PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ASR varken patinaj yaptım neden

BLUEMAN
12/03/2011, 15:57
arkadaşlar geçen gün karda aracım kısa bir patinaj yaptı fakat araçta ASR Var ve aktif durumdayken yaptı bu normalmi normalde asr olan bir araç patinaj yapmaması gerekmiyor mu şüphem o ki araçta ASR devrede değil ise ESP de devrede olmaz çünkü ikisi bir biriyle ortak çalışan sistemler bu konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar cevaplayabilirlerse sevinirim.

Romeo_er2
12/03/2011, 16:13
Kardayken bir miktar patimaj cekmesi normal oluyor..bu normal..ayriyetten asr kapaliyken bile esp hep devrede oluyo ;)

ABNEW
12/03/2011, 16:16
Gökhan, bence normal.Asr zaten patinaj yapınca devreye giren bir sistem.Yani lastik patinaja başlayınca asr devreye giriyor, devreye girince de patinaj bitiyor:) Eğer sürekli patinaj varsa o zaman elektronik bir problem vardır,

Asr devrede değilken esp devrede olabilir.Esp bütün sistemleri (asr, msr, hh, ba) kontrol edebilen birincil sistem.Bazı araçlarda esp devre dışı bırakılabilmekte.Bizimkilerde ise sadece asr devre dışı kalır eğer istenirse...

Murat Gürakan
12/03/2011, 16:40
Fiatlardaki sistem yeterince hassas olmadığı için belli müddet patinajdan sonra tamamen kesiyor gücü. Normal yani bu durum..
Bu arada esp ile asr nin alakası yok. Biri açıkken diğeri kapalı olabilir.

BLUEMAN
12/03/2011, 17:06
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim aydınlatıcı oldu hepiniz çok sağolun.

asil
12/03/2011, 19:38
asr devrede ama olağan üstü kayygan yolda asr torku düşürmekten başka bir işe yaramıyor...

Serbay
12/03/2011, 20:01
Yani discovery channel fifth gear da denemişlerdi asr yi bizim doblodaki asr ile anlattıkları gösterdikleri asrnin pek bi alakası yok bizimki kar üzerinde patinaja başladığında öle torku düşürüp arabayı felan kaldırıyım gibi dertler içersinde değil anlayamadım pek.

TORnADO
12/03/2011, 20:38
Vallahi,benim Fiorino'mdaki asr gayet güzel çalışıyor.Ben çok memnunum,geçen hafta yağan 15 cm karda dik yokuşta asr ile çıktım,millet arkamdan baktı kaldı. Hiç beklemiyorlardı Fiorino'dan. :)

hilmiusta
12/03/2011, 20:46
lastıklerınız kotu olsunda cıkın goreyım :-) ben resmen rezıl oldum cıkamadım asr abs asr msr :D ama araba savrulmadı dıreksıyonu bı sag bı sol yapıyorum araba kaymıyor topluyor ama bayırı cıkamadım karda oda lastıklerım kotu ondan o kadar da kotu degıl ama sınırden yedım kendımı yaaaa :D bırde arkadaslar vardı sardılar benı makara

TORnADO
12/03/2011, 20:59
lastıklerınız kotu olsunda cıkın goreyım :-) ben resmen rezıl oldum cıkamadım asr abs asr msr :D ama araba savrulmadı dıreksıyonu bı sag bı sol yapıyorum araba kaymıyor topluyor ama bayırı cıkamadım karda oda lastıklerım kotu ondan o kadar da kotu degıl ama sınırden yedım kendımı yaaaa :D bırde arkadaslar vardı sardılar benı makara

Lastiklerim Hankook İ-pike :) lastikleri iyi olmadan jipler bile çıkamaz benim çıktığım yerden. Ayrıca lastikleri iyi olan ama asr ve esp sahibi olmayan araçlar da çıkmadı,sizin gibi :-)Lastik iyi olmazsa Ferrari'yi de yolda zor tutarsınız,çok önemli bir şey ama milletimiz pek önemsemiyor malesef.

ABNEW
12/03/2011, 23:22
Asr ile elektronik-mekanik diferansiyel kilidini karıştırmamak lazım.Zaten asr nin görevi patinaja düşen lastiğin torkunu azaltıp patinaj yapmasını engellemektir,

Araçlarımızdaki asr oldukça verimli bir şekilde çalışmakta.Kar lastiği ve asr ile yolda kalma ihtimali çok çok az...

Du Hast
12/03/2011, 23:52
asr, ecu ünitesine sinyal gönderip motorun devrini - torkunu düşürerek ve gerekli ön tekerlerden birisine fren yaparak çalışır. motoru sıfır devire düşürmediği için, yol tutuşu çok zayıf satıhlarda asr olsa dahi patinaja düşülür. bu durumlarda çok düşük devirlerde, yarım debriyaj ile ilerlemek gerekir.

yunus kahraman
13/03/2011, 00:05
Bravo dulalogic olmasına rağmen ve frende gaz verip kaldırıldığında hafif bir patinaj ile sağlam yürütülmesi mümkün. Bir seferinde deneme amaçlı drag pistinde benzinli Golf ile denemiştim. Dragta kapısında bitirmiştim, lakin roll de Bravo alıyor. Kısaca; arkadaşlarında dediği gibi, hafif bir patinaj normaldir.

Du Hast
13/03/2011, 00:07
Bravo dulalogic olmasına rağmen ve frende gaz verip kaldırıldığında hafif bir patinaj ile sağlam yürütülmesi mümkün. Bir seferinde deneme amaçlı drag pistinde benzinli Golf ile denemiştim. Dragta kapısında bitirmiştim, lakin roll de Bravo alıyor. Kısaca; arkadaşlarında dediği gibi, hafif bir patinaj normaldir.
tabiki normal
dün gece buz üzerinde arabayı kaldrayım dedim, 1. vitese taktım hiç gaz vermeden ayağımı debriyajdan çektim araç hareket etmedi dedim baskı balata sıyırdı camı açtım baktım lastik olduğu yerde dönüyor :)

hilmiusta
13/03/2011, 01:44
normal havada yanı kuru havada arabayı deneme amaclı sert bı kalkıs yaptım cok az bı patınaj cektı o kadar gaza lastıklerın yanması lazım dı tabıkı ıse yarıyor bende asr ve esp var bu arada :D fakat lastık sart :D

Romeo_er2
13/03/2011, 01:48
dün buzlu yolda yokuşta o 2. vitesle denedim tutunabilmek için ama asr o kadar kitlediki bi anda deviri aşırı düşürmek zorunda kaldım araba stop etti artık =) sonra 1. viteste çıkabildim oda garip oldu..