PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 90.ooo km bakımı için yapılan masraf.....

bülentcanbolat
09/03/2011, 22:26
Arkadaşlar öncelikle herkese keyifli forumlar.Sizlerle servis bakımlı aldığım yeni puntomun 90.ooo km de yapılması gerekli olan bakımlarıyla ilgili bilgileri paylaşmak istedim.Öncelikle bu işlemler için servise mi yoksa sanayiyemi gitmem konusundaki kararsızlık yaşadığımı belirtmek isterim.Puntomun garantisi ben almadan 5 ay önce bitmiş olduğundan dolayı arkadaşımın da tavsiyesiyle Ankara Başkent sanayi sitesinde bi ustaya götürdüm.Ön yargılarımında yıkıldıldığı bu işlemlerden oldukca memnun kaldım.Yapılan işleri sıralamam gerkirse;
(tüm malzemeler orjınal FIAT parçacısından):sapsal:

_Fıat mazot filtresi : 55 tl
_hava filtresi : 14 tl
_polen filtresi : 18 tl
_ısıtma bujisi 1 adet : 12 tl
_selenıa 5-40 yağ : 60 tl
_cam suyu antifirizi : 10 tl
_muz silecek takımı : 15 tl
_wd 40 : 8tl
_yapılan tüm işçilik : 35 tl
toplam : 227 tl..............

Sizce servislere oranla yaptığım harcama nasıl..???? Değerli fikirlerinizi yazarsanız tüm forum sakinlerinide bilgilendirmiş oluruz.:Ç

yunus kahraman
09/03/2011, 23:03
serviste çok daha pahalı olacağını düşünüyorum. Ellerine sağlık..

tayfux
09/03/2011, 23:15
bence gayet uygun..burda bana pahalı gelen yağ değişimi..

pdr42
10/03/2011, 07:27
bu arada şunuda belirtmek isterim ki istediginiz yagı kullanabilrisiniz fiat selenia yagı kullanıyor. ben 2 yag degisiminde farklı yaglar kullandım sorun yok

mrfee
10/03/2011, 10:56
çok da uygun değil bence bazı filtreler serviste daha ucuz
sadece işçilik düşük servislerle ciddi bi farkı yok bence

tayfux
10/03/2011, 11:28
ciddi bir fiyat farkı olmazsa ben servisten yanayım en azından işçilik falan garantili ve aracınız servis bakımlı oluyor satarken de rahalık oluyor..20-30 lira farka kadar ben servisten yanayım şahsen..

serkankucuk
10/03/2011, 11:28

abicim bu fiyatı alabileceğin bir yetkili servis nerdeyse yoktur... dışarda bile orjinaline 55-65'ten başlıyolar 90-100'e kadar yolu var :) bence ne çok para verilmiş ne az, güle güle kullanılsın...

emirozal
10/03/2011, 11:53

ben geçtiğimiz haftalarda kavaklıdere servisten 100000 bakımı için fiyat istedim ekstra bişi çıkmazsa filtre değişimi ve genel kontrol için 450 lira fiyat çekti. aynı bakım için özel bi serviste 200 lira fiyat verdi. arada 250 lira gibi bir fark var. bence çok büyük bir fark vede.

bülentcanbolat
10/03/2011, 13:04
Öncelikle tekrardan selamlar....Bu konuyu açmamdaki sebeb bu işlemleri servisde yaptıran arkadaşlar var ise ödedikleri ücreti öğrenmekti.Mutlaka servislerimiz mükemmel ilgilenmekte araçlarımızla ve sınırsız müşteri memnuniyeti sunmakta ancak basit bir yağ ve filitre değişimi içinde çevremde duyduğum rakamlar servislerde biraz fazla....Keşke servislerimizde bu işlemler için biraz daha makul fiyatlar söylese....:)...Ama ne olursa olsun işini iyi yapan servislerede burdan bir braavvooooo......

bülentcanbolat
10/03/2011, 13:13
Arkadaşım öncelikle belirtmek isterimki 35 tl sadece yağ değişimine değil,filtrelerin montajı ,ısıtma bujisi değişimi ,silecek montajı ,motor temizliği ve ciddi bir yaklaşımla araç altı kontrolu yapıldı.Şahsi kanaatim işçiliğin genel olarak çok olmadığıydı.

Misafir
10/03/2011, 13:45
Arkadaşlar öncelikle herkese keyifli forumlar.Sizlerle servis bakımlı aldığım yeni puntomun 90.ooo km de yapılması gerekli olan bakımlarıyla ilgili bilgileri paylaşmak istedim.Öncelikle bu işlemler için servise mi yoksa sanayiyemi gitmem konusundaki kararsızlık yaşadığımı belirtmek isterim.Puntomun garantisi ben almadan 5 ay önce bitmiş olduğundan dolayı arkadaşımın da tavsiyesiyle Ankara Başkent sanayi sitesinde bi ustaya götürdüm.Ön yargılarımında yıkıldıldığı bu işlemlerden oldukca memnun kaldım.Yapılan işleri sıralamam gerkirse;

Sizce servislere oranla yaptığım harcama nasıl..???? Değerli fikirlerinizi yazarsanız tüm forum sakinlerinide bilgilendirmiş oluruz.:Ç

Çok güzel bir konu arkadaşlar.. Yetkili servislerin pahalı olduğu fikrinin yaygın olduğu biliyoruz. Karşılaştırma yapalım o halde..

En basitinden 10 tl verdiğiniz cam suyu antifrizi bizde 3 tl :) 18 tl olan polen filtresi 11 tl....hava filtresi 12 tl... 15 tlye takılan silecekler çin üretimi, bu bizde 65 tl olmasına rağmen toplamda 240 tl tutuyor işlemlerin hepsi... e bir de forum üyelerine yaptığımız %10 indirimle 217 tl'ye hem 1 yıl yedek parça hem de yine 1 yıl işçilik garantisini de kazanarak yaptırmış olacaktınız. Bu yüzden yetkili servis tercih edin lütfen.

Misafir
10/03/2011, 13:47
Arkadaşım öncelikle belirtmek isterimki 35 tl sadece yağ değişimine değil,filtrelerin montajı ,ısıtma bujisi değişimi ,silecek montajı ,motor temizliği ve ciddi bir yaklaşımla araç altı kontrolu yapıldı.Şahsi kanaatim işçiliğin genel olarak çok olmadığıydı.

bu işlemlerin işçiliği 25 tl bizde..

serkankucuk
10/03/2011, 13:50
bu işlemlerin işçiliği 25 tl bizde..

bunu diyen bi servis yetkilisine sanırım 2 şey sorulur:

1. siz nasıl servissiniz kardeşim bu kadar işçilik mi olur? :D

2. ee siz servisseniz bu kadar işçilikle kurtarabiliyorsanız, diğerleri ne ve neden pahalılar? onlar fiat'tan özel usta mı getirtiyor? arabalarımıza bilmediğimiz ama çok zor işlemler mi yapıyor?

bir de bu nasıl bir çelişki? aynı işlemlerin daha da azına bahsettiğinizin 2 katı kadar para vermiştim...

Misafir
10/03/2011, 13:59
bunu diyen bi servis yetkilisine sanırım 2 şey sorulur:

1. siz nasıl servissiniz kardeşim bu kadar işçilik mi olur? :D

2. ee siz servisseniz bu kadar işçilikle kurtarabiliyorsanız, diğerleri ne ve neden pahalılar? onlar fiat'tan özel usta mı getirtiyor? arabalarımıza bilmediğimiz ama çok zor işlemler mi yapıyor?

bir de bu nasıl bir çelişki? aynı işlemlerin daha da azına bahsettiğinizin 2 katı kadar para vermiştim...

Gurur duyarak söyleyebilirim ki, yetkili bir servisiz ve Bursa da memnuniyet konusunda puanlamada 1. , bölgede 3. servisiz....

Sebebi çok basit... 90.000 de yapılan işlem ağır işçilik gerektiren işlemler değil.. Yağ ve filtre değişimi sadece.. ekstra başka bir işlem yapılmadıysa 90.000 bakımı balatalar değişmezse (bu ancak açıldığında belli olur) %10 indirimle 145 - 150 tl'ye gelir. Arkadaşın aracında da balata değişmemiş görüldüğü gibi..

takres
10/03/2011, 14:03
yağı castrol kullansaydınız keşke...

serkankucuk
10/03/2011, 14:27
Gurur duyarak söyleyebilirim ki, yetkili bir servisiz ve Bursa da memnuniyet konusunda puanlamada 1. , bölgede 3. servisiz....

Sebebi çok basit... 90.000 de yapılan işlem ağır işçilik gerektiren işlemler değil.. Yağ ve filtre değişimi sadece.. ekstra başka bir işlem yapılmadıysa 90.000 bakımı balatalar değişmezse (bu ancak açıldığında belli olur) %10 indirimle 145 - 150 tl'ye gelir. Arkadaşın aracında da balata değişmemiş görüldüğü gibi..

:D sanırım Bursa'lılar, İzmir'lilerin de olduğu gibi şanslı kesimde sayenizde...

ademtahir
10/03/2011, 14:33
yetkili serviste tanıdığınız varsa hesaplı oluyor ama konya gibi tek servis olan bir yerde gittiğiniz zaman önce hüpletiyorlar sonra gümletiyorlar :D

Misafir
10/03/2011, 14:38
Tanıdıkla alakalı değil arkadaşlar bu konu çok fazla.. Sürekli gittiğiniz servis zaten kendi arabası gibi görüyor aracınızı.. En azından bizim burda böyle, aileden biri gibi görülüyor inanın...

ademtahir
10/03/2011, 14:40
Tanıdıkla alakalı değil arkadaşlar bu konu çok fazla.. Sürekli gittiğiniz servis zaten kendi arabası gibi görüyor aracınızı.. En azından bizim burda böyle, aileden biri gibi görülüyor inanın...
bizim burada öyle değil gülay gel servis görsün gözün yemin ederim adamın yüzüne bile bakmıyorlar ama tek servis olduğu için içeriside öyle çok kalabalık bunun sebebini ben tek olmalarından kaynaklandığını düşünüyorum çünkü müşteri çekme gibi dertleri yok

Misafir
10/03/2011, 15:39
bizim burada öyle değil gülay gel servis görsün gözün yemin ederim adamın yüzüne bile bakmıyorlar ama tek servis olduğu için içeriside öyle çok kalabalık bunun sebebini ben tek olmalarından kaynaklandığını düşünüyorum çünkü müşteri çekme gibi dertleri yok

yazık diyorum...

bülentcanbolat
10/03/2011, 16:34
Gülay hanım öncelikle ilginize teşekkürler.İnanın o dediğiniz rakamlara Ankarada yapan olsa ihya olur inanın o servis....Prensib olarak bende servislerden yanayım ama 25 tl işçilikle malesef buralarda yapılmıyor/yapılamıyor......:(

bülentcanbolat
10/03/2011, 16:40
Serhat bey aslında bende düşündüm castrolu ama şimdiye kadar servisde hep selenıa konulmuş bende devam ettirdim ama sanırım sen memnunsun.Ama bi dahaki yağ değişiminde mutlaka deneyeceğim....:)

Misafir
10/03/2011, 16:42
Gülay hanım öncelikle ilginize teşekkürler.İnanın o dediğiniz rakamlara Ankarada yapan olsa ihya olur inanın o servis....Prensib olarak bende servislerden yanayım ama 25 tl işçilikle malesef buralarda yapılmıyor/yapılamıyor......:(

Rica ederim Bülent bey, ancak yazdığım işçilik bedelinin işlemi teferruatlı bir işlem olmadığı için makul bir rakam. Benim burada dikkat çekmek istediğim konu; dışarıda 10 tl verdiğiniz cam antifirizi servislerde 3 tl. 18 tl ödediğiniz polen filtresi 11 tl...Yani dışarıda işçilik rakamlarını düşük gösteriyorlar ama parça ve kullanılan malzeme rakamları gördüğünüz gibi yukarıda.. artı bu işlemler için garnati de sunulmuyor. Hepsini bu kategoriye sokmam ama büyük çoğunluğu bu şekilde çalışıyor.

bülentcanbolat
10/03/2011, 16:43
Serkan bey forum sakinleri kavaklıdere fıat için olumlu şeyler söylemişler.Sende benim gibi muzdaripsin bu konudan anlaşılan.Ama gidip bi tanışacagım kavaklıdere ile görüşlerimi yazarım burdan sanada......:)

bülentcanbolat
10/03/2011, 16:50
Gülay hanım bazı konularda haklısınız ancak camsuyu 5 litrelik 2 bidon aldım.Malum kış buralarda hala devam etmekte.Polen filtreside orjinal alman malı idi.Ayrıca malzemeyi ben ustadan ayrı olarak direk parçacıdan aldım.Usta ya ayrı ücret verdim.Ayrıca söylemeyi unutmuşum 2 de hortum hortum kelepçesini değiştirdi usta eşantiyondan....Mutlaka Bursada çok daha iyisini vede daha ucuza yapıyorsunuz dur ama Ankaraaaa ????????....

06kaymak
10/03/2011, 17:26

Aldığınız parçaların parça numarasını yazarsanız herşey daha net olur...çünkü sadece mazot filtresinde bu kadar fark olması ( aynı parça için ) imkansız...diğer taraftan yağ için ise sizin araç için 5-40 için 3 farklı fiyat verebilirim ama sizin araç için tavsiye edilen son 1 yıldır 5-30 selenia dır...

06kaymak
10/03/2011, 17:39
ben geçtiğimiz haftalarda kavaklıdere servisten 100000 bakımı için fiyat istedim ekstra bişi çıkmazsa filtre değişimi ve genel kontrol için 450 lira fiyat çekti. aynı bakım için özel bi serviste 200 lira fiyat verdi. arada 250 lira gibi bir fark var. bence çok büyük bir fark vede.

size verilen fiyata dahil olan işlemler: yağ,yağ filtresi,hava filtresi,polen filtresi,mazot filtresi, ön fren balataları ( gerekirse değişimi ),tunap motor temizleyicisi. ve periyodik bakım işçiliği, tüm elektrik kontrolü, rot ayarı ( şikayetiniz var ise balans ) alt takım kontrolü, arka fren kontrolü ve aracınızın temziliği. ve yapaılan işin garantisi..çıkacak tutardan indirim ve taksit seçeneği...kıyaslamayı buna göre yaparsak aradaki farkı daha net görebiliriz...

Misafir
10/03/2011, 18:01
İki araç düşünün ikisi de 80.000 bakımda.. Birinin balata değişimine ihtiyacı oluyor, fren kullanımıyla alakalı çünkü.. Balata değişiyor. Diğerini açıyorsunuz balatalar sağlam, dokunmuyorsunuz. iki araç yan yana geldiğinde ikimizde 80.000 yaptırdık neden fiyat farklı diyor.. Bu en basitinden bir örnek... Yapılması gerekn faturadaki işlemleri tek tek irdelemek..

bülentcanbolat
10/03/2011, 18:11
Öncelikle selamlar.Sitede adı sıkca geçen Müslüm usta sizsiniz sanırım.Servisiniz ve sahsınızla tanışmak çok isterim.Açtığım konunun amacıda Gülay hanımın dediği gibi genel olarak servis ücretlerindeki farklardı.Araç sahibi olarak tabiki servislerin artılarını bile tartışmam ama basit işlemler içinde açıkcası kabarık faturalarla karşılaşmak istemem.Ama mutlaka bir gün tanışmak için ziyaret edeceğim.Görüşlerimide burda paylaşacağım.

Misafir
10/03/2011, 18:16
Müslüm Bey, Kavaklıdere Servis sahibidir. Açıklamalarından dolayı ben de teşekkür ediyorum kendisine..

06kaymak
10/03/2011, 18:19
Öncelikle selamlar.Sitede adı sıkca geçen Müslüm usta sizsiniz sanırım.Servisiniz ve sahsınızla tanışmak çok isterim.Açtığım konunun amacıda Gülay hanımın dediği gibi genel olarak servis ücretlerindeki farklardı.Araç sahibi olarak tabiki servislerin artılarını bile tartışmam ama basit işlemler içinde açıkcası kabarık faturalarla karşılaşmak istemem.Ama mutlaka bir gün tanışmak için ziyaret edeceğim.Görüşlerimide burda paylaşacağım.

memnuniyetle her zaman beklerim....

tayfux
10/03/2011, 18:34
Müslüm Bey, Kavaklıdere Servis sahibidir. Açıklamalarından dolayı ben de teşekkür ediyorum kendisine..
merhabalar kolay gelsin..bişey sorucaktım bursayı geçtikten sonra yol üstünde fiat servisi var sizin servis orası mı? değilse sizin servisiniz bursada nerde kocaeliye çok geliyorum aydına gidiyorum ordan geçerken bir uğramak ve aracımı servise sokmak isterim..

Misafir
10/03/2011, 18:40
merhabalar kolay gelsin..bişey sorucaktım bursayı geçtikten sonra yol üstünde fiat servisi var sizin servis orası mı? değilse sizin servisiniz bursada nerde kocaeliye çok geliyorum aydına gidiyorum ordan geçerken bir uğramak ve aracımı servise sokmak isterim..
Bursa'da Mudanya yolu üzerindeyiz... Beklerim..

tayfux
10/03/2011, 18:47
Bursa'da Mudanya yolu üzerindeyiz... Beklerim..
mudanya yolu derken??? yani balıkesir yolu üstünde mi?