PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şanzıman veya Motor Takozu Hk.

Kronokrator
14/03/2011, 19:24
Merhaba arkadaşlar,

Son zamanlarda aracın kalkışında, yada kaldırım gibi yerlere çıkış inişlerde takır tukur garip bir ses geliyordu. Bazen ani frenlerde, bazende geri geri ani kalkışlarda bu ses geliyordu.

Bugün çok şiddetli sesler gelmeye başlayınca servise gösterdim aracı. Şanzıman veya Motor takazundan kaynaklandığını söylediler.

Çarşamba günü servise giricek araç, sökülüp bakılıp yapılacak.

Merak ettiğim acaba ne kadar masraf çıkarır bu sıkıntı bana?

Teşekkürler.

Ziyaretci046
14/03/2011, 21:10
motor takozu kolay kolay bozulmaz şanzuman kulağı genelde bozulur orjinalininde fiyatı 80 tl civarında o da sarsıntı vibrasyon yapar kulağın kopuk olup olmadığına bakın genelde benzinli grandepuntoların hastalığıdır şanzuman kulağını çok bozar

Kronokrator
14/03/2011, 21:14
aracım dizel hocam

h k
15/03/2011, 13:53
ben şanzıman takozunu değiştirmiştim , maliyeti 80 küsür bir şeydi sanırım. kalkışlarda tak diye bir ses geliyordu alt taraftan. şimdi ses falan yok iyi oldu.

Kronokrator
16/03/2011, 00:44
yarın sabah servisteyim inş.

bakalım ne kadar diyecekler ...

Kronokrator
16/03/2011, 20:12
bugün neredeyse tüm öğleden sonra servisteydim. bir türlü bulamadık arızayı, sesin nereden geldiğini.

en son akünün altına motor kulaklarına baktılar. 2 tane vida vardı. Biri baya gevşemiş, tekrar sıkıştırdılar, ses azaldı kayboldu gibi.

Ama akşam evden çıkarken yine yaptı aynı sesi.

Direksiyon full sağa çevrili şekilde kalkış yaparken takır tukur bir ses geliyor.

Kronokrator
17/03/2011, 20:14
Sorun devam ediyor.

Bugün de bütün günü sanayide harcadım.

Fakat 4-5 yere gösterdim yine de sıkıntıyı bulamadık.

Travers vidaları dediler, söktük sıkıştırdık yine olmadı.

En son aks yada aks başı olabilir dediler.

Deneyemedik, aks için 950 TL istiyor parçacı. Aks başı için 60 TL dediler.

Fakat zaten kesin teşhis konmadığı için bunlara bulaşmak istemedim.

Yarın yine sanayide başka bir ustaya göstericem.

Kronokrator
18/03/2011, 15:16
yok mu fikri olan

puntoturbom
18/03/2011, 15:51
Allah sabır versın kardeşim. yetkili servis sorunu bulacaktır inan. Hatta birde amortisör takozlarına baktırt.problemlı bir parça olduğu için garantısı olsun olmasın ısrarcı olursan ücretsiz değiştiriyorlar. sansını dene derim.

Kronokrator
18/03/2011, 20:20
offf

130 lira verip iki salıncağıda değiştirdim ama ses kesilmedi.

bulamıyoruz arkadaşlar. amortisor takozu da değil ona da baktık.

yok mu başına böyle bişey gelen?

nuri1100
08/08/2011, 15:25
merhaba bahadır kardeş...senin arabanın sonucu noldu..bende de honda hr-v var...aynı sorun varda...bu gittiğim 12. tamirci ...kendi servisi dahil olmak üzere kimse bulamadı arızayı....bana senin arabanın son durumu hakkında haber verirsen sevinirim kardeşim...nuri1100@hotmail.com adresim....0541 635 17 28...

tiner
08/08/2011, 16:34
Honda icin bostancı sanayiyi deneyin. İkiler hondaydi sanırım.

tayfux
08/08/2011, 16:38
merhaba bahadır kardeş...senin arabanın sonucu noldu..bende de honda hr-v var...aynı sorun varda...bu gittiğim 12. tamirci ...kendi servisi dahil olmak üzere kimse bulamadı arızayı....bana senin arabanın son durumu hakkında haber verirsen sevinirim kardeşim...nuri1100@hotmail.com adresim....0541 635 17 28...
kardeş internette de araştır hondanın duayeni floryadaki RADAR HONDA dır. oradaki şeref usta gerçekten hondadan çok iyi anlayan bir usta elinden kaçacak hiçbir iş yok direk orası ile irtibat kurarsanız sorununuz mutlaka hallolacaktır..

Punto_Can
08/08/2011, 19:03
direksiyon kutusuna da baktırın derim...

iris19
08/08/2011, 23:44
yüzde yüz aks

mywzz
06/05/2012, 01:21
aynı sorun bendede basladı daha yenı bakımdan 2 gun sonra hemde banada motor takozu sansuman takozu dedıler ınanasım gelmedıgı ıcın buralarda arastııryorm yarın fıat servısıne gotrcem bakalım

eduymaz
08/01/2013, 12:36
sorunu çözen yokmu bende de aynı sorun var

granded
13/04/2013, 22:51
selam kardeş..baskı balatadan bahseden oldumu ustalardan.. baskı balata göbeğinden olabilir..göbek bozuk olup boşluk yapmış olabilir,balata aynaya titrek ve darbeli şekilde vurur ve bahsettiğin sesi çıkartır..kilometresi gelmişse baskı balatanın, ona bir baktır istersen

tayfunz78
06/05/2013, 14:50
dostum aynı sorun bende de başladı bir çözüm bulabildinmi?

recepagdas
06/05/2013, 15:09
Bu sorunu ben puntodan önceki Clio da yaşamıştım. Aynı şekilde dünya kadar uğraştık bulamadık ve en son sorun Kaliper Pimi nde çıktı. Tornacılar yapar falan dediler ben istemedim 60 liraya değiştirmiştim ve sorun direk çözüldü.

Buna benzer sorunu da Punto mu ilk aldığımda yaşamıştım siz yine kalkışlarda yaşıyorsunuz ben dönerken ve hafif taşlı yolda hissediyordum tekerde ve direksiyonda sesi. Sorunu " Z ROT " değiştirerek çözmüştük. sanırım 80 civarı bir para harcamıştık. Ama ses kesildi.

altanasci
06/05/2013, 16:06
Bu sorunu ben puntodan önceki Clio da yaşamıştım. Aynı şekilde dünya kadar uğraştık bulamadık ve en son sorun Kaliper Pimi nde çıktı. Tornacılar yapar falan dediler ben istemedim 60 liraya değiştirmiştim ve sorun direk çözüldü.

Buna benzer sorunu da Punto mu ilk aldığımda yaşamıştım siz yine kalkışlarda yaşıyorsunuz ben dönerken ve hafif taşlı yolda hissediyordum tekerde ve direksiyonda sesi. Sorunu " Z ROT " değiştirerek çözmüştük. sanırım 80 civarı bir para harcamıştık. Ama ses kesildi.

ben tornacıda ikişer kanal açtırıp oralara lastik conta geçirip takmıştım :D 5 tl ye halletmiştik

osman19
19/12/2013, 22:41
slm kardeşim benimde 1.4 fıat punto 2008 benzinli var bahsetmiş olduğun ses benim arabada da oldu yetkili servis ora bura şura derken bana 4.bin tl masraftan bahsettiler arabayı yolada vurduk denedik neyse içimdeki bir ses yetkili fıat servisinin yanlış düşündüğünü hissettirdi sanayiye sıradan bir motorcuya götürdüm usta sadece 1 dakika kullandı arabayı MOTOR SAĞ ÜST TAKOSUN DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ BU TAKOSTA ÇORUMDA YOKİSTANBULDAN SİPARİŞ VERCEKLERİNİ SÖYLEDİ PARÇA GELDİ ORJİNALİ 250 TL YAN SANAYİ 125 TL BEN YAN SANAYİ ALDIM SORUN ORTADAN KALKTI SERVİSLERE ASLA GÜVENMİYORUM BUNDAN ÖNCEKİ YAZDIKLARIMIDA OKURSANIZ BİR SORUN DAHA YAŞAMIŞTIM YETKİLİ SERVİS YİNE 4 BİNE YAKIN MASRAF ÇIKARTMIŞTI YİNE YAPTIRMADIM ÇORUMDA RAY OTO TAMİR VAR USTA PROFÖSÖR SERVİSİN 28 GÜNDE ÇÖZEMEDİĞİ HATAYI BU RAY OTO USTASI RÜSTEM BEY 2 SAATTE ÇÖZDÜ VE MASRAF YAĞ VE YAĞ FİLİTRESİDE DEĞİŞMEK SURETİYLE 250 TL TUTTU :) ŞUAN ARABAMDA HİÇ BİR SORUN YOK RÜSTEM USTAYI ARAYIP ÖN BİLGİ ALMANI TAVSİYE EDERİM GEREKSİZ PARA PARCAMADAN RÜSTEM USTA CP:05427816269

Gemlikforum
27/12/2017, 18:45
benimde doblom var sert kasislerde sol tarafdan tak diye ses geliyor. z rotlar dediler değiştirdik düzelmedi. amortisor takozları dediler değiştirdik düzelmedi. şanzuman alt kulağı değiştirdik düzelmedi. dün en son iki amortisör tokazları tekrar z rotları değiştirdik düzelmedi. bende bugün traktör tamircisi olan arkadaşıma gittim. sol tarafda bulunan akü bölümünü komple söküp motor takozuna baktık takozda yıpranma mevcut levye ile oynattık çok rahat şekilde oynuyor yarın da sol motor kulağını değiştiricez inşallah düzelecek. masrafımız bin tl yi buldu neredeyse. eğer bundan da çıkmazsa satıcam arabayı