PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü başları oksitlenmesi

kornman887
19/03/2011, 21:46
Merhaba arkadaşlar, bugün kontrol ettiğimde aracın akü başlarının oksitlendiğini, yiyecek küfü renginde yeşilimsi bi maddeyle kaplandığını farkettim. Eskiden arabanın her türlü bakımını babam yapardı fakat artık ben uğraşmak istiyorum, ama fazla bi bilgim yok ne yazıkki bu durumla ilgili. Nasıl ve neyle müdahale etmeliyim acaba?

tayfux
19/03/2011, 23:14
atlama yaptığında yada o bölgede kirlenme olduğunda meydana gelir diye biliyorum..

lektonstar17
19/03/2011, 23:34
çok basit. ister kutup başlarına gres yağı sürün. isterseniz üzerine birer tane kesme şeker koyup,çok az su döküp,kutup başlarında erimesini sağlayın.uzun süre sorun yaşamazsınız.

kornman887
19/03/2011, 23:36
çok basit. ister kutup başlarına gres yağı sürün. isterseniz üzerine birer tane kesme şeker koyup,çok az su döküp,kutup başlarında erimesini sağlayın.uzun süre sorun yaşamazsınız.

İletime herhangi bir etkisi olur mu acaba? Temizlerken ekstradan bir ürün kullanmalı mıyım ?

lektonstar17
20/03/2011, 22:48
istersen.önce.kutup.başlarını.söküp.tel.fırça.ile. pasın.fazlasını.alabilirsin.yada.würt.marka.balata .temizleyici.sıkabilirsin.tabi.kutup.başlarını.sök erek.sonra.gres.yada.şeker.işlemini.yapabilirsin.

tayfux
20/03/2011, 23:03
ama aküyü söküp taktıktan sonra teyp code istiyor..code yi bilmiyorsan uğraşma derim..

OzzY
21/03/2011, 00:29
ama aküyü söküp taktıktan sonra teyp code istiyor..code yi bilmiyorsan uğraşma derim..

siz denedinizmi? bende ve forumda bi çok kişide istemiyor.

tayfux
21/03/2011, 00:35
siz denedinizmi? bende ve forumda bi çok kişide istemiyor.
hocam ben serviste değiştirdim akümü daha bu ayın başında servisteki usta sordu code anahtarın var mı diye ben yok dedim o zaman sende bana yardım edicen saniyesinde değiştirmemiz lazım yoksa code isteyecek dedi..eski aküden kutup başlarını çıkardığımız anda yenisine taktık öyle oturttuk yerine aküyü..gitti baktı çalışıyor tamam istemedi dedi..eğer hemen takmassak code istiyor dedi..başına çok gelmiş söylediğine göre..

uzuncocuk
21/03/2011, 01:10
Merhaba arkadaşlar, bugün kontrol ettiğimde aracın akü başlarının oksitlendiğini, yiyecek küfü renginde yeşilimsi bi maddeyle kaplandığını farkettim. Eskiden arabanın her türlü bakımını babam yapardı fakat artık ben uğraşmak istiyorum, ama fazla bi bilgim yok ne yazıkki bu durumla ilgili. Nasıl ve neyle müdahale etmeliyim acaba?
:) can askerde gıttınmı bılmıom ama gıtmedıysen benden sana uyarı sakın soforu oldugun aracın kutup baslarını oksıtlendırme derım:))))))) kutup basını ıyı sık.... ufaktan gres sur motor kapagını da arasıra ac bak:) oksıt ıcınde wd 40 sık yeterlı akıtır hepsını:)))))

tayfux
21/03/2011, 01:12
:) can askerde gıttınmı bılmıom ama gıtmedıysen benden sana uyarı sakın soforu oldugun aracın kutup baslarını oksıtlendırme derım:))))))) kutup basını ıyı sık.... ufaktan gres sur motor kapagını da arasıra ac bak:) oksıt ıcınde wd 40 sık yeterlı akıtır hepsını:)))))
:) belki kısa dönemdir araç vermezler komutanım :) van çatak uzuntekne ilköğretim okulunda 2.5 sene çalıştım komutanım haluk astsubay yakın arkadaşım olur bilmem tanır mısınız :)

OzzY
21/03/2011, 01:30
hocam ben serviste değiştirdim akümü daha bu ayın başında servisteki usta sordu code anahtarın var mı diye ben yok dedim o zaman sende bana yardım edicen saniyesinde değiştirmemiz lazım yoksa code isteyecek dedi..eski aküden kutup başlarını çıkardığımız anda yenisine taktık öyle oturttuk yerine aküyü..gitti baktı çalışıyor tamam istemedi dedi..eğer hemen takmassak code istiyor dedi..başına çok gelmiş söylediğine göre..

ya araçtan araca değişiyo yada usta yanlış biliyo, denk gelmişsinizdir ben arabanın elektriği ile çok oynuyorum, kutup başınıda çok söküp takıyorum. sadece yok bilgisayarı sıfırlanıyo. teybi söküp 1 gün evde bekletmişliğimde var.

tayfux
21/03/2011, 01:35
ya araçtan araca değişiyo yada usta yanlış biliyo, denk gelmişsinizdir ben arabanın elektriği ile çok oynuyorum, kutup başınıda çok söküp takıyorum. sadece yok bilgisayarı sıfırlanıyo. teybi söküp 1 gün evde bekletmişliğimde var.
onu tam olarak bilmiyorum hocam doğrudur benim eski aracımında ben defalarca çıkardım(megane coupe) onda da code var ama istemedi..ama bu aracımın aküsünü değiştirirken benim de hiç aklımda böyle birşey yokken usta dedi..hatta şöyle birşey oldu şimdi aklıma geldi çırak geldi tek kutup başını söktü daha sonra usta geldi fena bir şekilde sinirlendi bağardı çağardı kim söktü bu arabanın kutup başını diye..sonra hocam biliyormusun code yi dedi yok dedim..sonrası yukarıda anlattığım gibi..ama bunu söyleyen usta da erkay otonun elektrik ustası..yani aküleri falan sürekli o değiştiriyormuş..zaten sorun aküden çıkınca onu çağardılar direk..

OzzY
21/03/2011, 01:51
isticek olsa tek kutup söküncede isterdi zaten :) bundan sonrası için rahat olabilirsiniz.

tayfux
21/03/2011, 01:54
isticek olsa tek kutup söküncede isterdi zaten :) bundan sonrası için rahat olabilirsiniz.
teşekkürler hocam da bende duymuştum yalnız bunu başka arkadaşlardan teyp çıkarınca code istiyor diye gp için değil diğer marka araçlar için..

OzzY
21/03/2011, 02:00
markadan markaya değişiyo tabii fiatın diğer modellerindede değişebilir. marea ve GPyi biliyorum ben. evoda bile istiyodur belki.

cmaxte istiyo mesela.

tayfux
21/03/2011, 02:02
markadan markaya değişiyo tabii fiatın diğer modellerindede değişebilir. marea ve GPyi biliyorum ben. evoda bile istiyodur belki.

cmaxte istiyo mesela.
evet bende dediğiniz gibi biliyorum astra da istemişti bunda da ister diye düşündüm bide code olmayınca insan da biraz 3.5 havası oluşuyor :)

kornman887
21/03/2011, 11:03
istersen.önce.kutup.başlarını.söküp.tel.fırça.ile. pasın.fazlasını.alabilirsin.yada.würt.marka.balata .temizleyici.sıkabilirsin.tabi.kutup.başlarını.sök erek.sonra.gres.yada.şeker.işlemini.yapabilirsin.

Teşekkürler

Hayır komutanım gitmedim daha, okul ile uğraşıyorum hala, Allah izin verirde seneye bitirirsem kısa dönem yapacağım inşallah =)

Tavsiye için teşekkürler, askerde hayat kurtaracak bilgiler notlarımın sonuna ekledim =)

evet bende dediğiniz gibi biliyorum astra da istemişti bunda da ister diye düşündüm bide code olmayınca insan da biraz 3.5 havası oluşuyor :)

Hmm, sanırım istemiyormuş =) Bizim puntolarda bir elektronik bir mekanik kod var sanırım, Arabayı aldığım arkadaş anahtara bir numara yazmış, fiyat etiketi ile üstüne yapıştırmıştı. Birde aracın bütün faturaları ıvır zıvır belgeleri bende. Hepsini verdi satan arkadaş, Aradığım envai çeşit şifre burda olmalı değil mi? Sonuçta bugün yarın akü arızalanır, sökmek zorunda kalabilirim bir şekilde?