PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracı komple folyoyla kaplamak...

ykaya1983
18/03/2011, 22:20
Arkadaşlar kullandığım araç rengi siyah olduğu için güneş altında diğer renklere göre haliyle çok daha fazla ısınıyor.Bu durumda aracın renginin çabuk solacağını düşünüyorum.Ayrıca aracım akşama kadar gözöünde olduğu için hergün çocuklar tarafından sürekli bir yerleri çizilmiş olarak görüyorum.O kadar tedirginim ki birgün aracın yanına geldiğimde boydan boya çizilmiş olarak göreceğimi düşünüyorum.Yani ne kadar dikkat edersem edeyim aracın boyasını koruma imkanım yok gibi.İki üç ay önce aracımın kaputu tırnak geçecek şekilde çizilmişti.Ben de sanayide bir reklamcının yanına gidip 40 tl ye kaputu folyoyla kaplattım.Şimdi kaputu ne kadar çizmeye çalışsalar da folyo olduğu için hiçbirşey olmuyor.Ayrıca böylelikle kaput taş izlerinden ve güneşin etkisinden korunmuş oluyor.Zaten 1 yıl sonra görev yerim büyük ihtimal değişir ve araç çizilme sorunum kalmaz.Ben de o zaman kaputtaki folyoyu sökerim.
Şimdi asıl sormak istediğm konuya gelecek olursak;Geçenlerde sanayiye aracın iki tampon hariç geri kalanını ne kadara kaplatabileceğimi söyledim.Onlarda eğer aracın kaputunda takılan folyo gibi olacaksa 350 tl ye olur.Yok eğer araç kaplama folyosu olacaksa 700 tl olur dedi.Ben de iki folyo arasında niye bu kadar fark var dedim.Benim kaputa yaptırdığım folyo da iyi değil mi iki aydır kullanyorum sorun yok dedim.Ustada o senin kaputa yaptırdığın folyo ileride sökerken altında yapışkan izleri kalacağı için boyanı öldürür dedi.Niye benzinle çıkaramazmıyım dedim.Yok hayır ancak tinerle çıkar o da boyana zarar verir dedi.Ama bizim 700 tl dediğimiz araç kaplama folyosunda kesinlikle yapışkan olmaz dedi.Yine de istersen 350 tl olanından yapabiliriz dediler.Benim bu soruyu sormamın sebebi ileride 1-2 yıl sonra aracı satarken sorun çıkaracağı vs sebeplerden dolayı folyoyu sökmem gerekmesindendir.Şimdi arkadaşlar öyle bir kararsızlık içindeyim ki sormayın.İki folyoyu da yan yana koyduğumda pek fark yok gibi ama usta 350 tl liği yaparsan boyan zarar görür diyor.Diğerinin de fiyatı 700 tl olduğu için hangisini yaptıracağım konusunda kararsızım.Sizler bu konuda ne önerirsiniz acaba?Usta doğru mu söylüyor?

tayfux
18/03/2011, 22:49
modifiyecilerin başvurduğu bir yöntem özellikle mat siyah..ama parça folyo yapmamanızı öneririm folyoyu çıkardığınızda çok sırıtıyor sanki değiştirilmiş gibi oluyor o parça yapacaksanız kaliteli birşey olsun bence..

ykaya1983
18/03/2011, 23:05
modifiyecilerin başvurduğu bir yöntem özellikle mat siyah..ama parça folyo yapmamanızı öneririm folyoyu çıkardığınızda çok sırıtıyor sanki değiştirilmiş gibi oluyor o parça yapacaksanız kaliteli birşey olsun bence..

Parça folyo nasıl oluyor.Zaten folyoyu parça parça yapmıyorlar mı?Komple aynı anda folyo yapılıp aynı anda çıkarıldığında neden sırıtsın ki?Renk farkı olmaz diye düşünüyorum.

takres
18/03/2011, 23:11
folyo kaliteli olsun yoksa boyaya zarar verir...

eryercell
18/03/2011, 23:15
Parça folyo nasıl oluyor.Zaten folyoyu parça parça yapmıyorlar mı?Komple aynı anda folyo yapılıp aynı anda çıkarıldığında neden sırıtsın ki?Renk farkı olmaz diye düşünüyorum.
parça olan folyo değil arabanın parçasından bahsediyor. Diyelim sadece tavana çektin birmüddet sonta cıkarınca tavan farklı yanlar farklı :(

Du Hast
19/03/2011, 03:19
folyo ile hiç uğraşmayın derim
araba bu sokağa park ediyoruz. bir malın üzerine ne kadar düşerseniz o kadar çok zarar gelir.
çocuklar aracı çiziyorsalar 100 mt ileriye park edin olsun bitsin. ince kılcal çizikler zaten pasta - cila ile çıkar. kaportayada iyi bir boya koruma uygularsanız renginde solma gibi durumda olmaz

ykaya1983
19/03/2011, 09:34
parça olan folyo değil arabanın parçasından bahsediyor. Diyelim sadece tavana çektin birmüddet sonta cıkarınca tavan farklı yanlar farklı :(
Hımm şimdi anladım sağolun.O zaman benim şu an kaputa yaptırdığım folyoyu 1 sene sonra söktüğümde muhtemelen renk farkı mı oluşur?Zaten en geç 1 yıl sonra sökerim diye düşünüyorum.

ykaya1983
19/03/2011, 09:38
folyo ile hiç uğraşmayın derim
araba bu sokağa park ediyoruz. bir malın üzerine ne kadar düşerseniz o kadar çok zarar gelir.
çocuklar aracı çiziyorsalar 100 mt ileriye park edin olsun bitsin. ince kılcal çizikler zaten pasta - cila ile çıkar. kaportayada iyi bir boya koruma uygularsanız renginde solma gibi durumda olmaz
Aslında dediğiniz çok doğru ama gerçekten aracı çizilmeye karşı önlem alabileceğim bir yol yok.Her an her şekilde çizilebilecek bir durumda.O yüzden farklı çareler arama yolunu seçtim.

mert35
19/03/2011, 09:42
valla dun bır punto gordum sıyah mat folyo ıle kaplanmıs eve gıdınce atarım resmı gorursunuz.

krakercocuk
19/03/2011, 11:01
bir reklamcı olarak cavep vermeye calısayım kaptan; şimdi sizin ucuz tabır ettığımız folyonuz kesim folyosu yani plotter folyosu olarak bılınen tabelaların yapımında kullanılan bır malzemedir.araçlarda kullanılan folyo ise cast folyo deddiğimiz avrupa folyodur ve m2 iki üc kat pahalıdır.ancak boyaya zarar vermez yıkamaya güneşe dayanıklıdır. sıze tavsıyem cast yaptırın ..normal folyo basınızı agrıtır

ykaya1983
19/03/2011, 14:23
bir reklamcı olarak cavep vermeye calısayım kaptan; şimdi sizin ucuz tabır ettığımız folyonuz kesim folyosu yani plotter folyosu olarak bılınen tabelaların yapımında kullanılan bır malzemedir.araçlarda kullanılan folyo ise cast folyo deddiğimiz avrupa folyodur ve m2 iki üc kat pahalıdır.ancak boyaya zarar vermez yıkamaya güneşe dayanıklıdır. sıze tavsıyem cast yaptırın ..normal folyo basınızı agrıtır
Peki fırat bey kaputu kapladığım reklam folyosunu ileride çıkarmak istediğimde boya zarar görür mü acaba?Sanırım çıkarınca altta yapışkan izi kalıyormuş.Bu izleri benzinle çıkarabilirmiyim?Eğer tek şart tiner kullanmaksa işte o zaman kötü.Tiner boyayı mahveder.

Bir de o zaman ustanın 700 tl dediği folyo cast folyodur herhalde değil mi?Söylediğine göre daha önce audi bmw türü araçlar kaplamış.

Eğer satarken çıkarma zahmeti olmasa hemen şimdi düşünmeden cast folyo yaptırırdım.Ama satarken alıcı arabada boya olup olmadığını anlaması için sökülmesini ister muhtemelen.Bu da 350 yerine 700 tl nin boşa gitmesi demek.

yunus kahraman
19/03/2011, 14:48
folyo kaplamayı kesinlikle öneririm. Aracı satacağın vakit, çıkarıldığında sıfır gibi bir araç çıkıyor ortaya :) Vallahi dediğin gibi aracını çizdikleri vakit o acıyı tahmin edemezsin :) Eski aracımı henüz sadece 1 haftalıkken boydan boya çizmişlerdi. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü resmen. Özellikle ön kaputa çok faydası dokunuyor. Önden gelen taş çakıl gibi ufak boya atmalarınıda engellemiş oluyorsun.

yolcu27
19/03/2011, 15:45
hocam okurken içim sızladı. çizikler büyük sorun özellikle kenar semt ilçe mevkilerde büyük okulda çalışıyorsanız işin içinden çıkmak imkansızlaşıyor artık. geçen abimin okulunda bir öğretmen arkadaşın borasının arka camına öğrenciler kar toplamak için çıkmış ve patlatmışlar camı. kafanıza çok takılıyorsa çizikler içinizin rahatlaması için kaliteli folyoyu tercih edin. sonra yağmurdan kaçıp doluya tutulmayın.

ykaya1983
19/03/2011, 17:35
folyo kaplamayı kesinlikle öneririm. Aracı satacağın vakit, çıkarıldığında sıfır gibi bir araç çıkıyor ortaya :) Vallahi dediğin gibi aracını çizdikleri vakit o acıyı tahmin edemezsin :) Eski aracımı henüz sadece 1 haftalıkken boydan boya çizmişlerdi. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü resmen. Özellikle ön kaputa çok faydası dokunuyor. Önden gelen taş çakıl gibi ufak boya atmalarınıda engellemiş oluyorsun.
Valla yunus bey ben o acıyı hergün yaşama tehlikesiyle burun burunayım.:sweatingbullets:İki üç ay önce aracın kaputuna daire şeklinde çizmişlerdi.O da tırnak geçecek şekilde çizmişler.Görünce şok oldum.Ben de gidip kaputu folyoyla kaplattım.Şu an taş izi çizik vs hiçbirşeyden zarar görmüyor.Üstelik zaman zaman aracı bıraktığım yerden alırken kaputun üstünde çizik izleri görüyorum fakat folyo olduğu için içim yanmıyor.Demek ki folyo kaplatmasaydım kaputun üstü karalama defterine dönermiş.İyi ki kaplatmışım diyorum görünce ama keşke cast folyo olsaydı.

ykaya1983
19/03/2011, 17:43
hocam okurken içim sızladı. çizikler büyük sorun özellikle kenar semt ilçe mevkilerde büyük okulda çalışıyorsanız işin içinden çıkmak imkansızlaşıyor artık. geçen abimin okulunda bir öğretmen arkadaşın borasının arka camına öğrenciler kar toplamak için çıkmış ve patlatmışlar camı. kafanıza çok takılıyorsa çizikler içinizin rahatlaması için kaliteli folyoyu tercih edin. sonra yağmurdan kaçıp doluya tutulmayın.
Sağolun hocam Allah razı olsun.Aslında küçük bir köy okulunda çalışıyorum ama öğretmen olunca küçük büyük fark etmiyor her okulda çiziliyor.Kıskançlık gibi olmasın ama müdür ve md yardımcısının sıfır arabaları akşama kadar okulun önünde duruyor birine birşey olmuyor.Özellikle sanki benim aracı çizmek için uğraşıyorlar gibi.Ya araçtan kaynaklanıyor ya benden::)Çizilmesin diye okulun karşısındaki marketin önüne bırakıp okula yürüyerek gidiyorum ama market sahibinin de küçük bir çocuğu var.Bu seferde o çiziyor galiba aracı.Bazen bu konuyu çevremdeki insanlara açtığımda arabadır çizilir çok fazla kuruntu yapıyorsun diyorlar.Ama düşünün hocam ne zorlıklarla kaç sene çalışıp didinip bir araba alıyorsun sonra sorumsuz bir velinin eğitimsiz bir çocuğu gelip çizip gidiyor.Gerçekten tahammül etmek çok zor.Ondan sonra da satarken değeri ne kadar düşer Allah bilir.

yolcu27
19/03/2011, 18:08
Sağolun hocam Allah razı olsun.Aslında küçük bir köy okulunda çalışıyorum ama öğretmen olunca küçük büyük fark etmiyor her okulda çiziliyor.Kıskançlık gibi olmasın ama müdür ve md yardımcısının sıfır arabaları akşama kadar okulun önünde duruyor birine birşey olmuyor.Özellikle sanki benim aracı çizmek için uğraşıyorlar gibi.Ya araçtan kaynaklanıyor ya benden::)Çizilmesin diye okulun karşısındaki marketin önüne bırakıp okula yürüyerek gidiyorum ama market sahibinin de küçük bir çocuğu var.Bu seferde o çiziyor galiba aracı.Bazen bu konuyu çevremdeki insanlara açtığımda arabadır çizilir çok fazla kuruntu yapıyorsun diyorlar.Ama düşünün hocam ne zorlıklarla kaç sene çalışıp didinip bir araba alıyorsun sonra sorumsuz bir velinin eğitimsiz bir çocuğu gelip çizip gidiyor.Gerçekten tahammül etmek çok zor.Ondan sonra da satarken değeri ne kadar düşer Allah bilir.

valla ne desem bilemedim haklısınız :) Allahtan benim okul birleştirilmiş 11 öğrencim var daima göz önünde keretalar. 2 yıldır sadece arka çamurluğa el büyüklüğünde bir taş değdi ufak bir göçük oluştu sorun etmiyorum. uzun zamandır arabanın yanına yaklaşamadılar ama geçen hafta tozlu cama kaputa parmaklarıyla beni yıka yazıyı yazan hamit filan yazmışlar koptum, hemen bir rehberlik dersine tabii tuttum öğrencileri şimdilik mutluyuz huzurluyuz :) umarım sorununuzu halledersiniz

tayfux
19/03/2011, 18:46
bende aynen arabayı içeri park ediyorum çocuklar tenefüste maf ediyorlar inşallah yardımları getirdiğinizde şahit olursunuz bu duruma :) ama ben komple yapmanın baya ir maliyetli olduğunu dumuşum 1-1,5 lira civarı..

mert35
20/03/2011, 12:42
Öncedende demıstım folyo kaplı sıyah punto gordum dıe buyrun resımler...

tayfux
20/03/2011, 12:59
gerçekten çok güzel olmuş mat siyah başka gösteriyor..

ykaya1983
20/03/2011, 13:15
Öncedende demıstım folyo kaplı sıyah punto gordum dıe buyrun resımler...

Bu şekil olursa ruhsatı da değiştirmek lazım herhalde.Çünkü ruhsatta rock siyahı yazıyor.

mert35
20/03/2011, 13:25
Bu şekil olursa ruhsatı da değiştirmek lazım herhalde.Çünkü ruhsatta rock siyahı yazıyor.

Ben degışceğını pek sanmıyorum ama bılmıyorum.

tayfux
20/03/2011, 13:32
sanmıyorum hocam polis anlamaz o kadarını :)

makeles
20/03/2011, 15:04
ruhsata işletmek gerekiyor..

insomnia06
20/03/2011, 18:40
benim araç kırmızı bursa da bu işi yapan arkadaşım var,beyaza kaplatmak istedim o zaman mecbur değişecek tabi ama herhangi bir siyahı mat siyaha çevirdiği için ruhsat değiştirmiyormuş,ruhsat işlerini de kendi hallediyordu ordan biliyorum..

Puntist
16/05/2012, 14:47
Gereksiz bir olay bu folyo olayı kanımca.

servetim
25/04/2018, 15:49
Bence araç folyo kaplama bir araç için çok önemli bir uygulama. Bu yüzden de uygun araç folyo kaplama fiyatları göz önünde bulundurulabilir ama bundan daha önemlisi nasıl bir malzeme ile araç folyo kaplama uygulamasının yapılacağıdır.