PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rot Kolu & viraj çubuğu

sadece_erhan
12/03/2011, 17:41
Merhaba arkaşdalar. son 1 aydır arjkadan geldiğini tahmin ettiğim ama aslında önden geldiğini söyledikleri bir tıkırtı vardır arabada. bugün gittim ustaya, özellikler sağ rot kolu olmak üzere rot kolları ve viraj çubuklarının değişmesi gerektiğini söylediler. yedek parçaya gittim, adam rot kolu üretilmiyor direksiyon kutusuyla birlikte satılır dedi, sağa sola telefon etti yan sanayi rot kolu varmış., meğer sadece rot kolu orjinal oalrak üretilmiyormuş.böyle bir sorunla karşılaşıldığında ve değişmesi gerektiğinde direksiyon kutusu komple değişir dedi. neyse artık bu benim lastiklerden dolayı oldu heralde 205/45 16 var lastikler daha 2000 km oldu alalı. bulabilirsem 205/50 16 takıcam, takas falan bulabilirsem yani .

rot kolu ve viraj çubukları için 80 tl dedi sağ sol 1 er takım fiyatı. daha ucuz bulabilirmiyiz, nerden buluruz bilen var mı?
205/45 16 lastiklerimi 205/50 16 ile değiştirmek istiyorum konfor artar mı? görüntü nasıl olur. bilen, gören, fikri olan herkesin cevabını bekliyorum. tşkler :)

tayfux
12/03/2011, 19:11
kesinlikle komfor artar çünkü ince yanak lastikler gerçekten arabanın ön takımı için ve rahatlık için çok zararlı..arkadan çeker arabalar için kalın teker ve ince yanak daha mantıklı..bence çıkma bak ilk önce bulamazsan yan sanayisini alırsın..çıkmacılarda o direksiyon kutusunu parçalayan vardır mutlaka..

sadece_erhan
12/03/2011, 21:43
az önce geldim, başka bir rotcuya gösterdim, baktı, arabayı salladı rotları falan salladı, askı rotu değişirse düzelir dedi, z rotu mu dedim evet o dedi. ilk postta söylediğim parçalarla aynı parça mı acaba askı rotu z rot dediği şey :s

gousto
12/03/2011, 22:06
arkadaşım istanbulda avrupa yakasında 3 tane yer var.uygun parça bulabileceğin...En uygun fiyatlları otoedirne kapıdan bulursun...sonrasında aksaray- tekeler ve topkapı 'da fırat oto'nun karşısındaki parçacıda..
ben parçalarımın tamamını bu firmalardan alırım...adresleri konusunda istersen özelden bir pm atarsan yardımcı olurum...

tayfux
12/03/2011, 22:10
arkadaşım istanbulda avrupa yakasında 3 tane yer var.uygun parça bulabileceğin...En uygun fiyatlları otoedirne kapıdan bulursun...sonrasında aksaray- tekeler ve topkapı 'da fırat oto'nun karşısındaki parçacıda..
ben parçalarımın tamamını bu firmalardan alırım...adresleri konusunda istersen özelden bir pm atarsan yardımcı olurum...
hocam buradan da bize söyleyebilir misin adreslerini ve telefon numaralarını..

sadece_erhan
12/03/2011, 23:06

sana zahmet gönderir misin pm den tel numaralarını.

birde ben şimdi arada kaldım, iki usta farklı şeyler söylediler gibi geldi. biri rot kolu ve viraj çubuğu dedi, diğeri askı rotu (z rot) dedi.

ses yapan yer sağ tarafdaki z rotun yere yakın tarafındaki ucu. zangır zangırsllanıyo. belli ki içideki kauçuk malzeme deforme olmuş.

sadece_erhan
13/03/2011, 13:34
saat 3 gibi gittim "z rot" aldım. sağ solu yokmuş o parçanın birtane aldım. 15 TL
arabayı krikoya alıp bijonları söküp sağ lastiği indirdim 0 TL
16 - 17 anahtarım olmadığı için gidip nalburdan birtane aldım 3 TL
eski "z rotu" söküp yenisini taktım 0 TL
Lastikleri takıp arabayı krikodan indirdim. deneme sürüşü yaptım 0 TL
Sonuç; sessiz bir arabaya binmek paha biçilemez :D

yaklaşık 80dk falan sürdü :)

siyahinci83
14/03/2011, 01:30
saat 3 gibi gittim "z rot" aldım. sağ solu yokmuş o parçanın birtane aldım. 15 TL
arabayı krikoya alıp bijonları söküp sağ lastiği indirdim 0 TL
16 - 17 anahtarım olmadığı için gidip nalburdan birtane aldım 3 TL
eski "z rotu" söküp yenisini taktım 0 TL
Lastikleri takıp arabayı krikodan indirdim. deneme sürüşü yaptım 0 TL
Sonuç; sessiz bir arabaya binmek paha biçilemez :D

yaklaşık 80dk falan sürdü :)

Konuyu şimdi baştan sona doğru okurken aklıma Z rot da sorun vardır diyordum kendi kendime ki sizde daha sonra yazmışsınız z rot kolu diye sorunun çözüldüğüne sevidim birde bunu kendi emeğinizle yapmanız daha güzel olmuş ;)

tayfux
14/03/2011, 01:49
ooo şakir hocam mı desem şakir ustam mı desem :D çok tebrik ederim bravo :)

siyahinci83
14/03/2011, 10:41
ooo şakir hocam mı desem şakir ustam mı desem :D çok tebrik ederim bravo :)

hehe :) daha önce arkadaşımın alfa romeo 156 sında böyle bir tecrübe yaşadım benzer bir sorun olunca tahmin etmek zor olmadı ;)

sadece_erhan
14/03/2011, 21:30
:) eywallah ya ben de şaşırdım kendime, ama zevkli oluyo, gaza gelip ön takım inidircem diye korkuyorum :D ellerim tamirci hasanın elleri gibi oldu, hele üst baş toz bir nalbura gidişim vardı ki sormayın tamirci çırağı gibi :)

tayfux
14/03/2011, 21:33
:) eywallah ya ben de şaşırdım kendime, ama zevkli oluyo, gaza gelip ön takım inidircem diye korkuyorum :D ellerim tamirci hasanın elleri gibi oldu, hele üst baş toz bir nalbura gidişim vardı ki sormayın tamirci çırağı gibi :)
haha koptum yav ama gerçekten insan kendisi yaptığı zaman bir şevk geliyor..hocam bi ara benim takozlara bi el atalım bende de bir tıkırtı var ön takımda :)

sadece_erhan
14/03/2011, 21:34
her zman abi :)

smartmavi
14/03/2011, 22:42
55 yanaktan şaşmayin. 16 inc janta 55 takin ne konfordan ne de guvenlikten taviz verİn.

acRep
25/03/2011, 02:37
205/40/17 den sonra 205/50/16 Lastik kullanıyorum sanırım bizim araçlar için hem konfor hem görüntüde harika sonuçlar alınacak tek ebatt !!

sadece_erhan
25/03/2011, 21:48
merte haber verelim o zman. düşerse temiz bi takım 205/50/16 haber versin değil mi :)
herkes 205/50/16 iyidir diyo, birde 3,5 yayla kullanınca güzel bir görüntü oluyo diyolar ;)

ersan16
22/12/2011, 10:36
Merhaba arkaşdalar. son 1 aydır arjkadan geldiğini tahmin ettiğim ama aslında önden geldiğini söyledikleri bir tıkırtı vardır arabada. bugün gittim ustaya, özellikler sağ rot kolu olmak üzere rot kolları ve viraj çubuklarının değişmesi gerektiğini söylediler. yedek parçaya gittim, adam rot kolu üretilmiyor direksiyon kutusuyla birlikte satılır dedi, sağa sola telefon etti yan sanayi rot kolu varmış., meğer sadece rot kolu orjinal oalrak üretilmiyormuş.böyle bir sorunla karşılaşıldığında ve değişmesi gerektiğinde direksiyon kutusu komple değişir dedi. neyse artık bu benim lastiklerden dolayı oldu heralde 205/45 16 var lastikler daha 2000 km oldu alalı. bulabilirsem 205/50 16 takıcam, takas falan bulabilirsem yani .

rot kolu ve viraj çubukları için 80 tl dedi sağ sol 1 er takım fiyatı. daha ucuz bulabilirmiyiz, nerden buluruz bilen var mı?
205/45 16 lastiklerimi 205/50 16 ile değiştirmek istiyorum konfor artar mı? görüntü nasıl olur. bilen, gören, fikri olan herkesin cevabını bekliyorum. tşkler :)

aynı sorun bende de var şuan.

arka amortörler patlak diye düşünüyorduk ustaya gittik. arabayı denedi. amortisörlerde bir problem olmadığını sesin ön takım kaynaklı olduğunu söyledi.

-sağ rotil
-sağ rot kolu
-viraj z rotları

bu parçaların değişmesi gerekiyormuş. parçacıdan fiyat aldık 65 tl dedi
usta 60 lira işçilik, 20 liraya da rot yaptırma fiyatı

parçalar -65
işçilik-60
rot- 20

145 tl lik bir masraftan bahsettiler. önümüzdeki ay bakıcaz.

ayrıca internette rot kolu diye bir parça bulamadım. tamircide tablayla mı getircen dedi bir parça için ama parçacı problem çıkarmadı. rot kolunu ayrı olarak da satıyor yani. tamircide montajında problem çıkarmazsa başka dert yok.

dursun081
29/01/2021, 10:13
Slm hocam rot ayarından sonra direksiyon kalibrasyonu yapılması gerektimi