PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Radyatör su seviyesi

PuNTo
03/05/2007, 14:51
Arkadaşlar merhaba geçenlerde kontrol edeyim dedim Radyatör takviye deposu hani şu küçük plastik depo bunun üzerinde min ve max seviyeleri var sorum ise aracım bir senelik oldu buradaki su seviyesi min'e çok yaklaşmış sistemde bir sızıntı olabilirmi yoksa bu normal birşeymidir ayrıca normal su takviyesi yapabilirmiyim yoksa özel bir sıvımı kullanmam gerekiyor bu konuda bilgilendirebilirseniz memnun olurum

ufuk61
03/05/2007, 15:13
araç eğer bir senelik olduysa zaten bakımı gelmiş demekki dün ben bakıma soktum araça su takviyesi yaptılar ama neye bilmiyorum uzakta idim

SANtO
03/05/2007, 19:01
benimkide maksimumun 1 cm falan üzerinde bunun bir zararı olabilirmi?

Mehmet Gazihan
03/05/2007, 19:18
Motor ısınınca su genleşir ve o rezervuarda üst max seviyelerine çıkar..Ama motor çalışma sıcaklığında iken (70 derece) o kabda hala su eksikse o zaman tamamlamanız gerekir..Motor sıcakken kapağı açmayalım lütfen

06kaymak
03/05/2007, 19:57
su seviyesi min. ile max. arasinda olmasi tavsiye edilir..min altinda ise servisinize basvurmaniz iyi olur...

the_Algn
03/05/2007, 21:01
Motor ısınınca su genleşir ve o rezervuarda üst max seviyelerine çıkar..Ama motor çalışma sıcaklığında iken (70 derece) o kabda hala su eksikse o zaman tamamlamanız gerekir..Motor sıcakken kapağı açmayalım lütfen

:ok:

fatihhhh
03/05/2007, 21:13
biz erzurumda su yerine antifiriz mi koyduracağız?
kışın bu araba nasıl çalışacak? nasıl ısınacak?(gerçi bunu benzinli mi dizel mi alırken düşünmeliydim :D )

Muhendis06
03/05/2007, 21:40
GP icin onerilen motor sogutma sivisi, %50 su ile seyreltilmis Paraflu Up urunudur. Ozelliklerine bu linkten bakabilirsiniz:

https://testfl.onion.it/commonfile/en/pdf/1681_stec_ENG.pdf

Ek olarak, bu urun etilen glikol bazli ve korozyon onleyici etken maddeli oldugundan, muadil parametrelere sahip diger markalarin urunleri de ayni islevi yerine getirebilirler. Ancak burada etilen glikol bazli olmasi kesin sarttir.

Gelelim bu sivinin nasil seyreltilecegine: ozellikle saf su kullanmaya gerek yok, fazla kireçli çeşme suyu ise tavsiye edilmez. En uygun cozum olarak içme suyu (dogal kaynak vs...) konulabilir.

Min -Maks cizgileri arasinda oldukca endiselenmeyiniz. Seviye tamamlamak gibi basit bir islem icin servise gitmeye de gerek yoktur.

ABNEW
03/05/2007, 22:21
Denildiği gibi motor çalışıyorken seviye artabilir gayet normal.Soğuk olarak bakım ona göre tamamlamak en güzeli...

Ziyaretçi047
04/05/2007, 00:18
normal su koyabilirsiniz bişe olmaz. ağzna kadar doldurmanız iyi olmaz. ben doldurdum sorun çıkmıyor ama siz yine de koymayın. zamanla azalması normaldir zira su buharlaşıyor. min max arası olması gerekendir.

kadoku
04/05/2007, 09:08
normal su koyabilirsiniz bişe olmaz. ağzna kadar doldurmanız iyi olmaz. ben doldurdum sorun çıkmıyor ama siz yine de koymayın. zamanla azalması normaldir zira su buharlaşıyor. min max arası olması gerekendir.
ben servise kendim ekliyebilirmiyim diye sormuştum ama bana verdikleri cevap sakın normal su eklemeyin biz ekliyoruz olmuştu, normal suyun bir zararı olmadığına eminmisin yada @mühendis'in bahsettiği Paraflu Up ürününden mi alsak :rolleyes:

Mısafir
04/05/2007, 09:12
Gelde sarf malzemeden kitleyelim sana serviste demeye getirmişlerdir :) ben çok acıyorum Silecek suyu koyupta 13-14 YTL istediklerinde. Özellikle de yaz ayıysa :(

ufuk61
04/05/2007, 09:19
valla gökhanım ben hayatta silecek suyu için 13-14 ytl para vermem ben marketten cam sil alıyorum 2 ytl hatta bir alana bir devaya geliyor

the_Algn
04/05/2007, 09:22
Arkadaşlar silecek suyuna rasgele katkı maddeleri camsil gibi felan koymayın gün gelir o silecek haznesi delinir ondan sonra birde onu değiştirmekle felan uğraşırsınız....Büyük marketlerde ucuza ürünler var çok para vermek istemiyorsanız onları deneyin bence....

Honor COOPER
04/05/2007, 10:54
GP icin onerilen motor sogutma sivisi, %50 su ile seyreltilmis Paraflu Up urunudur. Ozelliklerine bu linkten bakabilirsiniz:

https://testfl.onion.it/commonfile/en/pdf/1681_stec_ENG.pdf

Ek olarak, bu urun etilen glikol bazli ve korozyon onleyici etken maddeli oldugundan, muadil parametrelere sahip diger markalarin urunleri de ayni islevi yerine getirebilirler. Ancak burada etilen glikol bazli olmasi kesin sarttir.

Gelelim bu sivinin nasil seyreltilecegine: ozellikle saf su kullanmaya gerek yok, fazla kireçli çeşme suyu ise tavsiye edilmez. En uygun cozum olarak içme suyu (dogal kaynak vs...) konulabilir.

Min -Maks cizgileri arasinda oldukca endiselenmeyiniz. Seviye tamamlamak gibi basit bir islem icin servise gitmeye de gerek yoktur.
eğer erzurumda parafluyu %50 su ile çözündürürsen donar orda %100 kullanmak gerek.ben erzincandayken hep %100 antifiriz koydururdum arabalarıma.

geçenlerde afradan 4 lt sini 5.50 ytl ye aldım.orjinal araba cam suyu.bence camsil kullanmamak gerekli.

ABNEW
04/05/2007, 14:01
ben servise kendim ekliyebilirmiyim diye sormuştum ama bana verdikleri cevap sakın normal su eklemeyin biz ekliyoruz olmuştu, normal suyun bir zararı olmadığına eminmisin yada @mühendis'in bahsettiği Paraflu Up ürününden mi alsak :rolleyes:

Kireçlenme yapacağı içindir belki de, iyi su karıştırılabilir antifirizle...

kadoku
04/05/2007, 15:19
Kireçlenme yapacağı içindir belki de, iyi su karıştırılabilir antifirizle...
@Ardacım, yanlış anlama olmasın ben radyatör suyunu kastetmiştim içme suyu kullanılmasında bir sakınca yok mu yani.

@Gökhan, cam suyu için servise gidip hayatta para vermem 3 lt.bidonla aldımmı en az 6-7 ay gider bizim araçlar zaten toplasan 1,5-2 ya alır ya almaz serviste ekletsen dediğin gibi 13-14 ytl alırlar :ok:

ABNEW
04/05/2007, 15:21
@Ardacım, yanlış anlama olmasın ben radyatör suyunu kastetmiştim içme suyu kullanılmasında bir sakınca yok yani.

:ok: Tamamdır o zaman katılıyorum:)

mavigitar
04/05/2007, 15:40
Arkadaşlarım kaç gündür bu su meseleleri (Min -Maks cizgileri ) ile ilgili ben de soracaktım benden önce davrandınız :)
Bu iyi oldu gerek kalmadı tşkr...

Muhendis06
04/05/2007, 19:42
eğer erzurumda parafluyu %50 su ile çözündürürsen donar orda %100 kullanmak gerek.ben erzincandayken hep %100 antifiriz koydururdum arabalarıma.

geçenlerde afradan 4 lt sini 5.50 ytl ye aldım.orjinal araba cam suyu.bence camsil kullanmamak gerekli.

sayin onur,

sanirim konuyu cam suyu ile karistirdiniz. Motor sogutma suyu icin, asla % 50 den az seyreltilmis antifiriz (Paraflu Up, Mobil Extended Life Coolant vb ..) kullanilmamalidir.

%50 seyreltilmis Paraflu Up, asagidaki linkte de gorulebilecegi gibi, motoru (- 40 C) derece sicakliga kadar donmaktan korur. Ayni zamanda (+110 C) derece sicakliga kadar da kaynama etkisine karsi koruyuculugu vardir.

https://testfl.onion.it/commonfile/en/pdf/1681_scat_ENG.pdf

Eger az seyreltilmis antifiriz kullanilirsa, bununla temasta olan tum su hortumlari, radyator plastik kazanlari, genlesme tanki basinc valfli kapagi, suyla temas eden keceler ve contalar ongorulenden erken surede asinarak omrunu tamamlayacaklardir. Motor suyundaki antifiriz oraninin donma derecesi, yogunluk olcumu yapilarak servislerde tespit edilebilmektedir.

Genlesme tankina asla max seviyesinden fazla su konulmamalidir. Aksi halde tank genlesebilecek bosluktan yoksun kalacak, motor isindikca hacmi artan su hortumlardan sizmaya baslayacak, hatta belki de kelepcelerden birini yerinden attirip kaçak yaptiracaktir. Genlesme tankinda mutlaka isaretli max cizgisinin ust hacmi bos kalmalidir. Ozellikle yaz aylarinda, sicak motoru aniden durdurunca asiri genlesme olur.

Cam suyu katkisi icin tavsiye edilen urun ise, Tutela SC 35 dir.
https://testfl.onion.it/commonfile/en/pdf/1003_eingr_ENG.pdf

Cam suyu haznesine camsil turevi (ozellikle boyali olanlar) urunler, orta derece ve uzeri kireçli su konulmasi püskürtücüleri zamanla tıkayabilir.

Aklimiza yatmayan noktalar olursa tekrar soralim.

Ziyaretçi047
04/05/2007, 23:53

hemen konuya açıklık getirim. gidip babalarımıza soralım bakalım. babacığım sen eskiden arabanın radyatör suyuna özel su mu koyuyordun? valla benim babam bana tekme tokat girer :D tabi ki normal suyun bir zararı yok. ama bu su normalse. yani içebildiğin ölçütlerde bir suysa. çok kireçli su zarar verecektir. ama çok uzun süreçli bir zarar. ayrıca ben Adana'dayım benim normal su koymamda bir sakınca yok fakat erzurumda yaşayan adam normal su koyarsa bakakalabilir. zira su donacaktır ve aracın buz ihtiyacı olmadığı için hoş olaylar olmayacaktır. bu sebepten antifirizli su kullanılmalıdır. servisler de bu sebepten her ihtimale karşı antifirizli su koyuyorlar. umarım yardımcı olabildim :)

kadoku
05/05/2007, 12:51
hemen konuya açıklık getirim. gidip babalarımıza soralım bakalım. babacığım sen eskiden arabanın radyatör suyuna özel su mu koyuyordun? valla benim babam bana tekme tokat girer :D tabi ki normal suyun bir zararı yok. ama bu su normalse. yani içebildiğin ölçütlerde bir suysa. çok kireçli su zarar verecektir. ama çok uzun süreçli bir zarar. ayrıca ben Adana'dayım benim normal su koymamda bir sakınca yok fakat erzurumda yaşayan adam normal su koyarsa bakakalabilir. zira su donacaktır ve aracın buz ihtiyacı olmadığı için hoş olaylar olmayacaktır. bu sebepten antifirizli su kullanılmalıdır. servisler de bu sebepten her ihtimale karşı antifirizli su koyuyorlar. umarım yardımcı olabildim :)
açıklama için sağol Cihan :ok: