PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ölmeden önce okunması gereken kırk kitap

fiko
21/03/2011, 19:38
1- Don Quijote, M. de Cervantes Saavedra (1605) *
2- Suc ve Ceza, Fyodor Dostoyevski (1866) **
3- Memleketimden Insan Manzaralari, Nâzim Hikmet **
(1966-1967)
4- Alemdagda Var Bir Yilan, Sait Faik Abasiyanik
(1954)
5- Tutunamayanlar, Oguz Atay (1971) *
6- Hamlet, William Shakespeare (1600 dolaylarinda) **
7- Yuzyillik Yalnizlik, Gabriel García Márquez (1967)*
8- Huzur, Ahmet Hamdi Tanpinar (1949)
9- Anna Karenina, Lev Tolstoy (1873-1877) *
10- Karamazov Kardesler, Fyodor Dostoyevski (1880) **
11- Kara Kitap, Orhan Pamuk (1990)*
12- Ilyada, Homeros (MO 9.-7. yuzyil) **
13- Odyssia, Homeros (MO 9.-7. yuzyil) **
14- Savas ve Baris, Lev Tolstoy (1865-1869) *
15- Ilahi Komedya, Dante Alighieri (1307-1321)
16- Binbir Gece Masallari (8.-9. yuzyil) *
17- Madame Bovary, Gustave Flaubert (1856) *
18- Donusum, Franz Kafka (1915) *
19- Ecinniler, Fyodor Dostoyevski (1872) **
20- Butun Oykuleri, Anton Cehov (d.o. 1860-1904) (bi ara çok cehov okumuştum ama bütün öykülerini değil O.o)
21- Kucuk Prens, Antoine de Saint-Exupery (1943)
22- Ince Memed, Yasar Kemal (1955)
23- Denemeler, Michel de Montaigne (1572-1588)
24- Ulysses, James Joyce (1922) * (okudum ama bi *** anlamadım, cesaretimi toplayınca tekrar girişeceğim)
25- Yunus Emre Divani (d.o. 1238?-1320?)
26- Mesnevi, Mevlana Celaleddin Rumi (1278, en eski
nushasi)
27- Dava, Franz Kafka (1913) *
28- Budala, Dostoyevski (1868) *
29- Mrs. Dalloway, Virginia Woolf (1925)
30- Son Siirleri, Nâzim Hikmet (1970)
31- Macbeth, William Shakespeare (1606) *
32- Kizil ile Kara, Stendhal (1830) *
33- Malte Laurids Brigge’nin Notlari, Rainer Maria
Rilke (1910)
34- Kayip Zamanin Izinde, Marcel Proust (1917-1925)
35- Ses ve Ofke, William Faulkner (1929)
36- Gonulcelen, J.D. Salinger (1951)
37- Seyh Bedrettin Destani, Nâzim Hikmet (1936) *
38- Bir Dugun Gecesi, Adalet Agaoglu (1979 39-Evliya çelebi,seyahatname40-kötülük çicekleri,Charlesbaudefaire ............ARKADAŞLAR OKUDUGUNUZ VE TAVSİYE EDECEĞİNİZ KİTAPLAR VARSA YAZABİLİRSİNİZ....

ozdem
21/03/2011, 21:16
Fikret abi hepsi birbirinden güzel kitaplar, paylaşım için teşekküler.
Yazmak istediğim çok kitap var ama senin klasiklere ek olarak;

nietzsche ağladığında- irvin d. yalom

fiko
21/03/2011, 21:25
Harika tabiki liste uzaya bilir tamamını okuyabilmiş değilim ama inanın DON KİŞOT U 25 yıl sonra ikinci kez okuyorum GÜNCEL KİTAP LARDAN ATEŞLE OYNAYAN KIZ TAVSİYE EDERİM 2 VE 3Ü VAR

edelsang
21/03/2011, 22:29
keşke kitap okuma alışkanlığım olsaydı diyorum bazen :)
heves ediyorum max 10 sayfa sonra beyinde zonklama,aşırı sinir hali,agresiflik,tansiyon maximum seviyeye falan ulaşıyo

fiko
21/03/2011, 22:45
daha hafif klasikler harici macera,polisiye olabilir,ilgi gösterdiğin için teşekür ederim.

LeoN48
21/03/2011, 22:55
heves ediyorum max 10 sayfa sonra beyinde zonklama,aşırı sinir hali,agresiflik,tansiyon maximum seviyeye falan ulaşıyo

Mehmetçim, Jean Cristophe Grange ile bi tanış, sonrasında hertürlü alışkanlığı kazanıcaksın, garanti ediyorum :D

Her birini max 1.5 haftada bitiriceksin :D Sen bıraksan da o seni bırakmıyacak emin ol :D

-Kızıl Nehirler
-Kurtlar İmparatorluğu
-Leyleklerin Uçuşu
-Taş Meclisi
-Siyah Kan
-Şeytan Yemini
-Koloni
-Ölü Ruhlar Ormanı

fiko
21/03/2011, 23:01
Mehmetçim, Jean Cristophe Grange ile bi tanış, sonrasında hertürlü alışkanlığı kazanıcaksın, garanti ediyorum :D

Her birini max 1.5 haftada bitiriceksin :D Sen bıraksan da o seni bırakmıyacak emin ol :D

-Kızıl Nehirler
-Kurtlar İmparatorluğu
-Leyleklerin Uçuşu
-Taş Meclisi
-Siyah Kan
-Şeytan Yemini
-Koloni
-Ölü Ruhlar Ormanı
Harika gerilim ,macera ayrıca GLEEN MEED TEŞEKÜR EDERİM..

edelsang
21/03/2011, 23:02

-Kızıl Nehirler
-Kurtlar İmparatorluğu
-Leyleklerin Uçuşu
-Taş Meclisi
-Siyah Kan
-Şeytan Yemini
-Koloni
-Ölü Ruhlar Ormanı
valla abi en kısa zamanda şu kızıl nehirleri bi deniyeyim ben o zaman :)
teşekkürler

ozdem
21/03/2011, 23:05

Mehmet, ne diyeceğimi bilemedim. :)

* Huckleberry Finn' in Maceraları - Mark Twain

Mjet
21/03/2011, 23:16
ölmeden önce listesine dahil edemeyiz belki ama yakın geçmişimize bakıp önümüze ışık tutmak için okunması gereken bikaç kitap söyleyebilirim.

Eric Hobsbawm--Kısa 20. yüzyıl 1914-1991 Aşırılıklar Çağı
Sibel Bozdoğan-Reşat Kasaba--Türkiyede modernleşme ve Ulusal Kimlik
Mesut yeğen--Müstakbel Türkten Sözde Vatandaşa

Kronokrator
21/03/2011, 23:50
Kuran-ı Kerim eksik listede ... Hani ölmeden önce ...

fiko
22/03/2011, 14:39
Kuranı kerim sadece ölmeden önce değil günlük hayatımızın bütünü olduğu için teşekür ederim

akbiyik
22/03/2011, 15:17
FİAT PUNTO kullanım kıtapçığınıda eklemek lazımdı listeye:D

Scottie
22/03/2011, 15:30

-Kızıl Nehirler
-Kurtlar İmparatorluğu
-Leyleklerin Uçuşu
-Taş Meclisi
-Siyah Kan
-Şeytan Yemini
-Koloni
-Ölü Ruhlar Ormanı

şu anda KOLONİ yi okuyorum.. sonra siyah kan ve ölü ruhlar ormanı ve şeytanın yemini... diğer kitaplarını okudum.. en büyük ahyranlarından biriyim... forumda hayranı oaln kişileri bulmak güzel oldu...

fiko
22/03/2011, 15:34
şeytan yemini ikinci kitap yap:rip:

fiko
23/03/2011, 16:01
Elif ŞAFAK....AŞK

kornman887
24/03/2011, 09:15
Kuran-ı Kerim eksik listede ... Hani ölmeden önce ...

Başlığı görünce benimde aklımdan geçti yemin ediyorum...

Fikret abi hepsi birbirinden güzel kitaplar, paylaşım için teşekküler.
Yazmak istediğim çok kitap var ama senin klasiklere ek olarak;

nietzsche ağladığında- irvin d. yalom

When Nietzsche Wept

Filmini seyrettim, mükemmeldi. Sözlükten (ekşi sözlük) İnsanların dikkatini çeken (ve filmde çoğu yer almayan) alıntılara göz gezdirdiğimde ise filmin çok zayıf kaldığını öğrenip okumaya karar verdim. Herkese şiddetle tavsiye ediyorum

JASMINE
24/03/2011, 23:05
Hepsi harika kitaplar. İçlerinde okumadıklarım var ancak ilk fırsatta okuyacağım.

Bu arada Mehmet'cim en kısa sürede kitap okumaya başka. Bu ülkenin en büyük sorunu okumayan kişiler olmamız. O nedenle hiç vakit kaybetme diyorum.

Elif ŞAFAK....AŞK
+ Siyah Süt

Fikret ayrıca böyle bir konu açtığın için teşekkür ederim.

fiko
24/03/2011, 23:12
ben teşekür ederim.ayrıca AŞKIN GÖZ YAŞLARI adlı kitap MEVLANA YI MEVLANA YAPAN TEBRİZLİ ŞEMS ile bir birlerine olan muhabbetlerini anlatıyor...

edelsang
24/03/2011, 23:25
Hepsi harika kitaplar. İçlerinde okumadıklarım var ancak ilk fırsatta okuyacağım.

Bu arada Mehmet'cim en kısa sürede kitap okumaya başka. Bu ülkenin en büyük sorunu okumayan kişiler olmamız. O nedenle hiç vakit kaybetme diyorum.

+ Siyah Süt

Fikret ayrıca böyle bir konu açtığın için teşekkür ederim.
bende karar verdim abinin önerdiği yazarın kitaplarından bi başlıcam bakalım
Teşekkürler :)

JASMINE
24/03/2011, 23:44
bende karar verdim abinin önerdiği yazarın kitaplarından bi başlıcam bakalım
Teşekkürler :)

İşte buu. Tebrikler kardeşim. Bende ki kitaplardan da dilediğin zaman alabilirsin.

Kronokrator
25/03/2011, 22:57
john twelve hawks - yolcu

fiko
25/03/2011, 23:23
bunları not alıyorum.kitaplığıma kazandırmaya çaışaçağım yukarıdaki kitap mevlana ile ilğili olan tavsiye ederim.saol ilgi gösterdiğin için.

_FeRDi_
26/03/2011, 00:48

-Kızıl Nehirler
-Kurtlar İmparatorluğu
-Leyleklerin Uçuşu
-Taş Meclisi
-Siyah Kan
-Şeytan Yemini
-Koloni
-Ölü Ruhlar Ormanı

Grange ile yeni tanışacak arkadaşlar,Koloni ve Leyleklerin Uçuşu nu okuma sıralamasında ortalara alında Grange hakkında ikileme düşmeyin.Dİğerlerine göre biraz zayıf bu kitaplar. Ama her daim dalında favorimdir J.C.Grange:boxin:

fiko
26/03/2011, 10:07
günaydın ilğinize teşekürler...glean mead

fiko
30/03/2011, 12:47
OLASILIKSIZ..Adam Fawer.......(sizde bir anı daha önce muhakkak yaşadığınızı hissetmişsinizdir,,

fiko
04/04/2011, 12:15
Ateşböceği yolu.......yazar KRISTIN HANNAH...............Okumayı neden sevdiğimizi bize bir kez daha hatırlatıyor..

fiko
14/04/2011, 19:35
YAŞAR KEMAL .... Bir ada hikayesi üçlemesi;tan yeri horozları,karıncanın su içtiği yer,fırat suyu kan akıyor baksana............. mübadele döneminde bir adada yaşananlar!!!!!

makeles
14/04/2011, 20:05
imamin ordusu - ahmet sık :D

şaka bi yana konu ilgimi çekti..

Amin Maalouf'un ölmeden önce şart olmasa da, okunsa iyi olur diyebileceğim
3 kitabı vakit bulunca okunabilir..

-Arapların Gözüyle Haçlılar
-Semerkant
-Afrikalı Leo

fiko
14/04/2011, 20:09
evet hepside güzel kitaplar teşekürler...Semerkant,Afriaklı leo okuduğum eserler .gercekten güzel.

_FeRDi_
19/04/2011, 00:45
İstanbul Dörtlüsü aranıyor!!! Bu yılda nereden bulacağımı bilen ya da elinde,yakınında olanlar benimle irtibata geçsin bi zahmet... :)

fiko
19/04/2011, 00:57
iyi geceler. yazar yayın evi adı baktınmı? kitap satış sitelerinde var eren kitap.com

_FeRDi_
19/04/2011, 01:07
iyi geceler. yazar yayın evi adı baktınmı? kitap satış sitelerinde var eren kitap.com
sağol Fikret abi.Sahibinden'de 3 tanesi vardı 1. kitap eksikti o yüzden daha da bakmadım.kadıköy'de arayacağım zaten de burda varsa ulaşılabilir yer bilen bi ön çalışma olsun dedim.Eren Kitap'a bakıyorum şimdi.

wosswoss
19/04/2011, 08:28
Daha cok fantastik tarzda kitaplardan hoslaniyorum yuzuklerin efendisi gibi.ama vazgecilmezlerim unutulmus diyarlardan buyucu elminster ve r.a salvatore'nin orumcek kralicenin savaslari serisi..(belkide 11yil once lisede iken fazla FRP, RPG oynadigim icin seviyorumdur) bide laika yayinevi zmninda bassa su kitaplari...

fiko
19/04/2011, 11:21
önemli olan kitaplara ilgi göstermek.bu gün fantastik roman olur,daha sonra klasik olur,mizah olur,polisiye olur.teşekürler..

ozdem
19/04/2011, 12:08
*Divan (Irvin D.Yalom)
*Bugünü Yaşama Arzusu (Irvin D.Yalom)
*Aşkın Celladı (Irvin D.Yalom)
*Annem ve Hayatın Anlamı (Irvin D.Yalom)

*Bin Muhteşem Güneş (Khaled Hosseini)
*Uçurtma Avcısı (Khaled Hosseini)

fiko
20/04/2011, 12:38
çok iyi. özlem hanım teşekürler....

fiko
28/04/2011, 00:40
Takunyalı führer.......

fiko
27/05/2011, 01:43
BİR NEFES İSTANBUL-Aret Vartanyan...

Scottie
27/05/2011, 08:44
john twelve hawks - yolcu

işte bu kitabı çok merak ediyorum... alıcam yakında.. ama şuan elimde okunmayı bekleyen 7-8 kitap var onları okuyup alıcam hemen..

Grange ile yeni tanışacak arkadaşlar,Koloni ve Leyleklerin Uçuşu nu okuma sıralamasında ortalara alında Grange hakkında ikileme düşmeyin.Dİğerlerine göre biraz zayıf bu kitaplar. Ama her daim dalında favorimdir J.C.Grange:boxin:

leyleklerin uçusu bana çok iyi gelmişti... dün gece siyah kanı bitirdim... tüm serisi kitaplıkta duruyor. en sevdiğim kolesiyonum j.c. grange... zeher in laneti serisini de aldım...

krm1983
27/05/2011, 10:52
Nutuk Atatürk
Beyaz Zambaklar Ülkesinde Grigory Petrov
Böyle Buyurdu Zerdüşt Nietzsche
Charriere Kelebek
Dumas Monte Kristo Kontu
Fareler ve İnsanlar John Steinbeck

fiko
27/05/2011, 17:51
kerem çok teşekürler. yazdığın üç kitap mevcut diğerlerini takip edeceğim

krm1983
27/05/2011, 18:06
rica ederim bu kitapları ısrarla tavsiye ederim

Fuzuli
27/05/2011, 21:31
*Divan (Irvin D.Yalom)
*Bugünü Yaşama Arzusu (Irvin D.Yalom)
*Aşkın Celladı (Irvin D.Yalom)
*Annem ve Hayatın Anlamı (Irvin D.Yalom)

*Bin Muhteşem Güneş (Khaled Hosseini)
*Uçurtma Avcısı (Khaled Hosseini)

Okuduğumda içimi sızlatan ender kitaplardan birisi idi..

fiko
31/05/2011, 12:41
hafta sonu alacağım teşekürler..

fiko
20/06/2011, 22:17
1 2 3 AKLINDAN BİR SAYI TUT. JOHN VERDON KORİDOR YAYINLARI ( seni o kadar iyi tanıyorumki ne düşündüğünü nü biliyorum)

fiko
31/07/2011, 18:41
portobello cadısı-PAULO COELHO-Can yayınları ::)

fiko
15/08/2011, 19:02
Şair CAN YÜCELİ anarken tam ona göre bir anısı mutlaka okuyun...Can Yücel, vakt-i zamanda bir yazısında adamın birisine argo bir kelime dediği için dava açılmış.
Mahkemede Can Yücel şunu anlatmış:
Bir köyde ateşli bir hasta vardır, kasabaya doktora getirir hastayı köylüler.Koca devletin koca doktoruna. Doktor hastaya fitil verir ve köye döndükleri gibi hastaya fitili anüsten vermelerini söyler köylülere.
köylüler tabi ‘tamam dohtor bey’ diyip köye giderler.Köydeki herkese sorarlar, en bilgelere bile, ama kimse anüs ne demektir bilemez. bu nedenle bir türlü ilacı da veremezler hastaya.
Hastanın durumu da gitgide kötüleşmektedir.Bunun üzerine köylü, doktora, koca devletin koca doktoruna telefon etmeye karar verir ama kimse buna yanaşmaz.Ne cüret di mi doktoru arayacak bi köylü. neyse durumun vehameti üzerine muhtar aramayı kabul eder.Bütün köylü toplanır santrale, muhtar arar, ‘biz ne yapacaamızı bilemedik dohtor bey’ felan der işte. karşıdan doktor bişiler söyler.Muhtar döner, ama arkasına: ‘makattan verin dedi dohtor’ der.
Yine tüm köye sorarlar, komşu köylere birilerini yollayıp sordururlar felan, ama makat ne bilen yoktur yine.
hasta ise giti gidecek, ateşler içinde kıvranıyo baya.İhtiyar meclisi toplanır.Son çare, doktorun bir kez daha aranmasına karar verilir.Yine kimse aramaz istemez doktoru. nihayetinde yine biri kandırılır, telefonun başına geçer, ama bi yandan söylenmektedir: ‘çok kızacak dohtor çok!’ diye.
Sonunda telefonu açar, durm anlatır, doktor bişiler söyler yine. telefondaki köylü, yüzü allak bullak, arkasını döner:
‘Çok kızacak demiştim; ****** sokun dedi’
Yani işin aslı hakim bey “bizim orada göte *** derler”
Sözümüz meclisten dışarı…

fiko
16/09/2011, 20:26
yılmaz özdilin İSİM.ŞEHİR.HAYVAN kitabını okurken BALKON başlıklı yazısını sizinle paylaşmak istedim yorumsuz...LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUN...

Yılmaz Özdil
yozdil@hurriyet.com.tr
Balkon
13 Haziran 2010 Pazar 10:09
Biz İzmirliler için hayatın özetidir balkon... Evimiz isterse 800 metrekare olsun, daralırız, balkonda otururuz. Kiralarken, alırken filan, ölçeriz mutlaka, masa sığıyor mu? Balkonda yeriz çünkü, balkonda içeriz, komşudan komşuya balkondan sohbet ederiz.

*
Herkes oturma odasında otururken balkonunu kilitler, hırsız girmesin
diye... Biz İzmirliler yatak odasının penceresini kilitleriz, ki, balkonda otururken hırsız girmesin.
*
Babam... Balkona klima taktırmaya kalktı, vantilatöre zor ikna ettik.
*
Danıştay mesela, geçenlerde, balkonunu camla çevirip, oda haline getiren bir İzmirli için “yıkım kararı” verdi. Evi, aslında yayla gibi, 4 oda, 1 salon ama, kışı var bu işin, illa balkonda oturacak! Yargıtay desen, balkonda mangal yapılmasını yasakladı İzmir’de, hukuki tartışma çıktı, İzmirli hâkim ve savcılar itiraz etti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürürsek, şaşmayın.
*
Havalar güzelleşti, cam çerçeve açıldı ya, gidip bakın, yüzlerce kolu bacağı alçılı çocuk görürsünüz İzmir’de... İkinci katta oturan veletler, zahmet edip kapıdan çıkmaya üşenir çünkü... Kendimden biliyorum, dünyanın en çok balkondan düşen çocuğu oradadır, inanın.
*
Nane kuruturuz.
Salça yaparız.
Balkonda ders çalışırız biz.
Balkonda kahvaltı ederiz.
On binlerce İzmirli bu yazıyı balkonda okuyacak, adım gibi eminim...
Balkonda güleriz.
Balkonda ağlarız.
*
Ve, balkonda ölürüz.
*
Bakın... Osmaniye’de askeri lojmana roket fırlattı teröristler, balkonda oturan bir teğmenin eşi başından isabet aldı. Toplantıdaydık o sırada, “İzmirlidir” dedim... İzmirli çıktı Pınar.
*
Çocukken; Yağhaneler’de komşuymuşlar Cumhur’la, balkondan balkona tanışmışlar, 8 yıldır çıkıyorlarmış, iki aile de Buca’ya taşınmış, balkondan balkona arkadaşlıkları devam etmiş... Pınar Bolu’ya gitmiş, öğretmen olmuş, atanamamış... Cumhur harp okulundan mezun olunca, evlenmişler sadece 47 gün önce, Buca’daki komşuları balkonlardan alkışlamış gelin arabasını... Pınar’ın babası SSK emeklisi, iki evlat okutmuş, borç dağ gibi, düğün müğün derken, iyice bunalmış, evinin balkonuna asmış kendini, sadece 40 gün önce... Kahpe roketin balkonda bulduğu Pınar, tabutuyla değil, babasının mevlidine gelecekmiş meğer bugün.
*
Balkonlara bayrak asıldı, komşuları ağlayarak balkonlardan el salladı Pınar’a dün... Ocağımıza ateş düştü, evlerimizin içi her zamankinden dayanılmaz, balkonlarımızda hüzün var bugün.
*
Aslında, sadece terörle izah edemeyiz bu durumu... Arka odalara girdiğinde, zorlu geçim mücadelesi, ekonomik kriz, haciz, çaresizlik, intihar, yıllarca okuyup iş sahibi olamayan, atanamayan, alacağı üç kuruşla ailesine yardımcı olamayan evlatlar, kurbanlar... Ve, İzmir’in refah içinde yüzdüğünü zannedip, dağlara savrulan, intikam için canavarlaşan ruhlar.
*
Türkiye’nin balkonudur İzmir.
Hayatın özetidir.

Scottie
16/09/2011, 20:30
çok güzel yazmış... bu kitabı en yakın zamanda okuayacağım... kitap kütüphanemde duruyor...

JASMINE
17/09/2011, 00:40
Daha önce aldığım ve okuduğum bir kitap. Köşe yazılarının bir derlemesi aslında. Ancak bu adama ve yazım stiline hayranım. Hiç birşeyden çekinmeden, lafını esirgemeden bir yerlere mesaj göndermesine bitiyorum.

Paylaşım için teşekkürler Fikret Abiciğim. Ellerine sağlık.

fiko
17/09/2011, 17:13
evet aynen katılıyorum.BALKON yazısı etkiledi beni

sezerism
17/09/2011, 19:16
Arkadaşlar ben bu kitaplara itibar etmiyor ve tanımıyorum . Ben İslami ve ilmi kitapları tanırım saygılar .Okuyacaksanız kuranı kerim'in Türkçesini okuyun.

fiko
17/09/2011, 21:06
itibar etmez ve tanımayabilirsin.paylaşmak istediğin kitap ismi varsa yazarsan sevinirim.

puntocu07
17/09/2011, 21:10
teşekür ederiz fikret abi eşimle beraber bakıyoruz kesinlikle mükemmel kitaplar

sezerism
18/09/2011, 11:07
itibar etmez ve tanımayabilirsin.paylaşmak istediğin kitap ismi varsa yazarsan sevinirim.
okuyacaksan!
[sıze=4]Marifetname - Erzurumlu İbrahim Hazretleri[/sıze]

okuduğuna değsin dimağın bayram etsin.

fiko
18/09/2011, 13:05
okumadığımı ne biliyorsun ?ben hayata tek bir pencereden bakmıyorum.gerekli olan dini eserleri okuyorum.örn;ilmihal (manası gerekli olan dini bilgiler ).,hayatül sahabe ,(sahabelerin hayatları)ihya ulimiddin (hadis i,lminin en büyük eseri)daha sayabilirim.siyeri nebi (peygamber efendimizin hayatı) vs..marifetname okunmsı gereken bir kitap paylaşım için teşekürler...

JASMINE
18/09/2011, 14:04
Arkadaşlar ben bu kitaplara itibar etmiyor ve tanımıyorum . Ben İslami ve ilmi kitapları tanırım saygılar .Okuyacaksanız kuranı kerim'in Türkçesini okuyun.

İsmail bey, Kur'an-ı Kerim'i okumadığımızı nerden biliyorsunuz?

Bu tarz kitapları okuyor ve isimlerini paylaşıyor olmamız kendi dinimiz ile ilgili birşeyler okumadığımız ve bilmediğimiz anlamına gelmiyor.

Eleştirmek yerine kitap isimleri paylaşmanızı tercih ederim.

ZAK1980
18/09/2011, 14:21
Fikret abi tesekkurler paylasım ıcın benım evın balkonunun degerın ıbırazdaha anladım dıyebılırım bızdede bır İzmirlılık var galıba bızde ıcerde oturmuyoruz hiç.Ama bu balkonu temızlemek sıkıntı 1-2 saat suruyor :)
Bu arada Dini kitapları okurkende dunyevı hayatınız ıcınde dunyevı faydaları olan kıtaplarda okuyunuzkı dunyayada bır katkınız olsun Unutmayınkı Dunyadaki en cıddı ıcatlar genelde Yahudılerın elınden cıkmıstır (Elektrık,telefon,İzafiyet Teorisi ya da Rölativite Kuramı) geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji) gibi dünyada çıgır açmıslardır bu buluslarda neden bir Müslüman 14.YY dan sonra dunyanın akısını degıstıren bılımsel buluslarda bulunamamıstır çünki Arap felsefesi ve miliyetçiliği sadece insanları dini kitaplara yönlendırmıs dıgerlerine günah,gavur icadı dıye dıye insanları bilimden teknolojıden uzaklastırmıslardır.
Japonlar puta tapıyor ama adamlardakı teknolojı hıcbır Arapta yok nıye acaba hıc dusundunuzmu okuyor,arastırıyor,uyguluyorlar biz müslümanlar gibi herseyi Yüce yaradandan beklemıyorlar agzımı acayım armut gokten dussun demıyorlar.Bizim balkondan kareler

fiko
18/09/2011, 19:07
Fikret abi tesekkurler paylasım ıcın benım evın balkonunun degerın ıbırazdaha anladım dıyebılırım bızdede bır İzmirlılık var galıba bızde ıcerde oturmuyoruz hiç.Ama bu balkonu temızlemek sıkıntı 1-2 saat suruyor :)
Bu arada Dini kitapları okurkende dunyevı hayatınız ıcınde dunyevı faydaları olan kıtaplarda okuyunuzkı dunyayada bır katkınız olsun Unutmayınkı Dunyadaki en cıddı ıcatlar genelde Yahudılerın elınden cıkmıstır (Elektrık,telefon,İzafiyet Teorisi ya da Rölativite Kuramı) geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji) gibi dünyada çıgır açmıslardır bu buluslarda neden bir Müslüman 14.YY dan sonra dunyanın akısını degıstıren bılımsel buluslarda bulunamamıstır çünki Arap felsefesi ve miliyetçiliği sadece insanları dini kitaplara yönlendırmıs dıgerlerine günah,gavur icadı dıye dıye insanları bilimden teknolojıden uzaklastırmıslardır.
Japonlar puta tapıyor ama adamlardakı teknolojı hıcbır Arapta yok nıye acaba hıc dusundunuzmu okuyor,arastırıyor,uyguluyorlar biz müslümanlar gibi herseyi Yüce yaradandan beklemıyorlar agzımı acayım armut gokten dussun demıyorlar.Bizim balkondan kareler
bu nasıl balkon salon salomac gibi harika biraz çiceklendirsen inş ankaraya gelince görüşürüz.

ZAK1980
18/09/2011, 19:26
bu nasıl balkon salon salomac gibi harika biraz çiceklendirsen inş ankaraya gelince görüşürüz.
Çiçek işine annem bakıyor abi domates ,bıber falan vardı saksıda ama kurumus corak balkona dondu .Mac yapıyoz abı yıgenle tek sıkıntı top asagıya dusunce 8 kat ınıp cıkıyoruz habıre

JASMINE
18/09/2011, 23:17
Çiçek işine annem bakıyor abi domates ,bıber falan vardı saksıda ama kurumus corak balkona dondu .Mac yapıyoz abı yıgenle tek sıkıntı top asagıya dusunce 8 kat ınıp cıkıyoruz habıre

Zeynel, böyle bir balkonun keyfi yapılmasaydı çok şaşırırdım. Ben tüm yazı burada geçirebilirim şahsen :)

sezerism
20/09/2011, 00:13
YAsemin hanım benim amacım eleştirmek değil vede hiç bir arakadaşıda kırmak istemem .Kitaplarımı ilk fırsatta paylaşacağım iş yoğunluğundan foruma geceleri bakabiliyorum .Hiç kimse kimde nekadar para ve İMan var bilemez

cilem
20/09/2011, 02:36
*İNFAK KAHRAMANLARI- ALİ DEMİREL ( bu kitabı gectiğimiz hafta okuyup bitirdim okunmasını tavsiye ederim bence çok farklı bir kitap..)

*KABİRDE İLK GECE- SEYİT AHMET UZUN

evolodi
24/09/2011, 03:02
Ölmeden önce Kur'anı okumak gerek..sofi oldum bu aralar :D

fiko
02/10/2011, 21:31
1-küçük mucizeler dükkanı/Debble macomber/Martı yayınları.....
2-S*ktir et/hayatta hiç bir şey senden önemli değil./john C.Parkin/Arunas yayıncılık.....

JASMINE
03/10/2011, 22:39
1-küçük mucizeler dükkanı/Debble macomber/Martı yayınları.....
2-S*ktir et/hayatta hiç bir şey senden önemli değil./john C.Parkin/Arunas yayıncılık.....

Abi yaklaşık 3 ay kadar önce okudum. Gerçekten çok beğendim. Hatta bir dönem arabada geziyordu. Kitabı görenlerle adından dolayı epey bir geyik yaptık :) :)

Paylaşım için teşekkürler.

fiko
09/10/2011, 19:54
evet durağa getir dim arkadaşlarda aynı geyik muhabbetini yaptılar .ben de onlara kitabın ismiyle cevap verdim:)

atila
09/10/2011, 20:48
geçen gün kitapçıda dikkatimi çekti,aldım.neden yaşlanıyoruz-nuri kızıltaş beğendim tavsiye ederim

fiko
13/11/2011, 22:05
tavsiye

fiko
25/11/2011, 01:54
Osmanlının manevi temelini oluşturan gercek....CEMAL CAN POLAT-MARKİZ YAYINLARI....

fiko
09/12/2011, 01:35
iki cami arasında AŞK....& MİHRİMAH İLE SİNANIN AŞKI 18 Yaşında kendi arzusu ile devşirilip payitahta getirilen Sinan, Karaboğdan Seferi sırasında gördüğü Mihrimah Sultan''a aşık olur. Bu aşk, Sinan''a önce Prut Nehrini on üç günde geçilecek köprüyü yaptırır.

Payitahta dönüşte Mihrimah Sultan''ın evlendirilmesine karar verilir. Sinan ve Rüstem Paşa aday olur. Hürrem Sultan, siyasi nedenlerle kızı Mihrimah''ı Rüstem Paşa ile evlendirir.

Elli yaşında ve evli olan Sinan, bu evlilik üzerine kendini sanatına verir. Sarayın baş mimarı olur. Aşkını payitahtta yaptığı hanlar, hamamlar ve camilere yansıtır. Özellikle de aşkını Edirnekapı ve Üsküdar''da yaptığı iki cami arasına gizler.

Dünyaca ünlü mimar, Mimar Sinan''ın ve büyük aşkı Mihrimah Sultan''ı anlatan sürükleyici bir roman.

krm1983
09/12/2011, 15:29
Faust Goethe

fiko
15/01/2012, 15:55
Duyguların Renği...Kathryn STOCKETT.....PEGASUS yayıncılık........

fiko
19/02/2012, 17:43
Kalem Yazamadı Aşkı
https://www.encoksatankitaplar.biz/wp-content/uploads/2012/02/kalemyazamadiaski-206x300.jpgTürk-İslam dünyasının, soluğu çağlan aşan
mutasavvıf ve şairleri arasında mümtaz bir yeri
olan Celâleddin-i Rûmînin eserlerinden yapılan bu
mütevazı seçki, onu anlama gayretinin satırlara
yansıyan bir denemesi olarak görülmelidir
Bu seçkiye, Mevlânanın hayat hikâyesini koymamak
büyük bir eksiklik olurdu. Tarihî şahsiyetlerin
hayatları “kendileri hiç istemese de” zaman
içerisinde menkıbelerle zenginleştirilmiştir.
Bu itibarla hakkındaki malumat sınırlı olan
Mevlânanın bir bakıma hayatına düşülmüş
şerhler gibi görülmesi gereken
menkıbelerinden de bazılarını buraya
eklemeyi uygun bulduğumuzu belirtmeliyiz.

baki alpaslan
19/02/2012, 19:28
faydalı bir paylaşım olmuş.bende 1-2 şiddetli tavsiye vereceğim dayanamadım :)

1-fedailerin kalesi alamut-wladimir bartol
2-serenad - zülfü livaneli

elinizden bırakamayacağınız türden.

fiko
19/02/2012, 22:55
Alamut u okudum senarad slrada tesekurler

izoci
22/02/2012, 10:08
Kitap okumak isteyince hemen buradan bi kitap seçiyorum :)

fiko
04/03/2012, 16:52
seranad

fiko
04/03/2012, 16:54
faydalı bir paylaşım olmuş.bende 1-2 şiddetli tavsiye vereceğim dayanamadım :)

1-fedailerin kalesi alamut-wladimir bartol
2-serenad - zülfü livaneli

elinizden bırakamayacağınız türden.

fiko
15/04/2012, 17:03
açlık oyunları :suzanne colinss

gunaykarakas
15/04/2012, 20:18
Ölü Canlar - GOGOL
Alamut - WLADIMIR BARTOL

fiko
06/05/2012, 18:41
ABİ/DOĞAN YURDAKUL/KIRMIZI KEDİ YAYIN EVİ /KABADAYILAR.MAFYA.veDERİN DEVLET

fiko
13/05/2012, 22:00
Sultanı öldürmek/ahmet ümit/everest yayınları

tayfux
13/05/2012, 22:09
Şevket Süreyya Aydemir TEK ADAM-İKİNCİ ADAM

fiko
15/07/2012, 22:32
isim. şehir.bitki- YILMAZ ÖZDİL

Scottie
15/07/2012, 23:36
Yilmaz ozdil hemen bitiverdi kitap... Suan atesi yakalamak okuyorum.. Aclik oyunlari serisi guzel kitaplar...

fiko
09/09/2012, 22:36
güney doğudan öyküler- hakan evrensel_ALFA YAYINLARI

fiko
30/09/2012, 22:36
aşka veda /CAN DÜNDAR

JASMINE
30/09/2012, 22:39
Fikret Abicim teşekkürler :)

Misafir046
30/09/2012, 22:53
Bence bu 40 kitap olayı göreceli...

Benim cıkaracagım 40 kitapta sizin listenizden 5 kitap ya olur olmaz.

Yanlış anlamayın.Bir kitap kurdu olarak size asla ukalalık yapmıyorum.

fiko
30/09/2012, 23:49
burada amaç belli bir kitap listesine bağlı kalmak değil .insanların kitapa ilği göstermelerini sağlamak ve okuduğu kitapları paylaşmak idi yalnız liste genel kanı görmüş kitaplardan oluşmaktadır yoksa amacımız illa bunları okuyun demek değildir .paylaşımlarınız için şimdiden teşekürler....

Misafir046
30/09/2012, 23:57
burada amaç belli bir kitap listesine bağlı kalmak değil .insanların kitapa ilği göstermelerini sağlamak ve okuduğu kitapları paylaşmak idi yalnız liste genel kanı görmüş kitaplardan oluşmaktadır yoksa amacımız illa bunları okuyun demek değildir .paylaşımlarınız için şimdiden teşekürler....

Listeniz çok guzel ancak bizim ulkemizde sozum meclisten dısarı bir çok insanın okuyamayacagı kitaplar malesef.

O kadar uzuluyorum ki bırakın kitabi Gazete okumayı bile dusunmeyen insanlar var.

Buda cok uzucu.

fiko
01/10/2012, 00:09
olsun bir yerden başlamak lazım deniz yıldızı hikayesi gibi...kısaca ,adamın biri deniz kenarında sahil den aldığı deniz yıldızlarını denize atıyormuş yanınına biri yaklaşmış burda binlerce var senin onları denize ulaştırman ne değiştiricekki demiş adam kenardan bir deniz yıldızı daha almış ve denize atmış.onun için değişti demiş,umutsuz olmamak gerekiyor. kitaplara bu kadar uzaklaştırılmış bir ülkede bunların olması normal

cihankardes
01/10/2012, 01:30
Puslu Kıtalar Atlası - İhsan Oktay Anar

fiko
02/10/2012, 01:56
Puslu Kıtalar Atlası | İnceleme
Yayın Tarihi: 03 Temmuz 2009 - 429 kişi okumuş.

Bir Türk’ün, hayal gücünü yoğurup, kelimelere dans ettirmesiyle ortaya çıkan bir eserin tanıtımı bu karşınızdaki. Her yerde ona olan övgüleri duyduğunuz, ama nedense, tıpkı benim, gibi tereddüt ettiğimiz bir kitap bu: Puslu Kıtalar Atlası.
İşte sözün kilitlendiği yere geldik. Neden mi? Çünkü İhsan Oktay Anar öyle bir kitap yazmış ki, okurken sayfalar parmaklarınızdan kayarak aksa da anlatırken dilinize kilit vuruyor. Bu kitabı anlatmak o kadar zor ki…
Öncelikle ilginç bir ayrıntıyla başlayalım. Kitabın kapağındaki her bir kahraman kitap içinde geçiyor. Bu çok güzel ve bir o kadar da ilginç bir ayrıntı. Kitabı okudukça dönüp kapağa bakarsanız anlatılan bir karakteri mutlaka orada bulacaksınızdır. ÇOK TEŞEKÜR EDERİM hemen tedarik etmeye çalışacağım.......

cihankardes
02/10/2012, 03:00
ne demek abi lafı olmaz :)
gerçekten kitabı anlatmak çok zor.
zaman zaman kahkalarla güldüm, zaman zaman bu adam bu kadar şeyi nasıl biliyor dedim.
daha fazla konuşmayayım en iyisi okumak olacak :)

fiko
16/10/2012, 00:22
YAŞAR KEMAL/bir ada hikayesi 4 cü kitabı ÇIPLAK DENİZ,ÇIPLAK ADA YKY yayınları....

Ziyaretci040
16/10/2012, 00:39
Ahmet Ümit polisiye severler için :) Tüm kitaplarını okudum ve hepsini tavsiye edebilirim.Özellikle BEYOĞLU RAPSODİSİ :)

fiko
16/10/2012, 13:13
çok teşekürler şu an sultanı öldürmek revacta

fiko
04/11/2012, 20:53
https://img221.imageshack.us/img221/215/000000038907331.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/221/000000038907331.jpg/)

Uploaded ImageShack.us (https://imageshack.us)

https://img28.imageshack.us/img28/7269/sisg.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/28/sisg.jpg/)

Uploaded ImageShack.us (https://imageshack.us)

fiko
09/12/2012, 21:26
Düşman onlardan çok daha üstün, ertesi sabah saldırıya geçecekti.

Halkın çoğunluğu, yenileceklerini bildiği halde, şehirde kalmayı seçti.

O akşam, her yaştan kadınlı erkekli bir grup, Kıpti dedikleri Yunanlı’yı dinlemek için meydanda toplandı.

Kıpti, hiçbir dine mensup değildi; sadece bütün duyduklarını, yarına aktarabilmek için aklında tutmuştu.

Kıpti, yalnızca içinde bulunduğu âna ve Moira denen varlığa inanırdı.

Yarından itibaren şu anda ahenk olarak gördüğümüz şey ahenksizliğe dönüşecek. Mutluluğun yerini matem alacak,” dedi Kıpti.

“Şehrimizi talan edebilirler, ama burada öğrendiklerimizi silemezler. İşte bu yüzden ilmimizin surlarımız, evlerimiz ve sokaklarımızla aynı kaderi paylaşmasına izin veremeyiz… Peki ilim derken neyi kastediyorum?

İlimle, gündelik yaşamın karşımıza çıkardığı zorlukların üstesinden gelerek hayatta kalmamızı sağlayan şeyi kastediyorum.

Yarın bize neler olacağını kimse bilemez… Çünkü her günün iyisi ve kötüsü aynı gün içinde olup biter. Öyleyse dışarıdaki askerleri ve içinizdeki korkuyu unutun...

Bizler şimdi, gündelik yaşamımızdan, yüzleşmek zorunda kaldığımız güçlüklerden bahsedeceğiz,” dedi Kıpti.

Ve sevgiyi, kaybı, yenilgiyi, yalnızlığı sordular ona. Korkuyu, sadakati, cinselliği, geleceği ve kaderi; ona kendilerini nasıl bulacaklarını sordular. Hayatın içinden gelen, cevapları binyıllar boyu değişmeden kalan soruları sordular ona.

Düşmanları beklerken, halk bir meydanda toplandı ve sordu.

Ve Kıpti, onlara cevap verdi.
AKRADA BULUNAN EL YAZMASI/PAULO COELHO/ CAN YAYINLARI

fiko
06/01/2013, 13:32
Kitap
Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer
Orjinal isim: Dieu Voyage Toujours Incognito
Laurent Gounelle
Pegasus Yayınları / Roman Dizisi

ametist
06/01/2013, 16:13
Babürname

baki alpaslan
09/05/2013, 23:49
mutluluk-Zülfü Livaneli

fiko
19/06/2013, 00:23
arkadaşlar tekrar merhabalar sağlık sorunlarından ötürü forumu takip edemedim ...yeni arkadaşlara hoş geldin der tavsiye edeceğiniz kitapları yazarsanız sevinirim ....LİVAN ELİ kardeşimin hikayesi.....DAN BROWN cehennem..

outlife
19/06/2013, 09:11
eren erdem-şeytan evliyaları mücahitlikten müteaahhitliğe
r. ihsan eliaçık-sosyal islam
ahmet ümit-bütün kitapları
soner yalçın-bütün kitapları
patrick süskind-koku (filmi de yapıldı. önce kitabı okuyun sonra filmi)
ahmet şık-pusu
gogol-ölü canlar
gorki-ana
nazım hikmet-bütün şiirleri
necip fazıl-çile
khaled hüseyin-uçurtma avcısı-bin muhteşem güneş (seri gibi çok güzel kitaplar)

aklıma gelenler bunlar. tavsiyemdir. ;)

fiko
11/09/2013, 22:19
TEK KANATLI BİR KUŞ /yAŞAR KEMAL/yapı kredi yayınları...

fiko
29/10/2013, 14:07
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
En Sıradışı Vakalar/dr.Gary small/Gigi vorgan/ NTV yayınları

fiko
18/01/2014, 21:18
ARKADAŞLAR TEKRAR MERHABA 2 aylık bir mecburi aradan sonra kitap önerilerinizi bekliyorum

fiko
26/04/2014, 20:21
VE DAĞLAR YANKILANDI/Khaled Hosseını/ everest yayınları

fiko
16/08/2014, 20:46
Uçurtma avcısı/khaled hosseını/ everest yayınları...

lilitilili
20/02/2015, 13:33
Mesaj silindi.

fiko
25/02/2015, 23:14
Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler

Prof. Dr. Halil İnalcık (https://www.kitapyurdu.com/yazar/prof-dr-halil-inalcik/3148.html)

NTV YAYINLARI (https://www.kitapyurdu.com/yayinevi/ntv-yayinlari/1930.html)

Prof Halil İnalcık, Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilimci arasında gösterilmiştir. Ayrıca Harvard Üniversitesi gibi seçkin birçok üniversitede ders veren ve birçok ödüle layık görülen İnalcık, dünya üniversitelerinde okutulan bir isim haline de gelmiştir. 1992’de Bilkent Üniversitesi’nde lisansüstü okutulacak Tarih Bölümü’nü kurması istenen İnalcık çalışmalarına burada devam ediyor. Halil İnalcık tarafından kaleme alınan Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler adlı kitapta tarihin tozlu sayfalarında büyülü bir gezinti sizleri bekliyor. Türkmenler, Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşu, İstanbul ve Boğazlar’ın fethi, Kösem Sultan’ın hayatı ve bunlar gibi daha birçok Osmanlı efsanesi gerçekler ile su yüzüne çıkıyor. Bu kitap sayesinde, okul hayatınız boyunca size öğretilenlerin üzerine daha fazla bilgi koyabilir ya da belki bildiklerinizin sadece bir efsaneden ibaret olduğunu görebilirsiniz. SİTE:Kitapyurdu, Kitaba ve kültüre ulaşmanın en kolay yolu (https://www.kitapyurdu.com)

fiko
28/02/2015, 21:13
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/thumb/8/87/%C4%B0nce_Memed_I.jpg/230px-%C4%B0nce_Memed_I.jpg İNCE MEMED _mekanın cennet olsun.güle güle ince memed...

outlife
26/03/2015, 09:36
Fikret Hocam ilk mesajdaki listeden okuduklarım bunlar :D

1-2-3-5-9-10-14-18-21-22-23-27-30-37

son 3 aydır Şeyh Bedreddin ile ilgili kitaplara ve kendisine özel bir ilgim var.

Bende Halimce Bedreddinem-Radiy Fiş (okundu)
Azap Ortakları-Erol Toy (Okundu)
Şeyh Bedreddin-Vehbi Bardakçı (Okundu)
Börklüce Mustafa -Kemal Derin (Okundu)
Varidat-Şeyh Bedreddin (Okunuyor)
Şeyh Bedreddin-Karma Yazarlar (Okunuyor)

Hepsini de Özellikle ilk iki kitabı tavsiye ediyorum şiddetle. Bundan sonraki serim Pir Sultan Abdal ve Hacı Bektaşi Veli ile ilgili kitaplar olacak... 2015 ve 2016 planım bu şekilde...

fiko
26/03/2015, 16:30
Fikret Hocam ilk mesajdaki listeden okuduklarım bunlar :D

1-2-3-5-9-10-14-18-21-22-23-27-30-37

son 3 aydır Şeyh Bedreddin ile ilgili kitaplara ve kendisine özel bir ilgim var.

Bende Halimce Bedreddinem-Radiy Fiş (okundu)
Azap Ortakları-Erol Toy (Okundu)
Şeyh Bedreddin-Vehbi Bardakçı (Okundu)
Börklüce Mustafa -Kemal Derin (Okundu)
Varidat-Şeyh Bedreddin (Okunuyor)
Şeyh Bedreddin-Karma Yazarlar (Okunuyor)

Hepsini de Özellikle ilk iki kitabı tavsiye ediyorum şiddetle. Bundan sonraki serim Pir Sultan Abdal ve Hacı Bektaşi Veli ile ilgili kitaplar olacak... 2015 ve 2016 planım bu şekilde...
Şeyh BEDREDDİN ve Bektaşilik hakkında farklı kitaplar okudum ama tavsiyene uyacagim.

fiko
06/11/2015, 21:22
Arkadaş lar tekrar merhabalar. KABUĞUNU KIRAN İNCİ....KHALED HOSSEEINI..LEMUR YAYINCILIK.

fiko
20/04/2016, 12:07
Orhan Pamuk _kırmızı saçlı kadın

fiko
21/07/2017, 19:08
Evet merhaba. .

fiko
12/05/2018, 17:23
Merhaba
Reşat Nuri Güntekin /yeşil gece.
Emile Zola /gerçek
İki kitap iki öğretmenin mücadelesi