PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amortisör takozu yağlamak

illisyonist
24/03/2011, 11:57
Herkese merhaba aracımın forumda biraz araştırma yaptım direksiyonundan gelen sesin artmasından dolayı aracın amortisör takozlarına geçicide olsa çözüm üretmek istiyorum fakat yaglamayı düşündügüm yer tam olarak doğrumu onu bilmiyorum ve resimlerini sizinle paylaşmak istedim fotografta vidayla tutturulmuş disklerin altından gres yağ pompalamayı düşünüyorum forumda bahsi geçen yer burasımıdır ?
Teşekkürler...

kaptan_ahab
24/03/2011, 12:01
Takozlar ile benimde başım dertte ancak yağlama yapılabilmesi için o bölgenin (helezon,amortisör vs.) komple sökülmesi gerekiyor.Bende ilk fırsatta yağlatmayı düşünüyorum.

Kriminal
24/03/2011, 12:04
Benımde arka sağ dan gıcırtılar gelıyor bır bılen var ıse bılgılendırsın bızlerı ?

illisyonist
24/03/2011, 12:08
bende bunu geçici çözüm olarak biliyorum zaten hepsini söktürsem yenisini taktırırım :)

Kriminal
24/03/2011, 12:16
Yenisini taktırmak pekı çözümmü..Taktıran arkadaşlardan ılgı edınelım

kara kız
24/03/2011, 12:21
bende 2 senedir bi sıkıntı yok komple ön takımın t-jet len değişti tık yok yani..bence yenisi çözüm..kendimden biliyorum

Ziyaretci046
24/03/2011, 12:25
sökmeden yağlamak çok randıman vermez içini açıp bol gres basıcaksın ömür boyu garanti olucak :) bozuksa rapro marka 45 tl

kara kız
24/03/2011, 12:30
sökmeden yağlamak çok randıman vermez içini açıp bol gres basıcaksın ömür boyu garanti olucak :) bozuksa rapro marka 45 tl

çifti dimi hocam..montajı nekdar ortalama işçilik falan

illisyonist
24/03/2011, 12:43
arkadasa sordum tanesi 45 tl ... markasını bilmiyorum

serkandemir
24/03/2011, 15:11
bende geçenlerde o sorunu yaşadım öncelikle değiştirelim dedi usta sonra fiyatı 110 lira dedi tanesi onun yerine söküp gresleyelim dedi komple iki kulede söküldü ve greslenip takıldı.benden aşırı derecede ses geliyordu şimdi hiç bir sıkıntım yok.ancak 45 lira olduğunu bilsem veya bulsaydım değiştirirdim ki zaten usta olmasına rağmen 150 liraya yaptırdım

duu
24/03/2011, 15:33
sıfırı çözüm değil bence.
2 ay önce değiştirttim. şuan yine aynı sesleri çıkartmakta :s sanki ön takım inecek gibi hissediyorum bve ben tanesine 90 tl verdim orjinal

illisyonist
24/03/2011, 15:36
bu nasıl iş böyle orjinal parça takılsada fayda etmiyo kalsın madem bi faydası olmuyor o zaman hiç dokumayalım ...

Kriminal
24/03/2011, 15:44
Dokunmamak en ıyısı bence ...yada bol gres surdurup gıttıgı yere kadar gıtsın

duu
24/03/2011, 16:00
bilmiyorum valla ben anlamıyorum. yaptırdıktan 1 ay sonra ses yavaş yavaş gelmeye başladı sonrada arttı. özellikle arnavut kaldırımı gibi yollarda giderken nefret ediyorum arabadan. ama yapacak bişey olmadığı kanaatindeyim artık.

smartengineer
24/03/2011, 16:02
Kriminal hocam sağ arkadan gelen gıcırtı stop lambalarından geliyormuş. sağ arka stopları bi kontrol edin.
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/25496-evo-gicirti.html

puntoturbom
24/03/2011, 16:02
FİAT ın Grande puntodaki Kronik problemidir.. Fiat da bilincinde bunların. Servisinizden ısrarla değiştirmesini söyleyin.müsterı memnunıyetınden değiştirsinler...

Kriminal
24/03/2011, 16:04
Kriminal hocam sağ arkadan gelen gıcırtı stop lambalarından geliyormuş. sağ arka stopları bi kontrol edin.

Nasıl yanı ya fatıh sevındırıcı haber bu..sökup kontrolmu edecegız

kaptan_ahab
24/03/2011, 16:18
Geçen yıl yine bu zamanlar takozdan sesler gelmeye başlamıştı.Sanırım yağmur ile ilgili olay.

gemlikli_55
24/03/2011, 16:53

45TL var demek için benım geç kaldın yaaa ben bayıldım 110 tl :)

GRANDE_TURKO
24/03/2011, 16:59
Arkadaşlar ben ist beylıkduzu birmottan degiştirdim geçen sene 55 tl fiyatı vardı.ama tamır edılebiliyomus sanırım.gördum çok özellikli degil....

istemiyaki
24/03/2011, 17:04
arkadaşlar bu takozlardan gelen ses gıçırtı şeklinde mi... benim sol önden ara ara lastiğin dönmesiyle doğru orantılı olarak artıp azalan bir gıcırtı sesi var. sanki birşeyler bir yerlere sürtüyor gibi??

duu
24/03/2011, 17:16
yok gıcırtı değil ön takım dağılmışta kopacakmış gibi güm güm vurur kasislerde yada hafif çukurlarda

istemiyaki
24/03/2011, 17:32
benim sorun başka o zaman. teşekkürler

asil
24/03/2011, 17:43
amsörler aslında yağmur çamur toz gibi olaylara karşı yağlansa belki bir faydası olur

illisyonist
24/03/2011, 19:53
bir soruma cevap almak istiyorum resimlerde gösterdigim yuvarlak parçalar amortisör takozumu ? çünkü kaput açıkken direksiyon çevrildigi zaman o parçaları yükseliyor yada alçalıyor ???

gemlikli_55
24/03/2011, 20:28
evet amortısör takozu takoz arızası tesbiti kolay
bir kişi içerden direksiyonu tam sağ ve sol yaparken bir kiside ön tekerdeki yayları eli ile tutsun eğer tiresim yaylarda hissedilirse hangi yayda hissedilirse o yaydaki takozlar değişmeli veya gecici cözüm yağlanmalıdır

Muhendis06
24/03/2011, 23:15
Resimdeki gosterimler dogrudur. Mumkunse ucunda pipeti olan sprey gres ile deneyin. Araci dik bir yokusta iken yaglayin ki yag sizintisi takoza nufus edebilsin. Yaglarken ara ara direksiyonu cevirin saga sola. Sonra yokusun tersi yone durup ayni seyi yapmaya calisin. Mumkunse bir muddet yokusta parkedin ki yag iyice sizabilsin takoz araligina vs.

halils2
25/03/2011, 03:06
merhaba arkadaslar ismim halil aranıza yeni katıldım 2 hafta oldu aracı aldığımda böyle bi sorun yoktu fakat mart başındaki kardan sonra direksiyonu çevirdiğimde bir titreşim hissettim ustaya gösterdim amortisör takozu dedi tesadüf aynı anda baska bi arac da takoz değişimi için ustaya geldi. araç sahibinden rica ettim bakmak için baktım aynı titreşim onda da var. parça tanesini 100tlden almış 60 tl işçilik 260tl. montaj bitene kadar bekledim sonra tekrar baktım sorun yok. fakat şöyle bi durum var. yukarıdaki arkadasın çektiği resimlerde görülen yer takoz üst lastiği orayı yağlasada bi fayda edeceğini sanmıyorum. çünkü bilyeler takoz içerisinde amortisör komple sökülüp takoz içi açılıp bilyelerin greslenmesi gerek, 2-3 mm kalınlığında bilyeler var içinde 30-40 tane kadar. hatta montajı yaparken çok sıkıp takoz bilyelerini dağıttılar sonra içini açıp tekrar toplayıp gresleyip taktılar ama nekadar ömrü olur bilmiyorum. bende değiştirmeyi düşünüyorum servis 300tl dedi, dışarda 260 tl vereceğime servise taktırırım bari 1yıl garantisi olur die düşünüyorum. ben tekirdağdayım bu parça için arkadaslar 45 tl demişler nerden bulurum yardımcı olabilecek var mı acaba??? gece gece kafa şişirdim ama gördüklerimi sizlerle paylaşmak istedim iyi geceler...

illisyonist
25/03/2011, 11:28
merhaba arkadaslar ismim halil aranıza yeni katıldım 2 hafta oldu aracı aldığımda böyle bi sorun yoktu fakat mart başındaki kardan sonra direksiyonu çevirdiğimde bir titreşim hissettim ustaya gösterdim amortisör takozu dedi tesadüf aynı anda baska bi arac da takoz değişimi için ustaya geldi. araç sahibinden rica ettim bakmak için baktım aynı titreşim onda da var. parça tanesini 100tlden almış 60 tl işçilik 260tl. montaj bitene kadar bekledim sonra tekrar baktım sorun yok. fakat şöyle bi durum var. yukarıdaki arkadasın çektiği resimlerde görülen yer takoz üst lastiği orayı yağlasada bi fayda edeceğini sanmıyorum. çünkü bilyeler takoz içerisinde amortisör komple sökülüp takoz içi açılıp bilyelerin greslenmesi gerek, 2-3 mm kalınlığında bilyeler var içinde 30-40 tane kadar. hatta montajı yaparken çok sıkıp takoz bilyelerini dağıttılar sonra içini açıp tekrar toplayıp gresleyip taktılar ama nekadar ömrü olur bilmiyorum. bende değiştirmeyi düşünüyorum servis 300tl dedi, dışarda 260 tl vereceğime servise taktırırım bari 1yıl garantisi olur die düşünüyorum. ben tekirdağdayım bu parça için arkadaslar 45 tl demişler nerden bulurum yardımcı olabilecek var mı acaba??? gece gece kafa şişirdim ama gördüklerimi sizlerle paylaşmak istedim iyi geceler...

parçacılarda tanesi 45 tl miş...

halils2
26/03/2011, 00:41
bugün sanayide amortisör takozu sordum orjinal 70 tl den 35 tl ye düşmüş fakat ellerinde yokmuş, yan sanayi için 50 tl dedi ??? adet fiyat. nasıl yani dimi arkadaslar ben de sasırdım yan sanayi nasıl orjinalden pahalı oluyo dedim orjinallerde sorun varmış fiat parça fiyatını 70 tl den 35 e çekti dediler bakalım parçayı araştırıyom bulabilirsen alacam canımı sıkıyo fren pedalına basılı iken ayağımın altında ses hissetmek :))

illisyonist
26/03/2011, 01:08
bugün sanayide amortisör takozu sordum orjinal 70 tl den 35 tl ye düşmüş fakat ellerinde yokmuş, yan sanayi için 50 tl dedi ??? adet fiyat. nasıl yani dimi arkadaslar ben de sasırdım yan sanayi nasıl orjinalden pahalı oluyo dedim orjinallerde sorun varmış fiat parça fiyatını 70 tl den 35 e çekti dediler bakalım parçayı araştırıyom bulabilirsen alacam canımı sıkıyo fren pedalına basılı iken ayağımın altında ses hissetmek :))

senin sorunun başka olabilirmi frene basınca ses gelmesi ? direksiyonu çevirdigin zaman sıkııntıı yaşamıyormusun

ufukss
26/03/2011, 01:57
bilmiyorum valla ben anlamıyorum. yaptırdıktan 1 ay sonra ses yavaş yavaş gelmeye başladı sonrada arttı. özellikle arnavut kaldırımı gibi yollarda giderken nefret ediyorum arabadan. ama yapacak bişey olmadığı kanaatindeyim artık.

Merhaba,

Sizi okuyunca kendimi okuyor gibi hissettim.Aynı sorunu yaşıyoruz. Siz nefret ediyorsunuz ben hem nefret hemde isyan ediyorum. Hele yanımda birileri varken 2008 model arabadan o seslerin gelmesini anlatamamak okadar zorki!!!

halils2
27/03/2011, 01:13
senin sorunun başka olabilirmi frene basınca ses gelmesi ? direksiyonu çevirdigin zaman sıkııntıı yaşamıyormusun
yaşamam mı yaşıyorum tabiki ama fren pedalında hissettiğim zaman daha bi gıcık oluyorum yolda giderken pek umursanıyorum :)

Ziyaretci046
27/03/2011, 14:34
ben bugüne kadar bir yığın değiştirdim hiç sorun çıkmadı rapro marka çok iyi maldır tanesi 45 tl içini açar bol gres basarım ömür boyu garanti olur genelde görüyorum söktüğümde içinde gres yok o da içini bozuyo orjinali bence gerek yok kendi arabama bile rapro takarım işcilikle silecekler sökülüyo amortisörler aparatla sökülüyo z rotlar eğer takozlar yağlanıcaksa forumdan gelene 50 tl yaparım 1 saat gidecek

halils2
28/03/2011, 00:15
ben bugüne kadar bir yığın değiştirdim hiç sorun çıkmadı rapro marka çok iyi maldır tanesi 45 tl içini açar bol gres basarım ömür boyu garanti olur genelde görüyorum söktüğümde içinde gres yok o da içini bozuyo orjinali bence gerek yok kendi arabama bile rapro takarım işcilikle silecekler sökülüyo amortisörler aparatla sökülüyo z rotlar eğer takozlar yağlanıcaksa forumdan gelene 50 tl yaparım 1 saat gidecek
ustam izmir bana çok uzak gelemem yaw :) parçayı burdan arıyom bakalım bulabilcem mi?? eğer ki parçayı bulamazsam bana yardımcı olabilir misin parça ile ilgili?? saygılar

iris19
28/03/2011, 12:15
arkadaşlar bu araçların takozlarındaki kronik problemi ben kesinlikle süsüpansiyondaki sertliğe bağlıyorum.puntoların süspansiyonları çok sert ufak bir çukura girse arabanın içi sallanıyor.sertliğinden dolayı bilyeleri dağıtıyor.

mitix
29/03/2011, 23:20
Merhaba,

Sizi okuyunca kendimi okuyor gibi hissettim.Aynı sorunu yaşıyoruz. Siz nefret ediyorsunuz ben hem nefret hemde isyan ediyorum. Hele yanımda birileri varken 2008 model arabadan o seslerin gelmesini anlatamamak okadar zorki!!!

hocam senin 2008 moden yaa bana ne demeli 2 haftalık sıfır aracım takozları değişecek buna ne demeli gerçi çok rahatsız edici bir ses yok ama ileride sesin artacağı aşikar . garantiden değiştirecekler.

illisyonist
30/03/2011, 15:01
hocam senin 2008 moden yaa bana ne demeli 2 haftalık sıfır aracım takozları değişecek buna ne demeli gerçi çok rahatsız edici bir ses yok ama ileride sesin artacağı aşikar . garantiden değiştirecekler.

özellikle yagmurlu havalardan sonraki günlerde artacaktır