77 beygirlik benzinli motorla 5.2 mi yakıyorsunuz ? Fabrika verisi bile 5.9 ortalamanın siz fabrika verisinin bile altına inmişsiniz. Helal olsun hemen Fiat ile görüşmelere başlayın bu işin sırrını onlarada verin boşuna siteye 5.9 yazmasınlar.

GP COSKUN
31/03/2011, 09:20
Vay be Multijetler bile 5.5/6.0 yakarken İstanbulda siz 77 beygirlik benzinli motorla 5.2 mi yakıyorsunuz ? Fabrika verisi bile 5.9 ortalamanın siz fabrika verisinin bile altına inmişsiniz. Helal olsun hemen Fiat ile görüşmelere başlayın bu işin sırrını onlarada verin boşuna siteye 5.9 yazmasınlar.

ne sandın kardeş jokey farkı diyelim
isteyen olursa araç sahil yolunda çapari restoran önünde isteyen dilediği zaman gelir bakar
benim kullanım tarzımı maalesef fabrika kabul etmiyor onların tüketim değerini hesaplarken yaptıkları ile benim uyguladığım yöntem arasında dağlar kadar fark var
ben fıre motorla bir depoyla 935 km yol kattettim fabrika bunuda biliyor
dikkat et ümit coşkun turuca ile konuşuyorsun forumdaki yeniler hariç herkes bilir hayatımı verdim ben arabacılığa :siritma:

USTA
31/03/2011, 09:39
isteyen olursa araç sahil yolunda çapari restoran önünde isteyen dilediği zaman gelir bakar
benim kullanım tarzımı maalesef fabrika kabul etmiyor onların tüketim değerini hesaplarken yaptıkları ile benim uyguladığım yöntem arasında dağlar kadar fark var
dikkat et ümit coşkun turuca ile konuşuyorsun forumdaki yeniler hariç herkes bilir hayatımı verdim ben arabacılığa :siritma:

İş sürücüde biter,bizdeki Evo sıfırken ben denediğimde trafik olmasına rağmen 6.7 ortalama tutturmuştum,eşimin kullanım tarzıyla aynı araç 8.5 litre yakıyor...
Otomatik araçta kullanım tarzımı olur demeyin,oluyor...

HarbiAslan
31/03/2011, 10:25
benim g.p 1.4 77hp, 1 hafta oldu aracı alalı , ortalama tüketimim 4.7-5.0LT arasında gidip geliyor. ara ara yükleniyorum araca bu arada... ani hızlanmalar , klima vs...

görkem koçsan
31/03/2011, 16:57
sabit 80 le gidelim ikimizde hangimiz daha çok yakacak varmısın iddaya benim 4.5 oluyo sabit 80 de ve devir 2000 de.şehir içi tartışmıyorum ama uzun yolda hertürlü daha tasarrufluyum.ayrıca dizellerdede var turbo onlardamı performans için ??? bizim 1.4 t jet performans motoru ise v8 ler ne oluyo :D

GP COSKUN
01/04/2011, 02:01
sabit 80 le gidelim ikimizde hangimiz daha çok yakacak varmısın iddaya benim 4.5 oluyo sabit 80 de ve devir 2000 de.şehir içi tartışmıyorum ama uzun yolda hertürlü daha tasarrufluyum.ayrıca dizellerdede var turbo onlardamı performans için ??? bizim 1.4 t jet performans motoru ise v8 ler ne oluyo :D

sevgili görkem
sen hiç turbosuz 1.3 multijet motorun ne kadar eşşek olabileceğini tahmin edebiliyormusun
dizelde turboyu koymasalar o aracı yürütmek için en az 1.9 dizel motor koymaları gerekirdi nitekim motor çeşitlerini araştırırsan turbosuz dizellerde genelde 1.9 motor var
yani dizeldeki turbonun sebebi düşük hacimden turbo yardımıyla daha fazla performans elde etmek içindir
ayrıca v8 den örnek vermişsin
motorların tek başına silindir sayılarıyla performans ölçülmez
puntoya v8 motor koysalardı sende puntoyu 30 bin liraya alamazdın
düşük hacimli motorlardan yüksek perfromans elde etmenin günümüz şartlarında en ekonomik yolu motoru turbo ünitesiyle beslemektir
her neyse uzatmaya gerek yok sen tjetle fıre motordan daha az tüketiyorsan bu senin adına sevindirici ancak insanlar bazen kendilerine teselliler yaratıp gerçekleri gözardı edip rahatlama yolunu seçiyorlar sen aracından memnunsan gerisi hikaye
ben tjet kullanıcısı olsaydım ki bir çok tjet puntoyu kullandım burada yazacağım tek cümle şu olurdu
(fıre motor punto kullanıp 5-6 litre ortalamayla eşşek kullanıcağıma 8-10 litre ortalamyla dolaşıp tazı kullanıyorum) olurdu

bvulgari
01/04/2011, 02:19
Mutlaka herşeyin bi karşıt tezi oluyor..Ama benim düşüncem teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu araç motorlarınında 16v olması lazım..8v iyi olsa herkes 8 valf cıkartırtı..Ayrıca Honda jazz 16v ve bizim 8v lerden az yakıyor..Eger madem dizel motor ekonomi motoru onuda 8v yapsalardı..Bence düşüncesizlik bu biraz..Bencillik..Aynı fiyatlara neden eski teknolojiyi alıyım ki..

HarbiAslan
01/04/2011, 10:30

şayet bu mesaj bana ise ben hazırım :) , çünkü otobanda 80-90km ile giderken ben 3LT ile 3.5LT arasındayım... gaza yüklensem bile 4.5 i geçmiyorum :)

iris19
01/04/2011, 12:03
sevgili arkadaşlar hepiniz yakıt sarfiyatı kopnusunda yorum yapmışsınız fakat bilmeniz gereken kocaman bir ayrıntı var.Bu motor bu kasayı maalesef taşımıyor buda aşırı yakıt tüketimine sebep oluyor.bu motor tekrar söylüyorum seslik ve güzel marş alması dışında tatminkar bir motor diil.çünkü ben bu motoru daha önce sıfır km palio solemdede kullandım.o araçta bile bu motor çekmiyordu.neden puntodada tercih ettin aynı motoru diyeceksiniz.çünkü param yoktu ama şimdiki aklım olsa limitleri zorlar ya multijet alırım yada multiair alırım.çok pişmanım..

görkem koçsan
01/04/2011, 14:24
işte bnd onu anlatmaya çalışıyorum fire motor güçsüz kalıyo zorlanıyor. ama maalesef bütçe..

halils2
01/04/2011, 22:50
merhaba ya merakeetim bu 1 depo ile 935 km yolu ve 5,2 ş.içi ortalamayı nasıl tutturduğunuzu eğer çok özel birşey deilse bizimle de paylaşırmısınız???

comanchee
01/04/2011, 23:36
merhaba ya merakeetim bu 1 depo ile 935 km yolu ve 5,2 ş.içi ortalamayı nasıl tutturduğunuzu eğer çok özel birşey deilse bizimle de paylaşırmısınız???

merakla bende beklşyorum coşkun bey

görkem koçsan
02/04/2011, 02:46
vallahi arabadan arabaya fark gösteriyo bu galiba.

halils2
02/04/2011, 12:09
bugün çorlu t.dağ yaptım yol bilgisayarım 91km yolda 6.8 oldu 6.2 ye çok var daha yani

taneren
02/04/2011, 14:00
Coşkun kardeşimiz, bizmle paylaşırsa çok hayra geçer.

GP COSKUN
04/04/2011, 01:25

çok çok basit
bunun yöntemlerini şimdiye kadar forumda en az 20 defa anlattım
araştırırsanız zaten bulup okursunuz
ama bu konunun içindede paylaşalım
temel kuralları yazayım

1- 80 km süratin üzerine çıkmayı unutun
2- gaz pedalınız paspasa değmeyi unutsun
3- her zaman önünüze bir araç alın ve hava kolidorunda yol alın
4- fren pedalını mümkün olduğunca az kullanın
5- ara hızlanmalarda ani hızlanıp yavaşlamayın
6- sıkışık trafik ve rampalı güzargahları tercih etmeyin
7- mümkün olduğunca camlar kapalı elektrik aksamları kapalı kullanın
8- lastik hava basınçlarını düzenli kontrol edin
9- elinizden geliyorsa en az ayda bir defa hava filtresini söküp temizleyin ve bujilerinizi söküp zımparalayın
10- devir saatinizin 2000 devirdn ibaret olduğunu düşünün ve çok zorda kalmadıkça 2200 devirin üzerine çıkmayın

alt mesajımda dediğim gibi
günlük her gün işe gidiş geliş 32 km yol yapıyorum
güzergah pendik - küçükyalı sahilyolu şu nada ortalama tüketim 5.2 eğer hava çok soğuk olursa 5.5 lt
hava 20 derecenin üstünde olursa tüketimi 4.8 kadar düşürmek hiç zor değil
bir depo ile 935 km lik mesafeyi uzun yolda yaptım şehir içinde değil bunuda belirtelim bu arada
herkese keyifli ve kazasız belasız sürüşler

bu arada tekrar hatırlatayım araç her gün küçükyalıda sahilyolunda çapari restorantın önünde dileyen gelip yol bilgisayarına bakıp
değerleri inceleyebilir