PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü bitince napmak lazım ben en kötüsünü yaptım galiba

aos
23/03/2011, 00:41
arkadaşlar bu sabah aracı çalıştırmak istediğimde marş basmadan önce ısıtma bujisinin vınlama sesinin kesik kesik geldiğini farkettim birden gözüme arcın yanmakta olan iç lambası takıldı...anlayacağınız geceden lambayı yanık bırakınca aküyü bitirmişiz dolayısıyla araç marş basmadı ve marş basmak istediğimde de göstergelerden hiç durmayan bir tıkırtı sesi geldi.ben de işe gitmem gerektiğinden aracı en kısa yol olan,ittirerek vurdurma tekniğiyle çalıştırdım şimdi bazı sorularım olacak..

1-Göstergelerden gelen tıkırtının bi zararı var mıdır?daha sonra bu ses kesildi
2-Araç çalıştıktan sonra ses biraz daha hırıltılı gibiydi stop edip tekrar marş basarak çalıştırdım ses düzeldi.Burda motora bi zarar vermiş miyimdir?
3-Araç çalıştıktan sonra yol bilgisayarı kmyi gösterdiği moda geçip ekran yanıp sönmeye başladı bu da stop edip tekrar çalıştırınca geçti. bunun da bi zararı var mıdır?yani zarar olan bi şeyin mi işaretidir?
4-Akünün suyunun dışarı aktığını farkettim aküye bi zarar vermiş miyimdir?
5-Araç çalıştıktan sonra ekranda yolcu hava yastığının pasif olduğunu gösteren işaret çıktı onu da yol bilgisayarından on moduna getirerek hallettim buda neden oldu bilen var mı?

Arkadaşlar biraz uzun oldu ama aracı ilk defa vurdurduğum için merak ediyorum zarar verdim mi diye.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

tayfux
23/03/2011, 00:51
hocam bu yazdıklarının hepsi ama hepsi araca güç gitmediğinden yani akünün pasif hale geçtiğinden meydana gelmiş..akünün içinden su gelmişse kaçak vardır direk değiştir aküyü.o tıkırtı güç olmadığından kaynaklanır bende de başıma gelmişti eski aracımda akünün kutup başı tam oturmadığı için yerine yapıyordu.sana düşen şimdi aküyü değiştir yoluna devam et bidaha da vurdurma bizim araçlara zararı var ama sende bir zarar verdiğini düşünmüyorum..sen korktuğun için biraz hırıltılı çalışma falan hissetmişindir :) dizel arabaların sesini fazla dinlemiceksin yoksa gerçekten insan nie şurdan ses gelio motor nie şöle çalışıo kafayı yiyor..özellikle sabah ve soğuk havalarda çalıştığında araç..

ZAK1980
23/03/2011, 00:55
Ahmet gp lerde teyp,lamba,far gıbı aracların acık bırakılması durumunda 20 DK sonra otomatık kapatması lazım 2009 larda bu boyle iç lambayı acık bırakmıstım apartman gorevlısı telefon ettı senın aracın ıc lamba yanıyor dıye gıttım baktım ısık yanmıyordu otomatık kapatmıs puntıs

aos
23/03/2011, 01:05
benim araç 2007 active bildiğim kadarıyla sadece teybi 20 dk sonra kapatıyo kendiliğinden. Tek akü değişimi yetiyosa çok iyi yaa:)yardım için teşekkürler arkadaşlar

operatormurat
23/03/2011, 01:15
ahmet olan olmuş,akün ömrünü tamamlamış,yapmaman gerekeni yapmışsın vurdurmuşsun,göstergelere yeterli voltaj gelmediği için ayarlar ve enson değerler(km ortalama tüketim vb)sıfırlanmıştır,aküyü değiştir 60 amper al, şuan korkulacak bişey yok,ama bidaha vurdurarak çalıştırma...

aos
23/03/2011, 01:22
peki vurdurmadan çalıştırmak için napmalıyım?mesela akü gücüne başka bi araçtan mı destek yapmak lazım?

tayfux
23/03/2011, 01:38
peki vurdurmadan çalıştırmak için napmalıyım?mesela akü gücüne başka bi araçtan mı destek yapmak lazım?
kesinlikle hocam takviye kablosu..genellikle taksicilerde olur hatta bu takviye kablosu ömür boyu araç kullananlar için lazım bence alın bitane arabaya koyun..kalitelileri 30 lira falan..hepsiburada.com da baya var..

görkem koçsan
23/03/2011, 02:30
trigeri bi de kontrol ettirin.

ZAK1980
23/03/2011, 02:50
GRANDE PUNTOLARI ASLA VE ASLA VURDURARAK CALISTIRMAYINIZ DER KITAP VURDURARAK CALISTIRDIGINIZDA ARACIN BEYNINI YAKMA OLASILIGINIZ %80 DIR ARAC BEYNIDE YANARSA 1.000 -1.5000 TL YE GECMIS OLSUN.
Ahmet kardesım galıba aracın beynıne bır zarar vermemıssın bu sefer ama sakın bırdaha yapma vurdurma olayını bırde servıse cek arabayı ecu ıle baksınlar aracına bu da ucretsız zaten vurdurdugunuda soyleme servıse sadece aracı bılgısayara baglatıp hata kodu verıyormu onu sor servıste neden merak ettıgnı sorarsa ıse gecen gun bır yazı cıkmıs abım falan gormus ne oldugunu merak ettım gıbısınden bıseyler uydur işte

Scottie
23/03/2011, 08:54
kesinlikle hocam takviye kablosu..genellikle taksicilerde olur hatta bu takviye kablosu ömür boyu araç kullananlar için lazım bence alın bitane arabaya koyun..kalitelileri 30 lira falan..hepsiburada.com da baya var..

takviye kablosu ile de takviye yapmayın.. sakın böyle bir şey yaparsanız beyini yakma olasılığınız çok yüksek.. beyin yanarsa zeynel in dediği gibi cebinizden çok para çıkar.. ya aküyü değiştirin yada başka bir aküyü takarak çalıştırın.. Beyinli arabalarda takviye yapmayın.

ayrıca motoru vurdurarak çalıştırırsanız motor da sentil atlaması olması ihitimali var...

sedini
23/03/2011, 09:30
vurdurmak geçici çözümdür.. uygulamayın uygulatmayın.. takviye kablosu hem aküye hem aracın elektrik sistemine zarar verir.. aynı amper değerindeyse takılabilir..

PeterPAN
23/03/2011, 10:25
Yeni nesil araçlar da, vurdurma yönteminin kötü olduğunu biliyorum... Çok çok zor durumda olmadığınız sürece kesinlikle vurdurmayın... Aracın sente ayarının kaçtığını duydum bende... sanırım sentesi bozuk bir motorunda siz hissetmeden açacağı masraf büyük olur..

kara kız
23/03/2011, 11:00
göstergelerden gelen tıkırtı gayet normal..ben nezaman gostergelerı temızlemek ıcın cıkartsan veya baska bı nedenden mudahale etsen arka soketı takarken aynı sesı duyuyorum o da gostergeye elektrıgın gıttıgnı gosterıyo kafanızız takıcak bısey yok su an ıcın..ama arkadaşlrında dediği gibi vurdurmassanız daha ıyı...

tayfux
23/03/2011, 12:02
takviye kablosu ile de takviye yapmayın.. sakın böyle bir şey yaparsanız beyini yakma olasılığınız çok yüksek.. beyin yanarsa zeynel in dediği gibi cebinizden çok para çıkar.. ya aküyü değiştirin yada başka bir aküyü takarak çalıştırın.. Beyinli arabalarda takviye yapmayın.

ayrıca motoru vurdurarak çalıştırırsanız motor da sentil atlaması olması ihitimali var...
buna katılmıyorum hocam..çünkü takviyenin mantığı bellidir düşününce..ha yeni akü takmışsın ha takviye yapmışsın bunun hiçbir farkı yok sonuçta araba aynı elektriği alıyor ne aşırı yüksek elektrik nede düşük elektrik geliyor yüksek elektrik gelse zaten sigortalar izin vermez..bence mantık aynı..ayrıca birkeresinde fiat ustam ile konuşurken bana aynen şu cümleyi sarfetti tofaş-fiat arabaları piyasada elektonik aksam bakımından en güvenli arabalardır demişti..herşeyin sigortası var demişti..

santiago
23/03/2011, 12:23
bizim arkadaşın başına geldi dedim takviye edelim aküye hayır dedi bravo vardı onda vurdururuz acele işimiz dedi vurdurdu sonra noldu tabi airbag beyni yandı 1000 tl fiyat kesinlikle ve kesinlikle vurdurmayın ne olursa olsun işiniz acilse bile kitleyin aracı taksiye binin

ZAK1980
23/03/2011, 13:22

Eser ben iki defa yaptım baska araca onların akusu bıtmıstı kıtaptada yapılabılecegı yazıyor ama + - kutuplarda dıkkat edılmesı gerektıgı + kutuptayken herhangı bır metale deymememıs gerektıgını yazıyor sımdı yapılmalımı mecbur kalındıgında yapılmamalımı bunun cevabını ,Coskun abı,ve dıger yetkılı servıslerdekı arkadaslar verırse bu konuda uzlasmıs oluruz yanlıs yapıyorsakta yapmayız

fiko
23/03/2011, 14:00

tayfun hocanın dediği gibi bize kablo için çok geliyorlar. kabloyu veriyoruz.Ama asla takviye yapmıyoruz

tayfux
23/03/2011, 15:42
Eser ben iki defa yaptım baska araca onların akusu bıtmıstı kıtaptada yapılabılecegı yazıyor ama + - kutuplarda dıkkat edılmesı gerektıgı + kutuptayken herhangı bır metale deymememıs gerektıgını yazıyor sımdı yapılmalımı mecbur kalındıgında yapılmamalımı bunun cevabını ,Coskun abı,ve dıger yetkılı servıslerdekı arkadaslar verırse bu konuda uzlasmıs oluruz yanlıs yapıyorsakta yapmayız
aynen hocam bende okumuştum..yalnız artı ve eksi kutupları birbirine değdirirseniz takviye yapan akü de boşalır..

sadece_erhan
23/03/2011, 20:14
elektirk 20 dk sonra komple kesiliyor, teyp zaten kapanıyor hepimiz biliyorz, bagaj lambası sönüyor, iç lamba sönüyor. sinyali hiç açık bırakmadım ama heralde oda söner :D

Scottie
23/03/2011, 20:19
ben de ustadan duymuştum.. beyinli arabaya takviye yapmayın demişti....

cilem
23/03/2011, 20:35
şimdi aklıma takıldı aileden birkaç kişinin aküsü bitince benm aküden takviye yaptık. takviye yapan arabaya da bi zararı olurmu bu gibi durumlarda?

tayfux
23/03/2011, 20:54
elektirk 20 dk sonra komple kesiliyor, teyp zaten kapanıyor hepimiz biliyorz, bagaj lambası sönüyor, iç lamba sönüyor. sinyali hiç açık bırakmadım ama heralde oda söner :D
sinyal ve farlar ben kontağı kapattığım anda kesiliyor..diğerlerini denemedim denemeye gerek yok :D

ZAK1980
23/03/2011, 22:18
şimdi aklıma takıldı aileden birkaç kişinin aküsü bitince benm aküden takviye yaptık. takviye yapan arabaya da bi zararı olurmu bu gibi durumlarda?
Ben ıkı kez yaptım ılkı 8 ay once ıdı dıgerı 1 ay once sıkıntı yok takvıye kablolarının uclarını aracımızın herhangı bır yerıne deydırmedıgımız surece bu arada takvıye yapar ıken karsı taraf marsa bastıgında sızde gaza basın kı daha kolay karsı taraf mrs alsın

tayfux
23/03/2011, 22:37
kutupları birbirine değdirme yeter kardeşim..

skystar37
24/03/2011, 00:01
Takviye konusunda bir sıkıntı olacağına ihtimal vermiyorum sonuçta yetkili servislerin de yol yardımları akü kaynaklı çalışmama durumunda aracı takviye ile çalıştırıyorlar. Benim de başıma akü ile ilgili sıkıntı geldiğinde gelen yol yardımı aracı kendi aracından takviye alarak çalıştırdı.