PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soyundum izolasyon işine...

operatormurat
21/03/2011, 19:29
arkadaşlar alttan gelen asfalt sesini minimuma indirmek için arka lastikleri ve plastik davlumbazları söküp,çamurluk içlerini bitümlü bir izolasyom malzemesiyle kapladım,1 günde arka çamurlukları ancak yapabildim,arabanın iiç kısmınıda bu malzemeyle kaplayıp üzerini izolasyon keçesiyle kaplayacağım,bakalım faydası olacakmı?...

Scottie
21/03/2011, 19:34
azimlisin abi... kolay gelsin....

Kronokrator
21/03/2011, 20:52
baya uğraştırır bu yaa .. sonuçlardan haberdar et hocam, bizde yapalım :)

kolay gelsin.

operatormurat
21/03/2011, 21:00
bahadır başladım hayırlısıyla iç kısımları yaparken bol resim çekip fikirlerinizi alırım..

tayfux
21/03/2011, 21:06
valla hocam bugün sen baya bi uğraşmışsın araçla belli :) kolay gelsin

ykaya1983
21/03/2011, 21:07
Güzel bir çalışma abi.Ama gerçekten el becerisi ve sabır istiyor.Elinizde bu işlere yatkın galiba.

erbil
21/03/2011, 21:19
Bu kullandığınız malzeme, su yalıtım malzemesi olması lazım. Teras çatılarda veya temel altı yalıtım malzemesi olarak kullanıyoruz. Membrandaki iğne deliği kadar delik membranın çalışmamasına sebep olur. Bir de yapıştırma işlemini şaloma ile mi yaptınız?

operatormurat
21/03/2011, 21:19
valla hocam bugün sen baya bi uğraşmışsın araçla belli :) kolay gelsin

Güzel bir çalışma abi.Ama gerçekten el becerisi ve sabır istiyor.Elinizde bu işlere yatkın galiba.
valla eski bir fiat kullanıcısı olmam bu tür işlerde usta olmama sebep oldu,5 sene tempra kullandım,3 sene palio kullandım,3 senedirde gp kullanıyorum, bu arabalar adamı usta da eder,hasta da...

GRDEDE
21/03/2011, 21:21
Murat'ım Punto yu baştan yaratacaksın bea...

blk_hakan
21/03/2011, 21:27
Araç montajı tam bittiginde sonucunu bizimle paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyorum kullandıgınız malzemeyi nereden temin ettiginizide yazarsanız çok makbule geçer kolay gelsin...

asil
21/03/2011, 21:43
murat abi yanlış anlama ama ziftli bir mebran kullanmışın güneş altında çok kokuyor cam yün daha yaralı olurdu bence...

LeoN48
21/03/2011, 21:44
Helal be abi, yine döktürmüşsün

TORnADO
21/03/2011, 21:49
Kolay gelsin,iyi olur ama...

skyline28
21/03/2011, 21:50
bu uygulanan mazeme çatılarda kullanılan şu ziftli mazemeden değilmi ???
çok çabuk alev almazmı o????

mert35
21/03/2011, 21:51
murat abı uygulamıssın ısı elıne saglık:D Bulusmada benım kapaın orayıda boyraız deme:D

ayhan1
21/03/2011, 22:02
hocam bu yaptığınız işlem çok tehlikeli haberiniz olsun allah korusun bir yangın olayında araba cayır cayır yanar söndüremezsiniz

ve ayrıca içeride asfalt kokusundan duramazsınız tabi tercih sizin

arkadaşlar bazı şeyleri yapmadan önce düşünmek lazım Fiat bilmiyormu zivitli kağıtla arabayı katlamayı

skyline28
21/03/2011, 22:04
çok çabuk alev almazmı o????birde yazın içeri gelecek zift kokusu var ayhanın söylediği gibi

ayhan1
21/03/2011, 22:06
birde yazın içeri gelecek zift kokusu var ayhanın söylediği gibi

+10000000

operatormurat
21/03/2011, 22:07
murat abi yanlış anlama ama ziftli bir mebran kullanmışın güneş altında çok kokuyor cam yün daha yaralı olurdu bence... asil abi uyguladığım alanlar asla güneş görmeyecek,stepnenin üstündeki kapağı kaldırıp saçtaki ek yerlerinin üstüne bakarsan (araç imal edilirken)fabrikada yapıştırılan malzemeninde bitüm esaslı olduğunu göreceksin..ayrıca kaşıntı yapmayan taş yününden elimizde mevcut onuda boşluklara sarf edeceğim .

çok çabuk alev almazmı o???? çatıya uygulanan malzemeyle aynı gibi ama biraz kalın ve dış yüzeyi naylon kaplı.valla petrol bazlı,ama dikkatli bakarsan arabanın içindeki kullanılan malzemenin(koltuklar, kapı döşemeleri, göğüs) %99u plastik polyester falan,mazallah bir tutuşurşa zaten bunlar tutuşur,benim kapladığım alan en altta kalıyor..

skyline28
21/03/2011, 22:09
inşallah problem çıkarmaz eline sağlık senin içine siniyorsa sorunyok.....

ayhan1
21/03/2011, 22:10
abi senin dediğin malzemelerin alev almama özelliği var ve bilimsel olarak araştırılmış kanıtlanmış bir malzeme yoksa arabada kullanamazlar ve bu araç 5 yıldız alamaz çarpışma testlerinde aracın sadece darbeleri nasıl emdiği değil herşeyi değerlendiriliyor biz sadece sana bilgi veriyoruz gerisini sen bilirsin

operatormurat
21/03/2011, 22:21
hocam bu yaptığınız işlem çok tehlikeli haberiniz olsun allah korusun bir yangın olayında araba cayır cayır yanar söndüremezsiniz

ve ayrıca içeride asfalt kokusundan duramazsınız tabi tercih sizin

arkadaşlar bazı şeyleri yapmadan önce düşünmek lazım Fiat bilmiyormu zivitli kağıtla arabayı katlamayı
ayhan benim kullandığımın daha kalitesizini zaten fiat aracın kapı içlerine döşeme altlarına zaten parça parça uygulamış,size hiç zift kokusu geldimi? fiat malzemeden çala çala arabayı zaten enaz maliyetle üretmeye çalışıyor,bu iş için cebinden araç başı 200 euro ek maliyet gelsin istermi? ayrıca evin çatısına ziftli kağıt döşemiyorum,mamulu alev makinası(şalama)ile yakmıyorumki koku yapsın,taban sacının üstüne kaplayacağım üstüne 5 mikron aluminyum gelecek onunda üstüne 1cm izolasyon keçesi gelecek,sonra döşemeyi tekrar kapatacağım. başka sorusu olan...

atalayx
21/03/2011, 22:23
eline sağlık murat abi yine yakışır bir çalışma yapmışsın.tebrik ederim.

sana birde sorum olacaktı acaba bunu kapı iç taraftaki saçına yapıştırsak daha iyi olurmuydu.(kapının dış saçı ) üstünede ses yalıtım süngeri koysak. nasıl olur ?

operatormurat
21/03/2011, 22:35
abi senin dediğin malzemelerin alev almama özelliği var ve bilimsel olarak araştırılmış kanıtlanmış bir malzeme yoksa arabada kullanamazlar ve bu araç 5 yıldız alamaz çarpışma testlerinde aracın sadece darbeleri nasıl emdiği değil herşeyi değerlendiriliyor biz sadece sana bilgi veriyoruz gerisini sen bilirsinayhan çarpışma testinden 5 yıldız aldı,geç tutuşan araba olarak ödül almadı. koltuklar sigara yanığından elek oldu kılıf taktırdım, kapı içlerinden ses geliyordu,serviste ses yapan kapı içi döşemesini söküp havyaya benzeyen aletle(kapı altındaki cepler zamanla genleşerek zırıltı yapıyordu) plastiği eritip kaynattılar gözümün önünde..

operatormurat
21/03/2011, 22:38
eline sağlık murat abi yine yakışır bir çalışma yapmışsın.tebrik ederim.

sana birde sorum olacaktı acaba bunu kapı iç taraftaki saçına yapıştırsak daha iyi olurmuydu.(kapının dış saçı ) üstünede ses yalıtım süngeri koysak. nasıl olur ?atalay zaten dıştaki saçta kısmen var,bu bölge su görmekte süngerli bir uygulama uygun omaz..

makeles
21/03/2011, 23:08
çok işe yarayacaktır.. bitüself ile kapı içlerini ve bagajı yaptım çok fark etti..
davlumbazlara vaktim olmadı.. bu yaza inşallah..

ibrahim06
21/03/2011, 23:24
valla eski bir fiat kullanıcısı olmam bu tür işlerde usta olmama sebep oldu,5 sene tempra kullandım,3 sene palio kullandım,3 senedirde gp kullanıyorum, bu arabalar adamı usta da eder,hasta da...

Öyle demeyin Murat Bey, 46 milyarlık Ford Focuslarda da motor ve yol sesi olduğu gibi içerde.Bizim arabalardan bile gürültülü. Bu tüm Fordlarda var(mış). Ford sahiplerinin forumlarına takılıp bakarsan orda herkes yalıtımdan şikayetçi.

Bu arada şu konuya bakmışsınızdır muhakkak
https://forum.grandepuntotr.com/genel/25047-kendi-kendine-ses-izolasyonu-yapmak-icin-bir-bakin.html

operatormurat
21/03/2011, 23:29
Öyle demeyin Murat Bey, 46 milyarlık Ford Focuslarda da motor ve yol sesi olduğu gibi içerde.Bizim arabalardan bile gürültülü. Bu tüm Fordlarda var(mış). Ford sahiplerinin forumlarına takılıp bakarsan orda herkes yalıtımdan şikayetçi.ibrahim haklısın işte izolasyon zaafı olan bir araba daha,ben bu gp nin zaafiyetine biraz olsun çözüm bulmya çalışıyorum...

lektonstar17
21/03/2011, 23:59
arkadaşlar alttan gelen asfalt sesini minimuma indirmek için arka lastikleri ve plastik davlumbazları söküp,çamurluk içlerini bitümlü bir izolasyom malzemesiyle kapladım,1 günde arka çamurlukları ancak yapabildim,arabanın iiç kısmınıda bu malzemeyle kaplayıp üzerini izolasyon keçesiyle kaplayacağım,bakalım faydası olacakmı?...

Hocam ne kadara mal olucak bu işlem ?

Du Hast
22/03/2011, 00:08
boş bir dükkanım olsa arabanın tüm iç aksamımı söküp (göğüs hariç) her yerini bu malzemeden kaplayacağım
ama şimdlik önce arka tarafı ve kapı içlerini yazında aracın iç taraftan al kısmını kaplayacağım

yunus kahraman
22/03/2011, 04:05
ben yol sesinden ziyade motor sesini azaltmayı tercih ederim =) onuda yapamıyorlar..

ellerinize sağlık.

operatormurat
22/03/2011, 10:59
Hocam ne kadara mal olucak bu işlem ?kardeşim 1 top bitümlü yalıtım malzemesi(1m*10m) 60 tl, 2 metre kare izolasyon keçesi 20 tl ve ufak tefek sarf malzemeleriyle 100 tl civarında tutuyor...

operatormurat
22/03/2011, 11:02
ben yol sesinden ziyade motor sesini azaltmayı tercih ederim =) onuda yapamıyorlar..

ellerinize sağlık.
yunus abi motor içinde uygun projelerim var,ama mjt motorun sesi hareket halindeyken pek rahatsız etmiyor...

ayhan1
22/03/2011, 11:23
abi sen bilirsin araç senin sonuçta ben sadece bildiklerimi söylüyorum

kolay gelsin

kara kız
22/03/2011, 11:37
arka kapı dösemesini yerleştiriken buyuk ıhtımalle sorun yaşıcaksın keske kapı ızolasyonlarını bu sekılde yapmasaydın emın ol orjınal beyaz ızolasyon daha başarılı..ben sana bunlara ek olarak dosemenın arkasına uygulama yapmanı onerıyorum senınde bahsettığın gıbı ses keçesi kullanabılırsın ben oyle yaptım sahsen sonuç gercekten mukemmell..sadece fıkır olması acısından kapıların bırını sokup resimlicem sizin için..benım su an ıcın tum kapılar arka bagaj tabanı arka koltuk altı bagay direkleri bagay kapagı bagas halılarının tamamının altı arka camurluk boslukları ıcten mudahale yaptımm ben..orta dırekler esık cıtaların ıyaptım sonuş harıka..bende ılk once senın gıbı zıft plaka yaptım anca bır yaz dayanabıldı aracım sıyah olduğu ıcın sıcaktan acıldı ve koku yaptı..soktum servısten orjın ızolasyonu aldım ve bu sefer kapı dosemesının ıcını ses kecesıyle doldurdum boyle renklı renkı artık ıplıklerden meydana gelme 2 mt enınde boyuna sız kara verıyosunuz...o malzemeden dosedım bence hazır acmısken onuda yap..ama arka kapı dosemesını eger o ızalayonu o sekılde yaptıysan oturtamassın..nedenı ıse kol dayama yeri kaputun içine doğru ılerliyor..resimde gorulen yer tamamen duz..orjınal ızolasyonun seklı ne ıse onu yapmak sorundasınız aksı halde doseme zıfte deger ve yerıne oturmaz zorlarsanızda ya ortasından yırtılır yada yapıstırdığınız yarden kopar..başıma geldi orda bılıyorum..bu arada umarım kapı sacına oyn uygulamayı iç taraftan yapmıssındır yoksa bisey fark etmez..arka çamurluk ıcıne bende yapım hıs dusunmedım bu sekılde yapmayı..

kara kız
22/03/2011, 11:43
ayhan benim kullandığımın daha kalitesizini zaten fiat aracın kapı içlerine döşeme altlarına zaten parça parça uygulamış,size hiç zift kokusu geldimi? fiat malzemeden çala çala arabayı zaten enaz maliyetle üretmeye çalışıyor,bu iş için cebinden araç başı 200 euro ek maliyet gelsin istermi? ayrıca evin çatısına ziftli kağıt döşemiyorum,mamulu alev makinası(şalama)ile yakmıyorumki koku yapsın,taban sacının üstüne kaplayacağım üstüne 5 mikron aluminyum gelecek onunda üstüne 1cm izolasyon keçesi gelecek,sonra döşemeyi tekrar kapatacağım. başka sorusu olan...

abı benımde deiğim olay oo sen o malzemelerı arka kapılarda kullandığın takdırde dösemeyı kapatamassın eger ılk uygulkadığın yuzey resımde gorunduğu gıbı olduğu taktırde..işin çok zor ben çok ugrasmıstım..

operatormurat
22/03/2011, 12:16
abi sen bilirsin araç senin sonuçta ben sadece bildiklerimi söylüyorum

kolay gelsin
ayhancığım bizim arabaların izolasyon konusundaki zaafiyetini biliyorsun,ben meslek icabı canım sıkıldıkça bitaraflarını söküp kurcalar dururum,şimdi sende haklısın durup dururken arabanın üzerine 30 kg yük ve yanıcı malzemeyi neden ekliyorumki? ben istanbul veya ankara merkezde yaşasaydım bu işe pek kalkışmazdım,yaşadığım yerin(izmir urla) yolları okadar kötü ki anlatamam,ankaranın en ücra köyünün bile yolu(şereflikoçhisar göllü köyü) benim yaşadığım ilçenin merkezindeki yoldan daha güzel yemin ederim,ayrıca asfaltımız önce zift atılıp daha sonra mıcır serilip silindirle sıkıştırılarak yapıldı,asfaltın yüzeyi mıcırlı ,seyhat esnasında öylle uğultu ve titreşim yapıyorki ,trimi enaza indirmek için lastik basıncını hep düşürmüşümdür,araçtakıleri çıkan sesleden korumak için teybi açıyorum ,düşük hızda gidiyorum,falan.yollardaki çukur, hendek ,logar kapağı,gibi okadar çok tuzaklar varki görmen lazım,hareket halinde tetris oynuyorum resmen. yani yollar böyleyken araba tez vakit trimlerle tanıştı ayhancığım, şimdi ben bu tip yalıtımlarla arabayı tekrar kazanmaya çalışıyorum,ben bu malzemeleri çok araştırdım,maliyetide düşünerek en uygun olanları aldım.sanayii de kaportacılar yaptığım işleme 700 ila 1000 tl fiyat istediler,benimde elimden böyle şeyler geliyor,malzemeyi alıp kendim yapmaya karar verdim..

fcevo
22/03/2011, 12:20
asil abi uyguladığım alanlar asla güneş görmeyecek,stepnenin üstündeki kapağı kaldırıp saçtaki ek yerlerinin üstüne bakarsan (araç imal edilirken)fabrikada yapıştırılan malzemeninde bitüm esaslı olduğunu göreceksin..ayrıca kaşıntı yapmayan taş yününden elimizde mevcut onuda boşluklara sarf edeceğim .

çatıya uygulanan malzemeyle aynı gibi ama biraz kalın ve dış yüzeyi naylon kaplı.valla petrol bazlı,ama dikkatli bakarsan arabanın içindeki kullanılan malzemenin(koltuklar, kapı döşemeleri, göğüs) %99u plastik polyester falan,mazallah bir tutuşurşa zaten bunlar tutuşur,benim kapladığım alan en altta kalıyor..

abı yanlıs anlama ama fıat servıste yapılolar alt ızalasyon % 30 sesı azaltıyor 8 yıl garantı verıyolar bıde 150 tl dı yanlıs hatılamıorsam

operatormurat
22/03/2011, 12:25
abı benımde deiğim olay oo sen o malzemelerı arka kapılarda kullandığın takdırde dösemeyı kapatamassın eger ılk uygulkadığın yuzey resımde gorunduğu gıbı olduğu taktırde..işin çok zor ben çok ugrasmıstım.. onur dediğin gibi olmuştu kapı içi döşemesi tam oturmadı ,geri söktüm döşemenin arkasını bitüself ve bahsettiğin izolasyon keçesiyle tekrar kaplayacağım, arkadaşlara tafsiyem o beyaz renkli esnek malzemeyi asla yırtmasınlar çok önemli bir malzeme...

operatormurat
22/03/2011, 14:41
abı yanlıs anlama ama fıat servıste yapılolar alt ızalasyon % 30 sesı azaltıyor 8 yıl garantı verıyolar bıde 150 tl dı yanlıs hatılamıorsamfırat senin dediğin arabanın altından yapılan bir işlem,tabanda pütürlü bir yüzey tabakası oluşturuyorlar,tabii faydası olur ama yeterli değil,benim yaptığım,çamurluk içleri ve aracın içinden taban izolasyonu...

_FeRDi_
22/03/2011, 16:27
Kolay gelsin zor ve uğraştırıcı bir iş. Yalnız mevzu şu,uzun yıllar babamla beraber inşaatlarda bu membranları uyguladım.Su izalasyonundan farklı olarak, sese karşı işe yaradığını ilk defa duyuyorum.

operatormurat
22/03/2011, 16:35
Kolay gelsin zor ve uğraştırıcı bir iş. Yalnız mevzu şu,uzun yıllar babamla beraber inşaatlarda bu membranları uyguladım.Su izalasyonundan farklı olarak, sese karşı işe yaradığını ilk defa duyuyorum.valla ferdi köpük,sünger,dynamat, firex,keçe falan malzeme bol ama iç taban için en uygun olanı 3,4 mm membran üzerine aluminyum folyo onun üzerine 1cm izolasyon keçesi üstüne döşeme kumaşı...

_FeRDi_
22/03/2011, 16:40
valla ferdi köpük,sünger,dynamat, firex,keçe falan malzeme bol ama iç taban için en uygun olanı 3,4 mm membran üzerine aluminyum folyo onun üzerine 1cm izolasyon keçesi üstüne döşeme kumaşı...
hımm aklımda bulunsun çok rahatsız ederse benzer bi uygulamaya girerim bende.malzemeden yana sıkıntı yok nasılsa :D kolay gelsin

Kriminal
22/03/2011, 16:43
Abi azmıne hayranım...Güle güle kullan

operatormurat
22/03/2011, 19:20
hımm aklımda bulunsun çok rahatsız ederse benzer bi uygulamaya girerim bende.malzemeden yana sıkıntı yok nasılsa :D kolay gelsinferdi sen iş biliyorsun,zamanı gelince benden daha iyisini yaparsın eminim...

Abi azmıne hayranım...Güle güle kullan
valla komser kemal; arabayı söküp parçalayıp onarmadığımız yeri kalmadı bu arabayı kime satacağız? ayrıca fiat tan bir kürsü beklentim var ama arayıp soran yok...

kara kız
22/03/2011, 20:04
arka bağaj bolumunu dağıtınca camurluk boğluklarını sungerle doldurmayı unutma abi yanı alt tarafta ziftli plakayı uyguladığın yerın kaput içinde kalan yerı çok faydasını görürsün ses açısından