PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Carbon Clean..Yeni nesil dizellerin vazgeçilmez koruyucu bakımı..

Mehmet Gazihan
03/05/2007, 00:23
Evet arkadaşlar..

Ülkemizin yakıtları malum..En iyisi avrupadaki yakıtların yarısı kalitesinde bile değil...Dizel motorlarımızın yakıt sistemi komponentleri tamamen yakıt ile yağlanmaktadır..Kullandığımız yakıtların yağlama vasfı düzeyi avrupadaki yakıtlardan çok daha aşağılardadır..Ve yağlama vasfı düşük olan yakıtlar yakıt sisteminin miadını çabuk doldurmasında önemli rol oynar..Ülkemizin yakıtlarlarıyla çalışan dizel motorlarımız zaman içerisinde yakıtın, yakıt sistemindeki hassas parçalarda bıraktığı yapışkan katranımsı maddelerden sebep düzensiz çalışmaya ve ileri derece problemlerinden hiç çalışmamaya başlıyacaktır..Multijet motorlarda yanma sonucu açığa çıkan isli eksoz gazının belirli oranda bi kısmı, araçlarımızdaki EGR sistemleri vasıtasıyla tekrar emme manifolduna bırakılmaktadır..Motor karter havalandırmasından gelen motor yağ buharı ve turbonun azda olsa emme kanalına saldığı yağ bu eksoz gazı ile birleşip çamur gibi manifold cidarlarına yağlı kurum şeklinde yapışır kalır..Bu kurum oluşumuna zamanında müdahale edilmez ise..Bir müddet sonra sekman kırmaya varana kadar türlü türlü problemler çıkarmaya başlar..İşte Carbon Clean işlemleri kendilerini buralarda gösterirler..40 bin km de başlanıp her 20 binde periyodik olarak yapılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz..
https://img62.imageshack.us/img62/492/dscn1692smallfs7.jpg

Bu kimyasallar ile mavi olanı 1 e 2 oranında mazotla karıştırıp özel makinası ile araca tatbik ediyoruz..Motorun yakıt beslemesi makina üzerinden sağlanıyor..Böylelikle Yakıt pompası,Basınç regülatörü süzgeçi,Enjektörler,piston kafası ve eksoz subabına yapışmış olan kurum ve katranları söküp atıyor..
Sarı olanı ise manifold temizleme sıvısı..özel bir spray tüpü ile basınçlı olarak pulvarize bir şekilde manifolda enjekte ediliyor ve bahsettiğim kurumlu yüzeylerdeki kurumu çözerek zamanla ortadan kaldırıyor..Özellikle yoğun kurum bağlamış manifoldlarda kurum ilerleyip emme subaplarının çalışma yüzeylerine birikir..bu birikim biraz kalınlaştığında subap tam kapanamamaya başlar ve motorun sıkıştırma oranı düşer..Emme manifoldu temizleme sprayinin içeriye enjekte ettiği kimyasal subap çalışma yüzeyine biriken kurumuda parçalayıp yerinden kalkmasını sağlar..

Kurum oluşumunun önüne geçmenin tek yolu ise EGR sistemindeki egsoz gazı sirkülasyonunu engellemektir..Bunun bir kaç yöntemi var ve mutlaka her araçda engellenebilir..EGR sistemi kapatılan araçlarda kurum oluşumu tamamen yokolur..

Arkadaşlar bu konu önemli..gereken özeni göstermenizi tavsiye ederim..Bu ürünün ülke genelinde 1000 den fazla uygulama merkezi var...Tek dikkat etmeniz gereken ürünün markası dır..Çok fazla taklidi vardır..MotorVac Carbon Clean ibarelerini arayın koyulan kimyasal kutusunda..TOFAŞ ürünü incelemeye almış ve ortadoğu ve balkanlardaki tek kapalı sistem emisyon ölçüm ünitesinde ürünü 60 bin km deki bir araçda denemiştir..Test sonuçları çok başarılı çıktı..İlgili test sonuçları henüz elimize geçmedi ama geçer geçmez burda yayınlayacağım..FIAT araçların periyodik bakımlarına bu işlemi ilave etmeyi düşünüyor..Tüm yetkili servislere makina dağıtılacak..

tigis
03/05/2007, 14:53
mehmet kardeş önemli bir bilgi, paylaşım için gerçekten teşekkür ederiz
ama benzinliler içinde böyle koruyucu bir ürün var mı?
biz gariban benzinlileride aydınlatırsan sevinirim...

Mısafır
03/05/2007, 15:04
Egr Sisteminin Kapatilmasinin Hicbir Dezavantaji Yokmu ?

Mısafir
03/05/2007, 15:26
Bilgiler için teşekkürler Mehmet.

Mehmet Gazihan
03/05/2007, 15:28
mehmet kardeş önemli bir bilgi, paylaşım için gerçekten teşekkür ederiz
ama benzinliler içinde böyle koruyucu bir ürün var mı?
biz gariban benzinlileride aydınlatırsan sevinirim...

Olmazmı var tabiki..Benzinli araçlarda da benzer sıkıntılar var..Rolanti motoru sıkışıyor, enjektörlerin, yakıtın bıraktığı partiküllerden sebep hidrolik karakterisliği kararsızlaşıyor, piston kafasında ve sekman faturalarında biriken kurumu söküp atabiliyor..Carbon Clean ile bu tip arızalardan aracınızı uzak tutabilirsiniz..
https://img132.imageshack.us/img132/8532/dscn1693mediumje7.jpg

Şu unutulmamalıdır ki bu ürünler depo katkısı değillerdir..Her biri mutlaka ilgili aplikasyon cihazı ile belirli konsantrasyonlarla kullanılırlar..

femoli
03/05/2007, 15:31
egr nin faydası sadece soğuk ülkeler için olması eksozdan aldığı sıcak havayı vermesi egr yi kapattığınız zaman aracın çekişindede bir fark görürüsünüz

Mehmet Gazihan
03/05/2007, 15:35
Egr Sisteminin Kapatilmasinin Hicbir Dezavantaji Yokmu ?

Var tabiki..Araç öncesine nazaran daha fazla oranda NOx gazı üretecektir..Ama o seviye bile ülkemiz standartları çerçevesinde geçerli kalıcağından emin olabilirsiniz..Malum avrupa emisyon standartları çok sert..Bunun dışında hiç bir zararını görmezsiniz..Biz senelerdir iptal ederiz bu sistemi..Şimdiye kadar kimse gelipde sen iptal ettin bak arbamın şurasına bu oldu burasına şu oldu dememiştir..

Mehmet Gazihan
03/05/2007, 15:36
Bilgiler için teşekkürler Mehmet.

Rica ederim..Nice paylaşımlara inş..

Mehmet Gazihan
03/05/2007, 15:44
egr nin faydası sadece soğuk ülkeler için olması eksozdan aldığı sıcak havayı vermesi egr yi kapattığınız zaman aracın çekişindede bir fark görürüsünüz

Düzeltiyim..

Bu söylem yanlış..Eksozdan alınan hava zaten yanmış olduğundan tekrar yanamaz..Eksoz gazının tekrar içeriye alınmasının sebebi Piston kafasını bir miktar soğutmaktır..Şu şekilde soğur piston kafası; eksoz gazı belirli oranda tekrar içeriye alınarak normal temiz hava ile karıştırılır..bu karışım piston tarafndan emilip sıkıştırıldıktan sonra yakıt üzerine püskürtüldüğünde %100 temiz hava gibi etkili bir yanma olmaz..İçeriye alınan eksoz gazı oranında yanma şiddeti azalır..Yanmayı bu şekilde dizginleyerek piston kafaasının belirli bir sıcaklığın üzerine çıkmasını engellerler..Piston kafası neden soğtulmalıdır.? ; çünkü piston kafasındaki sıcaklık belirli bir seviyenin üzerine çıktığında yanma sonucu açığa NOx gazları çıkmaya başlar..Ve bu gazı emisyon standartları gereği pek sevmezler..

tigis
03/05/2007, 15:51
Şu unutulmamalıdır ki bu ürünler depo katkısı değillerdir..Her biri mutlaka ilgili aplikasyon cihazı ile belirli konsantrasyonlarla kullanılırlar..[/QUOTE]

peki mehmet kardeş biz servise gittiğimiz zaman bu cihazın olup olmadığını nasıl öğrenceğiz yoksa her yetkili servisde bu cihazdan var mı
yani adamlara gidip aplikasyon cihazınız var mı diyeceğiz?
bide benim aracım yeni yani 7 ay oldu alalı 3000 km de ben şimdiden motoru falan korumak için bu işlemi yaptırmalı mıyım yoksa belli bir kilometre geçmesini mi beklemem gerekiyor?

femoli
03/05/2007, 15:57
Düzeltiyim..

Bu söylem yanlış..Eksozdan alınan hava zaten yanmış olduğundan tekrar yanamaz..Eksoz gazının tekrar içeriye alınmasının sebebi Piston kafasını bir miktar soğutmaktır..Şu şekilde soğur piston kafası; eksoz gazı belirli oranda tekrar içeriye alınarak normal temiz hava ile karıştırılır..bu karışım piston tarafndan emilip sıkıştırıldıktan sonra yakıt üzerine püskürtüldüğünde %100 temiz hava gibi etkili bir yanma olmaz..İçeriye alınan eksoz gazı oranında yanma şiddeti azalır..Yanmayı bu şekilde dizginleyerek piston kafaasının belirli bir sıcaklığın üzerine çıkmasını engellerler..Piston kafası neden soğtulmalıdır.? ; çünkü piston kafasındaki sıcaklık belirli bir seviyenin üzerine çıktığında yanma sonucu açığa NOx gazları çıkmaya başlar..Ve bu gazı emisyon standartları gereği pek sevmezler..

aydınlatman için teşekkürler yanlız eksosu soğuk hava nasıl gelcek bu sistem sıcak havayıiçine almazmı hani ısınma daha iyi olsun diye .Birde ben servise sordum bizim araçların saten egr si kapalıymış ben pek inanmadım ama kendim kapatabilirim değilmi sadece conta kesip kapatsam olur değilmi

Mehmet Gazihan
03/05/2007, 16:03
Şu unutulmamalıdır ki bu ürünler depo katkısı değillerdir..Her biri mutlaka ilgili aplikasyon cihazı ile belirli konsantrasyonlarla kullanılırlar..

peki mehmet kardeş biz servise gittiğimiz zaman bu cihazın olup olmadığını nasıl öğrenceğiz yoksa her yetkili servisde bu cihazdan var mı
yani adamlara gidip aplikasyon cihazınız var mı diyeceğiz?
bide benim aracım yeni yani 7 ay oldu alalı 3000 km de ben şimdiden motoru falan korumak için bu işlemi yaptırmalı mıyım yoksa belli bir kilometre geçmesini mi beklemem gerekiyor?

[/quote]

Dediğim gibi bu aplikasyon cihazları bütün fiat servislerine dağıtılacak eğer bir anlaşmaya varılabilirse..İlla yetkili serviste yaptıracaksınız diye bir şart yok..Herhangi bir uygulama merkezinde de yaptırabilirsiniz..

sadece 3 bin km çok erken..30-40 bini bulsun araç..

tigis
03/05/2007, 16:15
yardımların için çok teşekkür ederim mehmet
ben 30-40 bini bulana kadar bütün bayiler zaten aplikasyonlanır :)

TEZEL PUNTO 45
03/05/2007, 19:05
cok guzel bence

Mehmet Gazihan
05/05/2007, 16:21
Rica ederim tayfun abi..

microab
05/05/2007, 16:39
Paylaşım ve faydalı bilgiler için teşekkürler,emeğine sağlık...

ABNEW
05/05/2007, 16:47

Mehmet, egr nin görevi silindirdeki karışıma bir miktar eksoz gazı vererek yanma odasındaki harereti bir miktar düşürmektir...

Bu arada teşekkürler carbonclean ile bilgili bilgiler için Mehmet...

Mehmet Gazihan
05/05/2007, 18:34
Mehmet, egr nin görevi silindirdeki karışıma bir miktar eksoz gazı vererek yanma odasındaki harereti bir miktar düşürmektir...

Bu arada teşekkürler carbonclean ile bilgili bilgiler için Mehmet...

Evet abi bende öyle demiştim saten..Sende doğru biliyormuşsun demekki...

Rica ederim..Nice paylaşımlara..

ABNEW
05/05/2007, 19:32
Evet abi bende öyle demiştim saten..Sende doğru biliyormuşsun demekki...

Rica ederim..Nice paylaşımlara..

Pardon Mehmet:) Senin mesajını atlamışım Femolininkini görünce....

Mehmet Gazihan
05/05/2007, 20:30
No problem..

Mehmet Gazihan
05/05/2007, 20:38
aydınlatman için teşekkürler yanlız eksosu soğuk hava nasıl gelcek bu sistem sıcak havayıiçine almazmı hani ısınma daha iyi olsun diye .Birde ben servise sordum bizim araçların saten egr si kapalıymış ben pek inanmadım ama kendim kapatabilirim değilmi sadece conta kesip kapatsam olur değilmi
İçeriye soğuk hava alarak soğutmuyor..İçeriye eksoz gazı alıyor ve eskoz gazı tekrar yanmadığından, eksoz gazı miktarının oranı kadar düşük şiddetle yanma oluyor..Bu şekilde soğuyor..1.3 Multijet motorlarda EGR ler açık diye biliyorum..Mekanik olarak bir iptal işlemi yok..Ama software ile işlemesi durdurulduysa bilemem..Mesela biz Chiptuning yaparken EGR Valve Control Parametreleri ile oynayarak EGR yi hiç çalışmaz hale getirebiliyoruz..

learner
05/05/2007, 20:43
abicim bu tür bilgileri bilen kişilerden almak harbiden insanı aydınlatıyor, rahatlatıyor. kulaktan dolma bilgilerle insan rahatça güvenip rahat edemiyor içinde kuşku kalıyor...
biilgilerinizden dolyı teşekkürler

Mehmet Gazihan
06/05/2007, 16:05
Rica ederim Halil bey..

alperylm
06/05/2007, 16:18
paylaşım için teşekkürler

mkaksoyer
09/05/2007, 08:56
egr valfi aslında bize biraz da performans sağlıyor. içerde bulunan yanmış gazın detonasyon direnci hava yakıt karışımına göre daha yüksek olduğundan daha yüksek avanslarla yürüyebiliyoruz. daha yüksek avans daha fazla performans demek. bunu omsnin dinamometresinde kanıtladık. hatta bu sistem mitsubishi evo ve subaru impreza stiların olmazsa olmazıdır.

Mehmet Gazihan
09/05/2007, 14:37
Söyledikleriniz doğru fakat benzinli araçlar için geçerli..Eksoz gazı karışmış bir AFR kombinasyonunun optimum yanmasını sağlamak için bi miktar avans vermek gerekir zaten..Çünkü AFR nin yanabilirliğini düşürür eksoz gazı..Dizellerde bu silsile daha farklı işliyor..

Misafır
09/05/2007, 15:35
Carbon clean için daha erken beyler.
hemen heyecanlanmayın.
hele mehmetin dediği gibi 40.000 i devirin de öyle düşünmeye başlayın en iyisi :D

mkaksoyer
09/05/2007, 18:41
başlığın dizel için açıldığını gözden kaçırmışım. dizellere çip yazma olanağım hiç olmadı o yüzden yorum yapamam

nejatb
11/05/2007, 01:05
bilgiler için teşekkür.

Mehmet Gazihan
15/01/2009, 12:19
Bu konu önemli..

passenger84
23/01/2009, 23:48
bnm aracıma 60000 bnde carbon clean uygulaması yapıldı tabi dogruysa faturada yazıodu

plastro
25/01/2009, 03:10
20.000 ve 40.000 bakımında yaptırdım

Muhendis06
25/01/2009, 11:45
Mehmet Bey,

Carbon Clean uygulamasinin arac basina kar payi hakkinda bilgi verebilir misiniz? Daha acik sormak gerekirse, arac basina yapilan uygulamada, temizleyici kimyasallarin ve enerji giderlerinin masraf olarak düşülmesi sonucunda, müşterinin ödediği tutardan işletmeye ne kadar kar payi kalmaktadir?

Korhan
07/04/2009, 10:59
dizel bravolarda EGR valfi açık mı acaba?

kukart
09/04/2009, 00:17
Bugün Carbon clean denilen şeyi yaptırdım..
bu kadar hiissedilir fark olacağını ummuyodum... yaklaşık bir aydır ALPET ten aldığım mazot yüzünden araçta özellikle kalkışlarda hissedilir derecede hantallık vardı, filtreler falan değiştiğinde düzelir diye düşünüyordum ama yemedi en sonunda çoktandır aklımda olanı yaptırdım karbon temizliği gerçekten tavsiye ediyorum Dizel araçta 40binde bir diyorlar ama bence TR şartlarına göre 20bin de bir yapılmalı...
1 saat bile sürmedi ama araç ilk günkü gibi ses ve çekişte ilkgünü hatırlatır derecede fark oldu...

atlantik2000
09/04/2009, 01:48
benim enjektör lambası arabayı alalı 1 sene olmasına ragmen 3 defa yandı yani enjektöre giden yakıtın geçtigi bi bölüm varmış orası kirlenmiş filitre degil bambaşka biryer o kısımla bu yagın yada koruyucunun alakası varmıdır arkadaşlar kafam bozuluyor habire arıza veriyor :(

GranDePunto37
02/08/2009, 18:54
Selam Arkadaşlar
Carbon Clean Nedir ?
Carbon Clean Motordaki Sübapdaki Pistondaki Kurumları Temizleyen Özel Bir Alettir
Aracın Motor Filtresindeki Giriş Ve Çıkışlara Takılır.
Yani Aracınızın Kalbindeki Kömürümsü Kurumlar Tamamen Eldeymeden Temizlenir .
Carbon Cleanı Araca Bağlayıp Yarım Saat Araç Rölantide Çalışır .
Bittikten Sonra İse Aracınızın Çekişi Ve Motor Gücü % 5 - % 8 Biçimde Bir Artış Gösterir .

Saygılarımla ...

görkem koçsan
03/08/2009, 02:27
bence faydalı ama hiç yaptırmayın benzin fiyatları şu durumdayken.kurumlar temizlenince daha çok benzin gidiyor haberiniz olsun

HasanAliz
06/08/2009, 21:09
görkem sen yakıt tüketimi artar diyorsun ama BOSH servis sayfasında Carbon clean için

"

Carbon Clean
Silindir kompresyonların düşmesi , motor gücünde azalma ,fazla yakıt tüketimi , eksoz emisyonlarında artış,bozuk rolanti,hızlanma kabiliyetinde azalma ,soğuk havada zor çalışma,motorun silkeleyerek çalışması gibi sorunlarınıza Carbon Clean sayesinde kesin çözüm "

denmiş. yani fazla yakıt tüketiminden şikayetçiysen CC yaptırınca normale dönüyor daha az yakıt tüketiyor.

ocean_1919
28/09/2009, 14:37
Carbon clean yağ değişiminden önce mi yapacağız. Yoksa yeni yağı koyup öylemi uygulayacağız.
Bu konuda güvendiğim iki yerde farklı uygulamalar yapılıyor. Acaba hangisi doğru. Ama mantık önce işlemi yapıp daha sonra yeni yağı koymaktan yana. Bu konuda net bilgi verebilirseniz faydalı olur.

mustafaf
28/09/2009, 16:03
oncelıkle Carbon Clean ıslemı yapılıp, sonrasında yag degısımı yapılması daha saglıklı.tabı once yag degısımı yapıp sonra Carbon Clean yapan yerlerde var.benım tercıhım ılk secenek...

GP COSKUN
28/09/2009, 16:14
Carbon clean yağ değişiminden önce mi yapacağız. Yoksa yeni yağı koyup öylemi uygulayacağız.
Bu konuda güvendiğim iki yerde farklı uygulamalar yapılıyor. Acaba hangisi doğru. Ama mantık önce işlemi yapıp daha sonra yeni yağı koymaktan yana. Bu konuda net bilgi verebilirseniz faydalı olur.

aracın yağını değiştirip c.c. yaptırmakta fayda var

gadget
12/10/2009, 20:57
Bi kaç ay önce Ümraniye carrefourda bulunan speedye uğramıştım, carbon clean işinin önce de kaldığını bi çok servisinde artık depoya konan ilaca geçtiğini söylemişlerdi, bende denemek için bir bor katkısı alıp(ancak yakıt katkısı deil temizleme ürünü yazıyordu üzerinde) kullandım, hiç bir işe yaradığını görmedim , belki başta bişey olur mu falan dedim ama tamamen fos çıktı,
Bu haftasonu araca 60 bin bakımını titizlik yapıp erkenden yaptırdım, bir de carbon cleane soktum, millet yazıyordu ben de çok merak ediyordum bi sürü farklı şey duymuştum,
benim arabadaki etkisi şöle oldu;

-- ses hissedilir düzeyde düştü, özellikle devir yükseldikçe gelen ses azaldı, hatta bu yüzden sanırım vitesi daha yüksek devirde değiştirir oldum , kulak alışkanlığı heralde...
-- performansta artış var şöle ki,; aracı c.c. ye sokmadan iice test ettim. yokuşta bayılma azaldı, özellikle yokuşta hızlanmalarda 1 -> 2 yada 2->3 yaparken motorun kendini toplayamaması hissi (belki de 6 vitesli olmasından) bariz azaldı (aynı yokuşta eşit şartlarda denenmiştir)
--ancak biraz daha hızlı mı kullanmaya başladım biilmiyorum, ancak yakıt tüketimi arttı (yakıt ibresi direk ele veriyor, gidip gelddiğim yol ve trafik şartları aynı)

yaptırmayı düşünenlere umarım fikir verir,
ancak bu bahsettiğim değişklikler, bakım sonrası yapılan cc nin etkileridir (mazot filtresi, hava filtresi, yağ filtresi ve yağ değişti)

saygılar,

ABNEW
12/10/2009, 21:40
Coşkun, bence gayet mantıklı şeyler.Bu uygulamadan sonra yazdıkların olması gerekenler.Bunlar gerçekleşmişse bu durumda carbonclean işe yaramış demektir...

ahmetkarakaş
27/12/2009, 19:15
Evet c.c. Işe yaramiş ayrica ilk 200 km boyunca biraz daha fazla yakmasinin normal olduğunu müşterilerimde belirtiyorum yakit meselesi düzene girecektir