PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kar yagışı nedeniyle (aracı yormak) yardım

bulut
09/03/2011, 15:38
arkadaşlar merhaba. bugün yaşadıgım trafik sitresini arabadan cıkardım.
ankaranın bu yogun kar yagısı nedeniyle arabaya biraz eziyet cektirdim.
araç alçak oldugu için kara çabuk saplanıyo.
zaten yollarda malum; buz. aracı yolda tutmak ve bazen saplandıgı yerlerden cıkarmak için
ara ara olmak kaydıyla aracı toplamda 15 - 20 dk. sürekli patinaj yaptım
hatta arada elektirik kesti araba o derece kökledim gaz pedalını sinirimden.
zaten balata kokusu falan geldi.
araca yani motoruna kalıcı bi zarar vermişmiyimdir.
yada bu noktada araç için uygulamam gereken bi önlem var mı.
tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. tesekkürler.

femoli
09/03/2011, 15:51
olsa olsa debriyaj balatası :) olsun be bulut senden değerlimi 500 tl ...

Kriminal
09/03/2011, 15:55
Sonradan kronık arızalar vermeye baslar....Rot balans bozulur debrıyaj balatası sıyırır lastık aşınır alt takım lastıklerı gevser..

şaka şaka bısey olmaz Mehmet abımızın dedıgı gı baskı balata onuda 200 e hallederız

bulut
09/03/2011, 16:10
olsa olsa debriyaj balatası :) olsun be bulut senden değerlimi 500 tl ...
abi eyvallah zaten yaza degşecek baskı balata

bulut
09/03/2011, 16:11
Sonradan kronık arızalar vermeye baslar....Rot balans bozulur debrıyaj balatası sıyırır lastık aşınır alt takım lastıklerı gevser..

şaka şaka bısey olmaz Mehmet abımızın dedıgı gı baskı balata onuda 200 e hallederız
abi napptın korkutma :D

Moosty
09/03/2011, 17:25
Geçmiş olsun.

Kar & buz üzerinde gaza ne kadar çok yüklenirsen kurtulma şansın da o kadar az oluyor.

Patinaj yapıyorsa bırakmak lazım.

Hatta tork düşük olsun patinaj yapmasın diye 2. vitesle yavaş yavaş kalkış yapılır, dualogic viteslerde de bu imkan var.

Eğer 2. viteste de patinaj yapıyorsa denenebilecek bir şey daha var, o da yarım debriyaj ile arabanın patinaj yaparak açtığı çukurdan kurtulmaya çalışmak.

Şöyle düşün, tekerlek kendi açtığı bir çukurun içinde. Çukurun dışına çıkmaya çalışrken yükseliyor, yükseldiği noktada patinaj yaptığını farkedince debriyaja bas, ayağını gazdan çek, araba biraz geri kaçıyor, sonra yeniden ileri doğru harekete geçiyor. Aynı şeyi bir kere daha dene. Araba salıncak gibi bir ileri bir geri gidiyor ve en sonunda kendi açtığı o çukurdan kurtulup ileri gitmeye başlıyor.

StrawBeeRy
09/03/2011, 17:28
hadi geçmiş olsun bu havada 17 lerle gezmek büyük cesaret :)

tayfux
09/03/2011, 18:07
titrete titrete araba sanki istop edecekmiş gibi kaldırmak lazım arabayı fazla pati arabayı hem dediğin gibi yorar hem lastiklerine zarar hemde baskı balataya..çok fazla bir problem olacağını sanmıyorum..

santiago
09/03/2011, 18:09
ben 2.viteste kalkıyorum bir gram patinaj atmıyor

pdr42
10/03/2011, 07:50
koku geldiyse bi muddet sonra aracın titreme yapabilir. ebnimde basıma gelmişti krokacak bişey yok baskıyı yiyinceye kadar yolu var. bi zararı da yokmuş. zaten bi muddet sonra baskı balata rayına oturuyor titreme ortadan kalkıyor:))

sezerism
10/03/2011, 08:14
Merhaba bundan 1 yada 2 hafta önce memlekete kar yağdı .Bende pazardan birşeyler aldım kayınpeder pazarlık götürmek istedim . Mecidiyeköye yanlış anlaşılmasın İstanbul mecidiye değil . Çanakkale Lapseki Çardak Mecidiye köy Arkadaşlar yol ilk başlarda iyidi. Daha yukarı çıktıkça yolda başladı mı kar ve buz yol ilerlenecek gibi değil . Daha ilk karı görüyör araç bende kar lastiklerini takmamiştim üşengeçlikten .Herneyse yavaşyavaş tırmanıyorum araç gidiyor.Benden önce gidenler yolda kalmış arabalar kaymış onları görünce korktum , araçı kaydırırsam diye,
Ama düşündüğüm gibi olmadı araç biaraz patinaja düştü ama yine de traktörün arkasından çıktı . Fakat traktör çok ağır gittiği için belli bir yerden sonra çıkmadı araç hiç yerinden kıpırdamadı.
AMA şunu söyleyebilirim kar lastiklerini takmadan riske girdim bu yanlıştı .
Punto evoda bulunan ASR sistemi o karda çalıştı. araç o karda kademe kedeme ilerledi . buzda olan tekerlek duruyo az tutunan tekerlek araçı baya taşıdı İkiside tutundumu zaten sorun yok Benim tekerlekler 17 jant zincir olmuyor . Ama şimdi 15 jant kar latikleri var rahat .

zafer murat
10/03/2011, 08:20
balatanın yüzünü yakmışsınıdırı o koku ondan gelir hesas önemli olan duman çıkmaması.

Scottie
10/03/2011, 08:59
iyi de yakıt harcamışsındır..

GP COSKUN
10/03/2011, 09:32
bulut senin aracından gelen koku sadece lastiklerinin yanık kokusu
kar veya buz üzerinde yapılan patenajda balata baskının yüzeyine tutunur ama lastik yere tutunmaz bu yüzden balataya zarar gelmez zaten teker boşta dönüyor yer kaygan olduğu için
ancak kuru zaminde devamlı patenaj yaptırmak baskı balataya zarar verir çünki bu sefer durum tam tersidir
lastik yere tutunur ama sen aşırı gaz verdiğin için balata baskının yüzeyine tutunamaz kısaca lastik asfaltta patanej yaparken balatada baskının yüzeyinde patenaj yapmaya başlar ve balata kokar yanar biter vesaire
ama kar üstünde buz üstünde patenaj yaparsa zaten lastik yere tutunamayıp döndüğü için balata baskının yüzeyinde bir kaçırmaya maruz kalmaz eğer sen kuru yerlerdede zorlamadıysan bence sadece zarar lastiklerinde gelen kokuda lastiklerinin yanık kokusu

ayrıca mustafa abi söylediklerinde çok haklı fazla gaza basmak doğru bir yöntem değil yüksek vites düşük devir her zaman en iyi yöntem

bulut
10/03/2011, 11:32
iyi de yakıt harcamışsındır..
abicim öyle oldu biraz ama lpg var zaten :)

bulut
10/03/2011, 11:34
bulut senin aracından gelen koku sadece lastiklerinin yanık kokusu
kar veya buz üzerinde yapılan patenajda balata baskının yüzeyine tutunur ama lastik yere tutunmaz bu yüzden balataya zarar gelmez zaten teker boşta dönüyor yer kaygan olduğu için
ancak kuru zaminde devamlı patenaj yaptırmak baskı balataya zarar verir çünki bu sefer durum tam tersidir
lastik yere tutunur ama sen aşırı gaz verdiğin için balata baskının yüzeyine tutunamaz kısaca lastik asfaltta patanej yaparken balatada baskının yüzeyinde patenaj yapmaya başlar ve balata kokar yanar biter vesaire
ama kar üstünde buz üstünde patenaj yaparsa zaten lastik yere tutunamayıp döndüğü için balata baskının yüzeyinde bir kaçırmaya maruz kalmaz eğer sen kuru yerlerdede zorlamadıysan bence sadece zarar lastiklerinde gelen kokuda lastiklerinin yanık kokusu

ayrıca mustafa abi söylediklerinde çok haklı fazla gaza basmak doğru bir yöntem değil yüksek vites düşük devir her zaman en iyi yöntem
abicim tesekkür ederim. zaten bi ara lastiklerden duman cıktı.

Du Hast
10/03/2011, 19:26
dizelciler buzda arabayı kaldırırken sadece debriyaj kullanırsalar işleri daha kolaylaşıyor :)

StrawBeeRy
10/03/2011, 22:28
gitti güzelim lastikler yoksa yeni aldığın lastiklermi önlerde ne vardı şuan?

Romeo_er2
10/03/2011, 23:21
t-jet sadece debriyajla baya güzel kalkıyo..dizelden gibi aynı =) ama 17 ler olunca bizimde sonumuz bulut gibi oldu..allahtan zorlanmadan otoparka çekip 2 gün çıkarmadım arabayı..biz takır tukur heryeri çıktık diyen gp ci arkadaşlar sizede 17 jant+215 taban hız lastiği takalım bakalım noluyo :D asr devre dışıyken daha rahat ilerledim o derece berbattı durum..

StrawBeeRy
10/03/2011, 23:23
ben çok söyledim kar yağıcak takmayın 17lerinizi ben neden takmıyormuşum anladınız herhalde bazı arkadaşlar inat etti lastikleri takıcam diyede :)

bulut
14/03/2011, 00:35
gitti güzelim lastikler yoksa yeni aldığın lastiklermi önlerde ne vardı şuan?
mert malesef lassa impetus ları zorladık :shocking: