PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ses.. Çok ses alıyor

etial
04/01/2007, 13:28
Ses olayından ben de çok şikayetçiyim. Özellikle asfaslt sesi rahatsız edici boyutlarda. Çok uzun yol yaptığım için beni daha fazla etkiliyor. şunu da belirteyim, pürüzsüz asfaltta ses normal, mıcırdan yapılan yollarda sesten kafası şişiyo adamın.

ibrahimkerem
04/01/2007, 15:43
Ses Gelİnce,bİr Servİs Elemaninin DedİĞİ Gİbİ Yapalim Bence:teybİn Sesİnİ Bİraz Daha AÇ Abİ

drhilter
04/01/2007, 16:44
ben de ses yalıtımından şikayetçiyim.
90 km sürate kadar idare ediyor ama 100 ve sonrası gittikçe rahatsız etmeye başlıyor ses seviyesi.
sanırım skydome da gürültüyü arttırıyor. izolasyon ben de düşünmeye başladım...

Korhan
04/01/2007, 17:56
https://www.ziebart.com.tr/

Şu siteye bir bak istersen. En köklü çözüm bu...

woyzeck
04/01/2007, 18:19
aracım inanılmaz ses alıyor..sizinde böyle bir şikayetiniz var mı bana mı öyle geliyor?ayrıca bunun için yapılacak birşey var mı?bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim..

padawantr
04/01/2007, 18:39
woyzeck öncelikle henüz grande punto'n yok mu? yoksa aldın da profilden değiştirmeyi mi unuttun? eğer öyleyse hayırlı uğurlu olsun.
Ses olayına gelince, yan aynaların büyük olmasından dolayı yüksek hızlarda içeriye rüzgar sesi fazlasıyla geliyor. Ama bu GP'yi tüü kaka yazpmaz. Bu Citroen C4'te de böyle. Yani onun aynaları da bizim aynalar gibi. O zaman C4'de ses yapmıyo da GP'de mi yapıyo. Hayır. Sadece Fiat Firmasına olan güvensizlikten insanın tüm duyu organları açılıyo. Kötü bi yer bulmaya çalışıyor insan. Ses yalıtımı mükemmel olan bir araba değil GP ama kötü de değil bence. Bir kaç arkadaş izolasyon hakkında bir konu açmıştı onlara bir bak istersen. Kapı içlerine izolasyon yapan arkadaşlar falan var. Hatta arabanın altına zift atıp ses izolasyonu yapmayı düşünenler de olmuştu. Ama bence ses izolasyonu kötü değil GP'nin. Bir de araban Active, Dynamic veya Emotion mı? hangisi. Active modellerin ön teker çamurluk içlerinde sadece plastik davlumbaz kaplı. Dynamic ve Emotion'lar da sac + plastik var. Bu da active modelin daha fazla ses aldığı anlamına gelebilir. Ama ben Active de Dynamic de kullandım (Bu 2. GP benim) izolasyon kötü değil. Bence kafana takma. Ama taktıysan bir kere dediğim gibi izolasyon topic'i vardı oraya bir bak istersen.

woyzeck
04/01/2007, 18:46
teşekkür ederim..bakarım oraya.bu arada GP'im Active ve yeni aldım.yani 10 gün kadar önce.

padawantr
04/01/2007, 18:49
Hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız kullanman dileğiyle.
Profil ayarlarını da değiştir istersen birden GP'si olmayan biri GP'ye çamur atıyo sandım :) Hiddetlendim azıcık.

woyzeck
04/01/2007, 18:51
yok hayır.çamur atmak değil.sadece bana biraz fazla ses alıyor gibi geldi.bunu paylaşmak istedim.çamurluk olayını araştıracağım ama.bu arada profil ayarımı da yaptım.. teşekkürler...

Mısafır
04/01/2007, 18:56
araç bellı standartlarda ızole edılmıs

daha ıyı olmasını saglamak elınde
1000 ytl para harcarsan bu ıs ıcın
emın ol mercedes gıbı bır sessızlık alabılırsın,

woyzeck
04/01/2007, 19:00
teşekkür ederim.hepimiz kazasız inşallah.bu çamurluk olayını daha önce de duymuştum.onun üzerine gideceğim.sağolun..

BGRAYS
04/01/2007, 19:34
benim bu puntomla ilgili tek problemim cızırtı sorunu ondeki bitse arkada baslıyo we ses hep duz asfalt yolda 90-100km ciwarı hızda yapıyo bende muzigin sesini acıyorum kafam rahat ..

nasrettinhoca
04/01/2007, 21:07
woyzeck öncelikle henüz grande punto'n yok mu? yoksa aldın da profilden değiştirmeyi mi unuttun? eğer öyleyse hayırlı uğurlu olsun.
Ses olayına gelince, yan aynaların büyük olmasından dolayı yüksek hızlarda içeriye rüzgar sesi fazlasıyla geliyor. Ama bu GP'yi tüü kaka yazpmaz. Bu Citroen C4'te de böyle. Yani onun aynaları da bizim aynalar gibi. O zaman C4'de ses yapmıyo da GP'de mi yapıyo. Hayır. Sadece Fiat Firmasına olan güvensizlikten insanın tüm duyu organları açılıyo. Kötü bi yer bulmaya çalışıyor insan. Ses yalıtımı mükemmel olan bir araba değil GP ama kötü de değil bence. Bir kaç arkadaş izolasyon hakkında bir konu açmıştı onlara bir bak istersen. Kapı içlerine izolasyon yapan arkadaşlar falan var. Hatta arabanın altına zift atıp ses izolasyonu yapmayı düşünenler de olmuştu. Ama bence ses izolasyonu kötü değil GP'nin. Bir de araban Active, Dynamic veya Emotion mı? hangisi. Active modellerin ön teker çamurluk içlerinde sadece plastik davlumbaz kaplı. Dynamic ve Emotion'lar da sac + plastik var. Bu da active modelin daha fazla ses aldığı anlamına gelebilir. Ama ben Active de Dynamic de kullandım (Bu 2. GP benim) izolasyon kötü değil. Bence kafana takma. Ama taktıysan bir kere dediğim gibi izolasyon topic'i vardı oraya bir bak istersen.

Benim araç Dynamic ama çamurluklar sadece plastik ...sac yok bu nasıl oluyor???

Korhan
04/01/2007, 21:09
Benimki de aynı şekilde sac yok ön çamurluklarda

Misafir2
04/01/2007, 21:14
evet ses olayı genel galıba bendede çok var

the_Algn
05/01/2007, 01:58
Active modellerin ön teker çamurluk içlerinde sadece plastik davlumbaz kaplı. Dynamic ve Emotion'lar da sac + plastik var. Bu da active modelin daha fazla ses aldığı anlamına gelebilir. .

eminmisin.sac+plastik olayına ..öylebirşey yok diye biliyorum

erdiyilmaz
05/01/2007, 02:08
dynamic'de pLastik o kısım. hatta ne amaca hizmet ediyor biLmiyorum da orada bir keLebek var. çevirince açıLıyor Lastik kompLe meydanda. emotion'da saç oLdugunu sanmıyorum.

emo. oLan biri açıkLarsa iyi oLur. 8O

nasrettinhoca
05/01/2007, 15:25
dynamic'de pLastik o kısım. hatta ne amaca hizmet ediyor biLmiyorum da orada bir keLebek var. çevirince açıLıyor Lastik kompLe meydanda. emotion'da saç oLdugunu sanmıyorum.

Ya gerçekten o kelebeği bende anlamadım...Maymunun ne işe yaradığını bilmediği araçlarla oynaması gibi, bir süre açıp kapadım ama anlamadım..:D

microab
05/01/2007, 15:27
Maymunun ne işe yaradığını bilmediği araçlarla oynaması gibi, bir süre açıp kapadım ama anlamadım..:D

Hocamm yıktın benii 8M

woyzeck
05/01/2007, 15:59
arkadaşlar konuyu ben açtım ve servisle görüştükten sonra tekrar bilgilendireyim istedim fakat..kötü haber...hep olduğu gibi bu çamurluk olayından servisin de bayinin de haberi yok.hatta active dışındaki modellerde varmış dedim,onlar da "senden duyduk bu çamurluk olayını" dediler..yani öçzüm yok sanırım.sadece daha önce sitede izalasyonla ilgili yazan arkadaşlar oldu.sanırım tek çare o.. :(

etial
05/01/2007, 16:07
woyzeck
benim msj nası başa geldi anlamadım. bi ara saatte sorun vardı. ondan oldu heralde. Sorun varsa sileyim msjı.

Korhan
05/01/2007, 16:11
Ziebart'a baktın mı? www.ziebart.com.tr
Tüm gövde ses yalıtımı KDV dahil 329 $

woyzeck
05/01/2007, 16:11
yok hayır onun için söylemedim ben :) sadece bu konuyu açtım ve öğrendiklerimi yani öğrenemediklerimi :) paylaşmak istedim.ama nasıl oldu senin mesaj başa geldi bende anlamadım ??

woyzeck
05/01/2007, 16:12
baktım evet,sağol.boş bir zamanımda gidip yerinde görüşeceğim izmirde..

İNTERİSTA
06/01/2007, 00:22
arkadaşlar bu puntolar ataları gibi standart sınıfa hitap eden ama bu sınıflarında en kalitelilerinden olan araçlar,inanın ses olayıda hiç te öyle kötü değil, puntonun kıyaslandığı araçlar bu konuda daha iyi değil,unutmayın ki punto fiatın kurtuluş ümidi bu araç kaliteli olmazsa italyadaki fabrikalarını kapatacaklardı bu yüzden sınıfının en donanımlı araçlarıdırlar,ama ne hikmetse beğendiremedik,gp ler üst düzey araçlar bu kesin......

kültigin
08/01/2007, 18:16
merhaba arkadaşlar
Ben 8 martta gp sahibi oldum. Şu an 12000 kmde. Epey tecrübe oluştu. Bu konuyla ilgili olarakta söyleyeceklerim var. İçeriye gelen uğultu şeklindeki ses lastiklerden kaynaklanıyor dediler. Benim gpde pirelli var. Katettiğim yollar hep mıcırlı asfalt. Çözümü yumuşak lastiklermiş. Ancak malesef arabanın borçları henüz bitmediğinden müziğin sesini açmak en iyi çözüm:-)

kültigin
08/01/2007, 18:23
Değerli arkadaşlar bir konuda yardımınızı bekliyorum
Aracın sağ ön göğüs bölgesinden gelen zırıltı şeklindeki sesi çözemedik. Servise götürdüğümde bir yalıtım parçası koydular. Zırıltı sol tarafa geçmişti. Orayada bir plastik yerleştirdiler. Şimdi tekrar sağ tarftan zırıltı geliyor. Hatta bu aralar çıkan sese zırıltı demek sorunu küçümsemek olur:-)

the_Algn
08/01/2007, 19:07
Değerli arkadaşlar bir konuda yardımınızı bekliyorum
Aracın sağ ön göğüs bölgesinden gelen zırıltı şeklindeki sesi çözemedik. Servise götürdüğümde bir yalıtım parçası koydular. Zırıltı sol tarafa geçmişti. Orayada bir plastik yerleştirdiler. Şimdi tekrar sağ tarftan zırıltı geliyor. Hatta bu aralar çıkan sese zırıltı demek sorunu küçümsemek olur:-)

https://img172.imageshack.us/img172/4742/arabacd6.th.jpg (https://img172.imageshack.us/my.php?image=arabacd6.jpg)

resimdeki çerçeve bölümü zırıltı yapıyor...bir incelemeni tavsiye ederim...

kültigin
09/01/2007, 21:22
resimdeki çerçeve bölümü zırıltı yapıyor...bir incelemeni tavsiye ederim...

Evet haklısın... Benimki sağ taraftan geliyordu. Serviste orayı sökmüşler... Ben servise aracı bırakıp gitmiştim. Değişen bir şey olmadı.

Siz bir çözüm üretebildiniz mi peki???

civcivx
09/01/2007, 22:00
Ben kesinlikle yol sesi gibi bir şeyden rahatsız olmuyorum. Göreceli bir kavram bu herhalde. Zaten radyonun volume ayarı 5 ve üzeri seviyede ise, pek yol sesi duymanız da mümkün ollmuyor. Radyo tamamen kapalı vaziyette belki rahatsız ediyordur ama öyle de araba kullanırsam asıl ben rahatsız olurum :D

Ama sırf bu ses olayı için bir gün GP'ye binip, bir gün de VW Bora'ya binip elimdeki desibelmetre ile kabindeki ses seviyelerini ölçeceğim. Bilimsel çalışmak lazım 8S

Mısafır
09/01/2007, 22:07
asvalt cok farkedıyo arkadaslar ;) bazı yollarda gurultuden rahatsız olurken bazı yollarda hıc gurultu olmuyor...

microab
09/01/2007, 22:13
Yavv hani şu Karayollarının şoförlere yaptırdığı cinsden asfalt varya,üzerinden gide gele biz asfalt yapıyoruz hani,taşları zifte yapıştırıyoruz.O tür yollar bizim araçların trim sesi yapmasına en büyük neden,dağıldı caanım arabalarımız yavv.
Şehir içinde kaymak asfaltta arabamı tanıyamıyorum valla yav...

htuncelli
10/01/2007, 00:23
Selamlar Arkadaşlar,
Evet ses olayından bende çok şikayetçiyim...Bendeki fabrika çıkışı lastikler Bridgestone B250 (185/65/15). Lastiklerin hamuru çok sert ve dolayısıyla çok ses yapıyor. Biran önce bu lastiklerden kurtulup yumuşak hamurlu lastik almak istiyorum. Lastikler kesinlikle çok konforsuz.
Aracında izolasyonu daha iyi olmalıydı...

kültigin
10/01/2007, 09:14
o zaman tekrar gitmeni tavsiye edim (servise) ... başında dur derim orayı çıkarttır ve incele servis elemanıyla... pamuk v.b birşeyler koy ama özellikle uç taraflarına koy oralar zırıltı yapıyor....eğer ora hallalunca hala bir takım sesler geliyorsa...şunuda göz önünde bulundur..eğer yolcu tarafı eminiyet kemeri bağlı değilse kemer başı(adı herneyse) o kolono çarpıyor ve ses yapıyor hemde bariz bir sesi var...ford fiesta akıllı davranıp kemer başının araksına yumşak bir malzeme koymuşşşş ses yapmasın diye

Alialgan kardeşim önerin için çok teşekkür ederim... 10 gün sonra Antalya birmota gideceğim. O gün halletmeye kararlıyım bu meseleyi. saygılarımla...

ekodin
12/01/2007, 09:57
Yavv arkadaşlar bu arabalar hala garanti kapsamında, neden izolasyonu servis dışı yaptırmak zorunda kalıyoruz, servisler araçlardaki eksiklikler talepler yönünde çalışsa bizde neyi nerde yaptırabiliriz diye arayışlara girmesek. Bariz bir yol ve lastik sesi problemi var. Bunun çözümünü servislerin bulması ve ilgilenmesi lazım hatta bu yüzden servise gitmeyenleri bile arayarak servise çağırmalılar ilgilenme böyle olur. Bu servisler ilgisiz.
Bu konuda bu site üyeleri bir baskı unsuru olmalı (bilmem işe yararmı?) taleplerimizi burda olgunlaştırıp bildirmemiz yararlı olabilir.

dejavu
12/01/2007, 11:00
@ekodin
zırıltı seslerini garanti kapsamında tamir ettirebilirsin
ben gitmiştm 10 kasımda ama olmadı gene gidecem
ama ne zaman bulabilirsem
ve bizzat başında bulunmayı düşünüyorum

unik06
12/01/2007, 11:40
o değil de..bende sağ emniyet kemerinin takılı olmadığındaki tıkırdama sesine hastayım yaw :(

meret hiç susmuyo!!

Auto engineeR
12/01/2007, 14:49
ziebartta 230 dolar mı neydi, göwde altı yalıtım.. bi malzemeyle kaplıyorlar we kullananlar gayet memnun.. düşünülebilir

ekodin
15/01/2007, 11:45
@ekodin
zırıltı seslerini garanti kapsamında tamir ettirebilirsin
ben gitmiştm 10 kasımda ama olmadı gene gidecem
ama ne zaman bulabilirsem
ve bizzat başında bulunmayı düşünüyorum

O zırıltılar konusunda tamam ama ses yalıtımı aracın içine gelen yol ve lastik sesi problemini dışarda halletmek zorunda kalıcız, servis çözüm üretse dışarıya gitmesek

heartfever
15/01/2007, 12:45
zırıltılar konusunu bilemiyorum da aracın lastiklerinden gelen ses bilakis hoşuma bile gidiyor benim. hele hafif mıcırlı yollarda yavaş yavaş dönerken falan bayılıyorum.

ax2bxc
22/01/2007, 23:29
Aslında izolasyon konusunu çok abartmamak lazım sonuçta bu araba bir mercedes, bmw veya audi değil bir miktar ses olacak tabii. Unutmayın ki arabalarımızın fiyatı çok yüksek değil ve sınıfına göre gayet güzel özellikleri var izolasyonun mükemmel olmasını beklemek çok yüksek bir beklenti olurdu.

Bu arada daha önce tartışılan izolasyon konusunun link'ini bir arkadaş verebilirse çok iyi olur ben bulamadım. Bu arada ben www.ziebart.com.tr sitesine girmeye çalışıyorum hata veriyor acaba sizde de aynı sorun var mı? Sorun ziebart'ın sitesinde mi?

nasrettinhoca
25/01/2007, 18:45
Valla ben bu yol sesi ve dikiz aynasından gelen rüzgar sesinin küçümsenmemesi taraftarıyım....Bayağı rahatsız edici bir durum....Uno aracımda bile bu kadar yol sesi duymadım 8 yıl boyunca...

andrishevc
30/08/2008, 22:26
ziebart a ses yalıtımı yaptırdım. soğuk asfalta çıkmadım henüz ama ses azaldı.
mıcırlı soğuk asfaltta test edince asıl işe yarayıp yaramadığını görebilirm.

demon
10/04/2009, 01:30
Ses olayı uzun yolda insanı rahatsız edebiliyor. Özelliklede sabaha doğru uzun yolda araç kullanırken ve yorgunken beynimde uğuldamaya başladı.

demon
10/04/2009, 14:38
Ziebart ile görüştüm. 520 TL KDV dahil araç altı ve davlumbaz içine yalıtım uyguluyorlarmış. %60 yol sesinde azalma olduğunu bildirdi telefondaki arkadaş. Aracın bakımını filan yaptırdıktan sonra uğramayı düşünüyorum.

usermm1
11/04/2009, 13:16
100kms hızda ses seviyesi 68db. bu değer golf le aynı. motor sesi olmadığı için lastik sesi kulağa batıyor heralde. yada önyargılar etkiliyor.

ilave olarak, mıcırlı asvalt ve rüzgarlı havalar sesi arttırır.

tombalak
11/04/2009, 22:49
Sıcak asfalt olmayan yerlerde ses fazla gelmekde bende bütün aracı bütün tabanı bagaj dahi keçe ile kapladım sesi biraz kesti ama önemli olan davlumbaz içine doğru malzeme kullanılırsa sesi oldukca keseceğine ınanıyorum

demon
15/04/2009, 01:40
100kms hızda ses seviyesi 68db. bu değer golf le aynı. motor sesi olmadığı için lastik sesi kulağa batıyor heralde. yada önyargılar etkiliyor.

ilave olarak, mıcırlı asvalt ve rüzgarlı havalar sesi arttırır.

Zaten mıcırlı asfaltta acayip yol sesi yapıyor. Normal bir asfaltta hiç bir rahatsızlık duymadım. Evet zaten bu tip yollarda yol sesi gelir ama GP' de biraz fazla gibi :serenade:

makeles
15/04/2009, 11:35
geçenlerde corsaya bindim onda da belirgin lastik sesi var.. lastik basıncı 36 32psi imiş.. 32 30 yaptırınca ses biraz azaldı.. ben şimdilerde 30 28 kullanıyorum.. :)

zengerss
01/09/2012, 18:43
benim puntom emotion ama plastik arkadaşlar aynı rahatsızlık bendede var ne yazıkki =(

Du Hast
02/09/2012, 04:19
Pütürlü - dökme asfaltta ses yapıyor gayet fazla. Ayrıca donanım farkına göre yalıtımda değişiklik olduğunu ne gördüm nede duydum.

yapılacak en iyi yalıtım yöntemleri:

Aracın içinden bagaj, arka koltuklar güzelce sökülecek. Bitüself ya da dymat gibi bir ürünle kaplanacak. Özellikle arka çamurlukların üzeri 2 kat olacak şekilde kaplanacak.

Kapıların pandizotları sökülecek. Kapı içlerine döşemecilerde bulunan kalın sünger malzeme yapıştırılarak kaplanacak. Pandizotların içindeki boşluklar bu malzeme ile kaplanırsa tadından yenmez.

Aracın dışında, plastik tekerlek davlumbazları sökülüp, tekerleğin üst kısmına doğru ziftli kağıt ile (mümkünse kalın olanı) kaplanacak.

plastik davlumbazların tekerleğe bakan yüzleri üst sınıf araçlarda olan (alfa 156'da da var) adını bilmediğim ve bulamadığım malzeme ile kaplanacak (üzeri böyle gımıl gımıl olanlardan)

motor bölmesinde, aracın iç tarafına bakan kısıma ise, mevcut olan kaplama çıkacak yine döşemecilerde yer alan kalın sünger malzeme ile boşluk kalmayacak şekilde yapıştırılarak kaplanacak. bu kaplamanın üzerine kalın folyo uygulanacak sonra bunun üzerine de orijinal çıkan halı kaplama takılacak..

bunları yaparsanız C sınıfı araçlardan daha sessiz bir GP elde edebilirsiniz.

Dökme asfalt gerçekten çok ses yapıyor ama sanmayın ki diğer araçlar çok sessiz. Normal asfalttan çıkıp dökme asfalta geçince herhangibi C sınıfı araçta bile gayet ses duyabiliyorsunuz. Zaten bu tarz yollarda yolun kenarındaysanız lastiklerden çıkan korkunç miktardaki sesi duyabilirsiniz. Bu yola en iyi örnek Antalya - Kemer yolu.

Birde şu sıkıntı var. C sınıfı veya daha yüksek sınıf araçlarda daha az yalıtıma rağmen sesin az olmasının nedeni süspansiyondur. GP'lerde maşallah kazık gibi süspansiyon olduğu için bu tip asfaltlarda arabanın her yeri titriyor. buda büyük bir ses kaynağıdır. yol pürüzü direk aracın içine iletiliyor. C - D gibi yüksek sınıf araçlarda süspansiyonlar daha yumuşaktır. Haliyle yol hatalarını kabin içine daha az iletiyor.

erosistanbul
02/09/2012, 09:04
bu konuyla ilgili youtube de çok video izledim. basit gibi görünüyor ama çok uğraştırıcı bi iş.

uygun fiyatlı yapan birisini bulursam düşünürüm aslında.

Du Hast
03/09/2012, 23:33
bu konuyla ilgili youtube de çok video izledim. basit gibi görünüyor ama çok uğraştırıcı bi iş.

uygun fiyatlı yapan birisini bulursam düşünürüm aslında.
eli yatkın olan birisi saydıklarımı 6 - 7 saat içinde bitirir. malzeme olarak dymat pahalıdır ancak selefi ürünlerde mevcut. taş patlasa bütün malzemeler 150 tl civarı tutar.

kayya
06/09/2012, 11:56
Ben dört teker için de davlumbazların içerisine toplam 100 lira vererek bir yerde sprey gibi bir şey sıktırmıştım. Adını hatırlamıyorum. Ama işlem sonrası kuruyunca, bir veya 1,5 milimetre kalınlığında kauçuk bir malzeme ile kaplıymış gibi bir görüntüsü olmuştu. Seste bir miktar azalma oldu. İşlemden memnun kaldım. O spreyden bulsam 1 cm kalınlığa kadar kendim sıkarım inanın :) Bu malzeme Du Hast'ın gımıl gımıl :) diye tabir ettiği şey olabilir.

motor bölmesinde, aracın iç tarafına bakan kısıma ise, mevcut olan kaplama çıkacak yine döşemecilerde yer alan kalın sünger malzeme ile boşluk kalmayacak şekilde yapıştırılarak kaplanacak. bu kaplamanın üzerine kalın folyo uygulanacak sonra bunun üzerine de orijinal çıkan halı kaplama takılacak...
Burada yazılanı da zihnimde canlandıramadım. Bu işi yapmak için arabayı kaldırıp alttan mı yapmak lazım. O dediğiniz kısma erişim pek kolay olmaz kaputtan...

dincsoy16
06/09/2012, 13:39
Pütürlü - dökme asfaltta ses yapıyor gayet fazla. Ayrıca donanım farkına göre yalıtımda değişiklik olduğunu ne gördüm nede duydum.

yapılacak en iyi yalıtım yöntemleri:

Aracın içinden bagaj, arka koltuklar güzelce sökülecek. Bitüself ya da dymat gibi bir ürünle kaplanacak. Özellikle arka çamurlukların üzeri 2 kat olacak şekilde kaplanacak.

Kapıların pandizotları sökülecek. Kapı içlerine döşemecilerde bulunan kalın sünger malzeme yapıştırılarak kaplanacak. Pandizotların içindeki boşluklar bu malzeme ile kaplanırsa tadından yenmez.

Aracın dışında, plastik tekerlek davlumbazları sökülüp, tekerleğin üst kısmına doğru ziftli kağıt ile (mümkünse kalın olanı) kaplanacak.

plastik davlumbazların tekerleğe bakan yüzleri üst sınıf araçlarda olan (alfa 156'da da var) adını bilmediğim ve bulamadığım malzeme ile kaplanacak (üzeri böyle gımıl gımıl olanlardan)

motor bölmesinde, aracın iç tarafına bakan kısıma ise, mevcut olan kaplama çıkacak yine döşemecilerde yer alan kalın sünger malzeme ile boşluk kalmayacak şekilde yapıştırılarak kaplanacak. bu kaplamanın üzerine kalın folyo uygulanacak sonra bunun üzerine de orijinal çıkan halı kaplama takılacak..

bunları yaparsanız C sınıfı araçlardan daha sessiz bir GP elde edebilirsiniz.

Dökme asfalt gerçekten çok ses yapıyor ama sanmayın ki diğer araçlar çok sessiz. Normal asfalttan çıkıp dökme asfalta geçince herhangibi C sınıfı araçta bile gayet ses duyabiliyorsunuz. Zaten bu tarz yollarda yolun kenarındaysanız lastiklerden çıkan korkunç miktardaki sesi duyabilirsiniz. Bu yola en iyi örnek Antalya - Kemer yolu.

Birde şu sıkıntı var. C sınıfı veya daha yüksek sınıf araçlarda daha az yalıtıma rağmen sesin az olmasının nedeni süspansiyondur. GP'lerde maşallah kazık gibi süspansiyon olduğu için bu tip asfaltlarda arabanın her yeri titriyor. buda büyük bir ses kaynağıdır. yol pürüzü direk aracın içine iletiliyor. C - D gibi yüksek sınıf araçlarda süspansiyonlar daha yumuşaktır. Haliyle yol hatalarını kabin içine daha az iletiyor.

Adini bilmediginiz zimbirti PVC dir.govde uzerine yas olarak atilip, 160 derecede firinlanip sertlestirilir.ses yalitimindan ziyade govde altina gelebilecek tas carpmalarini ve su sicramasi sonucu olusabilecek korozyonu onlemek icin kullanilir.bir miktarda sesi yalitir.izalasyon icin en ideal ses yalitici asfaltlarda kullanilan zifttir.arabalarin ic kisminda gordugunuz parcalarda izalator yani ziftten yapilmistir.(ornegin stepne etrafi ve arac icinda ayak bastigimiz yerler)

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

Sparco34
06/09/2012, 13:40
istanbulda isen bu konu hakkında yardımcı olabilirim
olmadı malzemeyi gönderirim sana sen orada aracın altına sıkarsın kompresörle

Du Hast
06/09/2012, 19:59
Adini bilmediginiz zimbirti PVC dir.govde uzerine yas olarak atilip, 160 derecede firinlanip sertlestirilir.ses yalitimindan ziyade govde altina gelebilecek tas carpmalarini ve su sicramasi sonucu olusabilecek korozyonu onlemek icin kullanilir.bir miktarda sesi yalitir.izalasyon icin en ideal ses yalitici asfaltlarda kullanilan zifttir.arabalarin ic kisminda gordugunuz parcalarda izalator yani ziftten yapilmistir.(ornegin stepne etrafi ve arac icinda ayak bastigimiz yerler)

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi
yok benim bahsettiğim gövde üzerine değil, plastik çamurluk davlumbazların tekerleğe bakan yüzeylerinde oluyor. rengi siyah, üzeri elyaf gibi birşeyle kaplı. Sokakta bir araçta görürsem resmini çekip yüklerim.

Du Hast
06/09/2012, 20:03
Ben dört teker için de davlumbazların içerisine toplam 100 lira vererek bir yerde sprey gibi bir şey sıktırmıştım. Adını hatırlamıyorum. Ama işlem sonrası kuruyunca, bir veya 1,5 milimetre kalınlığında kauçuk bir malzeme ile kaplıymış gibi bir görüntüsü olmuştu. Seste bir miktar azalma oldu. İşlemden memnun kaldım. O spreyden bulsam 1 cm kalınlığa kadar kendim sıkarım inanın :) Bu malzeme Du Hast'ın gımıl gımıl :) diye tabir ettiği şey olabilir.

Burada yazılanı da zihnimde canlandıramadım. Bu işi yapmak için arabayı kaldırıp alttan mı yapmak lazım. O dediğiniz kısma erişim pek kolay olmaz kaputtan...
Multijetlerde hava filtresi plastiğini sökünce üst kısma baya erişiliyor. hatta ben yapıştırıcı kullanmadan üst kısma yapı marketlerde satılan ses kesici süngerlerden taktım ama çok fark etmedi.
alt kısımlar için aracın altına girmek gerekir. en güzeli aracı lifte alıp öyle yapmak olur.
üzerindeki orijinal halı kaplamayı bazı yerlerden keserek çıkartmak gerekiyor. çünkü klima boruları, fren boruları v.s. takılmadan bu halı kaplama yerleştirildiği için o kısımları kesip öyle çıkartmak gerekir. kesmek sıkıntı yapmaz çünkü geri yapıştırabilirsiniz kapladığınız malzeme üzerine.

alperd
07/09/2012, 12:16

Ya gerçekten o kelebeği bende anlamadım...Maymunun ne işe yaradığını bilmediği araçlarla oynaması gibi, bir süre açıp kapadım ama anlamadım..:D

Dostlar o kelebek dahiyane bir buluş aslında şöyle ki:

Farları değiştireceğiniz zaman bütün tamponu söküp takmak zorunda kalmıyorsunuz o kelebekten farın vidalarına ulaşabiliyorsunuz normalde kaputun oradan ulaşılmıyor en alttaki vidalara :)

izolasyona gelince sınıfına göre GP iyi bir yalıtıma sahip diye düşünüyorum mıcırlı yolda her araç ses yapar ama biz GP'den hep fazlasını istediğimiz için çözüm yalıtım:

Ziebart uygulaması bildiğiniz Zift türevi bir maddeyi aracın altına ve davlumbazlara püskürtmekten ibaret ve "%60 ses yalıtımı" sağlar iddiası teknik bir aldatmaca çünkü "ses desibel olarak 3 birim artarsa bir öncekinden 2 kat fazla olmuş oluyor" yani bu yalıtım araç içindeki 68 desibel gürültüyü 40 desibele düşürmeyecek 66 desibele düşürecek! ayrıca kimse bu uygulamayı yaptırdıktan sonra bilimsel bir test yapmıyordur.

ben Meriva OPC'de yaptırmıştım Ziebart yalıtım tabiki faydası oluyor ama fayda/maliyet tartışılır.

asıl izolasyon gerçekten koltukları ve kapıları söküp yalıtım malzemesi sünger-dynamat vs. yapılandır üstüne Ziebart tarzı uygulama ile tadından yenmez.

İzmir'de komple yalıtım yapan yer bulursanız ben de müşteriyim...