PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sessiz bir punto için

puntoturbom
15/03/2011, 15:57
Forumu okurken dynomat konusu ile ilgili yorumlar ve en son izolasyon ile biten bi yorumdan sonra tam yeri gelmişken şu izolasyon olayını araştırıyorken 1-2 :pirate: ç.. alıntı yazıyla ( izolasyon konusuna deginmek istedim ).. yanlış yere konu acmış olabilirim ..

Aslında konu ses sistemlerinden öte aracların lastik yol sesi gürültü sesini arac içinde minimuma indirmek ve arac koruma ile ilgili. kendi işini kendin yap felsefesinden hareketle yararlı bi konu oldugunu düşünüyorum . hem bu işlemleri cok daha pahalıya yaptırmamak vede kendimizin ugraşması yada neler yapıldıgı ile ilgili pratik bi kaç işlem ..

Alıntı-1 : aracın alt kısmının izolasyonu ile ilgili

"İzolasyon çalışmalarını hangi serviste yaptırdığımı sormuşsun..bu gibi eziyetli ve iddialı bir işle hiçbir servis uğraşmaz,en fazla bir döşemeciyle anlaşırlar,sizden 1000 lira alırlar,döşemeciye 500 verirler.Döşemecinin yapacağı işi de söyleyeyim; koltukları ve taban halısını sökecek,tüylü yumuşak bir keçe vardır ya onu baliyle taban sacına yapıştıracak,üzerine halıyı kapatıp koltukları monte edecek.Bu şekilde yapılan işlem en fazla 4-5 saat alır ve 350-500 TL yi geçmez.Eskiden cok araştırdım döşemecinin yapacağı işlem sınırlıdır.İşini biraz daha önemseyen döşemeciye denk gelirseniz,herşeyi söktükten sonra taban sacına önce zift atıyor,sonra üzerine keçeyi yapıştırıyor.Bu işlem için arabayı en az 2 gün bırakmak gerekir cünkü zift çabuk kurumaz.Bu işlemi asla yaptırmayın aracın içine zift olmaz,yanıcıdır ve kokusu 1 sene sonra bile gitmiyor tecrübeyle sabittir.Kaliteli malzemeler var ama döşemeci bilmez bilse de kullanmaz,kullanacağını söylese de kullanmaz,kullanırsa kendisini salak gibi hisseder:)Görünmez yerde müşteri nereden bilecek,normal zift kullanırım 200 lira cebime kalır,gibi hesaplar yapar.Kaldı ki müşteri görse bile anlamasına imkan yoktur cünkü görünüm ve renk aynıdır..Neyse bu konu uzun,gelelim nerede yaptırdıgıma..servis ya da döşemeci değil,tuning ya da auto hi-fi dergisi okuyorsanız tüm gövdesi yalıtılan arabaları görmüşsünüzdür..Özellikle SQ(Sound Quality) denen,temiz-kaliteli-doğal müzik dinlemek adına yapılması mutlaka şart olan bir işlemdir tüm gövdeye yapılan izolasyon işlemi.Amaç kapılarda, plastik aksamda ve arabanın sacında oluşabilecek titreşimleri gidermektir,dışarıdan gelen uğultuları azaltmaktır.Yol sesini azaltmaya yönelik işlemi iki farklı yerde yaptırdım.İlk olarak yıllardır gittiğim özel bir serviste lifte kaldırılarak dışarıdan yapılan işlem var,bugün bunu anlatayım...

Gelelim dışarıdan yapılan işleme..Aracımı ilk aldığımda gördüm ki makyajlı kasada egsoz başlığı kullanılmamış,2 kapı araca güzel bir krom egsoz başlığı yakışır diyerek egsozcuma gittim.Aracın altına girdi ve beni de çağırdı gel gözlerinle gör dedi..şasi mükemmel,egzos sistemi,konvertör harika,altı sağlam ama sac kısımları bomboş bırakmışlar dedi.İndim baktım,pütürlü boya sadece kıyılarda ek yerlerinde falan var diğer yerler bomboş,sac kısımlar,amortisör kuleleri kabak gibi meydanda.E dedim 12 yıl paslanmazlık garantisini nasıl veriyorlar?Dedi bu sınıf yeni araclarda hep böyle boş,yol sesi alır..kullanılan sac paslanmaz bir malzemeymiş,galvanizliye benzermiş ama onun gibi eğilip bükülen yumuşak bir malzeme değil dedi..ek yerlerinde pütürlü kullanılmış cünkü oralardan paslanma riski fazlaymış.Paslanma riskin yok ama ziftleme yaptırırsan yol sesi bir nebze azalır dedi.Araştırdım,lifti olan oto yıkamacılar alt yıkama ve ziftleme yapıyorlar,en ucuzu 20 lira alt yıkama+ 100 lira ziftleme..ziftin tutunması için yüzeyin temiz ve kuru olması gerekiyor ama coğu yer kurumasını beklemeden zifti vuruyor.Üstelik ziftleme işi artık mazide kalmış,eskiden arabaların altı paslanmasın diye yapılan pislik bir iş,üstelik egsoz sitemine hatta motor kısmına bile sıçratıp batırıyorlar arabanın altını..Gittim herzamanki tamircime aldı arabayı lifte,aynı şeyleri söyledi;amortisör kuleleri ve alt kısımda çıplak sac olan yerlere malzeme uygulayacağız dedi.Zift olmaz bitti o işler sakın ha dedi..gittik alt sokakta oto boya malzemesi satan bir dükkana..Presto marka alman malı pütür spreyi var,özelliği kauçuklu olması.Başka markalar da vardı ama kolay kolay kurumaz ve zor tutunur dedi..Bu Presto markası cok güzel bir malzeme.. https://www.duyarogluboya.com/sayfalar/mxs_0.htm (https://www.duyarogluboya.com/sayfalar/mxs_0.htm) adresinde en altta 12'li koli fiyatını vermiş ama pahalı,tanesi 14,30 a geliyor..Bizim aldığımız yer tanesini 12,50 ye veriyor..100 liraya 8 kutu (herbiri 500 ml) aldık,5 liraya da burunu kapayan kullan at maske aldık.Liftte önce uygulanacak yerleri temizleme spreyi sıkarak bezle bir güzel sildiler..daha sonra kompresörle hava tutarak iyice kuruttular ve 8 kutu spreyi uyguladılar.Herbir amortisör kulesine 1.5 kutu,kalan 2 kutuyu da alttaki çıplak kısımlara.Bir yarım saat bekledik kurudu..hepsi bu..Usta bütün bu temizleme ve uygulama işlemi icin 50 lira aldı. Ziebartın 450 liraya yaptığı alt korumanın cok daha iyisini 155 liraya yapmış olduk.Daha önce anlatmıştım,ziebartta yapılan kokusuz zift bazlı birşey..bir türlü kurumak bilmiyor,tutunma problemi var,bu yüzden bir sürü kuralı var..1 hafta hız yapmak yasak,yagmurda camurda kullanmak yasak,arabayı yıkatmak yasak..Buna ragmen uygulanan maddede akmalar oluyor,15 gün sonra kontrole cağırıp akan kısımları temizliyorlar..
Arkadaslar bu yapılan işlem bütün yol sesine çare değil,sesi önleme yolunda yapılan uygulamanın bir kısmı..diyelim ki %20 bu kesti, içeriden yapılan bitüself tarzı işlem,onun üzerine yapılan keçe,bir bakıyorsunuz sesin yüzde altmışı gitmiş..her yapılan iş zincirin bir halkası..

alıntı 2 arac içine uygulanan bitüself tarzı işlemler
3 izolasyon yalıtım işlemi anlatılmış.

1- REZONANS/TİTREŞİM yalıtımı

Aracınızın tüm metal aksamı aslında titreşim ve rezonans üreten dev bir anfi durumunda.

Öncelikle bunun engellenmesi/azaltılması gerekiyor...

Kısaca aracın tüm iç kaplamaları, halılar, koltuklar, direklerdeki parçaları söküyorsunuz...(Taban, Tavan, kapı ve bagaj)
İçerde hiçbir şey kalmayacak şekilde soyulan aracın tüm metal aksamı karşınızda !

Şimdi linkte verilen malzemeyi sırasıyla, tavan, kapılar, taban ve bagaj olmak üzere "mutlaka" ısı tabancası (pürmüz, fön makinasının sanayi tipi..) kullanarak yapıştırıyorsunuz.

BTM tarafından üretilen BituSelf adlı SU izolasyonunda kullanılan kendinden yapışkanlı, Polimer Bitümlü (butil PE>PolyEthylene), aluminyum folyolu bu bant fazlası ile işinizi görecektir.

https://www.btmpolpan.com/ (https://www.btmpolpan.com/)

Uygulama sırasındaki en önemli noktalar ise:

1- Mutlaka pürmüz (ısı tabancası) kullanılmalı (Söylenenlerin aksine ısı tabancası çok daha iyi tutunma sağlıyor, kullanın bişey kaybetmezsiniz..)

2- Montaj sırasında oluşabilecek hava kabarcıklarına izin verilmemeli (Hava kabarcıklarının oluştuğu bölümler sivri uçlu bir bıçak yardımı ile patlatılarak, rulo veya elle bastırılmak suretiyle tekrar yapıştırılır)

3- Montaj bütün girinti ve çıkıntıları tamamen örtecek şekilde yapılmalı (Üzerinde çalıştığınız zeminin kalıbını çıkarır gibi komple döşenmeli, BitüSelf bütün yüzeye temas etmeli.. Düz geçemeye kalkmayın aksi takdirde bir işe yaramaz..)

4- Montaj sırasında vida ve benzeri montaj deliklerini kapatmamaya özen gösterin. (Zemin halısı, kapı döşemeleri ve özellikle tavandaki kalınlık farklarından doğabilecek problemlere çok dikkat edin, sonra başınız ağrımasın..)

Özellikler;
- En : 10-15-20-30-60 cm
- Boy : 10 m boyunda rulo bant
- Kalınlık : 1.5mm Kalınlığında
- Üst kaplama : AL Folyo
- Alt Kaplama : PE Folyo
- Isı Aralığı : -20 C / + 90 C
- Ağırlık : 1m2 < 1.5 kg ( Hassas terazide kendim tarttım, doğal olarak yapışkan yüzey bandı ağırlığa dahildir. Kısaca 1m2 BitüSelf 1.5kg'dan daha hafif! Komple montajda yaklaşık 10m2 BitüSelf kullanılırsa => 15kg'dan daha az bir ağırlık eklenecek demektir.)

BitüSelf'in PE tabanlı alt kısmı aracınızın tüm metal aksamına temas ederek seyir sırasında oluşan motor/yol/lastik/rüzgar ve salınımların yarattığı titreşim/rezonas enerjisini emerek çok düşük ölçüdeki ısı enerjisi haline getirecektir. (Şu anda yapılan işlem ancak rezonans engelleyici/azaltıcı işlemdir. Akustik bir işlem değildir.)

Şimdi gelelim gözenek meselesine...

Yalıtım malzemelerinde;

ISI yalıtımı için kullanılan kauçuk, PE bazlı tam kapalı hücreli malzemeler/plakalar dokunun içindeki elastik hüzrelerde hapsolan hava ile yalıtım yaparlar, ISI'yı yansıtırlar. ISI yalıtımları yüksek, SES yalıtımları düşüktür.

SES yalıtım malzemelerinde ise açık hücreli PE doku kullanılır. Açık hücreli, gözenekli doku kendine çarpan SES dalgalarını kısmen emerek, daha az titreşir ve SES'in şiddetini düşürüler...

Şimdi bizim uyguladığımız BitüSelf yukarıda anlatılanlardan daha çok 1. maddeye uyuyor, yani ISI yalıtımına...
Ancak esas olarak bu malzemenin araç içindeki kullanım amacı, SU/ISI yalıtımından çok titreşim ve rezonans giderici özelliği olması.

Hemen bir deney yapalım, metal bir plaka veya konserve kutusunu düşünün.
BitüSelf uygulanmadan yere atılan bu plaka/konserve kutusu bolca gürültü çıkaracak ve uzun süre çınlayacaktır.

Ancak, iç yüzeyi BituSelf ile kaplanmış plaka/kutuyu yere attığınızda çıkan ses hem daha az ve tok olacak hemde daha kısa süre yankılanacaktır.

İşte titreşim/rezonans'ın yarattığı etkiyi önlediniz/azalttınız... Aracınız da da aynı sonucu alacaksınız.

https://img13.imageshack.us/img13/7788/corvette43.jpg (https://img13.imageshack.us/i/corvette43.jpg/)

2- ISI yalıtımı

Montajını tamamladığınız rezonans/titreşim önleyici katman aynı zamanda size düşük bir ısı yalıtımıda sağlıyor.

Ancak genellikle bu ISI yalıtımı yetersizdir.

Özellikle: Motor duvarı, şanzıman organları ve egzosun borularının geçtiği orta kısım ve kapılar ISI yalıtımına ihtiyaç duyan hasas bölgelerdir.

Bu bölümlerde diğer arkadaşların belirttiği PE bazlı kapalı hücreli/dokulu ISI yalıtım malzemelerinden kullanabilirsiniz. 5-6mm. kalınlık taban ve tavan için yeterli olacaktır. Kapılar ve motor duvarı için ise ölçmeniz gerekecek... Ancak bence azami 10mm kalınlık yeterli olacaktır. Unutmayın, PE tabanlı ISI malzemeleri kalınlaştıkça esnekliklerini kaybadeceklerdirki, bu montaj sırasında sıkıntı yaratabilir. Mutlaka marjınızı iyi belirleyin.

ISI yalıtımını aracınızın tamamına yapmanız gerekmiyor ancak tabiki seçim sizin.
Piyasada izolasyon malzemesi satan yerlerden veya direkt olarak üreticilerden gayet ucuza temin edebilirsiniz.

https://www.thermaflex.com.tr/ (https://www.thermaflex.com.tr/)
https://www.ode.com.tr/ (https://www.ode.com.tr/)

Kendinden yapışkanlı ISI yalıtım levhaları diğerlerinden biraz daha pahalı ama bunu dert etmeyin, pattex, 3M veya benzeri bally tarzı yapıştırıcılar ile bunları mükemmel bir şekilde yapıştırabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken;

1- Vida ve benzeri montaj bölümlerine dikkat ederek halı ve kaplamaların yaratacağı şişmeyi önleyin. Yani, fazla kalın levhalar kulanmayın... Daha Akustik yalıtımı yapacaksınız...

2- Aynen bir önceki montaj sırasında uyguladığınız tüm zemine komple yapıştırma olayına özen gösterin, hava boşlukları yaratmayın... (Malzemeniz bu işlem için esnek ve ince olmalı, 5-6mm'lik bir PE levha bence fazlası ile uygun..)

3- AKUSTİK Yalıtım

Geldik en önemli bölüme...

Akustik yalıtım aslında başlı başına bir uzmanlık ve deneyim konusu ancak araç içinde dbmetre olmadan da akustik iyileştirmeler yapabiliriz.

Şu ana kadar yaklaşık 6-7mm.lik 2 katman (BitüSelf 1.5mm + ThermaFlex ISI 5mm.) halinde uyguladığımız yalıtım bize 8-10db'lik bir gürültü (SES değil!) yalıtımı sağlıyor ki, bu gerçekten çok ama çok yüksek bir rakam.

Aracınız 2 katman uygulanmış yalıtımı ile bir çok üst sınıftaki araçtan daha sessiz... Çok daha az yol/lastik/motor/rüzgar ve çevre sesi duyacak ve çok daha huzurlu bir yolculuk yapacağınıza emin olun...

Azalan gürültü (8-10db) sayesinde daha az yorulacak, dikkatiniz dağılmadan çok daha uzun süre araç kullanabileceksiniz.

Lafı uzatmadan akustik yalıtıma dönelim...

Akustik yalıtım aracınızda bulunmayan bir katman. Daha önceki uygulamalara aracınızda kısmen rastlasanızda bu yalıtım katını kesinlikle bulamayacağınızı garanti ederim. Üst segment araçlar hariç (Mercedes, BMW'nin top-class modelleri ile Jaguar, AstonMartin vb.)

Akustik katman için daha önce belirttiğim açık hücreli/gözenekli sünger benzeri (kesinlikle sünger değil) PE tabanlı malzemeler kullanacağız.

Bunlarıda piyasada bir çok yerli markadan bulmak mümkün.

ThermaFlex: Firex, Echobon...
Ode: Nfaf...

M2'si yaklaşık 5-8 YTL arasında değişen bu sünger benzeri özel malzemeler tamamen SES yalıtımı için üretiliyor ve kullanılıyor.

Akustik yalıtım için benim tavsiyem ise yine yerine göre farklı malzemeler kullanmak...

Motor duvarının tamamı, A,B,C sütunları ve kapıların belli bölümlerinde (kalınlık marjlarına dikkat edin) ThermaFlex EchoBon (7-10mm. Yeterlidir, yerine göre kalınlığı arttırabilirsiniz.) kullanılabilir.

EchoBon, PE tabanlı kırpık süngerden imal edilen yüksek yoğunlukta, özel bir sıkıştırma ve kimyasal işlemden geçmiş bir SES yalıtım plakası... Esnekliği düşük olduğundan düzgün yüzeylerde kullanmaya dikkat edin.

Tavan, taban ve bagajda ise yine kalınlık majlarına dikkat ederek ThermaFlex ( EchoMod(Firex) veya Ode (Nfaf) kullanılabilir ( 5-7mm. yeterlidir. Yerine göre kalınlığı arttırabilirsiniz..)

EchoMod (Firex), PE tabanlı EchoBon'a göre daha düşük yoğunlukta, daha esnek bir SES yalıtım malzemesi... Girintili, çıkıntılı yüzeylere omntajı daha kolay olduğundan özellikle kapılar, hafifliği sebebi ile tavanda kullanılabilir.

Akustik yalıtım sırasında dikkat edilmesi gerekenler ise,

1- Kapı içleri, orta konsol, motor duvarı ve benzeri iç plastik parçaların içinin de mümkün olduğunca SES yalıtım süngerleri ile doldurulması. Önemli olan malzemenin esnekliğini,yoğunluğunu bozmadan (fazla sıkıştırmadan!) kaplanması.

2- 3.yalıtım katı olarak araç tabanı, bagaj, kapılar ve tavana uygulanacak SES yalıtımı (akustik katman) aracınızda müzik dinlerken seste oluşan yansıma, kırılma ve yankı ve uğultuları önlemeye yöneliktir. Dolayısıyla malzemenin çok kalın seçilmesi hem montajını zorlaştırcak, hemde gereğinden fazla SES emişi sağlayacağından dinlediğiniz müzik ve bulunduğunuz mekan algınızda olumsuz sonuçlar yaratabilecektir.

https://img13.imageshack.us/img13/9564/478168164.png (https://img13.imageshack.us/i/478168164.png/)

Özetle; :kicking0:

Araç içi yalıtım malzemeleri ülkemizden rahatlıkla temin edilebilir, bunu için bir servet harcamaya gerek yok...

Asfalt bazlı ürünler fiyat avantajları olmasının yanısıra, ısı farklarından etkilenmekte soyulma ve dökülme kaçınılmaz olmaktadır. Sıcak havalarda yapacağı asfalt kokusu ise kaçınılmazdır.

Montaj sırasında mutlaka ısı tabancası kullanılmalıdır, ısıtılmış malzemeye uygulanan basınç daha kalıcı bir yapışma sağlamaktadır.

SES ve akustik yalıtımda standart, özelliksiz sünger kullanılmamalı, fiyat avantajının yanısıra nem ve su tutma özelliği ile zamanla araç içi koku yapacağı unutulmamalıdır.

Tüm ölçüler tahmini olarak verilmiştir, doğru kalınlık ancak aracınız soyulduktan sonra montaj sırasında belirlenebilir.

Not: Yazıda kullanılan tüm marka ve resimler rehberlik etmesi amacıyla belirtilmiştir. Ticari bir nitelik taşımamaktadır:melek2:

Misafir
15/03/2011, 16:10
Güzel bir paylaşım olmuş gerçekten. ..

dj_sisart
16/03/2011, 21:38
Bu konuda tam amlamıyla sonuç alan arkadaşlar fotolorla ve ürün isimleriyle bize yorum yazarlarsa,işlemleride anlatırlarsa gp sevenerde yararlanır.

ozz
16/03/2011, 23:51
Bu konu ile ilgili daha önce bir başlık açmıştım.

Konuya benim kadar teknik bakmak isteyen arkadaşların, Acoustic konusunda akademik ve mühendislik verilerine ulaşmaları için aşağıda yazdığım bir kaç kelimeyi ve kısaltmayı google dan araştırmalarını tavsiye ediyorum.
NVH, NVH engineering (gürültü titreşim ve sertlik mühendisliği, bu ciddi bir mühendislik dalıdır.), sound absorbtion coefficient, acoustical damping ve akustiğin temel kuralı "mass law".

MASS LAW der ki " sonsuza sonsuz boyutlarda bir ses yalıtım malzemesin kg/m2 cinsinden özgül ağırlığı 2 kat artarsa sesi 6db az geçirir." Eğer sonsuza sonsuz boyutlarda bir mebran pratik değil diyorsanız. Kullandığınız malzemenin sıcaklık elastisite değişim katsayısını ve kg/m2 cinsinden özgül ağırlığını bilmeniz gerekir. Bunları ITU deki akademik bir çalışmadan, bu mebranlar için birebir bulabilir ve kesmek istediğiniz frekansa uygun malzeme kalınlığını hesaplayabilirsiniz.

Buraya kadar olan kısım, ses yalıtımına, ince teknik detayları ile girmek isteyen meraklı arakadaşlara hitap etmektedir.

Buradan sonraki kısımda işin sadece pratiğine bakan arkadaşlara şunu yapın olur şeklinde net bir açıklama yapılmıştır.

1. Tabana 3mm ziftli mebranı ısıtıp yapıştırarak uygulayın. (koctas, bauhaus, genişliği 1metre uzunluğu 10metre kalınlığı 3mm ziftli su izolasyon mebranı.) ikinci kat olarak 1cm echomod ,firex benzeri ses yutucu sünger uygulayın. Üzerine bir kat daha 3mm mebran serin. Isıtmaya falan gerek yok.

2. 2mm lik mebran alın üzerine 0.5cm lik echomod sünger yapıştırın. Sürücü tarafındaki döşemeyi sökün. Döşeme ile üst saç arasına alt tarafta ziftli mebran olacak şekilde fırına ekmek verir gibi sürün. Aynı şeyi sağ ön yolcu için tekrar edin. Forumdaki bir arkadaş daha iyisini yapmış tavanı komple sökmüş bir kat ziftli malzemeyi komple yapıştırmış. Ama şunu unutmayın üst taraftan orta ve yüksek frekanslar gelir. Yani genelde 110km üstünde baskın hale gelen rüzgar sesi. Frekans yükseldikçe kullanmanız gereken malzemenin kalınlığı düşer. Bu nedenle benim tavsiyeme uyarsanız tek başınıza 1 saatte malzeme hazırlığı ve tavan yalıtımı biter. Tavanda yapıştırmaksızın 3mm malzeme kullanmayın gereğinden ağır olacaktır. Ayrıca Benim tavsiye ettiğim yöntemde, malzemenin, sürücünün baş hizasından 15 cm kadar, aracın gerisine sürülmesi yeterli olacaktır.

3. Kapı plastik aksamı sökün. Kapının dışarı bakan sacının iç kısmına ve kabine bakan kısmına bu mebranı ısıtıp yapıştırın. Kapının içindeki beyaz ince ve esnek, poşet plastiğine benzeyen izolasyon malzemesini sökmeden bunları yapamazsınız.

4. Aynı mebranı bagaj kapağı, bagaj yan duvarları ve tabanı için ısıtarak kullanın.

5. Eğer yapabilirim diyorsanız motor kaputunu açın. motor ile kabin arasındaki sac duvarın üst kısmında oradaki keçeleri tutan pul şeklinde somunlar göreceksiniz bunları sökün. Yaklaşık olarak 30cm kadar aşağıya ulaşabileceksiniz. Yani nerede ise o duvarın üst yarısını izole edebilirsiniz.

Bu ziftli malzemyi önce iyice ısıtıp elastik hale getirin keçe ile sac duvar arasına sürün keçeyi tekrar pul şeklindeki somunlarla kapatın. Malzeme sac duvar ile keçe arasında güvende sıkışıp kalacak. motor sesinde ciddi fayada sağlayacak.

6. Eğer başınızıpedalların oraya sokup bir el lambası ile yukarı bakarsanız ön kokpitin içinin neredeyse tamamen boş olduğunu göreceksiniz. Aynı durum yolcu tarafı içinde geçerlidir. uygun kalınlıklardaki echomod süngeri yuvarlak bir şekilde sarın ve bu boşluklara elinizle yerleştirin.

Toplam sünger kalınlığı 10cm nin üzerinde olacaktır. Ayrıca sardığınız sünger bir miktar açılıp o boşlukta sıkışacaktır. Ama sakın pedalların üzerine gelecek ve sıkışacak şekilde koymayın. Bu aşırı riskli olabilir. Bırakın o kısım boş kalsın. Ne olur ne olmaz. Yolcu tarafında kullanacağınız süngerin torpidonun açılmasını engellememesi gerekmektedir. Boşlukları buna göre doldurun. Bu sünger uygulaması motordan gelen genellikle traktör gibi ses çıkaran dizellerde yüksek ve orta frekanstaki motor sesini öldürerek daha güzel tok bir motor sesi duymanızı sağlayacaktır. Benim arabam benzinli 4000 devirde bile ses rahatsız edecek seviyeye ulaşmıyor artık.

7. En uygun lastiği şeçmeniz gerekmektedir. Yapabileceğiniz en kötü şey Bridgestone gibi sert lastikler kullanmaktır. Sırt deseni lastiklerden kaynaklanan gürültü mikatrını çok fazla etkileyen diğer bir unsurdur. www.adac.de (https://www.adac.de) adresinde lastik testlerini bulacaksınız. Bu site Almanların en prestijli otomobil derneğine aittir. Tüm lastik üreticileri bu sitede aldıkları puanlar üzerinden reklam yaparlar. Sadece bu site yok tabiki ama en prestijli olan ve en ciddi testleri yapan yer burasıdır.

Buna göre alabileceğiniz en iyi kış lastiği Goodyear ULTRA GRIP 7+ dır. Oldukça sessiz bir kış lastiğidir. ben kullanıyorum.

4 mevsim için hem kuru yolda en iyi tracking en iyi fren, az gürültülü, ıslak ta çok başarılı fren ve tracking, için Continental Premium Contact II 185 65 R15 yada 195 60 R15 öneririm. ADAC şiddetle bu lastiği öneriyor.Hem performans hem konfor bir arada olan nadir lastiklerden.
Michelin Energy alırsanız ıslak zeminde performansı çok canınızı sıkacaktır. Continental Premium Contact ın dezavantajı ise kısa ömürdür. Premium Contact geçen sene Almanya' da yılın en iyi lastiği seçildi.Ama Alman forumlarında herkes kısa ömür konusunda şikayetçi. Karar sizin.

Bunlar birebir yapılmıştır. DBA ölçen özel bir spektrum analizörü ile kontrol edilmiştir. Bozuk yollarda ve düşük hızlarda kendini daha çok hissettiren düşük frekans bölgesini hatırı sayılır şekilde bastırmak için en az 6mm kalınlığında ziftli tabaka uygulamanız gerekir. Eğer bunu 9mm yapabilirseniz 100Hz bölgesini bile çok iyi yalıtabilİrsiniz. Burada önemli olan şey şudur. İlk tabakA ısıtılarak sac yüzeyde titreşimleri azaltmak için yapılır. İkici katta özel süngerlerden kullanmak gerekir. Üçüncü katta tekrar ziftli tabaka olmalıdır.
Bu uygulama akustik kurallarına en uygun uygulamadır.

Çalıştığım yerde 3 adet akustik laboratuarı var. Bu konuda uzman arkadaşlarda var. Bu bilgileri edinmemde bana çok faydaları oldu.
Bunu özellikle belirtiyorum. Zira, verdiğim bilgiler akustik kurallara en uygun uygulamaları içermektedir. Bu konuda farkındalık yaratabilirsem, en az maliyetle en effektif uygulamayı yapmanızda yardımcı olabileceğime inanıyorum.

Konu dışı:
Eğer Elektronik Tasarım Mühendisi yerine Makina Müh. olsaydım zannederim NVH mühendisi olmak isterdim.

Beyler bu iş çok zevkli buna hobby olarak bakın, biraz uğraşın. BMW 3 serisinden çok daha az yol sesi alan bir arabanız olsun. Ben ve arkadaşlarım 2010 model BMW320D ile kıyasladık:) Şirkette zibil kadar araba var. En az 10 tane Grande punto,honda civic,en az 10 tane ford focus, ford mondeo, BMW320D, Audi A3, ford cmax, Leon, Opel insignia,Nissan Note,vs...
En sessizi benim arabam. Tabi 2 adet BMW5 serisinden sonra:)

Şimdiden kolay gelsin.

asil
17/03/2011, 17:55
teşekür ederim paylaşım için

dj_sisart
17/03/2011, 21:52
OZZ bu konuda resim ve uygulama foto ve ya video koyarsan seviniriz.ziftli mebranın ve o echomod süngerin resmi varmı?ve de internetten alabileceğimiz bir sitesi varsa yazar mısınız? malum heryerde bulunmuyor.

ozz
17/03/2011, 22:06
OZZ bu konuda resim ve uygulama foto ve ya video koyarsan seviniriz.
Ne yazık ki bunları yaparken forumda bunları yazacağımı hiç düşünmemiştim. Bu noktada yardımcı olamayacağım ama sizin için nereyi nasıl sökeceğinizi gösteren bir çalışma yaparım. Kolaylıkla gerekli yerleri sökebilirsiniz. Bunun için biraz zaman gerekecek.

alpimmm
17/03/2011, 23:13
her iki paylaşım için de teşekkürler,
kesinlikle çok faydası olacaktır.

dj_sisart
19/03/2011, 08:47
Ne yazık ki bunları yaparken forumda bunları yazacağımı hiç düşünmemiştim. Bu noktada yardımcı olamayacağım ama sizin için nereyi nasıl sökeceğinizi gösteren bir çalışma yaparım. Kolaylıkla gerekli yerleri sökebilirsiniz. Bunun için biraz zaman gerekecek.
ziftli mebranın ve o echomod süngerin resmi varmı?ve de internetten alabileceğimiz bir sitesi varsa yazar mısınız? malum heryerde bulunmuyor.

eray124
19/03/2011, 10:58
Benim aracımın bir kısmına uyguladık kapılar bagaj falan tabana uygulama yapmadık

dj_sisart
19/03/2011, 11:39
Benim aracımın bir kısmına uyguladık kapılar bagaj falan tabana uygulama yapmadık
sonuç ne oldu? ürünleri nerden temin ettin?

kornman887
21/03/2011, 15:22
Mükemmel bir çalışma, aracınızı kime götürürseniz götürün bu kadar detaylı bir şekilde kimse uğraşmaz. Malzemeler bir şekilde temin edilsede bu işe girişmek biraz cesaret istiyor.