PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç calisirken motorun soğuması

duu
09/03/2011, 19:49
Arkadaslar motor sicakken dürüyorum araç çalışır halde beklediğimde motor soğumaya başlıyor. Fakat diğer araçlarda bu böyle degil. Mesela opellerde adam motor sogukken arabayı çalıştırıyor 1-2 dk sonra kaloriferi bir aıyoruz sıcacik. Ben arabaya bindigimdede donuyorum durduğumda motor soğuyuncada donuyorum. Neden böyle bilen varmı yokmu bunun çaresi?? Araç şarjı olan elektrikli soba arar oldum artık :):)

tayfux
09/03/2011, 20:24
dizel araçlar için çok normal geç ısınır..ama siz durduğunuzda arabanın birden soğuması normal değil bu şuna işarettir ki benim eski araçta başıma geldi direk buna baktırın..başıma geleni anlatayım beni daha net anlayacaksınız..aracım 2000 megane coupeydi..aracım uzun yolda buz gibi ama şehir içine girince ısınıyordu ani bir şekilde şehir içi de arabayı durduğumda sizinki gibi direk soğuyordu..aracı bosch servisine götürdüm açtılar baktılar termostatı çıkardılar içi boş!! şok olduk nasıl boş olur yani arabada hararet problemi varmış bu problemi termostatı sürekli açık tutarak çözmüşler sözde!!bu arabada blok çatlatmaya kadar gider çünkü blok aniden ısınıyor aniden soğuyor..sizde de termostat ta bir problem olabilir isterseniz bir baktırın..

duu
09/03/2011, 20:33
Teşekkür ederim Engin bilgiler için sizinle fakımız aracın motoru ısinincA süper yakıyor adeta ama gel gelelim anlattığım durum canımı sıkıyor. Dediklerinizi dikkate alicam teşekkürler

ibrahim06
09/03/2011, 20:41
aracı çalıştırıp hareket ettirmeyince hararet oynamıyor. bu normal diye biliyorum.

real
09/03/2011, 21:12
bende de aynı sorun var araç hareket halınde ısınırken rolantide çalıştığı halde soğuyor ,yalnız bugün yeni ford fiesta TDİ kullandım onda da aynı olay oldu o yuzden kafamdaki kuruntular geçti sanırım dizel araçlrda olağan bir durum,aslında termostadı daha geç açsa kışın için avantaj ama yazın sorun olur

tayfux
09/03/2011, 21:15
dizel araçlarda normal üstte de dediğim gibi önemli olan uzun yolda soğuksa araç o zaman sorun var demektir..

yunus kahraman
09/03/2011, 23:05
Evo ve Bravo hemen soğumadığını biliyorum. Hatta kesinlikle uzun zaman aldığıı biliyorum soğumasının. Servise göstermekte fayda var derim.

ardatsiz
09/03/2011, 23:41
Diesel araçlar devir çevirmeden ısınmaz diye biliyorum,rolantide ısınmaması normal sorun bugun başladıysa iki gun içinde havanın soguklugu ve kar yağışını göz önünde bulundurursak soğuması normal gibi geldi,tabi siz ginede bir gösterin bi ustaya kurt düştüyse içinize,yoksa o kurt benim gibi hastaysanız yer adamı :)

pilotender
10/03/2011, 02:59
Ayıptır söylemesi bazen şehre tepeden bakan bir yere çıkıp arabanın içinde birkaç arkadaş birşeyler içiyoru ve muhabbet ediyoruz. Arabayı ne kadar çalıştırsam da Fiorino mun motoru ısınmıyor ve kalorifer bir işe yaramıyor. Oraya varınca da rölantide çalışırken kendiliğinden buz gibi oluyor motor. Ben de bunun acaba bir sorun olup olmayacağını düşünüyordum herkes aynı derttem muzdarip olunca rahatladım. Çünkü 1,4 Fire GP aracımda motor çok kısa sürede ısınıyor ve motorun rölantide çalışması benim üşümememe yetiyordu otururken... Bu dizel gerçekten farklı birşeymiş valla, ısınmak bilmiyor.

vek66
10/03/2011, 07:18
ayn durum bendede mevcut bence normal dizele özgü bişey dıye düşünüyorum

GP COSKUN
10/03/2011, 09:38
arkadaşlar serivise gidip termostatlarınızın derecesine baktırın
yazlık termostat kullanıyorsanız diyelimki 72 lik termostat suyun sıcaklığı 72 dereceye geldimi termostat açar su dolaşmaya başlar rolantide de motor ısınmaz
ama kışlık 90lık termostat kullanırsanız bu sorunu yaşamazsınız
araçların satıldığı illlere ve iklim şartlarına göre üzerlerinde ki termostatlar farklı derecede çıkabiliyor

Kriminal
10/03/2011, 09:40
Dizel araçlar geç ısınır arkadaşım halıylede gec ısıtır ıcerısını eger hemen ısınsın ıstıyorsan klimanı açmalısın...

matushella
10/03/2011, 09:58
Dizel araçlar geç ısınır arkadaşım halıylede gec ısıtır ıcerısını eger hemen ısınsın ıstıyorsan klimanı açmalısın...

Klima sıcak çalışmaz bu konuyla ilgili 50 tane yazışma var. Sadece havayı kurutur rahatça buğu çözersin, ısıtmaya hiçbir katkısı yok arabalardaki klimaların. Birkere üretim mantıklarına ters. Siz nasıl ısıtıyor gibi bir kanıya vardınız.

ademtahir
10/03/2011, 10:08
dizel araçlar geç ısınır ve ısındıktan sonrada rolantide bekelrseniz hararet düşer dizel araçların genel huyu böyledir ama bu olay bizim GP'lerde daha fazla bunun sebebide devirdaim pompasının bağlantı yerleri gibi bir yerleri plastikmiş o yüzden geç ısınıp çabuk soğuyormuş

duu
10/03/2011, 10:51
Bende daha önce dizel seat cordoba vardı bu sorunu hiç yaşamadım
Aynı şekilde dizel opel corsalarda bu soğuma olayı olmuyor. Eve yolda giderken ısınınca çok iyi ama durunca ve rolantide araç çalışmaya devam edince bir müddet sonra hararet düşüyor ve giderek verdiği sıcak hava soğumaya başlıyor.

Çok basit bir örnek 2 araç aynı anda duruyoruz. Benim gp ve bir opel corsa. muhabbet falan derken soğuk oluyor ve arkadaş kaloriferi açıyor ateş gibi hava vuruyor yüzüme anında ısınıyor araba. hemen benim gp ye geçiyorum marşa basıyorum ve buzz gibi hava veriyor donuyorum :)) Vallahi imreniyorum ozaman o arabanın verdiği sıcaklığa :)

Yukarıda bir arkadaşımın dediği gibi termostat olayı olabilir. peki bu termostatı 90 lıkla değiştirtsek, yazın ne gibi bir problem olacktır ? ve fiyat konusnuda bilginiz varmıdır ?

teşekkürler şimdiden

Kriminal
10/03/2011, 10:58
Klima sıcak çalışmaz bu konuyla ilgili 50 tane yazışma var. Sadece havayı kurutur rahatça buğu çözersin, ısıtmaya hiçbir katkısı yok arabalardaki klimaların. Birkere üretim mantıklarına ters. Siz nasıl ısıtıyor gibi bir kanıya vardınız.

Bu konuyla ılgılı 50000 tane yazısmada olsa klımanın duz mantıgı degılmıdırkı sıcak ısteyene sıcak soguk ısteyene soguk...Yanlışım varsa kusuruma bakmayın ama benım bıldıgım bu

tayfux
10/03/2011, 11:25
Bu konuyla ılgılı 50000 tane yazısmada olsa klımanın duz mantıgı degılmıdırkı sıcak ısteyene sıcak soguk ısteyene soguk...Yanlışım varsa kusuruma bakmayın ama benım bıldıgım bu
bende böyle biliyorum evdeki klimaları düşünürsek ki bizim evde var her mevsim kullanıyoruz kışın evi baya güzel ısıtıyor..

Kriminal
10/03/2011, 11:34
Üretim mantıgına ters dıyosunda nesi ters klıma hep sogutan bı araç degıldırkı fanı bıle var...Madem oyle açıklayında herkes dogrusunu sızden duysun

Solitude
10/03/2011, 11:44
bende de bu sorun var maalesef. Ben bunu motor hacminin küçüklüğüne ve kaputun hava alabileceği yerlerin fazlalığına bağlıyorum. Belki karter koruma falan olsa bu kadar çabuk soğumaz ? :S

zafermutlu
10/03/2011, 11:55
dizel kullandıgım zamanlarda bende de aynı problem vardı ,rolantide dur kalorifer ısıtmazdı..
şans bu ya fazla soguk bir yerde yaşamıyorum yoksa benzinli bile hemen ısıtmıyor.. ek ısıtıcı olayı bizim araçlarda yok malesef.. 100 mt gidip ısınan araçlar var..

duu
10/03/2011, 11:57
dizel kullandıgım zamanlarda bende de aynı problem vardı ,rolantide dur kalorifer ısıtmazdı..
şans bu ya fazla soguk bir yerde yaşamıyorum yoksa benzinli bile hemen ısıtmıyor.. ek ısıtıcı olayı bizim araçlarda yok malesef.. 100 mt gidip ısınan araçlar var..

aynen katılıyorum

Kriminal
10/03/2011, 12:06
Çorum kaloriferi vardı ankarrada araçlarımızda vay be ne guzeldı o zaman....

Ersal
10/03/2011, 14:51
ayn durum bendede mevcut bence normal dizele özgü bişey dıye düşünüyorum

aynen bu işte..Dizellerin özelliği bu rolantide hararet düşer benzinli gibi değil yani

Du Hast
10/03/2011, 19:23
arkadaşlar öncelikle dizel ve benzinli araçlar arasında ısınma farkı vardır. benzinli araçlar daha çabuk ısınırlar, yanma esnasında daha fazla sıcaklık ortaya çıkar. dizel araçlar böyle değildir.

motorun rolantide soğumasının nedeni ise kaloriferin açık olmasının nedenidir. ayrıca sırf rolantide değil yokuş aşağı ayak gazdan çekilmiş vaziyette, (cute - off açıkken yani) kalorifer açıkken motor hemen soğumaya başlar. çünkü kalorifer radyatörü; ısıtmak için motor soğutma suyunu kullanır, içerisi ısınmaya başlayınca motorda rolantide ya da cute off da iken fazla yakıt yanmadığından ortaya fazla ısı çıkmaz, soğuma meydana gelir.
rolantide kaloriferi sıcak konuma getirin, fan kademesini 4 e getirin 2 dk geçmeden hararet düşmeye başlar.

uzun yoldan gelince, turbonun dinlenmesi esnasında sıcak kaloriferi 4. kademede çalıştırıp motorun biraz soğumasını sağlarım.
arıza falan yok yani :)

tayfux
10/03/2011, 19:57
eski tofaşlar :) kuş serisi

Engin_T
11/03/2011, 09:16
Bahsini ettiğiniz durum bende de var. Dün akşamki ayazda karda trafikte dur kalk dur kalk yaparken farkettim.Hararet ibresi biraz düşmüştü ama kalorifer pek etkilenmedi. Ama şöylede bir durum var. aracı çalıştırıp hareket ettirmeyince hararet oynamıyor. bu normal diye biliyorum.

bende de aynı gecen gun farkettım kar yagarken dur kalk yaparken hararet ıbresı bıras dustu sonra hareket edınce yıne eskı yerıne geldı demekkı normal bı durum :)

Kriminal
11/03/2011, 09:20
Hava soguk halıyle soğuyor

Murat Gürakan
11/03/2011, 09:33
Dizel araçlarda normal arkadaşlar bu durum.
Heleki bide turbo büyükse yüklenmediğiniz sürece sürekli hararet yarı seviyede oluyor :)

kitanotr
11/03/2011, 17:55
Çok ilginç, inşallah karda falan saplanıp kalmayız.mazallah donma tehlikesi var::)

femoli
12/03/2011, 10:09
Punto ve evo diesel olan tüm araçlar hareket olmadığı müddetce satlerce çalıştırın hararet oynama ama devirli kullandığınızda hemen yükselmeye başlayacaktır sürekli olarak rölantide beklerseniz yavaş yavaş gözle gözükür bir şekilde hararet düşecektir. bu özellikle bizim diesel araçlarda böyle , yapacak hiç bir şey yok .. puntomu satmamın bir nedenide buydu ben üşüyen bir adamım :) bravoda böyle bir sorun yok motor büyüklüğünden olsa gerek punto gibi geç ısınız hemen soğumuyor bravoda iki gaz verdikten sonra kaloriferi kısık açabiliyorum ve beklediğimde çok ufak düşmeler meydana geliyor yada düşmüyor..